Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scapare (greseala )la noul decont de tva ?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scapare (greseala )la noul decont de tva ?!

12 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 12 June 2007 - 10:37 AM

In legatura cu facturile emise conf art 160 (ctii montaj ) !!!!
Cand emit eu o astfel de factura o trec in decont la randul 10 .
Cand primesc eu o astfel de factura fac 4426=4427 si trec in decont la randul 9 (TVA UL COLECTAT ),IAR TVA UL DEDUCTIBIL unde l il mentionez , in corespondenta cu ce rand ????????????
ASTIA AU SCAPAT CHESTIA ASTA ,SUNT dusi rau !!!

ocoleanui



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 June 2007 - 10:56 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jun 12 2007, 11:37 AM, a spus:

In legatura cu facturile emise conf art 160 (ctii montaj ) !!!!
Cand emit eu o astfel de factura o trec in decont la randul 10 .
Cand primesc eu o astfel de factura fac 4426=4427 si trec in decont la randul 9 (TVA UL COLECTAT ),IAR TVA UL DEDUCTIBIL unde l il mentionez , in corespondenta cu ce rand ????????????
ASTIA AU SCAPAT CHESTIA ASTA ,SUNT dusi rau !!!


La randul 16.




#3 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 June 2007 - 11:16 AM

Au scos rubricile cu bunuri de capital si cu achizitii pentru nevoile firmei si destinate revanzarii. Probabil ca au realizat ca nu le folosesc la nimika informatiile respective. :smile:



#4 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 12 June 2007 - 12:02 PM

I a uite ce scrie la randul 16 :

..............
Sectiunea "Taxa pe valoarea adaugata deductibila"
Randul 14 - se inscriu aceleasi informatii declarate la randul 4.
Randul 15 – se inscriu aceleasi informatii declarate la randul 5.
Randul 16 – se inscriu aceleasi informatii declarate la randul 6.
....................


Randul 4 - se inscriu informatiile preluate din Jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare pentru achizitiile intracomunitare de bunuri taxabile in Romania, precum si baza de impozitare pentru achizitiile de bunuri efectuate de catre beneficiarul unei livrari ulterioare efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare, pentru care acesta este obligat la plata taxei conform art. 150 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal, si taxa pe valoarea adaugata aferenta, pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare**), inclusiv regularizarile ulterioare datorate unor evenimente care determina modificarea datelor declarate in cadrul aceluiasi trimestru calendaristic. Nu se inscriu sumele din facturile primite pentru plati de avansuri partiale pentru achizitii intracomunitare de bunuri.


Eu nu vad ca scrie despre masuri simplificate art 160 (la rd16 =rd 4 ) .

ocoleanui



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 June 2007 - 12:36 PM

Tu ai mare dreptate , insa nu vad unde in alta parte a decontului poti trece acel TVA . Am sunat la asistenta contribuabili , sunt total pe dinafara , nu a stiut ce raspuns sa-mi dea. In final , am cazut la consens " treceti-l la randul 16 ca nu verifica nimeni in amanunt " ..... ridicol .....
Eu voiam sa duc maine decontul :smile:



#6 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 12 June 2007 - 12:55 PM

Asa este , la asistenta aia habar nu au nimiccccccccc !!!!
Cica s a omis chestia asta .
La decontul vechi ianuarie- mai2007 aparea clar1 chestia asta cu taxarea, la randul 15 in instructiuni se stipula clar !!!
ocoleanui



#7 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 12 June 2007 - 01:43 PM

Rd.9 este pereche cu rd.17 sau 18



#8 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 12 June 2007 - 04:08 PM

Nu prea sunt identice !!!


Randul 9 - se inscriu informatiile preluate din Jurnalul de cumparari*) privind baza de impozitare si taxa colectata pentru achizitiile de bunuri si de servicii, a caror exigibilitate intervine in perioada de raportare, de catre beneficiarii care aplica masurile de simplificare prevazute la art. 160 din Codul fiscal.


Randul 17 - se inscriu informatiile din Jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta achizitiilor din tara de bunuri si servicii taxabile cu cota de 19%, precum si baza de impozitare si taxa aferenta importurilor care nu se incadreaza in prevederile art. 157 alin. (4) si (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare;

Randul 18 - se inscriu informatiile din Jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta achizitiilor din tara de bunuri si servicii taxabile cu cota de 9%, precum si taxa aferenta importurilor care nu se incadreaza in prevederile art. 157 alin.(4) si (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare;


:biggrin:


Vezi postareaocoleanuionut, la Jun 12 2007, 05:07 PM, a spus:

Nu prea sunt identice !!!


Randul 9 - se inscriu informatiile preluate din Jurnalul de cumparari*) privind baza de impozitare si taxa colectata pentru achizitiile de bunuri si de servicii, a caror exigibilitate intervine in perioada de raportare, de catre beneficiarii care aplica masurile de simplificare prevazute la art. 160 din Codul fiscal.


Randul 17 - se inscriu informatiile din Jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta achizitiilor din tara de bunuri si servicii taxabile cu cota de 19%, precum si baza de impozitare si taxa aferenta importurilor care nu se incadreaza in prevederile art. 157 alin. (4) si (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare;

Randul 18 - se inscriu informatiile din Jurnalul de cumparari*), privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta achizitiilor din tara de bunuri si servicii taxabile cu cota de 9%, precum si taxa aferenta importurilor care nu se incadreaza in prevederile art. 157 alin.(4) si (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine in perioada de raportare;


:biggrin:

Rd 9 face referire la art 160 cod fiscal ,pe cand rd 17 18 nu face referire la art 160 !!!
ocoleanui



#9 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 June 2007 - 04:41 PM

Mda.. Randul 6 pereche cu 16 conform legii.
Iar randul 9..

Ce scrie la ? in decont ca 9 e pereche cu 17 sau 18 o intrepretez astfel:

TVA deductibila din taxare inversa intra la rd 17 sau 18 (deci in cadrul operatiunilor impozabile cu 19%/9%)
TVA colectata din taxarea inversa intra la rd. 9.

Si astfel ai si colectat si deductibil.



#10 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 June 2007 - 04:47 PM

Vezi postareaggf, la Jun 12 2007, 01:36 PM, a spus:

Tu ai mare dreptate , insa nu vad unde in alta parte a decontului poti trece acel TVA . Am sunat la asistenta contribuabili , sunt total pe dinafara , nu a stiut ce raspuns sa-mi dea. In final , am cazut la consens " treceti-l la randul 16 ca nu verifica nimeni in amanunt " ..... ridicol .....
Eu voiam sa duc maine decontul :smile:

Parerea mea e ca taxarea inversa de la art. 160 nu se trece la rd 16 pt ca acolo se trec celelalte operatiuni intracomunitare pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (prestari de servicii impozabile in Romania din UE sau din afara UE).



#11 calipsso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 June 2007 - 05:07 PM

mi se pare corect sa le prindem in 17 si 18,ca si cum TVA ar fi scris pe facturile de cumparare si apoi prin 9 sa le si colectam.
Dar am alta dilema-prin ce se deosebeste rd 4 de 4.1 si rd 14 de 14.1?cred ca nu am citit suficient!poate e cineva care a priceput ?sa ne spuna si noua.Vad ca sunt doua cazuri-cand furniz.e inregistrat in scopuri de TVA si cand nu e inregistrat.Vad ca noi facem taxare inversa in ambele cazuri



#12 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 13 June 2007 - 08:55 AM

Vezi postareacalipsso, la Jun 12 2007, 06:07 PM, a spus:

mi se pare corect sa le prindem in 17 si 18,ca si cum TVA ar fi scris pe facturile de cumparare si apoi prin 9 sa le si colectam.


De acord cu logica , in conditiile in care am taxare inversa la o factura de achizitie . Dar daca eu emit factura ?!
Mie , in privinta asta , mi se pare ca au facut o mare salata : emitentul nu inscrie TVA pe factura ci scrie doar "taxare inversa", nu evidentiaza acest TVA in jurnalul de vanzari ci doar in cel de cumparari , dar il evidentiaza in decont si pe colectat si pe dedus ( ramane de ghicit pa ce rand ) .... beneficiarul isi scrie frumusel cu pixul pe factura primita TVA ul , il evidentiaza in ambele jurnale si in decont .....
So ..... in fiecare luna ( am mereu rambursare de TVA ) trebuie sa explic "organului " de ce TVA colectat din fisa sah/balanta nu-i la fel cu cel din jurnalul de vanzari , stau sa fac exercitii de logica , permutari si combinatii de n luate cate k de fiecare data cand fac decontul ..... de parca alta treaba n-am !

In definitiv , de ce sa fie totul simplu si clar , cand poate fi "simplificat " made in Romania ? :smile:
Miercuri 13 ......



#13 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 June 2007 - 11:07 AM

Vezi postareaggf, la Jun 13 2007, 09:55 AM, a spus:

Vezi postareacalipsso, la Jun 12 2007, 06:07 PM, a spus:

mi se pare corect sa le prindem in 17 si 18,ca si cum TVA ar fi scris pe facturile de cumparare si apoi prin 9 sa le si colectam.
emitentul nu inscrie TVA pe factura ci scrie doar "taxare inversa", nu evidentiaza acest TVA in jurnalul de vanzari ci doar in cel de cumparari , dar il evidentiaza in decont si pe colectat si pe dedus ( ramane de ghicit pa ce rand ) ....

Nu inteleg.. emitentul nu evidentiaza nici un TVA pt facturile emise cu taxare inversa.
Baza o treci la rd 10. Nu ai TVA.

Vedeti si newsletterul celor de la EY

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL