Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Spalarea banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Spalarea banilor

27 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 30 March 2007 - 09:44 AM

I a uite ce amenda luati daca nu respectati legea 656 (atasata ) cat si normele de mai jos!!!!!!!!

Norme privind prevenirea si combaterea spalarii banilor
2006-10-19
Prin Decizia Oficiului National de prevenire si combatere a spalarii banilor nr. 496/2006 au fost aprobate "Normele privind prevenirea si combaterea spalarii banilor si a finantarii actelor de terorism, standardele de cunoastere a clientelei si control intern pentru entitatile raportoare care nu sunt supuse supravegherii prudentiale a unor autoritati". Aceste reglementari sunt aplicabile tuturor entitatilor, exceptand cele a caror activitate este reglementata si/sau supravegheata de CNVM si de structurile de conducere ale profesiilor juridice liberale.
Conform noilor prevederi, pe langa obligatiile prevazute de Legea nr. 656/2002 (cele referitoare la desemnarea persoanei raspunzatoare de aplicarea legii, la raportarile catre Oficiu), exista acum noi obligatii:
1. Identificarea clientilor, indiferent daca acestia sunt sau nu sunt prezenti la efectuarea operatiunilor, in urmatoarele cazuri:
• la initierea unor relatii de afaceri sau la oferirea unor servicii;
• in cazul efectuarii unor operatiuni in numerar, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia/operatiunea se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele; cand suma nu este cunoscuta in momentul acceptarii tranzactiei/operatiunii, se va proceda la identificarea clientilor de indata ce exista informatia despre valoarea tranzactiei/operatiunii si cand s-a stabilit ca a fost atinsa limita minima de 10.000 euro;
• de indata ce exista o suspiciune ca printr-o tranzactie/operatiune se urmareste spalarea banilor sau finantarea actelor de terorism, indiferent de suma ce face obiectul respectivei operatiuni;
• in cazul cand exista informatii sau suspiciuni ca tranzactia/operatiunea nu se desfasoara in nume sau in interes propriu, se vor lua masurile necesare pentru a obtine date despre identitatea beneficiarului real al tranzactiei;
• in cazul tuturor operatiunilor in care sunt implicate persoane care nu sunt prezente sau reprezentante fizic la efectuarea acestora;
• cand exista suspiciuni ca datele obtinute in procesul de identificare a clientului sau beneficiarului real nu corespund realitatii.

In vederea stabilirii identitatii beneficiarului real, se vor solicita cel putin urmatoarele informatii: declaratie pe propria raspundere, prin care acesta sa declare identitatea beneficiarului real, precum si sursa fondurilor (conform formularului prevazut in aceste norme), scopul si natura operatiunilor/tranzactiilor derulate; denumirea si locul desfasurarii activitatii/ocupatia; numele/denumirea angajatorului sau natura activitatii proprii.
Se va crearea o baza de date privind identitatea clientilor, care va fi reactualizata permanent.
2. Elaborarea un program propriu de cunoastere a clientelei in forma scrisa, aprobat de organele de conducere ale societatii; trebuie sa fie cunoscute de intregul personal implicat si sa fie revizuite periodic in vederea adaptarii lor corespunzatoare;
3. Stabilirea procedurii de raportare a tranzactiilor suspecte; aceasta trebuie sa fie clar stabilita, in forma scrisa, si adusa la cunostinta intregului personal.
Pana pe 19 oct. 2006 entitatile vor adopta si vor implementa programe de cunoastere si monitorizare a clientelei, adaptate specificului activitatii fiecareia. Pana la acest termen entitatile vor asigura identificarea clientilor existenti si intocmirea evidentelor corespunzatoare.
Nerespectarea dispozitiilor prezentelor norme se sanctioneaza corespunzator art. 22 din lege (amenzi cuprinse intre 10.000 - 50.000 RON precum si sanctiuni contraventionale complementare care merg pana la inchiderea unitatii)
In continuare sunt reproduse forma si continutul declaratiei mentionate la pct.
DECLARATIE
privind identitatea beneficiarului real

Subsemnatul client ..............................................
declar pe propria raspundere, sub sanctiunea legii:
a) ca subsemnatul este beneficiarul real al operatiunii/tranzactiei;
b) ca beneficiarul real/beneficiarii reali este/sunt: ..............................................
c) sursa fondurilor.

Numele si prenumele/denumirea *):
Adresa domiciliului/sediului social si tara*):
.............................................. ..............................................
.............................................. ..............................................
.............................................. ..............................................
.............................................. ..............................................
.............................................. ..............................................

Subsemnatul client se obliga sa comunice entitatii reglementate orice modificare referitoare la cele declarate. Declararea necorespunzatoare a datelor mentionate mai sus se sanctioneaza conformprevederilor art. 292 din Codul penal**).

Locul si data
..............................................

Semnatura clientului
..............................................

N. B.: Entitatea reglementata isi rezerva dreptul de a refuza efectuarea tranzactiilor ordonate de client/de a inceta relatiile cu clientul in cazul unor declaratii false sau daca are suspiciuni cu privire la realitatea celor declarate de client.
___________
*) Se va completa cu numele si prenumele/denumirea clientului, adresa domiciliului/sediului social.
**) Art. 292 din Codul penal va avea o noua numerotare, conform Legii nr. 301/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
Observatie: formularul de declaratie prevazut mai sus poate fi intocmit intr-o forma care sa corespunda propriilor cerinte si poate fi redactat in una sau mai multe limbi de circulatie internationala, dar trebuie sa includa cel putin textul cuprins in formularul prevazut de prezentele norme.

Fisiere atasate


ocoleanui



#2 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 March 2007 - 12:33 PM

Intrii sub incidenta acestei legi NUMAI daca derulezi operaiuni NUMERAR in valoare de 10.000 EUR .

De asemenea mai avem si un art 12 alin 3 care precizeaza :

"(3) Cerințele de identificare a clienților nu se impun dacă s-a stabilit că plata se va face prin debitarea unui cont deschis pe numele clientului la o bancă sau la o instituție pentru economii. "

Deci cu alte cuvinte , daca desfasori operatiuni cu o valoare a carei echivalent in lei depaseste suma de 10.000 EURO in NUMERAR ( nu prin banca ) intrii sub incidenta legii si trebuie sa te conformezi ca atare.

Doar daca ai " transferuri externe în și din conturi pentru sume a căror limită minimă este echivalentul în lei a 10.000 euro." trebuie sa tii cont de aceasta lege .

Parerea mea ... :pullhair:




#3 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 30 March 2007 - 04:21 PM

CORECT..........SI DACA AI FINANTARI 4551 INTRI.............. :pullhair:

ADICA SOLDUL LUI 4551 SA FIE SUB 10000 EURO
ocoleanui



#4 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 March 2007 - 04:30 PM

Da' de ce soldul? Daca de-a lungul timpului se acumuleaza o suma mai mare din mai multe operatiuni, intru sub incidenta lu' 626? Cum adica: daca operatiunile se leaga intre ele? Cine hotaraste asta? Pt faptul ca vorbim de acelasi articol contabil? Aici mi se pare interpretabil. Si zau ca as interpreta-o on favoarea mea. (Am lucrat in finante mai bine de 5 ani si daca as fi fost acum organ de control as fi spus contrariul :pullhair: )

Voi ce credeti?



#5 carmik

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 March 2007 - 04:33 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Mar 30 2007, 05:21 PM, a spus:

CORECT..........SI DACA AI FINANTARI 4551 INTRI.............. :pullhair:

ADICA SOLDUL LUI 4551 SA FIE SUB 10000 EURO

dar daca soldul lui 4551 a ajuns la o suma mai mare de 10.000 euro dupa creditari succesive in mai multe luni cand trebuie anuntat?



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2007 - 11:27 AM

Nu conteaza care este soldul contului 4551, conteaza rulajul lui. Nu spune nimeni ca daca administratorul te imprumuta cu 500 mil si ii primeste inapoi pana la sfarsitul lunii, nu trebuie sa-i declari...deci...TREBUIE.



#7 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 31 March 2007 - 11:50 PM

Vezi postareacarmik, la Mar 30 2007, 05:33 PM, a spus:

Vezi postareaocoleanuionut, la Mar 30 2007, 05:21 PM, a spus:

CORECT..........SI DACA AI FINANTARI 4551 INTRI.............. :lostit (13):

ADICA SOLDUL LUI 4551 SA FIE SUB 10000 EURO

dar daca soldul lui 4551 a ajuns la o suma mai mare de 10.000 euro dupa creditari succesive in mai multe luni cand trebuie anuntat?
Chiar daca ai soldul lui 4551> sau = cu echivalentul in lei a 10.000 euro, trebuie declarat, indiferent daca operatiunile de creditare ale firmei s-au derulat pe parcursul mai multor luni, respectiv ani, trebuie facuta adresa catre Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor in care se va declara provenienta banilor, care au stat la baza sumelor cu care a venit asociatul pentru a imprumuta firma. :lostit (13): Ciudat, nu? Asa este, dar nu uitati, traim in RO si totul este o mare "harababura"! Daca vine GF sau ANAF in control si iti cere balanta de verificare, te alegi cu amenda, tocmai pentru sumele care compun soldul contului 4551! :pullhair: Desigur, in cazul in care nu ii prezinti "dovada" ca ai informat Oficiul privind provenineta sumelor! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 31 March 2007 - 11:52 PM




#8 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 02 April 2007 - 12:07 PM

Dupa mine soldul lui 4551 rezulta din operatiuni ce s-au desfasurat anterior si nu ar avea legatura cu plafonul de 10.000 euro.
Acum ce sa fac daca firma mea nu a incasat suficienti bani? sa nu mai imprumut societatea si sa las facturile neplatite pana incasez sumele respective.... :pullhair:



#9 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 April 2007 - 02:26 PM

citez din lege "in cazul efectuarii unor operatiuni in numerar, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia/operatiunea se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele"

sa va spun ceva: daca vreau sa fac o operatiune in suma de 14000 euro (exemplu). (adica sa ii retrag de la banca). banca imi poate retrage azi 7000 euro si cu data de maine restul de 7000 euro. astfel banca nu va raporta tranzactiile la oficiul de spalare a banilor pt ca cele doua tranzactii nu au fost suspecte deoarece nu au depasit 10000/tranzactie/zi. stiu asta sigur de la cineva care lucreza la banca si care asa a facut. ce spuneti?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#10 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 02 April 2007 - 02:34 PM

Vezi postareacoconat, la Apr 2 2007, 03:26 PM, a spus:

citez din lege "in cazul efectuarii unor operatiuni in numerar, a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia/operatiunea se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele"

sa va spun ceva: daca vreau sa fac o operatiune in suma de 14000 euro (exemplu). (adica sa ii retrag de la banca). banca imi poate retrage azi 7000 euro si cu data de maine restul de 7000 euro. astfel banca nu va raporta tranzactiile la oficiul de spalare a banilor pt ca cele doua tranzactii nu au fost suspecte deoarece nu au depasit 10000/tranzactie/zi. stiu asta sigur de la cineva care lucreza la banca si care asa a facut. ce spuneti?
se poate ca in regulamentul BNR sa fie scris asa. dar sa te intreb ceva: ce faci atunci, ca din casa nu-i scoti tot fractionat fara legatura intre fractiuni (doar daca esti foarte abil, banuiesc :pullhair: ) ci ca un intreg (intelegi tu ce vreau sa spun :wink: ) . atunci tu ii raportezi sau nu?

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 02 April 2007 - 02:35 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#11 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Postat 03 April 2007 - 09:06 PM

Poate sa-mi spuna si mie cineva ce se intimpla daca depunem cu intarziere aceasta raportare? Si ma refer aici la posibilitatea de raportare retroactiv pe intreg anul 2006. Este posibil?
Trebuie sa recunosc ca nu am facut aceasta raportare in anul 2006 si am avut operatiuni care intra sub icidenta legii 656, adica peste 10000 euro incasari prin casa.

Aceasta postare a fost editata de aniela_b: 03 April 2007 - 09:08 PM




#12 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 04 April 2007 - 07:17 AM

Sa presupunem ca avem o operatiune de creditare a firmei, peparcursul mai multor ani, iar in final se ajunge la fatidica suma de peste 10000 de euroi. Ca sa raportam trebuie sa raportam, asta e clar! Dar se pune intrebarea fireasca: operatiunile nu au depasit 10000 de E, fiecare in parte, si cum declaram in toate cele 3 raportari conform Deciziei nr. 276, a ONPCSB? Adik sa presupum ca ultima creditare a societatii a avut loc in anul 2004, iar eu declar in 2007, ca fiind ce? Creditare societate,nu? Si ei isi vor pune problema in felul urmator: Da de ce nu ai declarat pana acum? Nu! Si tu ce raspunzi? Stai sa vezi ca e verde, ca e albastra, nu. Si la perioada daca e mai mare de un an ce se face? Se depune declaratia avand ca termen al creditarii perioada sa zicem, 1998 - 2004!!!! Asta e problema, daca nu se depune se i-a amenda, iar daca se depune ce se intampla? cred ca tot se i-a amenda? Asa ca....astept opiniile unora care au cam aceiasi situatie si ce au facut in acest sens! :pullhair:



#13 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2007 - 07:44 AM

Vezi postareaIaro, la Apr 4 2007, 08:17 AM, a spus:

Sa presupunem ca avem o operatiune de creditare a firmei, peparcursul mai multor ani, iar in final se ajunge la fatidica suma de peste 10000 de euroi. Ca sa raportam trebuie sa raportam, asta e clar! Dar se pune intrebarea fireasca: operatiunile nu au depasit 10000 de E, fiecare in parte, si cum declaram in toate cele 3 raportari conform Deciziei nr. 276, a ONPCSB? Adik sa presupum ca ultima creditare a societatii a avut loc in anul 2004, iar eu declar in 2007, ca fiind ce? Creditare societate,nu? Si ei isi vor pune problema in felul urmator: Da de ce nu ai declarat pana acum? Nu! Si tu ce raspunzi? Stai sa vezi ca e verde, ca e albastra, nu. Si la perioada daca e mai mare de un an ce se face? Se depune declaratia avand ca termen al creditarii perioada sa zicem, 1998 - 2004!!!! Asta e problema, daca nu se depune se i-a amenda, iar daca se depune ce se intampla? cred ca tot se i-a amenda? Asa ca....astept opiniile unora care au cam aceiasi situatie si ce au facut in acest sens! :pullhair:


NU SE DECLARA! Am sunat la ONPCSB si mi-au spus ca: "se depune doar daca se depasesc 10000 eur pe parcursul unei zile".



#14 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 04 April 2007 - 08:25 AM

Vezi postareaIaro, la Apr 4 2007, 08:17 AM, a spus:

Sa presupunem ca avem o operatiune de creditare a firmei, peparcursul mai multor ani, iar in final se ajunge la fatidica suma de peste 10000 de euroi. Ca sa raportam trebuie sa raportam, asta e clar! Dar se pune intrebarea fireasca: operatiunile nu au depasit 10000 de E, fiecare in parte, si cum declaram in toate cele 3 raportari conform Deciziei nr. 276, a ONPCSB? Adik sa presupum ca ultima creditare a societatii a avut loc in anul 2004, iar eu declar in 2007, ca fiind ce? Creditare societate,nu? Si ei isi vor pune problema in felul urmator: Da de ce nu ai declarat pana acum? Nu! Si tu ce raspunzi? Stai sa vezi ca e verde, ca e albastra, nu. Si la perioada daca e mai mare de un an ce se face? Se depune declaratia avand ca termen al creditarii perioada sa zicem, 1998 - 2004!!!! Asta e problema, daca nu se depune se i-a amenda, iar daca se depune ce se intampla? cred ca tot se i-a amenda? Asa ca....astept opiniile unora care au cam aceiasi situatie si ce au facut in acest sens! :pullhair:

NU SE LEAGA DE TERMEN DE DEPUNERE. CAND VINE GARDA TREBUIE SA FI FOST DEPUSA!
si pentru cei cu telefonul: cititi adresa pe care am postat-o SCRISA!
NU VA MAI LUATI DUPA TELEFON!

Aceasta postare a fost editata de monellu: 04 April 2007 - 08:27 AM




#15 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 07 April 2007 - 11:10 AM

Și ce-ar fi să anunțați asociații să scape de asta altfel... Dacă banii respectivi chiar exista, depunându-i în contul firmei și apoi virându-i în conturile lor, sub 10000 EUR/zi.



#16 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 07:42 PM

Dar daca avem contract pe firma de prestare servicii contabile suntem noi obligati sa raportam cand constatam din documente operatii peste 10000 euro? Sau doar persoana numita din cadrul firmei lor trebuie sa raporteze?



#17 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 15 April 2007 - 02:19 PM

daca am creditare de la infiintare 3000 EUR si-n aprilie se face plata numerar factura UE de 8000 EUR ,raportez si cum trec plata prin casa , sau din creditare ?Administratorul are banii dintr-o mostenire , nu poate face un import cu plata numerar , arat succesiunea la provenienta bani? :pullhair:



#18 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 15 April 2007 - 06:05 PM

E corect ce spune floris, sunt considerate operatiuni legate intre ele doar daca se fac in cursul aceleiasi zi. A fost cineva in proces cu Garda exact pe aceasta tema si a castigat procesul. Am vazut cu ochii mei adresa de la opncsb folosita la proces. Coconat spune intr-un post ca la fel fac si bancile.



#19 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2007 - 08:43 AM

unde se declara si unde se depune asa ceva ????



#20 georgep1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Interests:administrator srl

Postat 21 April 2007 - 09:37 AM

Buna tuturor,
Ma chinuie o problema, vreau sa cumpar un autoturism de 12000 euro ca si persona fizica si sa platesc integral in principiu cash, este obligatoriu sa fac plata prin virament bancar? Nu m-ar deranja, dar in precontract scrie ca in cazul plati prin virament bancar se mai percepe un comision de 1%.... ceva norme BNR care interzic aspectul ? Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL