Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
limita indemnizatie administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


limita indemnizatie administrator

22 replies to this topic

#1 carmeen_75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 13 April 2007 - 07:32 AM

Puteti sa-mi spuneti va rog daca exista o limita maxima pentru indemnizatia de administrator?
Ma refer la o indemnizatie platita lunar.
Si as mai vrea sa stiu concret ce se retine din suma bruta.
Stiu ca par novice dar nu am mai intalnit situatii de genul acesta pana acum si nu as vrea sa fac vreo gresala.
Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc foarte mult!

Aceasta postare a fost editata de carmeen_75: 13 April 2007 - 07:33 AM

car&laz



#2 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2007 - 11:46 AM

Vezi postareacarmeen_75, la Apr 13 2007, 08:32 AM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti va rog daca exista o limita maxima pentru indemnizatia de administrator?
Ma refer la o indemnizatie platita lunar.
Si as mai vrea sa stiu concret ce se retine din suma bruta.
Stiu ca par novice dar nu am mai intalnit situatii de genul acesta pana acum si nu as vrea sa fac vreo gresala.
Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc foarte mult!

nu exista limita maxima...CASS 6,5% si Impozit 16%




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 11:55 AM

Vezi postareasubsemnatul, la Apr 19 2007, 12:46 PM, a spus:

nu exista limita maxima...CASS 6,5% si Impozit 16%

... si se adauga la brut (taxe unitate): 6% + 0.85% ! vezi OUG 150/2002 + OUG 158/2005 si normele de aplicare
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2007 - 02:41 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 19 2007, 12:55 PM, a spus:

Vezi postareasubsemnatul, la Apr 19 2007, 12:46 PM, a spus:

nu exista limita maxima...CASS 6,5% si Impozit 16%

... si se adauga la brut (taxe unitate): 6% + 0.85% ! vezi OUG 150/2002 + OUG 158/2005 si normele de aplicare

Nu! Unitatea nu are alte cheltuieli decat cele cu indemnizatia bruta (621).
OUG 150/2002 a fost abrogata...oricum, nu prevedea ceea ce ziceai, iar OUG 158/2005 prevede clar cine plateste (persoana si nu unitatea).



#5 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 03:26 PM

Deci cum e pana la urma?
Ca si eu sunt interesata. Uitati cazul meu: administratorul (care primeste indemnizatie, suma fixata de AGA, deci nu are contract de munca) vrea sa aleaga un DIRECTOR GENERAL si un manager nou la un departament (cel care devine Director general era manager). Bun.
Problema e urmatoarea: ca vrea ca acest Director General sa NU aiba contract de munca (spune ca legea zice asa, Legea 441/2006, desi eu am inteles altceva. Si sa ii suspend contractul de munca ca manager pana se modifica Legea 441/2006.
Si sa ii pun pe amandoi INTERIMARI. Ce o fi asta, ca habar n-am.
M-am gandit ca se refera la un contract de munca pe perioada determinata.....dar el zice nu vrea pe perioada determinata......ALTFEL? Ce poate fi acest interimar?Director interimar.
Si sa ii ofer o indemnizatie.
Nu salariu. Deci nu o sa ii mai platesc omului si retin pensia?
Sau trebuie sa aiba acel contract de management?
Sunt in ceata. Sper ca patronul meu sa nu imi ceara maine sa i-l aduc maine pe Harry Potter, sa il pun pe Basescu la loc sau cine mai stie ce ....please Help.



#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 03:32 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Apr 19 2007, 03:41 PM, a spus:

Nu! Unitatea nu are alte cheltuieli decat cele cu indemnizatia bruta (621).
OUG 150/2002 a fost abrogata...oricum, nu prevedea ceea ce ziceai, iar OUG 158/2005 prevede clar cine plateste (persoana si nu unitatea).
posteaza, te rog, actul normativ prin care se abroga OUG 150 si pe cel care inlocuieste aceasta ordonanta. multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 03:36 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 19 2007, 04:32 PM, a spus:

Vezi postareasubsemnatul, la Apr 19 2007, 03:41 PM, a spus:

Nu! Unitatea nu are alte cheltuieli decat cele cu indemnizatia bruta (621).
OUG 150/2002 a fost abrogata...oricum, nu prevedea ceea ce ziceai, iar OUG 158/2005 prevede clar cine plateste (persoana si nu unitatea).
posteaza, te rog, actul normativ prin care se abroga OUG 150 si pe cel care inlocuieste aceasta ordonanta. multumesc
Domnule Robertantal, ai putea sa imi raspunzi la ce am scris eu sus? :pullhair: Multumesc. E o rugaminte, ca doar nu esti la scoala :biggrin:



#8 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 04:12 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 04:26 PM, a spus:

Deci cum e pana la urma?

CF lla art.55, alin.1, lit.j spune ca venituri de natura salariala constituie si indemnizatioa administratorilor. OUG 158, la art.6, alin.2 spune ca se retine cota de 0.85% la totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natură salarială. modificat prin (O.U. nr. 91 din 22 11 2006 si se aplica de la 01 01 2007)

in alta ordine de idei, un contract de management se face in baza legii 31/1990, modificata si completata, si consider ca se include la venituri de natura salariala cf CF. deci retii: 6.5%, impozit iar unitatea retine 6% si 0.85%. Oricum, astept sa apara precizari noi la legi noi :pullhair: . Alte pareri?

Am gasit si legea cea noua a sanatatii : L95_2006, iar aceasta spune: Art. 258 - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii au obligaţia să calculeze şi să vireze la fond o contribuţie de 7% asupra fondului de salarii, datorată pentru asigurarea sănătăţii personalului din unitatea respectivă. (2) Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentei legi, se înţelege totalitatea sumelor utilizate de o persoană fizică şi juridică pentru plata drepturilor salariale sau asimilate salariilor.

Eu asa interpretez. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#9 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 04:25 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 19 2007, 05:12 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 04:26 PM, a spus:

Deci cum e pana la urma?

CF lla art.55, alin.1, lit.j spune ca venituri de natura salariala constituie si indemnizatioa administratorilor. OUG 158, la art.6, alin.2 spune ca se retine cota de 0.85% la totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natură salarială. modificat prin (O.U. nr. 91 din 22 11 2006 si se aplica de la 01 01 2007)

in alta ordine de idei, un contract de management se face in baza legii 31/1990, modificata si completata, si consider ca se include la venituri de natura salariala cf CF. deci retii: 6.5%, impozit iar unitatea retine 6% si 0.85%. Oricum, astept sa apara precizari noi la legi noi :pullhair: . Alte pareri?

Am gasit si legea cea noua a sanatatii : L95_2006, iar aceasta spune: Art. 258 - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii au obligaţia să calculeze şi să vireze la fond o contribuţie de 7% asupra fondului de salarii, datorată pentru asigurarea sănătăţii personalului din unitatea respectivă. (2) Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentei legi, se înţelege totalitatea sumelor utilizate de o persoană fizică şi juridică pentru plata drepturilor salariale sau asimilate salariilor.

Eu asa interpretez. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Nu gresesti. M-am uitat si eu in repertoriul legislativ de pe site-ul Camerei Deputatilor, cdep.ro, ca sa vad daca e abrogata sau nu OUG 150/2002; Si e;
De regula, cum se exprima o d-na director la Ministerul Finantelor, la un curs, "unde sunt impozitele salariale, pac, la razboiu' si sanatatea; de obicei merg mana in mana; dar parca intrebarea era cu 0.85%?Nu cu sanatatea



#10 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 04:27 PM

Citeste toata postarea de la cap la coada :pullhair:
Tocmai am pomenit si de legatura dintre 571 si 158 !!! 158=0.85%; remember? :wink:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#11 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2007 - 05:07 PM

OUG 158/2005
Art. 5. - Incepand cu data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, cota de contributie prevazuta la art. 4 alin. (2) se datoreaza si se achita de catre:
a) angajatori pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. C;
c) persoanele prevazute la art. 1 alin. (2).

Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
B. desfasoara activitati in functii elective sau sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la lit. A;
C. beneficiaza de drepturi banesti lunare ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care nu se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
a) asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) autorizate sa desfasoare activitati independente.



#12 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 05:13 PM

CF lla art.55, alin.1, lit.j spune ca venituri de natura salariala constituie si indemnizatioa administratorilor. OUG 158, la art.6, alin.2 spune ca se retine cota de 0.85% la totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natură salarială. modificat prin (O.U. nr. 91 din 22 11 2006 si se aplica de la 01 01 2007)

Am gasit si legea cea noua a sanatatii : L95_2006, iar aceasta spune: Art. 258 - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii au obligaţia să calculeze şi să vireze la fond o contribuţie de 7% asupra fondului de salarii, datorată pentru asigurarea sănătăţii personalului din unitatea respectivă. (2) Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentei legi, se înţelege totalitatea sumelor utilizate de o persoană fizică şi juridică pentru plata drepturilor salariale sau asimilate salariilor.


so.....ce zici?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#13 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 05:24 PM

Stiu ca nu pot posta de doua ori la rand, asa ca imi cer scuze aici pentru nonsensul si agramatismul din "cat costa o lucrare de diploma".

Parca sunt intr-un film mut, draga domnilor robertantal si subsemnatu'. Ca nu pricep care e contrazicerea de ati ajuns sa scoateti sabia si sa va taiati in articole.
Am priceput bine? De acum incolo o sa aplic cenzorilor, administratorilor 0.85% pe langa 6 % datorat de angajator, (totalul sumelor brute ale indemnizatiilor) si inca 16% si 6% cu retinere la sursa.
Si pe mine cine ma lumineaza?Ca de obicei acolo intorc capul.... :pullhair: :good: cum se angajeaza un director interimar??



#14 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2007 - 05:40 PM

OUG 158/2005
Art. 6. (2) Persoanele juridice sau fizice prevazute la art. 5 lit. a) au obligatia platii cotei de contributie pentru concedii si indemnizatii ...
Art. 5. - Incepand cu data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, cota de contributie prevazuta la art. 4 alin. (2) se datoreaza si se achita de catre:
a) angajatori pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
B. desfasoara activitati in functii elective sau sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la lit. A;



#15 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 05:44 PM

Ce-ai zice sa incerci si scrierea cuneiforma? Vorbeste clar. Ca te spun moderatorilor. :pullhair:



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 05:48 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 06:24 PM, a spus:

Stiu ca nu pot posta de doua ori la rand, asa ca imi cer scuze aici pentru nonsensul si agramatismul din "cat costa o lucrare de diploma".

Parca sunt intr-un film mut, draga domnilor robertantal si subsemnatu'. Ca nu pricep care e contrazicerea de ati ajuns sa scoateti sabia si sa va taiati in articole.
Am priceput bine? De acum incolo o sa aplic cenzorilor, administratorilor 0.85% pe langa 6 % datorat de angajator, (totalul sumelor brute ale indemnizatiilor) si inca 16% si 6% cu retinere la sursa.
Si pe mine cine ma lumineaza?Ca de obicei acolo intorc capul.... :lostit (13): :good: cum se angajeaza un director interimar??
daca e interimar inseamna ca e temporar, pe perioada limitata (determinata) pana la alegerea unuia plin. asta inseamna ca i se atribuie toate drepturile si obligatiile ce decurg din functia pentru care presteaza. Eu cred ca nu merge decat contractul de munca.

Cat despre sabii si cutite, eu nu am facut decat sa-l completez pe subsemnatu' si nu sa-l jenez postand dupa el :pullhair:
dar in final, am si eu o nelamurire: citind tot ce am postat eu si subsemnatu', tu, ce nelamurire mai ai? sau la ce se refera nelamurirea ta? ca acum sunt eu in ceata! :pullhair: ... :biggrin: . pen'ca pentru tot ceea ce ai priceput bine cu semnul "?", e valabil si cu semnul "!" :wink: :good:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 19 April 2007 - 05:50 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2007 - 05:54 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 06:44 PM, a spus:

Ce-ai zice sa incerci si scrierea cuneiforma? Vorbeste clar. Ca te spun moderatorilor. :pullhair:

Uite, ma indur...voi vorbi clar (de teama moderatorilor :) si ca sa-ti fac pe plac...mi-ai devenit deja simpatica):
CCI 0,85% aferenta indemnizatiei administratorulu se plateste de catre administrator (persoana) si nu de unitate.
OUG 158/2005, art. 5., lit. c)
Esti satisfacuta? :)



#18 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 06:00 PM

stiti ce propun eu? sa bem putina apa, sa iesim un pic pe afara sa vedem daca l-au repussuspendat pe Base' sa dam o tura prin parc si sa revenim mai limpezi la capusoare si mai odihniti, si apoi sa recitim topicul si sa tragem singurei concluzii. Ce ziceti? Party-time? :pullhair:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#19 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 06:02 PM

Va multumesc la amandoi. Nu mai am nici o nelamurire. Voi aplica 0.85 % la totalul brut al indemnizatiilor si il voi plati ca angajator.
Imi plac filmele cu happy end! :biggrin:
Sunt incantata pana la 0.85% din sufletul meu impozabil.
O seara buna! V-am pupat pe toti. Piata Universitatii.



#20 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 19 April 2007 - 06:13 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 19 2007, 07:02 PM, a spus:

Va multumesc la amandoi. Nu mai am nici o nelamurire. Voi aplica 0.85 % la totalul brut al indemnizatiilor si il voi plati ca angajator.
Imi plac filmele cu happy end! :biggrin:
Sunt incantata pana la 0.85% din sufletul meu impozabil.
O seara buna! V-am pupat pe toti. Piata Universitatii.

apai (nu stiu cum se scrie corect :biggrin: ), daca e impozabil, atunci iti urez un calduros de 7 ori cate 6% cumulat cu 6.5% sanatate si bafta la ....referendum (mai mult dum) :pullhair:
ciao
si....off-topic closed
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL