Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa timbru verde - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


taxa timbru verde


49 replies to this topic

#21 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 28 September 2007 - 02:42 PM

Lamuriti-ma si pe mine stimati colegi !
Eu sunt firma care fac comert printre altele si cu imprimante. Am luat o imprimanta de la furnizori si pe factura apare taxa verde. Cum inreg in contabilitate????
Apoi cand o vand mai departe cum fac? trec si taxa pe factura ? ce inreg contabile fac????????????
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#22 dananicoletamoldovan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 October 2007 - 04:03 PM

Pe mine chiar nu m-a enervat aceasta taxa verde. Ma obisnuiesc din mers cu toate tampeniile care apar pentru ca nu am alta solutie. Pentru ca nu am avut timp sa caut lamuriri, eu am facut, cu putina minte pe care o am, urmatoarele inregistrari:
- in momentul achizitiei de produse purtatoare de taxa verde: 635=401 si 4426=401 ( am consuderat-o o cheltuiala)
- in momentul vanzarii produselor: 411=7588 si 411=4427 (am considerat-o venit)
Cert este ca oricum intrarile si iesirile, la taxa ma refer, au aceleasi valori, asa incat nu vor produce "reactii adverse" :smile:
O fi bine asa?




#23 adelina 82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2007 - 10:32 AM

Este corecta aceasta inregistrare eu stiam ca nu e corespondenta intre 635 si 401, va rog sa ma lamuriti si pe mine care e contarea mai exact ?da ar fi f. simplu cum a spus dana mai sus si nu ne-am mai complica dar e corect ????astept un raspuns urgent dc se poate de la cei care sunt prin preajma ! va multumesc :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 December 2008 - 01:08 PM
citare mesaj anterior




#24 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 28 October 2007 - 01:03 AM

Eu am inregistrat timbrul verde astfel: 635 = 401 si 4426=401. La vanzarea marfurilor achizitionate am inclus acea valoare in pretul marfii, deoarece eu am platit timbrul verde si nu sunt in asociatia aia Eco... nu colectez produse reciclate si nici nu vand cu taxa verde. Am furnizori care imi livraza marfuri cu taxa verde insa eu mai departe nu vand clientilor marfurile cu acea taxa, asa ca ea e inclusa in pretul de vanzare al bunului respectiv. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 28 October 2007 - 01:04 AM




#25 OANCEA SIMONA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 31 October 2007 - 03:56 PM

Poate va stresez, dar va intreb...ca sa inteleg mai bine...daca eu cumpar un telefon si vreau sa-l vand, iar acel telefon are timbru/taxa verde...eu ar trebui sa-i cresc pretul de intrare si sa-l refacturez cu taxa inclusa sau sa platesc undeva o taxa/timbru si s-o refacturez separat. Chiar n-am inteles....



#26 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 01 November 2007 - 06:58 PM

Daca esti membru in Asociatia Eco... atunci colectezi la randul tau taxa de timbru verde; daca nu esti membru al acelei organizatii, nu colectezi electronice stricate, inseamna ca vei include in pretul de vanzare si acea taxa verde, insa fara a scrie expres pe articol, inclusiv taxa verde, ci doar in calculul tau in realizarea pretului de vanzare. :smile:



#27 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 06 November 2007 - 10:33 PM

Am si eu o curiozitate: cand am vrut sa facturez separat taxa de mediu (cand era procent din vanzari) finantele mi-au sarit in cap ca nu am voie sa facturez decat ce am in domeniul de activitate si acum de ce am voie sa facturez o taxa? Daca cititi atent in HG 448/2005 la art 8 cu (4) scrie :
"Costurile de colectare, tratare si eliminare nepoluanta nu se evidentiaza separat la momentul vanzarii de noi produse."
In concluzie cine e ECOTIC?

Asociatia ECOTIC este o organizatie colectiva care are drept scop protectia mediului inconjurator prin preluarea responsabilitatilor ce revin producatorilor sau tertilor , actionand in numele lor pentru realizarea obiectivelor anuale de colectare, reutilizare, reciclare si valorificare a deseurilor de echipamente electrice si electronice ( DEEE). ECOTIC raporteaza catre Agentia Nationala pentru Protectia Mediului modul de realizare a obiectivelor referitoare la gestiunea DEEE, in numele membrilor sai.

EI SUNT CEI CARE ZIC:Timbrul verde se factureaza ca pozitie separata pe factura si este purtator de TVA. Prin exceptie, in special pentru vanzarile catre clientii finali, timbrul verde poate fi inclus in pretul total al produsului, cu mentionarea in factura a acestui fapt.

Pai vin si va intreb: ECOTIC au voie sa impuna dispozitii contrare? Conform carei legi din Romania impun ei aceasta facturare separata?



#28 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 November 2007 - 11:10 AM

Vezi postareaflorimanea, la Sep 28 2007, 04:42 PM, a spus:

Lamuriti-ma si pe mine stimati colegi !
Eu sunt firma care fac comert printre altele si cu imprimante. Am luat o imprimanta de la furnizori si pe factura apare taxa verde. Cum inreg in contabilitate????
Apoi cand o vand mai departe cum fac? trec si taxa pe factura ? ce inreg contabile fac????????????


buna ziua colegi,am si eu o intrebare in leg cu acesta taxa verde sau timbru verde.am achizitionat un sistem audio pe firma iar pe factura are si aceasta taxa.cand inregistrez in contabilitate pot sa maresc pretul de intrare al sistemulul cu valoarea taxei sau intregistrez sistemul audio iar taxa o trec pe cheltuiala?multumesc!



#29 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 30 November 2007 - 03:34 PM

Gata am primit raspuns de la finante: nu au voie sa factureze separat timbrul verde! O sa scanez adresa daca sunteti interesati!

Deci pentru colega: aduni sumele pentru pretul de intrare



#30 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 01 December 2007 - 01:09 AM

Sunt interesat de acest raspuns!
Scaneaza te rog adresa si ataseaz-o!
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 December 2008 - 01:08 PM

Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#31 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 December 2007 - 09:13 AM

AM STERS NUMELE ....

Aceasta postare a fost editata de monellu: 01 December 2007 - 09:20 AM




#32 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 01 December 2007 - 09:17 AM

Vezi postareamarinic, la Apr 27 2007, 02:57 PM, a spus:

Numai maine nu e 1 mai si m-am trezit si eu :smile: . Am tot primit instiintari de la furnizori nostri importanti, ca de la 1 mai o sa fim facturati cu aceasta taxa. Banuiesc ca si eu la randul meu tb sa facturez tot asa, pentru produsele IT pe care le comercializez. Intrebarea mea, din cate am inteles eu din scrisorile furnizorilor ar tb sa fiu membru ECO TIC. Exista cineva pe forum care s-a inscris? Din punct de vedere al inregistrarilor contabile eu m-am gandit 446=401, la intrare si 411=446 la iesire. Pentru cele care raman in firma 635=446. Asa cred eu ca s-ar inregistra. Si cele care le am in stoc acum, cum le facturez, cu taxa, fara taxa? In cazul in care factura contine taxa, cui virez aceasta taxa si mai ales, cum o declar. Asta asa ca ma gandeam si eu la cateva zile de liniste. :thumbup: Mercic pentru ajutor tuturor care sunt in situatia asta.
PS: am incercat sa sunt la ECO TIC pentru mai multe informatii, supriza nu raspunde nimeni, doar e vineri :thumbup:
buna, poate te ajut eu.eu lucrez la o firma care comercializeaza aere conditionate, si noi avem timbru verde.eu inregistrez asa:
intrare fact fz 371 4426 446=401
vanzare 411=707 4427 446
daca achizitionez aparatura pt nevoi proprii la firma contez asa 303 4426 446=401 si concomitent 635=446
in momentul in care vindem scriem separat pe factura timbrul verde
in legatura cu ecotic nu pot sa te ajut dar daca aflu ceva... iti spun
pa
DARLA2203



#33 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 December 2007 - 10:48 PM

poate ne dai si cadrul legal pentru aceste note contabile?



#34 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 December 2007 - 12:46 AM

pai ce cadru legislativ vrei sa-ti dea? nu s-au dat nicaieri contarile pentru aceasta taxa
Dar ce spuneti de asta: Ct.635-chelt.cu alte impozite,taxe si varsaminte asimilate-cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor cu alte impozite,taxe si varsaminte asimilate datorate bugetului statului,sau altor organisme publice.
Voi,ca si cumparatori,nu datorati aceasta taxa nici bugetului,nici unui organism public.Voi o aveti inscrisa pe factura furnizorului.De ce o inregistrati in 635? De ce nu o includeti in pret?



#35 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2008 - 08:14 PM

Astazi imi spunea o cunostinta ca s-a modificat (a scazut ) acest timbru verde. Am incercat sa gasesc un act normativ.... ceva, dar n-am gasit. A auzit cineva ceva?



#36 Cristina V.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 March 2008 - 04:32 PM

Da, s-a modificat valoarea timbrului verde.Valoarea nu este una comuna, fiind mai multe Asociatii care se ocupa cu colectarea, fiecare isi stabileste cuantumul dupa cum considera. Acte normative nu vei gasi pentru ca aceste asociatii nu sunt organizatii guvernamentale ci ale importatorilor si producatorilor de electronice si electrocasnice. Aceste asociatii au site-urile lor proprii unde posteaza instiintari privind cuantumul timbrului verde.



#37 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 11 March 2008 - 11:16 AM

foarte frumos!
am o alta intrebare: ce se poate intampla cu frmele care nu folosesc acest timbru verde?? :wink:



#38 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 March 2008 - 12:17 PM

Eu consider acest timbru verde ca o cheltuiala 635, daca folosesc bunul in scopul firmei. Daca iau marfa ca sa o revand eu stochez aceste valori in 5328 cu analitic. Soldul debitor al contului imi arata cate timbre mai am in sold.



#39 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 15 December 2008 - 05:44 PM

Am o factura de la Metro in care ca articole sunt boxe sony, un televizor si un suport pentru tv, insotite fiecare de taxa verde...ma indoiesc sincer ca pot fi cheltuieli deductibile...Factura are o valuare de 1751, 99 + 332.88TVA.Cum o inregistrez?Pe ce cont?Dar taxa verde pe ce cont?TVA -ul il pot lua in considerare ca deductibil?Sau, mai mult, tinand cont ca in afara de magazinul de unde se obtin principalele venituri societatea are si un bar pot considera cheltuiala ca fiind deductibila pentru ca din acel bar se obtin venituri si tv ar contribui prin prezenta lui acolo la cresterea vanzarilor?



#40 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 January 2009 - 05:02 PM

Metodologia de contabilizare a taxei de TIMBRU VERDE


1.IN CALITATE DE PRODUCATOR SI MEMBRU ECOTIC

- Se factureaza taxa verde cumparatorului, separat, astfel:

411 = 707, 472, 4427

- Se comunica la ECOTIC taxa facturata iar acesta refactureaza acest serviciu

%628, 4426 = 401


si 472 =7xx

2. IN CALITATE DE REVANZATOR, FARA A FI MEMBRU ECOTIC:

Se majoreaza pretul marfii cu aceasta taxa si nu se factureaza separat.



3.IN CALITATE DE CONSUMATOR FINAL :

Se majoreaza pretul bunului la intrarea in unitate.

:thumbup: La multi ani tuturor membrilor forumului si un An Nou plin de realizari!!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL