Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensii private - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


pensii private


52 replies to this topic

#41 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 09:05 PM

am revenit...m-am mai gandit .... :tongue: la cazul A firma nu castiga, ba mai mult plateste comisioane bancare pe Op :biggrin:



#42 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2008 - 09:36 AM

Vezi postareamagdan, la Feb 18 2008, 09:05 PM, a spus:

am revenit...m-am mai gandit .... :pullhair: la cazul A firma nu castiga, ba mai mult plateste comisioane bancare pe Op :biggrin:
Pina la urma unde scrie cine suporta comisioanele bancare pt O.P.-urile emise.....si inca ceva,trebuiesc facute nominal sau la gramada.De exemplu:am 10 angajati cu asigurare facultativa la acelasi fond, fac un singur O.P. pt toti sau nominal pt fiecare in parte?




#43 magdan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 February 2008 - 12:52 PM

Nu scrie nici unde de comision bancar...nu te intreaba nimeni...banca iti ia comision pentru orice tranzactie...

OP se face per suma total, pentru toti angajatii si toate contributiile fie ca e a salariatului fie ca e a firmei ( vezi lamuriri pe site fond..ca eu am gasit), si trimiti apoi pe fax impartirea sumei pe salariati si cat la fiecare contribuie salariatul si cat firma

Voi ati verificat ca suma contributiei pentru un salariat ( si aici inseamna contributie salariat+contributie firma) este maxim 15% din venit brut?? ...ca eu am avut surprize..salariat care vrea sa cotizeze mai mult decat legal ( peste 15 %) si agentul de asigurari i-a facut asa.... :tongue: Acu eu ce fac?? :laugh:



#44 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 09 May 2008 - 03:03 PM

caz concret: firma plateste 60 ron, angajatul 60...

mie imi da prin cap

421=427 60 ii retin din salar angajatului

427=401 60 incarc pe furnizor suma

6458=401 60 suma platita de angajator incarcata pe alte cheltuieli cu asig si protectia sociala

401=5121 120 plata

e bine? ce parere aveti?



#45 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 May 2008 - 07:52 AM

Vezi postareaDianaC, la May 9 2008, 01:03 PM, a spus:

caz concret: firma plateste 60 ron, angajatul 60...

mie imi da prin cap

421=427 60 ii retin din salar angajatului

427=401 60 incarc pe furnizor suma

6458=401 60 suma platita de angajator incarcata pe alte cheltuieli cu asig si protectia sociala

401=5121 120 plata

e bine? ce parere aveti?
NU inteleg de ce trebuie sa folosesti contul de furnizori, retinerea salariatului o virezi direct din 427( pe care poti face un analitic ptr. o mai buna evidentiere in cazul in care sunt si alte retineri) iar contributia angajatorului 6458=4381.xx(analitic).
La virare
% = 5121
427.XX
4381.XX



#46 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 03 August 2008 - 10:14 AM

Am si eu o problema. In afara ca a facut pensia pe suma mai mare de 15% - presupun ca asta se regleaza, adica ce e peste isi plateste singur si nu ii retin eu de pe stat.
OK - deci fac un protocol cu angajatul in care scriu: 15% este atit, din care atit plateste el si atit platesc eu ca societate. Iau de la angajat o copie dupa actul de aderare pe care o pun la dosarul lui de personal (si pt siguranta pun linga fiecare op cite o copie dupa actul de aderare si protocol, pt ca la un control...)
Neclaritatea mea e : plata spuneti ca e lunara? sau o data cu CAS? pt ca daca e microintreprindere plateste CAS trimestrial, clar. Trebuie sa platesc pensia privata lunar? sau tot trimestrial?
A doua problema: incepind cu mai a incheiat protocolul, dar eu am aflat in iulie! cum ii mai retin banii de pe statele la mai si iunie?



#47 RDragos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2009 - 07:19 PM

Am si eu o nelamurire cu pensiile private facultative (pilonul III) si cu deductibilitatea celor 400 de euro. De 1 saptamana tot caut pe net si incerc sa gasesc un raspuns concret.
OUG 127/2008 spune asa:
[indent]
Impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 400 euro;
[/indent]

Concret, eu ca director la firma, daca vreau sa ofer unui angajat pensie privata facultativa (in limita a 400 de euro/an), ce platesc ?
A) Platesc cei 400 de euro, la care mi se scade impozitul de 16% (64 euro), adica platesc 336 euro
B) Toti cei 400 de euro mi se deduc din impozit, si in loc sa platesc de ex. la sfarsit de an impozit pe profit 2000 de euro, platesc doar 1600

Mai exact, mi se deduce toata suma, din plata impozitului anual (ideea B), sau beneficiez doar de "reducere" de la plata impozitului pe cei 400 de euro (ideea A).

va multumesc anticipat.



#48 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:52 PM

Incerc un raspuns , sper sa nu gresesc ca e cam tirziu :
1. Citatul pe care l-ati postat se refera la salariat , la ce se retine salariatului , si inteleg din intrebare ca doriti detalii din punctul de vedere al angajatorului.
2. art ART. 21 din codul fiscal este cel care intereseaza dpdv al angajatorului .

Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
j) cheltuielile efectuate în numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 400 euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;
Un exemplu
- venituri 1000 eur
- cheltuieli 500 euro
- cheltuieli pensii facultative 400 euro
Profit brut = 1000-(500+400)=100
Impozit 100*16%=16( nu mai tin cont de forfetar , ca nu e relevant in cazul de fata )
Profit net 100-16 = 84 euro
Ideea e ca acel 400 euro pe an e admis ca si chetuiala deductibila pentru o firma .



#49 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 June 2009 - 08:20 AM

Art 21,j se refera la angajat.

Actionarul unei firme care este si administrator fara indemnizatie poate fi asimilat angajatului, astfel incat firma sa poata deduce pensia facultativa pe numele acestuia ?



#50 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2009 - 08:41 AM

Calitatea de angajat se dovedeste prin CIM, deci nu vad cum ai putea deduce pensia pentru un administrator fara contract de munca.
Dragos



#51 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 June 2009 - 01:10 PM

Corect, insa si pt administrator exista un contract.

Daca ii cu indemnizatie, administatorul are un raport de munca, drepturi si obligatii (vechime si pensie, sanatate, impozit) similar cu un angajat cu CIM, deci ar trebui sa poata beneficia si de pensia facultativa si de deducerea acesteia.

Pentru indemnizatie zero exista de asemenea un contract si exista munca prestata. Administratorul insa poate sa faca contracte pt pensie (de stat) si sanatate direct cu casele respective la un nivel de referinta de cel putin salarul minim minim. De ce nu si pensie facultativa deductibila pt firma ?
Unde s-ar pierde similaritatea cu un angajat ?

Aceasta postare a fost editata de vics: 23 June 2009 - 01:11 PM




#52 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 23 June 2009 - 08:58 PM

Vezi postareavics, la Jun 23 2009, 09:20 AM, a spus:

Art 21,j se refera la angajat.

Actionarul unei firme care este si administrator fara indemnizatie poate fi asimilat angajatului, astfel incat firma sa poata deduce pensia facultativa pe numele acestuia ?

Art 21 lit j se refera la angajat , dar trateaza modul de deductibilitate pentru angajator .
In normele la codul fiscal , la pct 68 se definesc veniturile realizate din salarii si asimilate , dupa cum urmeaza :

68. Veniturile din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate ca urmare a unei relații contractuale de muncă, precum și orice sume de natură salarială primite în baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se referă, și care sunt realizate din:
n) indemnizația administratorilor, precum și suma din profitul net, alta decât cea calificată drept dividend, cuvenite administratorilor societăților comerciale, potrivit actului constitutiv, sau stabilite de adunarea generală a acționarilor;

Ca urmare , daca titlul III impozit pe venit considera la indemnizatia administratorului este asimilata , dpdv fiscal, unui venit din salariu , as zice ca se poate face asmilarea de care vorbiti.



#53 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 24 June 2009 - 09:19 AM

multamesc pt raspunsuri

Deci asigurarea devine in fapt indemizatie si nu mai putem vorbi de "fara indemnizatie"

deci alt contract de administrare, alti bani la camera, registru etc,
sau ar fi suficient un aditional la contractul existent ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL