Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


depunere bilant la REGISTRUL COMERTULUI

48 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 06:21 PM

pt. anao:
Robertantal a punctat corect.
Bilantul nu se depune la Registrul Comertului. Administratia Financiara si atat.
Asociatia se inreg la judecatorie, intr-un registru special de evidenta.
Madalina



#22 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 May 2007 - 05:07 PM

Mai e coada la bilanturi - RC?

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#23 toni16

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 May 2007 - 09:33 AM

buna!aveti aici un articol despre situatiile financiare http://www.hotnews.ro/articol_67519-Legea-...utea-majora.htm ://http://www.hotnews.ro/articol_67519...ajora.htm , sper sa-va fie util.
la reg com aveti nevoie de dosar care sa cuprinda:- copie cui- situatiile financiare (le cer semnate in original) 1. sc cu asociat unic sa aiba Raportul administratorului 2. sc cu m m asociati sa aiba Raportul consiliului de administratie semnat de toti asociatii si Raport de gestiune- imputernicire ptr pers care depune - dovada platii-chitanta depunere (se plateste la casieria onrc si e in val de 12.5 lei)
- cerere completata ptr depunere vezi http://www.onrc.ro/formulare/principale/F10.pdf- ptr sit financiare pe anul 2006 trebuie si discheta pe care ati depus-o la adm fin ps:filele din dosar se numeroteaza in ordine descrescatoare, iar la sc cu CA peste 10 milioane lei se completeaza si un extras din situatiile financiare
:good: succes!



#24 hulub

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 June 2007 - 09:25 AM

Buna ziua!

Aveti idee care sunt amenzile pt. nedepunere la termen?
Si, ce se intampla daca nu am depus bilntul pt. 2005 (in 2006)? Daca merg acum sa-l depun, impreuna cu cel pe 2006, iau sigur amenda, nu?

Va multumesc mult!



#25 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 13 June 2007 - 09:34 AM

Pentru cine nu a depus inca bilantul la Registru Comertului; am fost ieri acolo si la depuneri bilanturi era un anunt in care scria ca termenul de depunere a situatiilor financiare anuale este 15.06.2007, dupa aceasta data, organele de control din subordinea Ministerului Finantelor pot aplica sanctiuni conf. art 41 punctul 2 lit.e din Legea 82/1991.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2007 - 10:00 AM

asa e !!!!

grabiti-va
:smile:



#27 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 11:57 AM

intrebare: ILFOV-ul unde se depune? multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#28 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 13 June 2007 - 12:33 PM

Oficiul Registrului Comerţului Ilfov de pe lângă Tribunalul Bucureşti
Intr. Wilhelm Filderman nr. 12 , sector 3, Bucureşti , Cod poştal 030866
Tel.: (+40-21) 326.00.72
Fax: (+40-21) 326.00.73
E-mail: orcif@if.onrc.ro
Director: Simona ISTRATE

ocoleanui



#29 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 01:24 PM

merci
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#30 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2007 - 02:41 PM

am depus acum 2 sapt bilanturi la reg com pt anii 2005, 2006
Pt 2005 tb sa predai numai bilantul insotit de aceea cerere si taxa aferenta (12.5 ron)
Pt 2006 tb sa dai si discheta alaturi de doc de mai sus. Nu am pl amenda pt intarziere.
Acel extras cu inmdicatori este pt soc cu o cifra de afaceri pesate 10 mil ron



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2007 - 07:56 PM

pt. 2006 : fara note explicative, copie balanta, cui, imputernicire, copie act identitare imputernicit, raport administrator, hot. aga .. ?

numai cererea de depunere, bilantul si discheta ?? evident si taxa de 12.5 ron... :tongue:
Cornelia, te rog sa nu te superi, dar ESTI SIGURA CA TE-AI EXPRIMAT BINE in ce ai spus ??

Doamne, eu muncesc de dimineata la cateva firme, sa fac copii la note explicative si celelalte de care v-am zis mai sus... sa le numerotez, sa le indosariez... :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 June 2007 - 08:02 PM




#32 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2007 - 08:32 PM

pt 2006, am pus in dosar: copie CUI , raportul administratorilor, proces verbal al adunarii generale al asociatilor, copie balanta , bilantul, cererea intr-un singur exemplar + extrasul cu indicatori peste 10 milioane C.A., chitanta pt taxa , discheta !!

ai grija ca, trebuie sa fie numerotate toate paginile !

nu trebuie copie dupa notele explicative !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#33 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 13 June 2007 - 08:44 PM

Eu am facut deja dosare , inclusiv notele e xplicative...dilema mea era cum sa le numerotez..am inteles ca de la sfarsit la inceput..si totusi nu stiu ce sa scriu in cererea de depunere...adica la nr file situatiile financiare ce sa scriu nr file doar bilant sau includ si balanta..si ce mai e???



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2007 - 09:23 PM

eu stiu asa, din sursa demna de toata increderea :

se aseaza in dosar si se numeroteaza docum in urmat. ordine:

1. primul care se pune in dosar e CUI-ul si se nr. cu 1
2. apoi extrasul - eu l-am facut la toata lumea fiindca mi l-a cerut si pt. un bilant de 2005, depus prin martie anul asta, care nu avea CA > 10 mil ron. se nr. cu 2
3. situatii financiare asa cum le depuneti la adm. fin, ceea ce inseamna ca se depun si notele expl. se numeroteaza fiecare pagina, cate sunt
4. copie act identitate imputernicit
5. imputernicire
........................
apoi :
6. cerere 1 ex.
7. chit
astea NU se numeroteaza

si discheta .



#35 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 14 June 2007 - 08:18 AM

eu am depus acum o luna si trebuia NUMAI Bilantul pe discheta si pe hartie+ cererea+ si plata. si atat



#36 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 14 June 2007 - 08:23 AM

[quote name='ics21' date='Jun 14 2007, 09:18 AM' post='134019']

Ca de obicei difera de la un judet la altul.



#37 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 June 2007 - 11:03 AM

Informatie de ultima ora:
- se primesc bilanturi pana in septembre (6 luni de la 30.04.2007), dupa care registrul incepe procedura de dizolvare a celor care nu le-au depus. Nu stiu nimic despre posibile depuneri ulterioare cu amenda. (nu cred sa existe asa ceva - poate ne spune vreun avocat sau jurist). Probabil ca intre 15.06.2007 - 30.09.2007, Min Fin prin controalele efectuate, sa amendeze cf. art 41 punctul 2 lit.e din Legea 82/1991 (desi aceasta litera cred ca se refera la nedepunerea la fisc, nu?).

tel: Informatii suplimentare: Biroul Informare si Relatii Publice
Sef birou: Marlen Petrescu
Tel. direct/Fax: 021- 316.08.12, Tel. centrala(021/316.08.17)/ int. 115
email: relatiipublice@onrc.ro

sunati si voi

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 14 June 2007 - 11:10 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 01:06 PM

unde mai puneti ca fiscul tine de Min. Fin. iar Reg. Com. tine de Min. Justitiei

Dragilor, am fost, am depus lejer, nu e lume multa (e ceva, dar numai cate 2-3 pers. la cozile cu dosare putine, unde au bilanturi mai multe e numai cate o pers.), caserii multe...

merge destul de repede DACA aveti doc. aranjate asa cum v-am zis, se verifica foaie cu foaie, semnaturi, stampile, raport de gest, hat aga, tot-tot-tot !! nu sunt cf cerintelor = NU va primeste dosarul !!

inca o precizare : cererea de depunere se face in 2 ex, dar numai una se ataseaza la dosar, pe cealalta va pune viza si ramane la voi, evident. :biggrin:

MARE ATENTIE LA DISCHETE !! nu merge discheta = NU va primeste dosarul !!

numai bine. :smile:



#39 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 01:11 PM

cand am depus eu, prin martie, s-a depus doar cu o singura cerere !! dar, nu mai ma mir de nimic !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#40 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 June 2007 - 01:20 PM

Trebuie si copie dupa buletinul delegatului?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL