Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
auto second - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


auto second

6 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 March 2007 - 10:57 AM

Seful meu a cumparat 2 autoutilitare second, pentru care am primit contractele de vanzare/cumparare si le-am achitat cu op. Am facut receptia pe baza contractelor respective, dar nu stiu cum sa procedez cu amortizarea....masinile sunt amortizate partial....dar...eu cum stabilesc metoda mea de amortizare????....probabil nu prea e bine sa amortizez masinile la valoarea lor de intrare din gestiunea mea...ma poate ajuta cineva cu o sugestie?



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 March 2007 - 12:31 PM

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 11:57 AM, a spus:

Seful meu a cumparat 2 autoutilitare second, pentru care am primit contractele de vanzare/cumparare si le-am achitat cu op. Am facut receptia pe baza contractelor respective, dar nu stiu cum sa procedez cu amortizarea....masinile sunt amortizate partial....dar...eu cum stabilesc metoda mea de amortizare????....probabil nu prea e bine sa amortizez masinile la valoarea lor de intrare din gestiunea mea...ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

prin lege iti poti stabili si altfel calculul amortizarii decat cea liniara la valoarea de intrare. de exemplu poti sa raportezi valoarea la km parcursi corelata cu o medie de km pe care o estimezi (in functie de caracteristicile tehnice din fisa tehnica a masinii), si stabilesti o valoare de amortizare reala si deductibila.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 30 March 2007 - 12:33 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 Anca Negru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 March 2007 - 01:39 PM

Am si eu o problema asemanatoare - firma mea a cumparat un utilaj second hand despre care nu stiu insa nimic - daca a fost amortizat sau nu, an fabricatie. Cum calculez amortizarea? Cine si cum stabileste durata?



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 March 2007 - 04:24 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 30 2007, 01:31 PM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 11:57 AM, a spus:

Seful meu a cumparat 2 autoutilitare second, pentru care am primit contractele de vanzare/cumparare si le-am achitat cu op. Am facut receptia pe baza contractelor respective, dar nu stiu cum sa procedez cu amortizarea....masinile sunt amortizate partial....dar...eu cum stabilesc metoda mea de amortizare????....probabil nu prea e bine sa amortizez masinile la valoarea lor de intrare din gestiunea mea...ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

prin lege iti poti stabili si altfel calculul amortizarii decat cea liniara la valoarea de intrare. de exemplu poti sa raportezi valoarea la km parcursi corelata cu o medie de km pe care o estimezi (in functie de caracteristicile tehnice din fisa tehnica a masinii), si stabilesti o valoare de amortizare reala si deductibila.

multumesc frumos!...la asta nu m-am mai gandit... :pullhair:



#5 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2007 - 05:31 PM

Si eu am o achizitie - un autoturism Dacia an fabricatie 1987 de la o persoana fizica in valoare de 5.000 Ron . Dupa 20 de ani de folosinta, mai am perioada de amortizare (DNF = 4~ 6 ani)???? Astept pareri. Multumesc.
O zi buna !!!



#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 02 April 2007 - 06:17 PM

Vezi postareaionella, la Apr 2 2007, 06:31 PM, a spus:

Si eu am o achizitie - un autoturism Dacia an fabricatie 1987 de la o persoana fizica in valoare de 5.000 Ron . Dupa 20 de ani de folosinta, mai am perioada de amortizare (DNF = 4~ 6 ani)???? Astept pareri. Multumesc.
asta nu mai e masina. e deja istorie. :biggrin:
bag-o la obiecte de inventar si las-o acolo sau amortizeaz-o in cel mult un an cu hotarare AGA si procesc verbal semnat, unde iti propui un nr de km de parcurs si stabilesti un raport intre acestia si valoarea ei.
intreaba si tu un inginer auto cum ar trebui facut calculul acesta (e legat de starea tehnica a masinii)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 crisiva

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 April 2007 - 10:48 AM

Seful meu vrea sa cumpere o masina second hand de la o firma, la valoarea ramasa neamortizata. Vanzatorul poate sa calculeze TVA-ul aferent valorii neamortizate, sau nu?
Ma poate ajuta cineva? Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL