Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociati - diverse probleme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


asociati - diverse probleme


227 replies to this topic

#41 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 05:27 PM

Te prezinti cu certificatul de mostenitor la registru si treci societatea pe numele tau. Trebuie insa sa fi facut deja succesiunea.



#42 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 22 January 2008 - 09:40 AM

Sunt pe cale sa achizitionez, ca asociat unic, o SC. Pana acum mi s-a dat actul constitutiv, actul aditional prin care se face cesiunea de parti sociale de la vechii asociati si am mai semnat o declaratie pe proprie raspundere prin care declar ca indeplinesc conditiile legale pt detinerea si exercitatrea calitatii de asociat unic si a functiei de administrator. Actele acestea NU au pe ele nici o stampila de la ORC (stiu ca unele acte aveau pe ele o stampila in gravura), doar incheierea de atestare. Este suficient?

Si inca ceva foarte important: cand urmeaza sa dau banii vechilor asociati, trebuie sa fac un contract la notar? Este indicat asa ceva? Sau pur si simplu le dau banii si ...gata?




#43 cristian21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 January 2008 - 06:15 PM

Va rog sfatuiti-ma ce trebuie facut:societatea are 2 asociati, unul este administrator.
La inceputul anului acesta spune ca vrea sa se retraga , semneaza niste acte care nu au putut fi validate la registrul comertului pt. ca le-a intocmit prost avocatul, acte prin care celalalt asociat era desemnat administrator, dupa care nu a mai fost de gasit.
Acum la sfarsitul anului cine poate sa semneze bilantul contabil .Poate asociatul care nu a fost validat la registrul comertului?



#44 aliand_consulting

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 11:13 PM

Buna seara!
In cazul unui contract de cesiune parti sociale, daca este doar semnat de catre parti cu/fara autentificare la notar, trebuie sa se faca o modificare la RC? Sau la financiar? Vreau sa cedez partea mea si nu stiu ce implicatii are RC sau Financiarul de sector. :lostit (13):



#45 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 11:28 AM

Modificarile trebuie inregistrate la RC. Se intocmeste Actul Constitutiv in forma actualizata.



#46 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 11:39 AM

Daca se tine contabilitatea contului 1012 pe analitice, cum se face inregistrarea in cazul cesiunii partilor sociale la valoarea nominala ?
De exemplu, e bine: 1012.asociat1 = 1012.asociat2 ?
Sau ar fi mai bine: 1012. asociat1 = 456 si 456 = 1012.asociat2 ?
Nu am nicio idee si un pic de ajutor mi-ar prinde bine. In esenta, asociatul 1 cedeaza asociatului 2 niste parti sociale.
Multumesc anticipat.



#47 tmd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 February 2008 - 01:56 PM

Vezi postareacensky, la Jan 22 2008, 11:40 AM, a spus:

Sunt pe cale sa achizitionez, ca asociat unic, o SC. Pana acum mi s-a dat actul constitutiv, actul aditional prin care se face cesiunea de parti sociale de la vechii asociati si am mai semnat o declaratie pe proprie raspundere prin care declar ca indeplinesc conditiile legale pt detinerea si exercitatrea calitatii de asociat unic si a functiei de administrator. Actele acestea NU au pe ele nici o stampila de la ORC (stiu ca unele acte aveau pe ele o stampila in gravura), doar incheierea de atestare. Este suficient?

Si inca ceva foarte important: cand urmeaza sa dau banii vechilor asociati, trebuie sa fac un contract la notar? Este indicat asa ceva? Sau pur si simplu le dau banii si ...gata?

Toate aceste acte pe care le-ai semnat, daca s-au depus la Registrul Comertului de la sediul societatii cumparate si daca a iesit incheierea de la Registrul Comertului care face referire expresa la asociati, administratori, cesiune parti sociale, reprezinta actul care atesta transferul proprietatii partilor sociale. Actele sunt valabile daca sunt incheiate sub semnatura privata.



#48 ioanaisfetcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 February 2008 - 09:37 PM

Va rog sa-mi raspunda si mie cineva.
Eu am o situatie inversa. Am o firma de vanzare si am gasit un cumparator. Auzisem ca vanzarea unei firme (cedarea/cesionarea partilor sociale) se face printr-un act la notariat. Eu, ca vanzator, din momentul acela, dupa semnarea actelor in fata notarului, mai am vreo treaba cu firma sau il priveste pe cumparator tot ce trebuie cu Registrul Comertului. Adica eu predau in fata notarului: actele firmei, stampila si ce-o mai trebui si dupa acea nu mai am treaba cu firma?



#49 lumar

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 March 2008 - 08:54 PM

[quote name='ioanaisfetcu' date='Feb 25 2008, 09:37 PM' post='164014']
Va rog sa-mi raspunda si mie cineva.
Eu am o situatie inversa. Am o firma de vanzare si am gasit un cumparator. Auzisem ca vanzarea unei firme (cedarea/cesionarea partilor sociale) se face printr-un act la notariat. Eu, ca vanzator, din momentul acela, dupa semnarea actelor in fata notarului, mai am vreo treaba cu firma sau il priveste pe cumparator tot ce trebuie cu Registrul Comertului. Adica eu predau in fata notarului: actele firmei, stampila si ce-o mai trebui si dupa acea nu mai am treaba cu firma?


nu este nevoie de notar, se poate face sub semnatura privata cesiunea partilor sociale (act aditional)care dupa ce se inregistreaza la orc produce efecte. pana atunci raspunderea o poarta vechiul administrator



#50 lumar

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 March 2008 - 09:33 PM

nu. dar faceti o plangere la politie pt abuz de incredere sa il caute sa reglementati situatia. in caz contar va poate radia registrul comertului societatea pt nedepunerea bilantului



#51 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 March 2008 - 12:07 PM

In urma preluarii unei firme deja existenta, actele trebuie predate noilor administratori? Exista vreo lege care mentioneaza asa ceva?
In cazul unui control, se vor verifica numai actele intocmite de catre noii administratori? Daca fostii administratori nu sunt de acord sa predea actele, ce cai legale exista pentru a intra in posesia lor?

Va multumesc.



#52 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 March 2008 - 12:56 PM

o firma este preluata prin contract de cesiune parti sociale. toate actele trebuiesc predate noului administrator, pentru ca el raspunde de firma respectiva. este normal sa le aibe pe toate pt ca daca vine un control pe acestia nu-i intereseaza cine, ce si cum.
daca noul administrator vrea sa se fereasca de eventuale probleme care ar putea aparea dupa preluare, ar trebui sa faca un contract de cesiune care sa il avantajeze, i.i sa specifice ca pentru orice nereguli gasite inainte de preluare raspunzator este vechiul administrator.

Art. 271
Se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societatii, care:
1. prezinta, cu rea-credinta, in prospectele, rapoartele si comunicarile adresate publicului, date neadevarate asupra constituirii societatii ori asupra conditiilor economice ale acesteia sau ascunde, cu rea-credinta, in tot sau in parte, asemenea date;
2. prezinta, cu rea-credinta, actionarilor/asociatilor o situatie financiara inexacta sau cu date inexacte asupra conditiilor economice ale societatii, in vederea ascunderii situatiei ei reale;3. refuza sa puna la dispozitie expertilor, in cazurile si in conditiile prevazute la art. 26 si 38, documentele necesare sau ii impiedica, cu rea-credinta, sa indeplineasca insarcinarile primite

Art. 280_1
Transmiterea fictiva a partilor sociale sau a actiunilor detinute intr-o societate comerciala, in scopulsustragerii de la urmarirea penala ori in scopul ingreunarii acesteia, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 8 ani.

Art. 283
(1) Societatile comerciale, organizate in baza Legii nr. 15/1990 privind reorganizarea unitatilor economice de stat ca regii autonome si societati comerciale, cu modificarile ulterioare, privatizate sau care se vor privatiza, pot functiona numai pe baza de statut.
(2) Modificand, in conditiile legii, statutul, asociatii il pot denumi act constitutiv, fara ca prin aceasta sa ia nastere o societate comerciala noua.
(3) La societatile existente, asociatii pot modifica actul constitutiv, prevazand in el documentele la care acestia urmeaza sa aiba acces, in sensul art. 8 lit. i).
(4) Societatile comerciale cu capital integral ori majoritar de stat pot functiona cu orice numar de asociati.


:wink:



#53 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2008 - 08:19 PM

lumar, ai partial dreptate...efectele, in sensul raspunderii administratorului, se produc de la data cesiunii. Documentele tb inreg la ONRC in termen de 15 zile de la data intocmirii(semnarii) lor pentru ca asa zice legea, dar din cate stiu, le accepta si dupa cele 15 zile(nu stiu insa daca si amendeaza intarzierea). Chestiunea asta am aflat-o de la un avocat in care tind sa am incredere. As recomanda o informare la un avocat pentru cei aflati in astfel de situatii.
Madalina



#54 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 May 2008 - 04:36 PM

PROFESORII AU VOIE SA AIBA SRL in care sa fie si asociat unic si administrator?
Un text de lege?



#55 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 11 May 2008 - 12:01 PM

Vezi postareaandreas7777, la May 10 2008, 02:36 PM, a spus:

PROFESORII AU VOIE SA AIBA SRL in care sa fie si asociat unic si administrator?
Un text de lege?
da nu exista interdictie ,profesorii nu au statut de funtionar public, si statutul personalului didactic nu interzice desfasurare de activitati economice! a se studia statutul pesonalului didactic;



#56 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 May 2008 - 11:16 AM

Vezi postareamm-miron, la May 11 2008, 01:01 PM, a spus:

Vezi postareaandreas7777, la May 10 2008, 02:36 PM, a spus:

PROFESORII AU VOIE SA AIBA SRL in care sa fie si asociat unic si administrator?
Un text de lege?
da nu exista interdictie ,profesorii nu au statut de funtionar public, si statutul personalului didactic nu interzice desfasurare de activitati economice! a se studia statutul pesonalului didactic;


L am citit si nu scria nimik si vroiam sa pun o ruda administrator la firma .... si era educatoare............ deci indiferent de obiectu de activitate merge ?



#57 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 May 2008 - 01:52 PM

Buna ziua!

Am urmatoarea problema: pentru a ajuta pe cineva sa "scape" de o firma( in cazul unei posibile executari urmare a unui proces civil) am fost rugata sa o preiau eu.
As vrea sa stiu care sunt implicatiile juridice ale acestui fapt si ce pot sa fac ca sa ma pun la adapost- trebuie sa precizez ca persoana in cauza va conduce in continuare firma , eu aparand doar cu numele.
Ce obligatii si raspunderi imi vor revenii mie ?

Va multumesc!



#58 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 19 May 2008 - 02:47 PM

Pentru a va putea ajuta, avem nevoie de mai multe informatii...
Forma juridica - SRL, SA
Ce intelegeti prin a prelua? Vi s-a cesionat capitalul social? Ati fost numita administrator? Si una si alta?
Care sunt obligatiile anterioare pe care le preluati prin contract?
Pentru tranzactiile viitoare, mai ales ca spuneti ca nu veti conduce decat cu numele, puteti raspunde de la limita capitalului subscris (asociat sau actionar) pana la raspundere integrala cu capitalul privat (administrator).

In cazul general, puteti fi undeva intre nici o raspundere si raspundere materiala (cu tot patrimoniul dvs privat) si penala.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 May 2008 - 03:39 PM

Pentru cazuri penale nu se raspunde doar cu capitalul social ci si cu bunurile personale ale celui care a facut fapte penale.
Firma ar putea avea mari datorii, credite fara acoperire, facturi de furnizori neplatite, livrari de produse necorespunzatoare cantitativ sau calitativ, angajamente contractuale neonorate, salarii platite fara state de salarii, neplata impozitelor sau a contributiilor la diverse fonduri pe mai multi ani etc. Unele datorii poate nici nu apar in evidentele firmei. Eu nu recomand ca cineva sa conduca si altcineva sa semneze. Nu e nici moral. Cine semneaza are automat si raspunderea. Iar administratorul firmei raspunde aproape de tot.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 19 May 2008 - 03:42 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 May 2008 - 09:05 PM

Societatea este SRL.
Cred ca "preluarea" se va face prin cedare de parti sociale, inca nu a fost incheiat nici un fel de act.
Ce vreau eu sa stiu e ce sa fac astfel incat eu sa nu am nici un fel de rasppundere, atata timp cat nu ma implic in nici un fel in activitatea firmei?

Este o solutie ca actualul asociat unic al societatii sa fie numit administrator si el sa raspunda pt tot, adica de intocmirea contabilitatii, contracte servicii, ctr de munca etc si eu sa nu am nici un fel de rapundere, nici civila, nici penala...de nici un fel ?
Cum pot face acest lucru?
Se pot face aceste precizari in actul constitutiv?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL