Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva pentru dezmembrare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva pentru dezmembrare

1 reply to this topic

#1 danacostea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 June 2007 - 02:05 PM

O societate a avut un chiosc metalic pe care a trebuit sa-l dezmembreze si sa-l duca la Remat la somatia Primariei .
A primit de la Remat contravaloarea deseului metalic .Suma primita este mai mica decat valoarea ramasa de amortizat care va ajunge pe cheltuieli .Rezulta ca veniturile sunt mai mici decat cheltuielile dar aici nu este vorba de o vanzare sub pret ci de o casare fortata. In situatia asta datorez eu TVA pentru diferenta dintre venituri si cheltuieli ?Cheltuielile sunt deductibile fiscal? Am acte de la Remat si Primarie pentru toata situatia asta si consider ca nu am de ce sa mai dau statului impozite si chiar cred ca ma pot incadra la forta majora. In definitiv nu a fost vointa patronului sa demoleze tot .
Va multumesc pentru raspunsuri.



#2 suiram

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:botosani
  • Interests:Economie si IT

Postat 17 June 2007 - 01:52 PM

nu nu ai treaba cu tva insa deduci cheltuiala cu diferenta privind activele cedate

PACE VOUA






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL