Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt.diferente curs valutar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


chelt.diferente curs valutar

46 replies to this topic

#41 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 23 February 2008 - 04:03 PM

Vezi postareaELVILA, la Feb 22 2008, 09:38 PM, a spus:

Am urmatoarea problema: la 31.12.07 reevaluez un credit luat de la o banca din Romania. Diferenta de curs valutar este deductibila? Trebuie sa calculez gradul de indatorare?
Problema e c cei de la finante spun sa trb sa aplic prevederile art. 23 alin 3 mai intai.



#42 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2008 - 04:46 PM

Probabil ca cei de la finante nu stiu sa numere mai mult de 3 si de aceea nu au cunostinta de alin.4 al art. 23.... uite .. poti sa il listezi de aici si sa le citesti si lor.. poate asa se prind care e faza cu aplicarea acestui articol :wink:

"ART. 23
Cheltuieli cu dobânzile și diferențe de curs valutar

(4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, ......., cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, .... nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 03:12 PM




#43 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2008 - 07:39 PM

In capitalul imprumutat se iau in calcul si imprumuturile de la asociati ( sold 4551 ) care nu sunt purtatoare de dobanda?



#44 DumitruIonela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 February 2008 - 01:45 PM

Va rog frumos imi poate comunica cineva daca abordarea contabila prezentata mai jos mai este in vigoare conform legislatiei in vigoare:
1. contabilizarea diferentelor de curs valutar pentru valuta in sold la finele unui an in contul 765 sau 665 in totalitatea lor se face numai daca societatea nu are aport la capital in valuta.
2. daca societatea are aport la capital social in valuta,iar soldul in valuta al contului 5124 la finele unui an este mai mic decat aportul la capital in valuta,intreaga diferenta de curs se contabilizeaza pe seama rezervelor (ct.1068).
3. daca societatea are aport de capital in valuta iar soldul contului 5124 este mai mare decat aportul la capital in valuta atunci diferenta de curs aferenta valutei corespunzatoare aportului de capital se contabilizeaza in contul 1068 si restul diferentei de curs se contabilizeaza pe seama cheltuielilor sau veniturilor financiare (665 sau 765).



#45 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 02:06 PM

Nu imi suna cunoscut cele prezentate de tine, spune-mi legea de unde le-ai luat.
Din cate stiu eu reglementarile contabile actuale sunt: Reglementare IV din 17-11-2005, Reglementare VII din 17-11-2005.

Reglementare din 17/11/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1080bis din 30/11/2005
conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene

SECȚIUNEA 7
REGULI DE EVALUARE
59. - ( 1) a fiecare dată a bilanțului:
a) Elementele monetare exprimate în valută (disponibilități și alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele și depozitele bancare, creanțe și datorii în valută) trebuie evaluate și raportate utilizând cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României și valabil la data încheierii exercițiului financiar. Diferențele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, între cursul de la data înregistrării creanțelor sau datoriilor în valută sau cursul la care au fost raportate în situațiile financiare anterioare și cursul de schimb de la data încheierii exercițiului financiar, se înregistrează, la venituri sau cheltuieli financiare, după caz.
Dragos



#46 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 27 February 2008 - 09:25 PM

Conform carui punct din Ord 1752 completat de 2374,se reevalueaza si capitalul social subscris in valuta ,utilizand 1068?Nu am mai auzit asa ceva.....atunci anual ar creste /descreste aceste rezerve .?



#47 DumitruIonela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 February 2008 - 04:20 PM

Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca in baza Reglementarilor contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatii Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile aprobate prin OMFP 1752/2005 - in vigoare la data de 1 ianuarie 2006, creantele si datoriile in valuta trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar ? Noi avem doar furnizori din afara Romaniei (datorii), nu si clienti externi (creante), dar am calculat diferente favorabile /nefavorabile si le-am inregistrat pe venituri /cheltuieli financiare numai atunci cind i-am platit, facind diferente valorii in lei la cursul platii fata de cea inregistrata la achizitie. Trebuie ca acum la sfirsit de an sa le calculam datoriile in euro la cursul lui 31.12.2007 si este posibil sa le inregistram pe cheltuieli daca gradul de indatorare este mai mare decit 3 ?
Astept raspuns.Chiar n-am stiut.La sfirsit de 2006 nu am procedat asa.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL