Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant iunie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant iunie 2007

81 replies to this topic

#21 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2007 - 09:39 PM

Mai devreme m-am referit la preluarea raportarii de la 30.06.2006 si 31.12.2006 de pe suport magnetic si apoi introducerea datelor de la 30.06.2007! Dupa preluare nu se deschide "incarcare/ act./verif.bilant"; mesajul este:"structura fisierului 'date txt' este eronata. verificati tipul bilantului(lung/prescurtat)" . Ce gresesc? In 2006 am introdus manual datele din 2005.



#22 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 July 2007 - 10:01 PM

Am patit si eu la una din 10 firme, si pana la urma am introdus datele de anul trecut manual.

Julia S



#23 Ioana Bran

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 July 2007 - 10:34 AM

Buna tuturor,
va rog mult daca ma puteti ajuta cu calcularea corecta a nr mediu de angajati

soc mea are activitatea suspendata incepand cu 01.04.2007 , este corect ca nr de efective zilnice adunate sa le impart la 181 zile (intreg semestru I) sau numai la nr de zile cat a functionat firma ?
in norme se precizeaza numai pt firmele care se infiinteaza in cursul anului, doar atat.
daca nr mediu de angajati imi da 0.49 este corect sa trec 0 ?

multumesc din suflet , chiar nu stiu cum sa completez si binenteles cei de la administratie nu stiu nici atat



#24 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 10 July 2007 - 05:41 PM

Vezi postareaAnaB, la Jul 6 2007, 02:32 PM, a spus:

Am depus eu azi doua bilanturi la sectorul 1 si sunt in regula


Spune-mi te rog se mai cer notele explicative?
Multumesc
steluta



#25 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 10 July 2007 - 06:41 PM

Nu, doar raportul de gestiune



#26 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 11 July 2007 - 10:33 AM

Multumesc mult si spor la munca tuturor si nu in ultimul rand o vacanta placuta !
steluta



#27 andreeafl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 July 2007 - 07:30 AM

M-ar interesa cum ar trebui sa procedez in situatia in care la bilantul anual (avand cifra de afaceri > 100.000 Euro) am avut nevoie de semnatura unui contabil autorizat (pana la momentul respectiv intocmindu-se pe raspunderea administratorului), e valabil acelasi lucru si pentru raportarea semestriala (30.06.07)?
Cu alte cuvinte trebuie de asemenea semnat de contabil autorizat sau e de ajuns semnatura administratorului?



#28 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 July 2007 - 03:03 PM

ultima versiune a bilantului 06.2007 nu accepta venituri cu minus.am avut retururi foarte mari si drept urmare...
astfel de situatii se intalnesc in edituri.in fine,stie careva vreo "cheie de acces" cu semnul (-) ??? multumesc !!!



#29 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2007 - 04:01 PM

Din cate stiu eu, nici o versiune de bilant nu a acceptat venituri negative.
Nu cred ca ai alta solutie decat sa le treci pe costuri. Sau pe rezultatul reportat.



#30 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 13 July 2007 - 04:31 PM

Vezi postareaMARYA, la Jul 13 2007, 04:03 PM, a spus:

ultima versiune a bilantului 06.2007 nu accepta venituri cu minus.am avut retururi foarte mari si drept urmare...
astfel de situatii se intalnesc in edituri.in fine,stie careva vreo "cheie de acces" cu semnul (-) ??? multumesc !!!

NIci in balanta nu prea sunt recomandate pe total venituri pe debit si cheltuieli pe credit.
Auditul nu accepta.Este mai indicat sa le preiei pe cheltuiala



#31 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 14 July 2007 - 03:20 PM

din cate stiu eu daca CA la semestru sau an in cazul nostru la 30.06.07 < 100 000eur , se poate merge pe raspunderea admin; daca la 30.06.07 ai depasit 100.000 Eur ai voie sa semnezi doar daca ai calitatea de salariat cu studii superioaie; daca nu , apelezi la expert contabil (atentie : cont autorizati nu au avut voie sa semneze bilantulanual la dec 06 ..... ci doar sa intocmeasca lucrarile premergatoare )


nu stiu cat de corecte sunt informatiile mele , ..... mai verifica ....
o zi buna :lostit (13):


a propos..... , sunt curios, cat ti-a luat contabilul autorizat pentru certificarea bilantului?



#32 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2007 - 06:04 PM

vedeti ca limita acum este de 50000 euro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:48 PM




#33 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2007 - 06:18 PM

Un absolvent cu studii economice (specializarea contabilitate) poate sa faca doar un contract de prestari servicii cu o firma ca sa ii tina contabilitatea? Cu semnat bilant, cu tot. Dus, desigur, lacest contract la administratie si declarat in declaratia 020. Nu este PFA, nu este inca expert contabil, (e stagiar) nici consultant fiscal (nu s-a inscris in Camera inca).
Trebuie neaparat trebuie sa fie angajat cu doua ore?Ma poate ajuta cineva?
Mai am o intrebare: de la ce cifra de afaceri trebuie sa aiba angajat un contabil, o firma?50 000 euro, asa stiu si eu, ca vulpisor.
De ce intreb asta, vineri, la Adm. Sect. 3 mi s-a spus ca INDIFERENT de CA, orice firma trebuie sa aiba ANGAJAT un contabil. Deci sunt in ceata. Multumiri anticipate luminitei din capatul tunelului. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:48 PM




#34 andreeafl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 July 2007 - 07:24 AM

Poate nu m-am exprimat eu corect, contabilul autorizat mi-a semnat si stampilat la rubrica INTOCMIT unde s-a ales pozitia 2 - contracte de prest servicii cu PF/PJ contabile autorizate, iar la administrator, in partea stanga, a semnat administratorul si s-a pus stampila firmei..

Si ca sa-ti satisfac curiozitatea, am platit contabilului 200 RON/an (sau cel putin asa am stabilit la momentul respectiv). Acum, daca va fi nevoie sa merg si la semestru, sper ca nu ma va taxa in plus ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:48 PM




#35 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 July 2007 - 08:20 AM

este vorba de retururi.cum sa preiei pe cheltuieli facturile de retur? nu inteleg.



#36 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2007 - 10:48 AM

Vezi postareaMARYA, la Jul 16 2007, 09:20 AM, a spus:

este vorba de retururi.cum sa preiei pe cheltuieli facturile de retur? nu inteleg.


nici un bilant nu a acceptat venituri sau cheltuieli cu minus !!!!

daca ai avut retururi atat de mari incat sa nu le poti acoperi cu ce ai vandut anul acesta inseamna ca ai intr-adevar o problema !!!

- ori ai facut anul trecut vanzari mai mari ca sa poti avea dividende !!!!
- ori ai intrerupt anul acesta activitatea, sau ai redus-o subtantial !!!

si atunci singura varianta care exista este sa iti inregistrezi aceste retururi pe seama rezultatului reportat !!!

In legislatie se prevede ca atunci cand ai operatiuni din anul precedent sa le preiei pe rezultatul reportat !!! .

Evident vei prelua numai retururile la marfurile livrate anul precedent.


Eu stiu ca se face reevaluare la conturile de valuta numai la 31 decembrie .

Voi ati facut si la iunie ?



#37 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 16 July 2007 - 11:23 AM

pt bilantul de iunie nu exista criterii limitative ( CA si personal angajat sau calificat )
la dec 2007 : CA<50 000 eur..... raspunderea admin
CA>50 000 eur.....salariat cu studii sup ( chiar si cu ctr timp partial)
expert contab sau cabinet de conatbilitate

in concluzie bilantul poate fi depus si pe raspunderea administratorului ! :wink: ...... bucurativaaaaaaaaa!



#38 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 July 2007 - 12:16 PM

cheltuielile cu minus se accepta . cat in ceea ce priveste veniturile si pe problema mea ,te-ai dus prea departe cu logica.
eu vorbesc de fenomene economice derulate in acest an. si ca sa fiu mai explicita: cartea se difuzeaza pe piata in baza unui contract de difuzare cu o valabilitate de n luni.cand vine scadenta ...cartea se returneaza la producator(ceea ce nu s-a vandut).
revistele produse si vandute in sem.I 2007 ,nu acopera ca venituri valoarea acestor retururi . a existat o testare de piata ,care a dat semnale bune pt.aceasta carte,numai ca ...una este acasa , si alta este la targ.vindem carte ,nu aparate de aer conditionat.
situatie asemanatoare am mai avut in anul in care s-a infiintat firma, si nu am avut probleme.
reevaluarea soldurilor in valauta se face numai la sfarsitul exercitiului financiar.
marya



#39 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 16 July 2007 - 05:53 PM

Si eu am intrebat astazi la finante la biroul unde se preda bilantul si mi-au spus ca>bilantul semestrial poate fi semnat si de contabilul autorizat.



#40 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 July 2007 - 01:20 AM

e bine... :lostit (13):
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL