Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt.diferente curs valutar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


chelt.diferente curs valutar

46 replies to this topic

#21 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 20 January 2008 - 05:56 PM

pt kmy73 -da,curs bnr la 31.12.2007



#22 anelise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 January 2008 - 04:15 PM

Daca cheltuieli cu dobanzi si diferente de curs valutar nu am decat cele aferente unui leasing, nemaiavand si alte credite, mai este necesar sa calculez gradul de indatorare? Eu inteleg ca acestea sunt deductibile integral...




#23 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2008 - 07:32 PM

Va rog lamuriti-ma si pe mine
La calculul capitalului imprumutat se iau in considerare leasingurile auto? ..pentru ca toate chelt cu dobanzile si dif de curs vin din leasinguri auto la mine, si pt ca am de recuperat o pierdere mai mare, gr de indatorare iese negativ, deci nu mi se deduce nimic? (din cate am inteles de pe forum, pentru ca in codul fiscal nu am gasit referiri la o valoare negativa a gr de indatorare, asa ca sunt in ceata )
Help please!



#24 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 08:33 PM

Vezi postareaanelise, la Jan 22 2008, 02:15 PM, a spus:

Daca cheltuieli cu dobanzi si diferente de curs valutar nu am decat cele aferente unui leasing, nemaiavand si alte credite, mai este necesar sa calculez gradul de indatorare? Eu inteleg ca acestea sunt deductibile integral...

deductibilitatea limitata se aplica incazul diferentelor de curs rezultate in urma reevaluarii datoriilor altele decat imprumuturi de la societati bancare si societati de leasing - exemplu concret : imprumuturi de la asociati, creditori diversi...in codul fiscal este articolul 23 , si in normele de aplicare gasesti mai multe explicatii.



#25 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 27 January 2008 - 07:25 PM

lamuriti-ma va rog;am linie de credit in valuta,in balanta la 31.12.2007 am sold creditor 175000 ron,insa cf. BNR curs euro 3.6102 ar trebui sa am 180510 ron(respectiv 50000 eur cf extrasului de banca).e corect sa fac 665=51912 5510 ron.multumesc mult



#26 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 January 2008 - 06:53 PM

de asemenea am inteles ca in cazul meu nu trebuie sa tin cont de gradul de indatorare;e corect;va rog sa ma ajutati deoarece trebuie sa de[pun balanta cat mai repede la banca.multumesc



#27 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 28 January 2008 - 07:34 PM

tot ce ai in balanta , in valuta , aduci la cursul din 31,12,2007 . inregistrezi din pacate , si cheltuieli si venituri . si apoi calculezi si gradul de indatorare . cam asta e .



#28 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 January 2008 - 08:10 PM

Vezi postareaancamin, la Jan 28 2008, 07:34 PM, a spus:

tot ce ai in balanta , in valuta , aduci la cursul din 31,12,2007 . inregistrezi din pacate , si cheltuieli si venituri . si apoi calculezi si gradul de indatorare . cam asta e .
ostat pe: Jan 25 2008, 08:33 PM






(anelise @ Jan 22 2008, 02:15 PM) *
Daca cheltuieli cu dobanzi si diferente de curs valutar nu am decat cele aferente unui leasing, nemaiavand si alte credite, mai este necesar sa calculez gradul de indatorare? Eu inteleg ca acestea sunt deductibile integral...


deductibilitatea limitata se aplica incazul diferentelor de curs rezultate in urma reevaluarii datoriilor altele decat imprumuturi de la societati bancare si societati de leasing - exemplu concret : imprumuturi de la asociati, creditori diversi...in codul fiscal este articolul 23 , si in normele de aplicare gasesti mai multe explicatii.

am postat o conversatie anterioara si nu mai inteleg nimic.trebuie sa calculez gradul de indatorare sau nu?imi puteti explica si cum se calculeaza exact.
multumesc



#29 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2008 - 11:06 AM

pentru imprumuturile de la societati bancare , de leasing si alte societati autorizate in acest scop, deductibilitatea nu este limitata.

refritor la inregistrarea diferentei de 5510 lei, este ok. este deductibila integral si nu are importanta gradul de indatorare.

referitor la postarea pe care ai citat-o iti spun ca nu trebuie sa iei de bun chiar tot ce citestipentru ca sunt persoane care nu se abtin sa isi dea cu parerea chiar daca se bazeaza decat pe "ureche".

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2008 - 02:19 PM




#30 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 29 January 2008 - 11:11 AM

Vezi postareaDoina P, la Jan 8 2008, 01:52 PM, a spus:

In cazul schimbului din cont curent Eur in cel de lei, nu ai dif de curs de inregistrat. Suma pe care o primesti in contul de lei,va fi egala cu echivalentul in lei care pleaca din contul de EUR.
Dif de curs le vei calcula al 31.12.2007,in cont 665 sau 765.


eu totusi aplic diferente de curs la licitatii. :cool:



#31 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 29 January 2008 - 08:31 PM

Vezi postareacristibotze, la Jan 29 2008, 11:06 AM, a spus:

pentru imprumuturile de la societati bancare , de leasing si alte societati autorizate in acest scop, deductibilitatea nu este limitata.

refritor la inregistrarea diferentei de 5510 lei, este ok. este deductibila integral si nu are importanta gradul de indatorare.

referitor la postarea pe care ai citat-o iti spun ca nu trebuie sa iei de bun chiar tot ce citestipentru ca sunt persoane care nu se abtin sa isi dea cu parerea chiar daca se bazeaza decat pe "ureche".
multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2008 - 02:20 PM




#32 ioana.1960

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2008 - 08:28 PM

Am urmatoarea situatie,
imprumut fara dobanda 34500 euro de la asociat (capital privat strain ) care este si clientul
- restituire imprumut - peste doi ani
- capital social 10000 lei
- valoare imprumut la 31.12.2007 = 124552 lei
- diferente de curs valutar (cont 665) inregistrate la31.12.2007 = 7883 lei
- grad de indatorare > 3
Cat din aceste diferente, sunt deductibile?
Este obligatoriu ca diferentele nedeductibile, sa le reportez pentru perioada urmatoare?
Am pierderi de recuperat din anii precedenti si nu as dori sa fac acest lucru.
Cunosc prevederile art.23 din Codul fiscal, dar se pare, nu stiu sa le aplic, fiind noua in domeniu.
Va multumesc,



#33 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 06:38 PM

Daca grad indatorare >3 atunci pierderea din diferente de curs ( adica 765-665 ) este nedeductibila in intregime si se reporteaza in perioada urmatoare. Nu stiu daca este obligatoriu sa reportezi, dar nu vad care ar fi problema celor de la fisc daca nu vrei sa o faci. Pana la urma dpdv al imp/profit platesti mai mult si fiscul nu poate decat sa se bucure.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 01:54 PM




#34 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 17 February 2008 - 06:19 PM

poate exemplifica cineva va rog cum se calculeaza acest grad de indatorare si cand trebuie aplicat?multumesc



#35 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2008 - 10:56 AM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 17 2008, 06:19 PM, a spus:

poate exemplifica cineva va rog cum se calculeaza acest grad de indatorare si cand trebuie aplicat?multumesc
Gradul de indatorare = Capital imprumutat/ Capitaluri proprii
Conditia pt deductibilitate: GÎ < sau = 3
Se calculeaza la determinarea impozitului pe profit, trimestrial, pentru aflarea cheltuielilor nedeductibile.



#36 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 18 February 2008 - 01:06 PM

Buna ioana.1960,
inteleg ca imprumutul tau este de la asociat. Atunci se aplica in primul rand art. 23 (3) aliniatul 5, unde dobanda este limitata conform dobanzii anuntata de BNR ptr anul 2007 (nu stiu cat este, ca in 2007 n-am lucrat cu ea, dar trebuie sa existe o HG, oricum in 2006 a fost 6%). Abia dupa ce se face aceasta limitare se aplica pentru suma deductibila limitarea conform art. 23 alin 1 sau 2, cu gradul de indatorare. :tongue:



#37 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 18 February 2008 - 02:07 PM

Scuze :tongue: , m-am mai uitat o data si am vazut ca nu e purtator de dobanda!



#38 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 18 February 2008 - 06:52 PM

Vezi postareaa.d.n., la Feb 18 2008, 10:56 AM, a spus:

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 17 2008, 06:19 PM, a spus:

poate exemplifica cineva va rog cum se calculeaza acest grad de indatorare si cand trebuie aplicat?multumesc
Gradul de indatorare = Capital imprumutat/ Capitaluri proprii
Conditia pt deductibilitate: GÎ < sau = 3
Se calculeaza la determinarea impozitului pe profit, trimestrial, pentru aflarea cheltuielilor nedeductibile.

merci



#39 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 22 February 2008 - 09:38 PM

Am urmatoarea problema: la 31.12.07 reevaluez un credit luat de la o banca din Romania. Diferenta de curs valutar este deductibila? Trebuie sa calculez gradul de indatorare?



#40 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2008 - 10:24 PM

da
nu






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL