Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
telefon mobil pe puncte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


telefon mobil pe puncte

21 replies to this topic

#1 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 June 2007 - 03:12 PM

Spuneti-mi va rog cum se inregistreaza un telefon mobil luat din puncte Thank You
-pe factura apare telefonul cu valoarea lui iar mai jos apare discount puncte thank you cu valoarea si tva in rosu (exact valoarea telefonului)



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2007 - 05:11 PM

Reducerea este de natura financiara si se inregistreaza pe venituri financiare din sconturi




#3 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2007 - 08:54 PM

Introduci telefonul mobil pe obiect de inventar/mijloc fix si suma acordata ca discount pe venituri din sconturi acordate (asa cum ti-a zis si Octavia.



#4 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 26 June 2007 - 06:24 AM

sunt corecte inregistrarile
% 401
303
4426
667 (-)
4426 (-)

667=767 (+) nu mi se pare corect dar cum sa fac?

603=303

daca inregistrez % 767
401 (+)
4426 (-) nu se vede in jurnal de cumparari tva

Aceasta postare a fost editata de bizi: 26 June 2007 - 06:25 AM




#5 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 June 2007 - 10:10 AM

Am avut si eu telefon achitat partial cu puncte Thank You si am facut asa inregistrarile:
% = 401
303 - valoarea fara TVA a telefonului
4426 - valoarea TVA aferenta facturii

401 = 7582 - valorea fara TVA a punctelor Thank You cu care s-a achitat partial factura

Pentru ca tu ai achitat integral telefonul cu puncte Thank You, inregistrarile ar fi urmatoarele:
303 = 401 - valoarea fara TVA a telefonului
401 = 7582 - valoarea fara TVA a punctelor
Mie asa mi s-a parut mai potrivita utilizarea contului 7582! Eu asa am interpretat aceste puncte ca fiind o subventie primita de la Orange si nu ca o reducere financiara! :ok:



#6 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2007 - 07:33 PM

Inregistrari corecte
303=401
4426=401
401=767
Banuiesc ca nu trebuie sa va fac diferentierea intre subventii si discount



#7 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 29 June 2007 - 07:54 PM

Subventie era in ghilimele pentru cine are ochi sa le vada!
Parerea mea este ca nici de un discount financiar nu este vorba aici pentru ca nu e aferent conditiei de plata!
Acuma, cum interpreteaza fiecare problema! :lostit (13):



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 01:24 PM

Nici eu nu o vad ca pe o reducere financiara pentru ca este acordata pentru volumul convorbirilor efectuate.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2007 - 11:13 PM

Vezi postareaNicoleta_Z, la Jun 29 2007, 08:54 PM, a spus:

Subventie era in ghilimele pentru cine are ochi sa le vada!
Parerea mea este ca nici de un discount financiar nu este vorba aici pentru ca nu e aferent conditiei de plata!
Acuma, cum interpreteaza fiecare problema! :lostit (13):
Stimata colega,unde sunt ghilimelele?
Poate s-au ascuns de obraznicia Dumitale .Ce crezi?



#10 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 03 July 2007 - 08:51 AM

Ma scuzati, dar nu am priceput ce facem cu TVA-ul :biggrin: Inregistrarile ar fi: 303=401, 4426=401; si reducerea: 401=767; 401=4426. Ca nu prea are rost sa-l amestecam si pe 4427 pe aici, nu? Si ce daca 4426 nu apare in jurnal? Ca de fapt nici nu l-am platit, asa-i?



#11 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 July 2007 - 09:23 AM

4426 e cu minus :lostit (13):



#12 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 July 2007 - 10:38 AM

Vezi postareabeatrice1971, la Jul 2 2007, 02:24 PM, a spus:

Nici eu nu o vad ca pe o reducere financiara pentru ca este acordata pentru volumul convorbirilor efectuate.
Subscriu,o consider si eu o reducere comerciala.Iar in Jurnalul de cumparari nu trebuie sa apara factura pe pozitii separate ci cu totalul final facturat,deci sumele nete aferente bazei impozabile si TVA.La fel ca si in cazul marfurilor primite ,la care se aplica un procent de discount/rabat (depinde cum formuleaza furnizorul pe factura) si prin care se diminueaza de fapt costul de achizitie al marfii respective.In cazul telefonului mobil ,valoarea de inventar a telefonului, cu care intra in evidenta in contabilitate si in contul inafara bilantului este valoarea integrala de pe factura,iar costul/cheltuiala se diminueaza cu valoarea punctelor .Este parerea mea,ca o alta varianta pe aceeasi tema,important este ca telefonul sa apara in evidenta cu valoarea sa reala -de piata-iar costul inregistrat sa fie cel efectiv platit.



#13 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 July 2007 - 03:41 PM

dar daca am o factura pe care scrie telefon nokia, buc 1, valoare "0", tva "0", mai trebuie inregistrata in contabilitate si cum? sau in declaratia 394?

Aceasta postare a fost editata de onuta: 03 July 2007 - 03:42 PM




#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2007 - 03:52 PM

Aceeasi factura am si eu cu valoare 0...intrebarea ar fi 'cum se inregistreaza acest telefon in ctb? obiect de inventar fara valoare???'
Madalina



#15 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 July 2007 - 04:46 PM

Vezi postareaonuta, la Jul 3 2007, 04:41 PM, a spus:

dar daca am o factura pe care scrie telefon nokia, buc 1, valoare "0", tva "0", mai trebuie inregistrata in contabilitate si cum? sau in declaratia 394?
Daca inregistrezi telefonul ca obiect de inventar , valoarea de intrare a telefonului care este si valoarea de inventar ,este cea initiala ,nediminuata cu valoarea punctelor . Extrabilantier exista o evidenta a obiectelor de inventar in care trebuie sa ai valoarea efectiva a telefonului.Doar costul ti se diminueaza cu valoarea reducerii din punctele acumulate si TVA la fel.Deci daca reducerea este exact cat valoarea telefonului,ai cost de achizitie 0 si TVA 0.
Un exemplu de inreg. poate fi: 303=401 100 ( valoarea integrala)
603=401 -100 (valoare reducere )
4426=401 0

(sau pe pozitii : 4426=401 19
si 4426=401 -19 )
--------------------------------------------------------
si darea in folosinta a telefonului 603=303 100
Astfel ti se soldeaza toate conturile,in jurnal ai valori 0 iar in d.394, factura cu totalurile 0 nu mai apare de loc.
In fisa de evidenta a obiectelor de inventar insa ar trebui sa ai valoarea reala telefonului,nediminuata cu valoarea reducerii.
Sau,poti folosi varianta sconturilor financiare,cu ct.767,expusa in postarile anterioare....



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2007 - 07:18 PM

Draga Cristina este vorba de situatia urmatoare: telefonul facturat are valoarea 0, nu exista o valoare si un discount sau valoarea unor puncte specificate distinct. Valoarea facturata este 0. :lostit (13):
daca este nevoie scanez factura si o atasez. :celb (6):
Madalina



#17 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 July 2007 - 08:45 PM

Vezi postareamadalinab, la Jul 3 2007, 08:18 PM, a spus:

Draga Cristina este vorba de situatia urmatoare: telefonul facturat are valoarea 0, nu exista o valoare si un discount sau valoarea unor puncte specificate distinct. Valoarea facturata este 0. :lostit (13):
daca este nevoie scanez factura si o atasez. :celb (6):
Ok,m-am gandit si la aceasta posibilitate atunci cand am postat dar m-am gandit si la faptul ca nimeni n-ar emite o factura fara sume.M-am inselat.Deci ,in concluzie:nu inregistrezi nimic nicaieri.Nu ai ce.(Probabil e vorba de un telefon gratis,cu abonament,deci considera ca "se include" in costul abonamentului!! -daca despre asta e vorba)



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2007 - 12:01 PM

Vezi postarealilianarodica, la Jun 29 2007, 08:33 PM, a spus:

Inregistrari corecte
303=401
4426=401
401=767
Banuiesc ca nu trebuie sa va fac diferentierea intre subventii si discount
subscriu solutiei lilianei !!! cu adaugarea chelt. priv uzura : 603=303 la darea in folosinta. apoi el poate ramane in ct. 8036 (la ob. de inventar in fol.) pana la casarea lui, de obicei pe per. de garantie de un an, cel putin eu asa le tin)

cand tratati problema ob. de inventar luate cu discount, este bine sa va ganditi si la implicatiile priv. gestiunea acestui ob. de inventar, de ex. : daca dam. tel. unui angajat, il vom da cu valoare zero ?? ca asa apare la unii dintre voi, judecand dupa inreg. pe care le propuneti ! deci, poate sa-l faca pierdut in sec. 2 fiindca nu aduce nici un prejudiciu firmei, nu-i asa ?

si inca ceva : nota contabila de genul chelt. = venituri (ex. 667=767) e un mare nonsens, e ca si cum ai spune "chelt. este un venit" si invers ... niciodata sa nu faceti asa ceva, va descalificati profesional !!!


o zi frumoasa.



#19 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 September 2007 - 02:06 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Sep 14 2007, 01:01 PM, a spus:

cand tratati problema ob. de inventar luate cu discount, este bine sa va ganditi si la implicatiile priv. gestiunea acestui ob. de inventar, de ex. : daca dam. tel. unui angajat, il vom da cu valoare zero ??

Totul ar fi bine si frumos,din punct de vedere fiscal ,suma care afecteaza contul de profit si pierdere este aceeasi si in cazul in care reducerea se inregistreaza ca venit financiar si in cazul in care se considera o corectie(diminuare) de costuri-avand in vedere ca , de regula se inregistreaza pe cheltuieli integral ,la darea in folosinta(depinde si de valoare).Totusi, as avea o intrebare.In varianta inregistrarii reducerii ca venit financiar din sconturi ,suma reprezentand baza taxabila si TVA afer. acestei reduceri (bonus) nu mai apare in Jurnalul de achizitii, cu minus,ca o corectie (cf.Codului fiscal),ci apare in Jurnalul de vanzari!!?De ex. programul meu de contabilitate transfera in Jurnalul de vanzari orice suma care e inregistrata in creditul unui cont de venituri.In fine...
Este important insa ca valoarea de inventar cu care intra in evidente, sa fie valoarea reala ,nediminuata a telefonului.DAR care este aceasta valoare , daca pe factura nu e specificat nici un pret ,nici pret de baza, nici discount,nici TVA,totul e pe 0,cum a fost si in ultimul caz expus aici ,ce valoare de inventar ii dam telefonului? Apelam la experti pentru a-i stabili valoarea de piata?Pretul de inventar cu care se inregistreaza in contabilitate si in ct.extrabilantier trebuie sa fie cel specificat in factura,nemidimnuat cu valoarea punctelor.Dar in acest caz e 0.Deci un angajat care ar primi un astfel de telefon,chiar il primeste cu valoare 0.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2007 - 11:26 AM

Vezi postareabizi, la Jun 25 2007, 04:12 PM, a spus:

Spuneti-mi va rog cum se inregistreaza un telefon mobil luat din puncte Thank You
-pe factura apare telefonul cu valoarea lui iar mai jos apare discount puncte thank you cu valoarea si tva in rosu (exact valoarea telefonului)
eu la asta ma referisem :biggrin:

var. cu valoare zero pe factura a intervenit in discutie dupa ... si ai dreptate, Cristina ! iar inreg. 401=767 e o plata si n-ar trebui sa aiba vreo legatura cu jurnalul tau de tva, poate ca ai o problema la program.

personal, daca vreau sa am inreg. f. riguroasa (si vreau), eu fac asa:

a) in modulul cu jurnalul tva :
% = 401 119
626 100
303 100
473 -100 (val. telefon)
4426 19

unde 4426 = 19 (626) +19 (303) -19 (473)

b) in afara modulului cu jurnalul tva, ca o simpla nota contabila :
473 = 767 100 (si am inchis 473)
plata facturii, normal ... 401 = 5311/5121 119

eu asa "pacalesc" programul cand am discounturi d-astea Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL