Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu fara plata

10 replies to this topic

#1 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 31 May 2007 - 01:15 PM

In situatia de reducere a activitatii, daca angajatorul vrea sa suspende contractul de munca al unor angajati, acestia au dreptul sa ia somaj?

Care e perioada maxima pentru care se poate suspenda contractul de munca, prin asta intelegand ca angajatul nu ia nici salariu si nici somaj(cred?)?

Poate sa-l tina la nesfarsit asa?
oana_toma



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 01:23 PM

Amgajatorul poate trimite angajatii in concediu fara plata maxim 15 zile.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 31 May 2007 - 01:52 PM

Dragos



#3 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 31 May 2007 - 01:37 PM

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da si actul oficial prin care se stabileste lucrul asta.
Dupa cele 15 zile ce s-ar presupune ca se intampla cu angajatul, in situatia in care nu se modifica nimic in activitatea angajatorului?
oana_toma



#4 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 31 May 2007 - 02:39 PM

Angajatorul nu poate trece in concediu fara plata angajatii decat in cazul unui somaj tehnic, caz in care raporteaza la ITM si este obligat sa plateasca angajatilor 75% din salariu.



#5 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 02:46 PM

Vezi postareaOANA TOMA, la May 31 2007, 01:37 PM, a spus:

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da si actul oficial prin care se stabileste lucrul asta.
Dupa cele 15 zile ce s-ar presupune ca se intampla cu angajatul, in situatia in care nu se modifica nimic in activitatea angajatorului?

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006

ART.43. –
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.
radu_o



#6 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 02:52 PM

Vezi postareaOANA TOMA, la May 31 2007, 01:15 PM, a spus:

In situatia de reducere a activitatii, daca angajatorul vrea sa suspende contractul de munca al unor angajati, acestia au dreptul sa ia somaj?

Care e perioada maxima pentru care se poate suspenda contractul de munca, prin asta intelegand ca angajatul nu ia nici salariu si nici somaj(cred?)?

Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003, CODUL MUNCII
CAPITOLUL IV
Suspendarea contractului individual de muncă
Art. 49. - (1) Suspendarea contractului individual de muncă poate interveni de drept, prin acordul
părților sau prin actul unilateral al uneia dintre părți.
(2) Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de
către salariat și a plății drepturilor de natură salarială de către angajator.
“(3) Pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi și obligații ale părților decât
cele prevăzute la alin. (2), dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv
de muncă aplicabil, prin contracte individuale de muncă sau prin regulamente interne.” (O.U.G. nr.
65/2005)
(4) În cazul suspendării contractului individual de muncă din cauza unei fapte imputabile
salariatului, pe durata suspendării acesta nu va beneficia de nici un drept care rezultă din calitatea sa de salariat.
Art. 50. - Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situații:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
c) carantină;
d) efectuarea serviciului militar obligatoriu;
“e) exercitarea unei funcții în cadrul unei autorități executive, legislative ori judecătorești,
pe toată durata mandatului, dacă legea nu prevede altfel;” (Legea nr. 480/2003)
f) îndeplinirea unei funcții de conducere salarizate în sindicat;
g) forță majoră;
h) în cazul în care salariatul este arestat preventiv, în condițiile Codului de procedură penală;
i) în alte cazuri expres prevăzute de lege.
Art. 51. – (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa salariatului, în
următoarele situații:
a) concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu
handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu
handicap, pentru afecțiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
c) concediu paternal;
d) concediu pentru formare profesională;
e) exercitarea unor funcții elective în cadrul organismelor profesionale constituite la nivel central
sau local, pe toată durata mandatului;
f) participarea la grevă;
g) absențe nemotivate. (Abrogat de O.U.G. nr. 65/2005)
″(2) Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situația absențelor nemotivate
ale salariatului, în condițiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul
individual de muncă, precum și prin regulamentul intern.″ (O.U.G. nr. 65/2005)
Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în
următoarele situații:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condițiile legii;
b) ca sancțiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost
trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcția deținută, până la rămânerea definitivă a
hotărârii judecătorești;
d) în cazul întreruperii temporare a activității, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru
motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detașării.
″(2) În cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) și c), dacă se constată nevinovăția celui în
cauză, salariatul își reia activitatea anterioară plătindu-i-se, în temeiul normelor și principiilor
răspunderii civile contractuale, o despăgubire egală cu salariul și celelalte drepturi de care a fost
lipsit pe perioada suspendării contractului.″ (Legea nr. 371/2005)
Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului salariații beneficiază de o
indemnizație, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75 % din salariul de bază
corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariații se vor afla la dispoziția
angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activității.
Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părților, în cazul
concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
radu_o



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 03:01 PM

Art. 43. - (1) Angajatorul va asigura condițiile necesare realizării de către fiecare salariat a sarcinilor ce îi revin în cadrul programului zilnic de muncă stabilit.
(2) În situația în care angajatorul nu poate asigura pe durata zilei de lucru, parțial sau total, condițiile necesare realizării sarcinilor de serviciu, el este obligat să plătească salariaților salariul de bază pentru timpul cât lucrul a fost întrerupt.
(3) În cazuri excepționale, când din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost întreruptă, salariații vor primi 75% din salariul de bază individual avut, cu condiția ca încetarea lucrului să nu se fi produs din vina lor și dacă în tot acest timp au rămas la dispoziția unității. Prin negocieri la nivelul unității sau instituției se va stabili modul concret de realizare a prevederii de a rămâne la dispoziția unității, prezenți în incinta unității în așteptarea reluării activității sau la domiciliu, de unde să poată fi convocați de unitate.
(4) În cazurile prevăzute la alin. 3, salariații beneficiază și de celelalte drepturi prevăzute de lege pentru astfel de situații.
(5) În cazul în care din motive obiective este necesară reducerea sau întreruperea temporară a activității, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluării ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fără plată.
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA 2007-2011 (CONTRACT 2895/29.12.2006)
Dragos



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 May 2007 - 03:12 PM

obiective - care nu tin de salarit
daca salariatul in schimb vrea sa stea 16 zile in concediu fara plata ce ii faci... il dai afara?



#9 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 03:20 PM

Vezi postareaSeptimiu, la May 31 2007, 03:12 PM, a spus:

obiective - care nu tin de salarit
daca salariatul in schimb vrea sa stea 16 zile in concediu fara plata ce ii faci... il dai afara?
Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003, CODUL MUNCII
Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situații personale salariații au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin
regulamentul intern.
radu_o



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 03:22 PM

Vezi postareaSeptimiu, la May 31 2007, 03:12 PM, a spus:

obiective - care nu tin de salarit
daca salariatul in schimb vrea sa stea 16 zile in concediu fara plata ce ii faci... il dai afara?

Este vorba de concediu fara plata acordat din initiativa angajatorului, din initiativa angajatului se poate lua si mai mult, dar aceste perioade se inscriu in cartea de munca si nu constituie stagiu de cotizare la "pensie". :biggrin:
Dragos



#11 Abe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 June 2007 - 12:17 PM

am si eu o intrebare....
in conditiile in care am beneficiat de concediu de odihna pana la data de 01 a linii curente, si as avea neaparata nevoie de concediu fara plata cnf. prevederilor hg 250/1992, cap.4 art.25, alin.1a, referitor la concediu fara plata in vederea sustinerii examenelor universitare, in ce conditii l-as putea obtine, avand in vedere faptul ca ultimul examen l-as avea in data de 30.06?deci am nevoie de 30 de zile, legal fiind 90/an, din cate am inteles.am depus deja o cerere la direstiunea unitatii unde lucrez, dar se pare ca au "pierdut-o". exista ceva conditii in baza carora nu voi putea beneficia de acest c.f.p?am mai auzit si varianta ca nu pot beneficia de c.f.p. dak mai am zile de c.c.p. neluate, dar ce se intampla in conditiile in care eu tocmai am revenit din concediu si ar fi imposibil sa imi iau si restul zilelor de concediu acum? ce imi sugerati sa fac? eu ma gandeam la suspendarea contractului de munca cu acordul partilor, dar dak conducerea nu e de acord, voi fi nevoit sa merg in preaviz, in cazul in care imi voi da demisia, acest lucru nefiind cu putinta deoarece nu imi permit sa pierd un an universitar si locul la bugetari in favoarea unui loc de munca mediocru..... :smile:
in speranta ca ma veti putea ajuta cu vreo opinie sau sfat, va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL