Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie activitate- hotel, pensiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Monografie activitate- hotel, pensiune

27 replies to this topic

#21 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2010 - 10:10 AM

nici eu nu stiu cum sa inregistrez. cert este ca se factureaza pe total (cazare cu mic dejun inclus), cu TVA 9%,
dar nu stiu cum scad micul dejun si pe ce trec mancarea (nu am minibar, numai produse pentru mic dejun). Ma gandesc sa fac 411=4427 si 704, si 607=371, dar pot sa folosesc 607 daca nu am 707?, sau sa defalc serviciile de cazare cu mic dejun inclus in 704 cazare propriu-zis si 707 mic dejun(desi pe factura vor constitui un singur articol) si aici sa aloc eu o cota parte din venit in functie de ce am pe bonul de consum?
astept parerea dvs.! :frusty:



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 April 2010 - 12:08 PM

eu cred ca poti considera micul dejun facturat si inregistrat in 704 ca fiind parte a serviciului prestat, inclus in cheltuielile de exploatare, prin 602=302, achizitia 302=401. Eu asa as face




#23 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 April 2010 - 01:11 PM

La prestațiile hoteliere cu micul dejun inclus, cheltuielile cu micul dejun se contabilizează pe 607 chiar dacă - ca și venituri aveți doar prestări în cont 704 !
De fapt acest mod de evidențiere vă permite o analiză pertinentă privind ponderea cheltuielilor cu micul dejun în totalul veniturilor din cazare! Respectiv ponderea acestor cheltuieli cu mărfuri achiziționate,în totalul costurilor de cazare!
De fapt și-n cazul serviciilor de cazare "all inclusiv" este indicat ca fiecare serviciu inclus în factura (tariful) de cazare să fie evidențiat ,ca și costuri, distinct, pe conturi și chiar pe analitice deschise distinct după caz. (piscina, sala de forță, sauna, băuturi "oferite gratis" etc)

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 10 April 2010 - 01:12 PM




#24 SoIT

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 23 September 2010 - 06:07 PM

Eu vad micul dejun , ca si orice masa servita de turist in restaurnatul nostru , ca un venit din vanzarea marfii 707 . Doar este acelasi ou sau rosie pe care o vand si seara si la pranz chiar daca este inclus in tariful de cazare cu 9%. Deci eu zic ca este bine sa le diferentiezi cazare 704 si micul dejun inclus in cazare in 707. In modul asta poti sa faci o corelatie a marjei comerciale pe sectii 707-607 bucatarie sau bar de exemplu. Depinde de unde servesti micul dejun la clienti.



#25 artenie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 July 2011 - 10:10 PM

Buna seara, am preluat contabilitatea la o firma care are pensiune si rezerva camere si prin agentie.La facturile emise la pensiune pe factura imi apare TVA-ul iar la facturile emise de agentie apare TVA inclus.Cum contabilizez facturile emise prin agentie, daca eu nu stiu din factura care este comisionul agentiei?



#26 simona7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 November 2011 - 12:34 PM

Buna ziua,

Lucrez cu o agentie de turism care, fie imi plateste srviciile de cazare ( micus comision) pentru turistii romani fie imi imi trimite factura de comision in situatiile in care turistii achita la receptie( cazul turistilor straini).

Astfel , am primit o factura cu - comision (datorat ptr servicii incasate la receptie )
dar si cu - diferenta cazare pentru Check -out mai devreme

comisionul il trec pe 622. dar diferenta de cazare???



#27 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2011 - 01:40 PM

628 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terţ.



#28 cristina tacke

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2012 - 03:08 PM

Vezi postareaeleysa, la 09 April 2010 - 12:19 PM, a spus:

MA POATE AJUTA CINEVA CU INREGISTRAREA CONTABILA CORECTA DE DESCARCARE A GESTIUNII DE MARFURI PENTRU CONSUMUL DE LA MICUL DEJUN INCLUS IN TARIFUL DE CAZARE?
Daca intre timp v-ati familiarizat cu activitatea unei pensiuni, v-as ruga sa-mi spuneti si mie cum se descarca gestiunea de marfuri achizitionate pentru micul dejun in cazul in care micul dejun e inclus in tariful de cazare. Cu multumiri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL