Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensii private - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


pensii private


52 replies to this topic

#21 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 August 2007 - 11:03 PM

problema mea e ce fac cu cei care au peste 42 de ani?
daca vor sa=si faca pensii private si ei.

da-mi mai multe informatii te rog
adresa mea de email dlupescu@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 August 2007 - 02:04 PM




#22 madiil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ploiesti

Postat 09 August 2007 - 06:48 PM

Vezi postareaJojo, la Jun 24 2007, 10:58 AM, a spus:

Am o intrebare:pentru cei peste 35 de ani in conditiile in care o parte din contributie se duce la fo.privat(indif de societatea de asigurari),diminuandu-se astfel valoarea cu care participa la fo de pensii de stat,vor avea o pensie de la stat mai mica decat in conditiile in care nu opteaza sa cotizaze la fo.privat? Probabil ca da.Atunci in cazul unui faliment al societatii de asigurari private suma cotizata la aceasta e garantata de stat??????????
S-a făcut public pe canalele de știri că aceste fonduri private de pensii nu sunt garantate de stat.Deocamdată n-au apărut reglementări cu privire la acest aspect.Totul a rămas în coadă de pește...
Statul este obligat deocamdată să garanteze aceste pensii.UNEDE AȚI VĂZUT CĂ STATUL A DAT FALIMENT?




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2007 - 02:11 PM

ATENTIONARE :

VA ATENTIONAM ca nu este permisa NICI O FORMA DE RECLAMA NEAUTORIZATA pe acest forum !!

prin urmare, solicitam tuturor brokerilor de asigurari sa renunte la a-si mai publica neautorizat datele de contact !! in caz contrar se vor lua masuri imediate de sanctionare ce pot merge pana la blocarea definitiva a contului.

daca doriti sa impartasiti AICI din cunostintele voastre, DAR NUMAI PE GRATIS, va invitam cu drag cu o faceti si va asiguram ca va suntem recunoscatori !

o zi buna.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 August 2007 - 02:17 PM




#24 Sadeeqy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 August 2007 - 12:34 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 16 2007, 03:11 PM, a spus:

ATENTIONARE :

VA ATENTIONAM ca nu este permisa NICI O FORMA DE RECLAMA NEAUTORIZATA pe acest forum !!

prin urmare, solicitam tuturor brokerilor de asigurari sa renunte la a-si mai publica neautorizat datele de contact !! in caz contrar se vor lua masuri imediate de sanctionare ce pot merge pana la blocarea definitiva a contului.

daca doriti sa impartasiti AICI din cunostintele voastre, DAR NUMAI PE GRATIS, va invitam cu drag cu o faceti si va asiguram ca va suntem recunoscatori !

o zi buna.


Stimata doamna Alupei, avand in vedere faptul ca noilor utilizatori nu li se permite sa transmita mesaje private, am ales aceasta cale pentru a clarifica neintelegerea privind intentiile mele, care au fost cat se poate de cinstite atunci cand am compus mesajul anterior. Pentru ca presupun ca de aceea mesajul postat nici nu a aparut pe forum.

Stiu ca, la ora actuala, piata este pur si simplu invadata de asa numitii agenti de marketing sau brokeri, care nu fac altceva decat sa alerge si sa colecteze semnaturi pe cererile de preaderare. Din pacate, tocmai acest gen de comportament a generat un urias val de neincredere printre oameni, facandu-i reticenti fata de toti brokerii de pensii.

Nici o clipa nu mi-a trecut prin minte sa solicit ceva in schimb pentru informatiile oferite. Nici macar o semnatura pe o cerere de preaderare, cu atat mai putin bani. Ideea de a-mi posta adresa de e-mail a fost generata de faptul ca nu sunt prezenta mereu pe forum, dar imi verific posta electronica in permanenta, tocmai pentru a fi in contact cu oamenii care au nevoie urgent de informatii.

De asemenea, sunt foarte multi oameni care se jeneaza sa admita in public faptul ca nu stiu mare lucru despre noul sistem de pensii private. Prefera sa urmareasca discutiile celorlalti, care de multe ori sunt neavizate si contin informatii eronate, decat sa puna o intrebare la obiect, vizavi de ceea ce ii intereseaza. Acestea au fost motivele ofertei mele de a discuta inclusiv in privat.

Sunt economist si analist financiar de multa vreme. De-a lungul timpului, forumul pe care il moderati mi-a oferit informatii pretioase si mi-a fost de un real folos, asa ca m-am gandit sa ofer ceva in schimb. Sunt convinsa ca stiti ca, la ora actuala, in cadrul companiilor, primul catre care oamenii se indreapta solicitand lamuriri despre pensiile private este departamentul financiar-contabil.

Daca modul in care am procedat a fost gresit, primiti va rog scuzele mele. Sunt membru al mai multor forumuri si stiu sa apreciez efortul unui moderator care se straduieste in permanenta sa mentina un echilibru atat de fragil. Intentia mea a fost doar sa impartasesc unor colegi, pentru care am tot respectul, din cunostintele mele in ceea ce priveste sistemul de pensii private.

Un alt forum care mi-a oferit informatii de-a lungul timpului, pe langa acesta, a fost Softpedia. Convinsa fiind de faptul ca veti recunoaste numele de user, identic pe ambele forumuri, imi permit sa va ofer link-ul catre ceea ce am postat acolo, pe aceeasi tema. Veti observa ca nimeni nu a mai postat ulterior informatii distorsionate, dar am primit mesaje private cu solicitari de informatii.

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...90&start=90

Cu multumiri pentru timpul si atentia pe care mi le-ati acordat, aveti tot respectul meu! A dumneavoastra,
Daiana Ichim



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 10:30 AM

Stimata doamna Ichim,

va reamintesc extrasul din regulamentul acestui forum privitor la reclama :

" Legaturi si reclama.
Orice forma de reclama este strict interzisa.
Nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a legaturilor spre alte situri sau forumuri.
Daca este neaparat necesara o legatura, va rog atasati un text explicativ, care sa sugereze ce contine legatura si care e motivul pentru care este publicata.
Nu este permisa reclama comerciala, in orice scop, fara acordul administratorilor forumului. Orice mesaj care intra in aceasta categorie va fi sters fara preaviz.
In cazul in care doriti sa faceti reclama in cadrul site-ului www.conta.ro va rugam contactati la adresa : publicitate@conta.ro."

In virtutea lui si cu acordul administratorului am luat decizia de a nu va permite afisarea mesajelor care contineau datele dvs. de contact in calitate de broker de asigurari. Motivele sunt lesne de inteles si nu sunteti singura careia i s-a aplicat aceasta masura, va asigur.

Orice suspiciune ati fi inlaturat-o de la inceput daca ati fi copiat si aici mesajul scris pe softmedia. Iata ce spuneati acolo, in incheiere :
" Stiu ca informatiile postate pot parea plictisitoare multora dintre dumneavoastra, dar sunt sigura ca exista si multi altii care sunt realmente interesati. Va stau la dispozitie daca doriti informatii si mai detaliate. Fie ca puneti intrebarile pe forum, fie ca-mi trimiteti un PM, va voi raspunde cat mai repede, in limita timpului disponibil (sper ca observati ora postarii mesajului actual! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) "

Faptul ca pe acest forum ati preferat o alta abordare ne-a facut sa luam decizia pe care am luat-o fiindca lipsa accesului la PM pe perioada in care sunteti nou venita nu este un factor restrictiv de natura a impiedica furnizarea AICI a informatiilor legate de pensiile private, atunci cand timpul va permite. Fie ca raspundeti pe forum la cererea de informatii suplimentare, fie ca raspundeti fiecaruia in parte pe adresa personala de mail, cred ca tot va consuma ceva timp, ba chiar mai mult va consuma sa rasp. fiecaruia pe privat fie doar pt. faptul ca intrebarile se pot repeta ... daca nu luam in considerare si procedura de trimitere, cititul mai multor mesaje cu acelasi continut /cerere de informatii ... sincer, eu cred ca este pagubos sa folositi aceasta metoda de a furniza informatii atata timp cat nu vizati nici un fel de recompense materiale. parerea mea ...

Dragilor, revin cu invitatia pe care v-am facut-o in mesajul anterior :
"daca doriti sa impartasiti AICI din cunostintele voastre, DAR NUMAI PE GRATIS, va invitam cu drag cu o faceti si va asiguram ca va suntem recunoscatori ! "

Numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 August 2007 - 06:45 PM




#26 simona2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2007 - 04:25 PM

Vezi postareadlupescu, la Aug 5 2007, 12:03 AM, a spus:

problema mea e ce fac cu cei care au peste 42 de ani?
daca vor sa=si faca pensii private si ei.

da-mi mai multe informatii te rog
adresa mea de email dlupescu@yahoo.com


In caz ca nu ai primit inca informatiile necesare si persoanele pana in 45 ani pot , prin optiune sa adere la un fond privat obligatoriu, deci sa-si transfere procentul de 2% catre un fond privat



#27 mariai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 November 2007 - 10:45 AM

Vezi postareadnsa, la Jun 21 2007, 03:40 PM, a spus:

daca doresti acest tip de informatii, tu sau altcineva, imi poti trimite un scurt e-mail la .........clicknet.ro, si tit scriu tot ce te intereseaza. oricum nu societatile trebuie sa demareze actiunea, pentru ca este vorba de o optiune personala si societatea nu are dreptul sa-ti impuna nimic pe aceasta tema!
Am si eu o problema nu stiu daca ma poti ajuta.
2 angajati si-au facut o pensie facultativa la ING si..mi-a venit tipa de acolo ca eu ca firma am obligatia sa le retin si sa virez bani la ei..ca asa scrie in lege ,in lege scrie ca vireaza angajatorul sua participantul dupa caz..deci nu vad unde e obligativitatea?? mentionez ca firma nu face asigurari private.
deci sunt oblitata eu ca angajator sa le retin si sa vitez bani la fondul de pensi sau nu??



#28 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 11:34 AM

Vezi postareamariai, la Nov 22 2007, 10:45 AM, a spus:

Vezi postareadnsa, la Jun 21 2007, 03:40 PM, a spus:

daca doresti acest tip de informatii, tu sau altcineva, imi poti trimite un scurt e-mail la .........clicknet.ro, si tit scriu tot ce te intereseaza. oricum nu societatile trebuie sa demareze actiunea, pentru ca este vorba de o optiune personala si societatea nu are dreptul sa-ti impuna nimic pe aceasta tema!
Am si eu o problema nu stiu daca ma poti ajuta.
2 angajati si-au facut o pensie facultativa la ING si..mi-a venit tipa de acolo ca eu ca firma am obligatia sa le retin si sa virez bani la ei..ca asa scrie in lege ,in lege scrie ca vireaza angajatorul sua participantul dupa caz..deci nu vad unde e obligativitatea?? mentionez ca firma nu face asigurari private.
deci sunt oblitata eu ca angajator sa le retin si sa vitez bani la fondul de pensi sau nu??

Parerea mea este: in cazul in care participantul la o pensie facultativa este salariatul unei societati, angajatorul constituie, retine si vireaza contributia. Faptul ca trebuie sa o evidentieze in statul de plata este clara pentru ca trebuie sa deduca respectiva contributie din venitul impozabil. Iar acel "dupa caz" se refera la cazul participantului care nu este salariat.

Art. 76. - (1) Contribuțiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se rețin și se virează de către angajator sau, după caz, de către participant, odată cu contribuțiile de asigurări sociale obligatorii, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.
(2) Contribuția la un fond de pensii facultative poate fi de până la 15% din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia al persoanei care aderă la un fond de pensii facultative.
(3) Contribuția prevăzută la alin. (2) poate fi împărțită între angajat și angajator potrivit prevederilor stabilite prin contractul colectiv de muncă sau, în lipsa acestuia, pe baza unui protocol încheiat cu reprezentanții angajaților.
(4) Angajatorul și sindicatul sau, după caz, reprezentanții salariaților, prin contractul colectiv de muncă la nivel de unitate, grup de unități sau de ramură, ori angajatorul singur sau prin asociere cu alți angajatori și reprezentanții salariaților, în lipsa unui contract colectiv de muncă și/sau în lipsa sindicatului, pot propune participarea la un fond de pensii facultative.
(5) Angajatorul constituie și virează lunar contribuția datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.
(6) Pentru nevirarea la termen a contribuțiilor, Comisia verifică modul de stabilire a dobânzilor și penalităților de întârziere calculate de administrator, în conformitate cu reglementările în vigoare referitoare la sumele nevirate la termen pentru obligații bugetare.
(7) Administratorul este obligat să notifice angajatorului, Comisiei și participantului neîndeplinirea obligației față de fondul de pensii facultative.
(8) Suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative, prevăzută la alin. (2), este deductibilă pentru fiecare participant din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 euro, într-un an fiscal.
(9) Suma reprezentând contribuțiile la fondurile de pensii facultative ale unui angajator proporțional cu cota acestuia de participare este deductibilă, la calculul profitului impozabil, în limita unei sume reprezentând, pentru fiecare participant, echivalentul în lei a 200 euro, într-un an fiscal.
Lege nr. 204 din 22/05/2006

Aceasta postare a fost editata de negocont: 22 November 2007 - 11:37 AM

Dragos



#29 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2007 - 01:21 PM

vezi in legea 204 art.74,capVIII-''participantul la un fond de pensii facultative este angajatul ,functionarul public sau persoana autorizata sa desfasoare o activitate independenta......'',deci referitor la art.76 unde scrie ca exista posibilitatea sa-si platesca contributia participantul.....,numai daca e persoana autorizata care desfasoara o activ. independenta,daca e angajat.... obligatoriu trebuie sa calculeze si sa vireze angajatorul(trebuie sa beneficieze de deducerea de 200E).Pupici.DANA



#30 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 November 2007 - 02:30 PM

Contributia angajatului de 9,5 %, sau cit o mai fi la anul se va vira tot ca si pina acum, iar CNPAS va vira cei 2% la fondurile de pensii. Nu fac angajatorii direct plati catre fondurile de pensii. Deja CNPAS a demarat o ampla actiune de verificare a platii contributiilor CAS si a depunerii declaratiilor CAS. Aviz celor cu restante ca CAS. sint pusi pe rele !!!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#31 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2007 - 03:16 PM

era vorba despre pensia facultativa(pilonul III), nu despre pilonul II-pensia privata obligatorie,draga
ISA.



#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2007 - 04:09 PM

Pilonul I – pensii de stat
Pilonul II – pensii private obligatorii
2%- din 9.5% CAS individuala
- contributia de 2% este virata de catre Casa Nationala de pensii fondului privat ales de angajat
Pilonul III – pensii private facultative
- contributia poate fi de pana la 15% din venitul salarial brut lunar sau din venitul asimilat acestuia al angajatului care adera la un fond de pensii facultative – suma este deductibila la calculul impozitului pe venitul din salarii, in limita a 200 euro/an
- angajatorul poate participa la contributia angajatilor sai – cheltuiala deductibila in limita a 200euro/an pentru fiecare angajat
- contributia se retine si se vireaza de catre angajator odata cu contributia de asigurari sociale (CAS), in contul fondului de pensii facultative specificat de catre angajat



#33 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 11:11 AM

In primul rand nu trebuie confundat Pilonul II cu Pilonul III. Sunt lucruri total diferite.
Firma mea contribuie cu 50 RON pentru fiecare salariat si fiecare salariat la randul lui cu 50 RON. Se incheie o pensie facultativa de 100 RON pe salariat.
Cum contabiliazam operatiunile acestea: oprirea celor 50 RON din salariu si virarea catre fondul de pensii impreuna cu contributia firmei pentru fiecare salariat.
Virarea se face printr-un OP comun atat a contributiei de 50 RON/salariat din partea firmei cat si a celor 50 RON din partea fiecarui salariat. Eu am 64 salariati si am virat 6400 RON in cazul asta.
Multumesc.



#34 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 03:39 PM

Parerea mea este ca nu este obligat angajatorul sa vireze banii aferenti pensiei facultative, daca acesta nu si-a pus semnatura si stampila pe actul de aderare. A venit si la mine un angajat cu o pensie facultativa si am refuzat s-o semnez si s-o stampilez.
preda



#35 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 05:35 PM

Vezi postarealupoaica, la Dec 19 2007, 03:39 PM, a spus:

Parerea mea este ca nu este obligat angajatorul sa vireze banii aferenti pensiei facultative, daca acesta nu si-a pus semnatura si stampila pe actul de aderare. A venit si la mine un angajat cu o pensie facultativa si am refuzat s-o semnez si s-o stampilez.

Art. 76. - (1) Contribuțiile la un fond de pensii facultative se stabilesc conform regulilor acelei scheme de pensii facultative, se rețin și se virează de către angajator sau, după caz, de către participant, odată cu contribuțiile de asigurări sociale obligatorii, în contul fondului de pensii specificat în actul individual de aderare.
(5) Angajatorul constituie și virează lunar contribuția datorată de fiecare angajat care a aderat la un fond de pensii facultative, pe baza unui exemplar al actului individual de aderare la prospectul schemei de pensii facultative încheiat cu un administrator.
Art. 121. - (1) Constituie contravenții următoarele fapte:
e) nerespectarea obligațiilor prevăzute la art. 76 alin. (5) și (7);
(2) Săvârșirea de către persoana fizică sau juridică a vreuneia dintre faptele prevăzute la alin. (1) se sancționează cu:
a) avertisment scris;
b) amendă contravențională;
c) anularea votului exprimat sau suspendarea temporară a dreptului de vot al acționarilor semnificativi;
d) retragerea autorizației sau a avizului, după caz a avizului altor entități decât administratorul, căruia i se aplică măsura administrativă prevăzută la art. 38;
e) restrângerea sau interzicerea dreptului administratorilor de a dispune de propriile active;
f) interzicerea, pe o perioadă cuprinsă între 90 și 180 de zile, a desfășurării unor activități ce cad sub incidența prezentei legi.

Ai face bine sa citesti legea asta Lege nr. 204 din 22/05/2006.
Dragos



#36 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 07:21 PM

Si atunci de ce TREBUIA sa ii semnez pe actul de aderare? Eu cred ca e optional. Ramane la alegerea ta (angajator), daca vrei sa-i retii si sa-i virezi banii, daca nu, se ocupa salariatul de plata. Eu asa interpretez.
preda



#37 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 02:22 PM

Semnatura se cere pentru ca angajatul nu poate adera la un fond privat daca nu este angajat sau PFA. A scris tase mai sus cum sta treaba cu participantii.
Dragos



#38 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2008 - 10:45 PM

In privinta pensiilor facultative, are cineva situatia in care angajatorul plateste pt. angajatul sau mai mult de 200EUR/an?
Caz concret :
Angajatorul plateste pt. un angajat o pensie facultativa de 1200EUR/an. Suma respectiva nu se retine din salariul angajatului.
Angajatorul d.p.d.v. al impozitului/profit considera 200EUR=deductibul, 1000EUR=nedeductibil.
Conform Cod Fiscal :Impozit/venit din salarii - se considera cei 1000EUR ca avantaj de natura salariala si se impziteaza cu 16%.
Conform L95/2006, art.257 = contributia la sanatate ( angajat+angajator) se retine la veniturile din salarii si asimilate salariilor. Cu alte cuvinte la cei 1000EUR ar trebui platit si 6%+5.5%, cel putin eu asa am inteles.
Intrebarea este : restul contributiilor trebuie si ele aplicate si la ce suma? Adica : CCI, Pensii, Somaj, Risc,...
Am trimis intrebarea asta la CASMB si la CNPAS. Daca primesc raspuns o sa-l postez.
Pana atunci deoarece eu nu am gasit nimic clar pe tema asta astept opinii...



#39 gaby_cata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2008 - 01:04 AM

multumesc mult



#40 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 02:40 PM

concluzii cu muuuulte semne de ?? a tot ce am citit despre pilonul 3 - pensia privata facultativa:
1. contributia nu mai mare de 15% din venit brut realizat ( de ex venit brut 800 ron =>contrib 120 ron , contributie care poate fi platita din buzunarul (doar una din variante)
A)salariat 120 ron B) salariat si firma -in ce procente?? 60 si 60 e ok? C) firma 120 ron
2.plata se face de catre firma cu OP indiferent din care buzunar sunt luati banii( aici e clar)
3.pentru cazul A sau B , cand salariatul plateste din buzunarul sau, el are drept de deducere a contributiei din baza din care se calculeaza impozitul pe venit=> salariatul plateste mai putin impozit pe venit la stat
( de ex la varianta A- la 800 ron brut scad cas, somaj, sanatate, deducerea personala si contributia pensia privata adica 800-(74+6+52+250+120)=298 impozabil , deci imozit de 48 -fata de 67 daca nu ar fi contribuit la pensia privata CORECT??
4 apoi salariatul ia net ..legat de ex A venit brut -cas, somaj, sanatate, impozit pe venit, contributie pensie privata 800-74-6-52-48-120=500
5 inregistrarea contributiei pentru cazul A este 421-427 cu 120ron si 427 -5121. practic societatea la cazul asta nu are vreo facilitate la impoz pe profit :tongue:

am obosit de atata gandit.. :laugh: ...ma ajutati la cazul b si c...voi ce parere aveti pana acum la ce am scris?
mersi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL