Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clienti incerti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clienti incerti

9 replies to this topic

#1 carmen bugean

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 June 2004 - 11:47 AM

cum se scot din evidenta contabila clientii neincasati (din cec-uri fara acoperie) inregistrati inainte de 01.01.2004, pt. care s-a dat hotararea judecatoreasca definitiva? Cheltuiala este dedustibila? Ce se intampla cu TVA-ul aferent?
Daca exista clienti inregistrati inainte de 01.01.2004, dar dupa aceasta data s-a constatat insolvabilitatea lor, in ce cuantum se constituie provizionul?



#2 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2004 - 10:31 AM

Pentru clientii anteriori datei de 01.01.2004 se aplica Legea 414/2002 care nu sufla o vorba despre clienti neincasati. Asadar, exista doua aspecte: unul teoretic si unul practic.

Teoretic, toate cheltuielile sunt deductibile in masura in care ele sunt aferente activitatii, aceasta constituind regula. Exceptia o constituie cheltuielile nedeductibile. Fiind exceptii, cheltuielile nedeductibile sunt de stricta interpretare si ca atare ele trebuie mentionate distinct in actul normativ, ceea ce nu se intampla in cazul Legii 414. Deci IMHO, inainte de 01.01.2004 cheltuielile cu clientii neincasati erau deductibile.

Practic insa... cu cata usurinta admit organele de control asemenea deduceri? Sau in ce conditii? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

La a doua parte a intrebarii, raspunsul e foarte simplu, provizionul se constituie in suma integrala chiar daca este deductibil doar partial. Data inregistarii clientilor este irelevanta, ma intereseaza doar data de la care au devenit insolvabili. Constituirea provizionului la nivelul de 100% tine de considerente contabile (de ex. respectarea principiului independentei exercitiului financiar) si de management financiar, aspectul fiscal fiind secundar.
La calculul impozitului pe profit insa, evident va trebui sa tin cont de limita impusa de Codul Fiscal. TVA-ul aferent cheltuielilor nedeductibile care rezulta va fi de asemenea nedeductibil.




#3 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 June 2004 - 08:43 AM

In Codul Fiscal se vorbeste despre "provizioane constituite in limita unui procent de 20% incepind cu 01.01.2004, 25% incepind cu 01.01.2005, 30% incepind cu 2006 din valoarea creantelor asupra clientilor, care indeplinesc cumulativ urmat.conditii:
1.sunt inregistrate dupa 01.01.2004
2.sunt neincasate intr-o perioada ce depaseste 270 zile de la data scadentei.
3.nu sunt garantate de alta persoana
4.sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului
5.au fost incluse in veniturile impozabile ale contribuabilului"



#4 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2004 - 11:15 AM

Exact! Asa scrie in Codul Fiscal. Cu toate acestea nu pot sustine ideea de a limita anumite cheltuieli la nivelul stabilit prin legislatia fiscala. Si asta pentru ca o cheltuiala nedeductibila nu este o cheltuiala ilegala. O cheltuiala ilegala ar fi sa cumpar marijuana, dar nimeni nu ma impiedica sa ma duc la restaurantul Cupola de la Marriott si sa cheltui acolo 15% din profit pe cine de afaceri. In primul caz, vine politia si ma leaga, dar in al doilea caz fiscul face si el o nota de plata, dar cam atat.

In privinta provizioanelor hai sa luam urmatorul scenariu simplificat: spre sfarsitul anului am profit 100 milioane si clienti neincasati de 300 de zile 50 de milioane. Fac un provizion de numai 20% din valoarea creantelor neincasate, adica de 10 milioane. La sfarsitul anului, veselie mare: putem sa dam dividende 90 de milioane. Numai ca o sa fie dividende pe hartie, pentru ca n-o sa am cu ce sa le platesc si-mi stric si "imaginea" in bilant.
In schimb, daca imi pun provizionul la 100% deci la 50 de milioane, dau numai 50 de milioane dividende dar am situatia curata si nu sunt dator sa decapitalizez firma ca mai sus.

In rest, toate bune!



#5 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2004 - 12:53 PM

provizioanele reprezinta eternul "razboi" intre standarde si fiscalitatea romaneasca :evil:

in caz concret, am primit deductibilitate pentru diferenta neta intre clientii si furnizorii prescrisi la sfarsitul exercitiului financiar;

putin of topic: in momentul in care am facturat unui client, societatea mea era scutita de impozit pe profit ( 1996 !!! long time ago :) ) ;am incasat suma deabia in 2003 actualizata la curs cu titlu de diferenta de pret, prin hotarare judecatoreasca definitiva cu titlu executoriu; fiscul a impozitat cu 25% diferenta si bineinteles ca am calculat si TVA -ul; pare corect? nu cumva sunt venituri aferente unei periode scutite?



#6 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2004 - 10:23 AM

Cu riscul de a deveni antipatic, IMHO fiscul a procedat corect. :cry:

Parerea mea e bazata pe urmatorul considerent: sa presupunem ca actualizarea ar fi venituri ale perioadei trecute. Suntem in anul 1996, avem venituri, cheltuieli, creante, profit, toate clare inchise. Bun. Vine anul 2003 cand victorie (!) se incaseaza creantele plus niste diferente de curs "pentru obraznicie". Daca diferentele de curs ar fi aferente lui 1996, ce s-ar intampla cu situatia mea de atunci? S-ar alege praful de bilantul ala. Si oricum n-aveam cum sa determinam si sa inregistram o eventuala actualizare la curs inca din 1996. Deci, se incalca doua principii: intangibilitatea bilantului si independenta exercitiilor.

Asadar, dpdv contabil actualizarea nu poate fi aferenta lui 1996.

Dar dpdv fiscal? Aici regula este ca se impoziteaza toate veniturile, deci daca o eventuala actualizare la curs a unei creante ar trebui considerata venit neimpozabil, atunci acest lucru trebuie mentionat expres in legislatie ori... nu este cazul.



#7

  • Guests

Postat 01 July 2004 - 10:44 AM

in nici un caz nu ma refeream la caracterul patrimonial sau contabil al actualizarii :roll:
in ceea ce priveste partea fiscala s-ar putea face o analogie cu "veniturile aferente unor cheltuieli nedeductibile sunt neimpozabile" - atunci veniturile aferente unor venituri neimpozabile sunt scutite :mrgreen: :mrgreen:



#8 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2004 - 10:46 AM

Anonymous a spus:

in nici un caz nu ma refeream la caracterul patrimonial sau contabil al actualizarii :roll:
in ceea ce priveste partea fiscala s-ar putea face o analogie cu "veniturile aferente unor cheltuieli nedeductibile sunt neimpozabile" - atunci veniturile aferente unor venituri neimpozabile sunt scutite :mrgreen: :mrgreen:

VIZITATORUL eram eu ...bineinteles ca mai trebuie sa ma si autentific :oops:



#9 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2004 - 11:08 AM

:shock: Doamne fereste de analogii in fiscalitate!!!
Nu-mi doresc decat

S-auzim de bine! :D



#10 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2004 - 11:49 AM

Am si eu o problema. Concret : clientul nu mi-a platit din mai deci nu vor trece 270 zile pana la 31 decembrie. cu toate astea stiu si ca el nu va plati (e si client extern dragul de el) . Concret daca vreau sa inregistrez un provision cum o fac? cand si cat deduc? pot totusi sa il constitui si sa deduc 25% la calculul imp pe profit in martie anul viitor??


Va rog daca puteti sa imi raspundeti si cu inregistrarile contabile atasate.
Merci
Ajutam cum / cand putem....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL