Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIEL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


CIEL


163 replies to this topic

#81 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 16 February 2009 - 06:22 PM

Buna, imi puteti spune cum se face inchiderea de an in ciel conta va rog? :frusty:



#82 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 17 February 2009 - 10:27 AM

Exista pe site-ul ciel.ro foarte detaliata procedura de redeschidere plus alte informatii,citeste




#83 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 17 February 2009 - 12:39 PM

Vezi postareaiuli73, la Feb 17 2009, 11:27 AM, a spus:

Exista pe site-ul ciel.ro foarte detaliata procedura de redeschidere plus alte informatii,citeste
Am citit, urmat instructiunile si tot nu imi iese. Procedez in felul urmator:
-am duplicat societatea
-am validat inregistrarile
-am facut redeschidere an fara bifare preluare solduri pt conturi decl marcabile dar nemarcate
Ce fac gresit?



#84 Danwe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 February 2009 - 11:10 PM

Salut. Daca e acceasi probelma ca la anaare1985pere atunci Bifeaza preluare sold
Daca n-ai lucrat cu marcari si nu te intereseaza decat soldul inital la ianaurie bifeaza acolo "Preluare solduri..." si o sa mearga .
Diferenta e de la nota de sold initial.
Am patit-o si eu pe o firma si am bifat (pentru ca nu ma interesa decat soldul) si a iesit.
Daca nu foloseste balanta cu 5 egalitati acolo da corect.

Andi24 daca nu asta e problema si a ivre-o eroare suna la ciel. Daca nimeresti pe cineva in tema scapi repede.

Aceasta postare a fost editata de Danwe: 17 February 2009 - 11:17 PM




#85 marusi2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2009 - 06:19 PM

Invalid procedure call or argument - asta este mesajul dat in momentul in care vreau sa inchid luna decembrie si sa redeschid noul an. A mers la prima incercare, am inchis luna si am validat dar am observat ca exista o greseala si a trebuit sa fac restaurare baza date ca sa pot corecta greseala. Am facut corectia si acum cand incerc sa dau inchidere luna cu sold si dst bifat zice ca inchide luna cu 31.12.2008 ii dau ok si da mesajul Invalid procedure call or argument desi perioada de culegere este buna.



#86 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 March 2009 - 08:11 PM

Pai daca ai inchis luna o data cum vrei sa mai inchizi din nou?

Eu stii cum am procedat?

Am inchis anul , am facut alta societate pentru 2009 , am importat datele, le-am validat,
am dat deschidere de an .
Ulterior am constatat ca mai trebuie sa inregistrez in 2008

Am inregistrat nota contabila care trebuia in 2008 ,
m-am dus in 2009 , in note contabile, am pus data de 01.01.2009
la jurnal SI , la explicatii REDESCHIDERE si am adaugat nota contabila ultima care am inregistrat-o in 2008
astfel soldurile la sfrsitul lui 2008 sunt egale cu cele initiale din 2009



#87 marusi2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2009 - 09:07 PM

Am rezolvat, luna era inchisa dar documentele temporare ramasesera nevalidate. Le-am validat si am facut redeschidere de an fara probleme. Se putea si automat dar trebuia sters jurnalul de inchidere si apoi ar fi mers.
Oricum, va multumesc f. mult pentru promptitudine si solutia oferita.



#88 carpenihil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 March 2009 - 02:42 PM

Salut, as vrea sa stiu daca se poate folosi o versiune demo CIEL Gestiune com. (descarcata de pe situl ciel.ro) pentru a putea incarca acasa o baza de date cu tot ce s-a lucrat la firma unde lucrez (facturi, nir uri etc). Am salvat baza de date de la firma iar fisierul cu extensia.bak l-am copiat pe un cd si l am instalat pe calc-ul de acasa in aceeasi locatie unde am instalat ciel-ul... apoi am incercat din meniul societati sa o deschid (prin optiunea selectie bd existenta) dar nu am reusit si imi afiseaza tot felul de erori... va rog ma puteti ajuta? a mai incercat cineva asta? :sad:

Aceasta postare a fost editata de carpenihil: 15 March 2009 - 02:44 PM




#89 bitzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 April 2009 - 12:41 PM

ca sa poti sa refaci o BD din ciel ar trebui sa utilizezi meniul Utilitare-> restaurare
pe versiune demo nu merge



#90 Simina.B.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 01 May 2009 - 05:34 PM

Vezi postareacarpenihil, la Mar 15 2009, 03:42 PM, a spus:

Salut, as vrea sa stiu daca se poate folosi o versiune demo CIEL Gestiune com. (descarcata de pe situl ciel.ro) pentru a putea incarca acasa o baza de date cu tot ce s-a lucrat la firma unde lucrez (facturi, nir uri etc). Am salvat baza de date de la firma iar fisierul cu extensia.bak l-am copiat pe un cd si l am instalat pe calc-ul de acasa in aceeasi locatie unde am instalat ciel-ul... apoi am incercat din meniul societati sa o deschid (prin optiunea selectie bd existenta) dar nu am reusit si imi afiseaza tot felul de erori... va rog ma puteti ajuta? a mai incercat cineva asta? :sad:

Versiunea DEMO de ciel nu iti permite sa restaurezi o baza de data, exact cum a spus cineva mai sus. Pe DEMO poti opera ceva de proba. Daca vrei sa restaurezi in alta parte baza de date, ar trebui sa instalezi aplicatia de gestiune cu licenta. Dar atentie, trebuie sa instalezi minim versiunea pe care sau operat date. Mai exact, poti restaura pe o versiune superioara o baza de date care a fost salvata pe o versiune inferioara, insa invers nu.

Bafta.

Stiu ca acest raspuns vine cam tarziu, dar poate ca te mai ajuta cu ceva si acum.



#91 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 May 2009 - 09:19 PM

CIEL SE MUTA!
Stimati clienti, incepand cu data de 1.06.2009 ne puteti gasi la noul sediu din Str. Roma nr.18,Bucuresti, sector 1(vis-a-vis de Administratie Financiara a Sectorului 1)



#92 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2009 - 09:11 AM

buna , ma poate ajuta si pe mine cineva sa rez o problema in ciel, mi se pare f aiurea prog, cum pot face sa imi ia tva-ul la toate chelt ca tva nevoi proprii 19% si nu tva revanzare?



#93 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 10 July 2009 - 08:48 AM

Dupa ce completezi in grila respectiva sumele aferente contului de chelt. (respectiv TVA) , daca mergi pe coloane o sa gasesti una intitulata "Optiune TVA" (a 7-a daca folosesti grila facturi furnizori si a 12-a daca folosesti culegerea universala).
Acolo optezi si selectezi pt. chelt. baza nevoi proprii 19% sa 9% , iar pt TVA Tva nevoi proprii 19% sau 9% .
Nu stiu daca am fost explicita.
Daca nu reusesti mai da un semn, poate reusesc sa gasesc alta formulare pentru a te ajuta.



#94 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 July 2009 - 08:51 AM

am inteles, doar ca as fi vrut ceva un iversal valabil, ca asa sa stau la fiecare operatiune sa fac treaba asta...ma gandeam poate este o configurare undeva si le ia singur, cumva...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:59 AM




#95 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 July 2009 - 10:30 AM

se poate configura tva-ul si baza pt fiecare cheltuiala in parte, fara a fi necesara introducerea manuala in culegere universala

mergi in Ciel la Dosare -> Configurare societate -> Configurari TVA de unde iti alegi tipul de jurnal (cumparari sau vanzari) apoi la lista de optiuni TVA iti alegi TVA nevoi proprii 19% si la cont selectezi contul 442611 si dai valideaza

pentru a seta baza aferenta cheltuielilor urmezi pasii de mai sus, dar dupa ce alegi tipul de jurnal cumparari, la lista de optiuni TVA alegi Baza nevoi proprii 19% si la cont selectezi de cheltuiala de ex 612

de asemenea poti seta si o cheltuiala care este scutita de TVA, la tip jurnal alegi Cumparari, la lista de optiuni TVA selectezi Cumparari scutite de TVA, iar la cont cheltuiala de ex 624 (bilet de avion)

daca nu reusesti trimite-mi adresa de mail sa-ti trimit niste prinscreen-uri din Ciel

Ana



#96 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2009 - 08:11 AM

multumesc mult ana, am facut configurarile, sper sa fie totul ok de acum :)



#97 phpalpha

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 July 2009 - 08:30 PM

Salut, nu stiu daca s-a mai discutat, daca da, sorry.
Am o problema cu Ciel Conta Standard, versiunea 6.7.1.
Am introdus inregistrari in Culegere Universala tot anul. Cand intru in instanta 'Lista Inregistrarilor', pentru toate lunile, mai putin pentru luna a 6-a, imi apar toate inregistrarile corect. Problema este ca lipsesc inregistrari din luna a 6-a: ordonez dupa NDS si observ ca aleatoriu lipsesc inregistrari (exemplu: lipsa intre 455-587, 626-651 etc.). Sunt sigur ca nu le-am sters, dar presupun ca am apasat pe butonul 'Eliminare', din greseala, atunci cand erau selectate inregistrarile respective, si continuu sa presupun ca am apasat 'Da' in dialogul de confimare 'Doriti sa stergeti inregistrarea?'. Exista posibilitatea sa vad unde sunt inregistrarile 'sterse' ? Sau ce s-a putut intampla cu ele ?

Multumesc mult!



#98 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 27 July 2009 - 08:08 AM

Uita-te la cele care iti lipsesc, selectand "toate lunile", vezi daca exista, s-ar putea sa le fi inregistrat in alta luna (ori inainte de iunie, ori dupa iunie). Alta idee nu am, daca le-ai sters, nu stiu cum sa te ajut.



#99 ianna17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2009 - 06:52 PM

Buna sunt noua pe forum si as avea si eu o nelamurire legata de ciel am mai cautat pe aici dar nu am gasit nicaieri raspunsul la ce ma intereseaza.In legatura cu introducerea unei balante eu am scris acolo la nr doc REDESCHIDERE pentru ca am intrebat cand am luat programul si asa mi-a explicat tipul de acolo problema e ca atunci cand incerc sa listez balanta nu imi apar sumele deloc la solduri initiale desi acolo le-am pus si nu stiu ce sa fac.Sper sa nu vi se para prosteasca intrebarea mea si sa incercati sa ma lamuriti si pe mine daca am gresit cu ceva sau e normal sa imi apara asa.



#100 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2009 - 08:27 AM

Trebuie sa fie pe jurnal SI.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL