Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nota de credit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nota de credit

16 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 11 May 2007 - 01:16 PM

este valabila la diminuarea bazeiu impozabile nota de credit trimisa de un furnizor din italia?concret furnizorul imi trimite marfa,eu fac receptia si constat o calitate necoresunzatoare.pentru marfa pe care nu o accept el imi face o nota de credit.este legal sa-mi inregistrez aceasta nota de credit in jurnale pentru diminuarea bazei impozabile???
elma



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 11 May 2007 - 02:04 PM

Invoce ul in inreg ca atare u valoarea lui 371 =401
apoi aplici taxarea inversa 4426= 4427 la baza impozabila !
Apoi ,nota de credit se poate incadra aici dpdv al cosului fiscal

Ajustarea bazei de impozitare


Art. 138. - Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
a) daca a fost emisa o factura si, ulterior, operatiunea este anulata total sau partial, inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, in conditiile anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza, declarata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, sau in urma unui arbitraj, ori in cazul in care exista un acord scris intre parti;
c) in cazul in care rabaturile, remizele, risturnele si celelalte reduceri de pret prevazute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;
e) in cazul in care cumparatorii returneaza ambalajele in care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare.*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 102 din Legea nr. 343/2006.


Iar nota se poate inreg :
401=758 (767 cand e cazul )
4426=4427 in rosu ! cval ajustare baza impozitare !

ocoleanui



#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 14 May 2007 - 01:08 PM

Si mie mi se pare la fel. Eu am primit o factura de diferente de pret din comunitate ( materiile prime ce le-am primit aveau o valoare mai mare decat cele facturate initial) La factura primita, am aplicat taxarea inversa ea fiind defapt intr-adevar o ajustare a bazei de impozitare.



#4 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 May 2007 - 04:21 PM

INTREBARE!!!!ESTE VALABILA NOTA DE CREDIT CA SI DOCUMENT DE AJUSTARE?ITALIENII SPUN CA EI NU FAC FACTURI IN ROSU PENTRU DIFERENTE DE PRET CI NOTE DE CREDIT. ESTE TOTUSI LA NOI RECUNOSCUT ACEST DOCUMENT DPDV COD FISCAL???????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:29 PM

elma



#5 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 May 2007 - 02:09 PM

Buna,

Eu m-am confruntat cu situatia ca un client de al meu sa nu accepte pozitie separata sau factura separata de discount financiar ci el considera ca daca trec undeva in josul facturii mentiunea ca la achitarea in 10 zile se acorda un scont financiar de 4% este suficient pt ca el sa imi achite contravaloarea facturii mai putin cu 4% si eu sa ma inregistrez in contabilitate doar pe baza de nota contabila in momentulin care vad extrasul de la banca.Deci nici macar problema notei de credit ca document justificativ nu se pune.Eu personal nu sunt de acord ca la noi se poate folosi nici nota de credit care se foloseste la extern iar despre modul de abordare a scontului financiar al clientului mei nici nu se pune problema sa fiu de acord. El mi-au dat ca baza legala OMF 1784/2002 unde se precizeaza la poz 42 si 43 modul de inregistrare in contabilitate a reducerilor(abrogat cu 1752/2005).Voi ce parere aveti??

nimeni nu are nicio parere?pleaaase!!! :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:30 PM




#6 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 June 2007 - 06:27 AM

Eu cred ca e OK cum zic partenerii tai. E o cheltuiala financiara scontul de 4%. Discounturile ce se dau pe factura sunt de natura comerciala( rabat, remize, risturnuri) iar cele ce se considera la plata sunt de natura financiare, ( acestea nu apar pe factura ci sunt evidentiate doar la plata.).



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 June 2007 - 04:19 PM

Si eu primesc note de credit de la italieni. Din cate am inteles ei folosesc stornarea in negru, din aceasta cauza nu emit facturi cu minus. Le inregistrez normal in contabilitate ca o diminuare a bazei de impozitare. Nu am avut probleme la control.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:30 PM




#8 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2007 - 08:09 AM

Vezi postareaelmam, la May 15 2007, 05:21 PM, a spus:

ESTE TOTUSI LA NOI RECUNOSCUT ACEST DOCUMENT DPDV COD FISCAL???????
este

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:29 PM




#9 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 14 June 2007 - 07:39 PM

si eu tot pentru italieni am lucrat ... facturile lor de storno sunt aceste scrisori de credit sau "addebito al cliente", ceva de genul... nu mai tin minte... sunt de fapt facturi fiscale, nu sunt note sau altceva.

intr-adevar, ei nu au voie sa inregistreze de rosu in contabilitate, mai ales in conturile pentru tva, fie el deductibil sau colectat.

iti spun sigur, pentru ca eu am avut mare cearta cu firma din italia, deoarece le-am emis o factura sotrno pe o cantitate de marfa iesita in plus la cantar.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:28 PM

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#10 simonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 08:27 AM

Buna.

Eu am alta problema: dupa credit note , care imi diminueaza baza de impozitare, nu trebuie sa diminuam si tva cu 4426=4427 -A?
Pentru ca in 390 baza o sa fie mai mica baza *19% si nu sa mai fie egala cu 300 baza *19%. :smile:

O parere? :tongue:



#11 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 17 June 2007 - 07:49 PM

in mod normal, iti diminueaza si tva... fiind achizitie intracomunitara, chiar daca e storno, trebuie sa inregistrezi si taxarea inversa aferenta.... 4426= 4427

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 07:28 PM

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#12 szoke erzsebet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 August 2007 - 10:34 AM

La art. 138 din Codul Fiscal si normele aferente se precizeaza:

Art. 138 - Baza de impozitare se reduce în următoarele situații:
a) dacă a fost emisă o factura și, ulterior, operațiunea este anulată total sau parțial, înainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor;
b) în cazul refuzurilor totale sau parțiale privind cantitatea, calitatea ori prețurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, în condițiile anulării totale ori parțiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauza, declarata printr-o hotărâre judecătorească definitiva și irevocabilă, sau în urma unui arbitraj, ori în cazul în care exista un acord scris între părți;
c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele și celelalte reduceri de preț prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotărâre rămasă definitiva și irevocabilă;
e) în cazul în care cumpărătorii returnează ambalajele în care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circula prin facturare."

Norme

20. (1) În situațiile prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri și/sau prestatorii de servicii isi ajusteaza baza impozabilă a taxei după efectuarea livrării/prestării, sau după facturarea livrării/prestării chiar dacă livrarea/prestarea nu au fost efectuate dar evenimentele prevăzute la art. 138 din Codul fiscal intervin ulterior facturarii și înregistrării taxei în evidentele persoanei impozabile. În acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile înscrise cu semnul minus când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus, dacă baza de impozitare se majorează, care vor fi transmise și beneficiarului. Prevederile acestui alineat se aplica și pentru livrări intracomunitare.

Cu toate ca la art.219 din Council Directive 2006/112/EC se spune asa: Any document or message that amends or refers specifically and unambiguously to the initial invoice shall be treated as an invoice.

Care reglementare aplicam noi???



#13 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2007 - 05:41 PM

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am facut o achizitie intracomunitara din Austria in mai 2007. Nu au fost agreeate marfurile importate de clientul meu, le-am trimis inapoi in Austria si tot in aceeasi bani mi-au trimis alte marfuri. Eu nu am platit nici un transport. Astazi am primit o nota de credit in care imi spune ca "freight costs" sunt de 220 euro + TVA desi avea VAT-ul meu. Nu stiu ce inregistrari sa fac si nici daca aceasta nota de credit tine loc de invoice si ar trebui si ea trecuta in D 390.



#14 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 25 June 2008 - 08:06 PM

Va rog sa-mi spuneti si mie cum sa inregistrez o nota de credit.
Acum 2 luni am cumparat un compresor din Germania, mi-au dat garantie la el, intre timp s-a stricat si l-am trimis inapoi dar transportul pana la ei l-am platit eu. Le-am facut dovada ca am platit trasnportul pana acolo si ei mi-au trimis o nota de credit, mi-au spus ca pot sa le platesc mai putin din urmatoarea factura care urmeaza sa le-o achit.
Va rog mult de tot sa-mi spuneti cum pot sa inregistrez aceasta nota de credit si ce baza legala exista.


Va multumesc anticipat. :thumbup: :smile:



#15 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 June 2008 - 09:25 PM

pai ai inreg factura de transp pe chelt , acum ai nota de credit, storno chelt sau pe discount ( reducere) acordata.
vezi ca ai si storno de taxare inversa

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 04:35 PM
citare mesaj anterior

Don't worry! Just panic!



#16 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 June 2008 - 08:04 AM

Vezi postareaeu_2006, la Jun 25 2008, 09:06 PM, a spus:

Va rog mult de tot sa-mi spuneti cum pot sa inregistrez aceasta nota de credit si ce baza legala exista.

Nota de credit e acelasi lucru cu o factura storno, doar ca nu are semnul minus. Se practica in multe tari.



#17 iulianagrigore79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:58 PM

Buna! Am si eu un caz in care am contractat niste utilaje care se fabrica de catre un partener din Germania pentru care mi s-au emis facturi de avans, conform contractului. In acelasi timp am primit credit note de la furnizor care, in cazul meu, reprezinta o garantie pe care furnizorul meu a fost obligat sa o creeze. Practic, din punctul meu de vedere acest credit note reprezinta o scadere a datoriei fata de furnizor pana in momentul livrarii utilajelor, cand achit si diferenta daca totul e in regula.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 04:36 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL