Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare marfa

7 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 10 May 2007 - 12:30 PM

Am urmatoarea situatie: am 1 fz din china si un client din anglia. eu am fost intermediarul: anglia comanda la mine 100 buc maimute. eu le comand in china.
eu platesc furnizor chinez. eu facturez client englez. 100 de maimute nu tranziteaza romania, ci pleaca direct din china in anglia.
mie in contabilitate imi apar sumele platite furnizorului chinez ca plata in avans. facturile de client pe 707, dar rularea marfii pe stoc pauza. adik nici intrari si nici iesiri din gestiune ptr 100 maimute. am facut rost de factura de la chinez pt 100 de maimute. ma gandesc sa o inregistrez pe marfa si sa fac si scaderea de gestiune aferenta. dar eu nu am DVI, ptr ca marfa nu a tranzitat romania. Cum sa fac?



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 May 2007 - 07:11 PM

Vezi postareaandreea, la May 10 2007, 12:30 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie: am 1 fz din china si un client din anglia. eu am fost intermediarul: anglia comanda la mine 100 buc maimute. eu le comand in china.
eu platesc furnizor chinez. eu facturez client englez. 100 de maimute nu tranziteaza romania, ci pleaca direct din china in anglia.
mie in contabilitate imi apar sumele platite furnizorului chinez ca plata in avans. facturile de client pe 707, dar rularea marfii pe stoc pauza. adik nici intrari si nici iesiri din gestiune ptr 100 maimute. am facut rost de factura de la chinez pt 100 de maimute. ma gandesc sa o inregistrez pe marfa si sa fac si scaderea de gestiune aferenta. dar eu nu am DVI, ptr ca marfa nu a tranzitat romania. Cum sa fac?
Probabil cam asa:
anglia 411=%
401 (china)
704(plusul de la maimute, efortul tau)
4427(tva aferenta efortului tau) sau cum s-o face avand in vedere ca este o prestatie intracomunitara
Eu stiu...e doar o parere. Asteptam si altele.

%%%




***



#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2007 - 01:18 AM

411=401?! :smile:

Daca eu facturez 100lei(90 lei marfa+10 lei adaos), inregistrez doar 10 lei adaos?!

Suna mai degraba a servicii in comision...Nu sunt prea informata pentru a da un raspuns pertinent, dar inregistrarea Denisei nu cred sa fie OK.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 May 2007 - 01:23 AM

Madalina



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2007 - 01:36 PM

da, primul meu gand a fost la servicii in comision, dar eu am facturat marfa. eu am platit marfa. aici e nedumerirea mea.



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 03:01 PM

Pentru a te gandi la comision ar trebui sa ai contract de comision. Dar avand contract de vanzare-cumparare nu inteleg de ce iti trebuie DVI? Nu poti face o receptie pur si simplu pe baza facturii interne emisa pt. factura externa?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2007 - 03:04 PM

pai aici era dilema mea: pot sa fac receptie de marfa doar pe baza de factura emisa de fz extern?



#7 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 May 2007 - 08:24 PM

Vezi postareaandreea, la May 17 2007, 03:04 PM, a spus:

pai aici era dilema mea: pot sa fac receptie de marfa doar pe baza de factura emisa de fz extern?
Pai cu varianta expusa mai sus elimini rceptia, ramane doar inregistrarea financiara.
%%%




***



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 01:38 PM

Cred ca era un lucru bun daca fz ar fi specificat pe factura locul de destinatie al marfii. Astfel aveai justificare pt faptul ca nu ai intrare la marfa respectiva.
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL