Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
foi de pontaj sau condici de prezenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


foi de pontaj sau condici de prezenta

6 replies to this topic

#1 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 19 June 2007 - 09:54 AM

Buna ziua,
Stiu ca printre documentele justificative ale chelt. cu salariile sunt si foile de pontaj sau/ si condicile de prezenta. Eu lucrez la o societate cu 80 de angajati dintre care cel putin jumatate pleaca mai mereu in delegatii. Nu avem instalat nici un sistem de acces cu cartele iar pana acum nu s-au intocmit aceste documente care sa ateste volumul de munca. Stie cineva o baza legislativa pt aceste documente? Din experienta voastra cum credeti ca este mai bine sa procedam fara sa fie nevoie sa instalam un sistem de acces cu carduri? Trebuie sa avem si un registru cu delegatii?
multumesc



#2 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2007 - 10:58 AM

cred ca ar trebui sa existe o evidenta sticta in cazul in care salariatii primesc bonuri de masa.(cei aflati in delegatie primesc diurna).La departamentul resurse umane sa existe un carnet de delegatii numerotat, iar la intratea in societate o condica de prezenta( in situatia in care exista un singur loc de acces), urmand ca cei din departament sa inregistreze delegatiile in condica, iar datele din condica in fisa de pontaj, apoi stat de plata.




#3 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 20 June 2007 - 08:11 AM

angajatii nu primesc bonuri de masa... totusi nu exista nici o lege care sa reglemeteze obligativitatea intocmirii unor astfel de registre?



#4 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2007 - 08:50 AM

Vezi postareaforumist, la Jun 20 2007, 09:11 AM, a spus:

angajatii nu primesc bonuri de masa... totusi nu exista nici o lege care sa reglemeteze obligativitatea intocmirii unor astfel de registre?
Nu cunosc legea sau reglementarile in cauza,nici legislatia muncii in general-doar aspecte care se concretizeaza in cifre pe statele de plata si in contab.financiara.Dar pot spune ca,in decursul numeroaselor controale de la ITM pe care le-a avut SC unde lucrez,de fiecare data inspectorii ne-au cerut foile de pontaj pe fiecare punct de lucru,registrul planificarii si efectuarii concediilor de odihna,,registrul delegatiilor/deplasarilor in care apare fiecare salariat cu numarul de zile aferent,centralizatoarele pentru ore suplimentare si deciziile interne pentru acordarea de prime,premii,stimulente ,sporuri-(inafara celor cuprinse in sal.de baza) ,SI au confruntat foarte atent toate aceste date cu cele din statele da plata,cerand explicatii pentru fiecare neconcordanta,chiar si pentru angajatii plecati deja din unitate . O fi fost exces de zel sau doar isi faceau treaba...asta e.Nimeni nu a intrebat pe ce lege se bazeaza pentru ca nu s-a contestat nimic.Oricum totul a fost pana la urma in regula.



#5 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 20 June 2007 - 09:00 AM

sincer nici eu nu as insista foarte mult pe aceasta baza legislativa daca as sti de unde sa incep cu completarea acestor documente, care dintre ele sunt obligatorii...etc., pana acum nu s-au facut deloc in firma unde lucrez ceea ce mi se pare absurd pentru ca la cate delegatii se fac nu exista niciunde un centralizator al acestora... :smile:



#6 andra_plastika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 July 2007 - 12:12 PM

eu lucrez la sc de constructii unde toti angajatii(96) lucreaza pe santiere, iar pontajele sunt intocmite si semnate de seful de echipa de la fiecare lucrare, dupa care vin la sediul firmei le centalizez si fac statul de plata. nush legislatia exact dar oricum sunt obligatorii din cate stiu eu.



#7 DraghiciDan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 July 2007 - 03:08 PM

Foie de pontaj, clar.
Ce ai face daca ai avea o echipa de 120 de oameni pe tura la o sectie, iar acestia sunt lacatusi, sudori...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL