Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 205 (2006) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 205 (2006)

49 replies to this topic

#21 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 June 2007 - 04:42 PM

Vezi postareaioana.d, la Jun 26 2007, 04:18 PM, a spus:

In anul 2006 am platit dividende aferente anilor 2003 si 2004 catre asociatul unic. In declaratia 205 trec o singura data beneficiarul (avand in vedere ca impozitul pt div 2003 = 5%, iar cel pt div 2004=10%)?
daca trec doar o singura data beneficarul atunci ce trec sus la casuta de impozit?!


Cred ca e bine sa treci doua randuri cu acelasi beneficiar al sumei; asta avand in vedere ca impozitul a fost diferit. Procentul trecut de ei in casuta se poate modifica manual.



#22 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 June 2007 - 04:48 PM

Cred ca e bine sa treci doua randuri cu acelasi beneficiar al sumei; asta avand in vedere ca impozitul a fost diferit. Procentul trecut de ei in casuta se poate modifica manual.
[/quote]


Am trecut doua randuri, pot sa listez asa, insa la sfarsit, cand inchid fisierele, imi apare eroare ca este CNP multiplu. eu as lasa asa, insa mi-e teama ca stau la coada la finante si apoi imi spune ca nu e bine...




#23 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 June 2007 - 04:55 PM

Nu am intrat pe o declaratie 205 acum, dar daca treci un singur rand cu sumele acordate si cu impozitul retinut in suma fixa, fara a mentiona procentul, nu te lasa sa salvezi?



#24 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 June 2007 - 05:14 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Jun 26 2007, 05:55 PM, a spus:

Nu am intrat pe o declaratie 205 acum, dar daca treci un singur rand cu sumele acordate si cu impozitul retinut in suma fixa, fara a mentiona procentul, nu te lasa sa salvezi?

am facut asa, ma lasa sa salvez, iar apoi cand intru din nou pe declaratie, imi apare la impozit: 10% !



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 June 2007 - 05:45 PM

parca impozitul se aplica in anul in care se luat dividend nu anul la care se refera dividendu



#26 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 June 2007 - 07:36 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jun 26 2007, 06:45 PM, a spus:

parca impozitul se aplica in anul in care se luat dividend nu anul la care se refera dividendu

pai cum asa, Septimiu? eu in 2006 pot sa scot dividende din 2003, insa pt dividendele din 2003 am fost obligata sa declar si sa platesc impozitul pana la 25 decembrie 2004, chiar daca nu am scos dividende....
gresesc undeva?



#27 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 08:10 PM

Septimiu are dreptate, nu conteaza de cand sunt dividentele ,ci momentul (anul) distribuirii lor. Nu mai tin minte daca a fost 16%sau 10%...anul trecut.



#28 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 08:25 PM

Revin... pt dividende platite in 2006 imp era de 16% (pt.persoane fizice)



#29 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 June 2007 - 09:12 PM

Vezi postareaDoina P, la Jun 26 2007, 09:25 PM, a spus:

Revin... pt dividende platite in 2006 imp era de 16% (pt.persoane fizice)

stai un pic, ca nu mai inteleg ! unde am gresit in ce am afirmat mai sus?!



#30 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2007 - 05:27 PM

Scuze nu am fost f atenta ,acum am inteles.. ca imp a fost achitat la vremea lui, corect. A ramas doar cash -ul sa-l dai asociatilor.
Ei... pt.cazul asta nu stiu. Pe acest considerent ,eu dau decl 205, corelata cu anul platii impozitului.



#31 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 27 June 2007 - 06:16 PM

Eu am depus decl 205 pentru dividende constituite in 2006 si impozit platit in 2006, ca doar impozitul, indiferent daca ai dat tu tot chesul asociatiilor sau nu, l-ai platit pana pe 31.12.2006. Ei, daca ti-a ramas sold in 457 la 31.12.2006, adica ti-a mai ramas de dat chas asociatilor, foarte bine o sa le dai in 2007, dar firma a platit impozitul si rezulta, ca ai depus decl 100 unde ai aratat acest lucru si tr. sa depui si Decl.205.Asa am inteles eu si mi se pare corect, ca doar acuma in 2007 pentru acele dividende de plata care ti-au ramas nu mai depui decl.100.Daca am cam explicat aiurea :lostit (13): , scuze!Caldura e de vina :celb (6):



#32 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 June 2007 - 07:11 PM

citat din programul Declaratia 205, sectiunea legislatie:
C. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE BENEFICIARI DE VENIT
Col.1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora li s-au efectuat plati in cursul anului fiscal;
.

Deci D 205 se depune platile de div efectuate in cursul anului 2006.
De exemplu: dividendele pe 2003 nu se mai pot scoate in 2007(9stiu ca ai max 3 ani ca sa scoti dividendele); daca le-am trecut in D205 aferenta anului 2003 si ele nu au fost scoase nici in ziua de azi nu se contrazice cu ce scrie mai sus ingrosat?

mai este un topic pe acest forum unde s-a ajuns la concluzia ca D205 se completeaza cu sumele efectiv platite. eu am depus pt o firma inca din feb si cand am cautat informatii atunci am ajuns la aceasta concluzie.



#33 tibtill

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 June 2007 - 08:36 AM

Am si eu o intrebare pe acest topic:

Ce fac in cazul in care unul din asociati e o persoana juridica?
Ce trec la beneficiari in declaratia 205?

multumesc



#34 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2007 - 08:48 AM

Din moment ce Legea 31/1990 ma obliga sa distribui dividendele repartizate pana la sfarsitul anului, sa constitui obligatia de plata a impozitului si sa il si platesc pana la sfarsitul anului eu zic ca ar trebui evidentiate in D 205 asta in cazul in care impozitul s-a evidentiat pana la sfarsitul anului. Pentru dividendele ajunse la perioada prescriptiei eu zic ca legea nu ma opreste ca eu sa nu le distribui. daca ii zic patronului ca ar trebui sa mai plateasca inca 16% pentru dividendele prescrise pe care ar trebui sa le inregistrez ca venituri cred ca ma da afara.



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 12:46 PM

din instructiunile de completare a decl. 205 :

C. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE BENEFICIARI DE VENIT
Col.1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora li s-au efectuat plati in cursul anului fiscal;
......................................
Col.4 - se inscrie suma reprezentand totalul impozitului pe venit/castig calculat si retinut cu ocazia platilor efectuate in cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit. Impozitul pe venit se calculeaza de platitorul de venit, corespunzator regulilor prevazute pentru fiecare categorie de venit, in conformitate cu prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 June 2007 - 01:01 PM




#36 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 June 2007 - 04:34 PM

in cazul in care dividendele aferente anului 2005 nu au fost platite in cursul anului 2006 dar s-a evidentiat impozitul de plata la 31.12.2006 si s-a declarat in decl.100, trebuie depusa decl. 205 pana la 30.06.07 (am sunat azi la adm.fin. sector 3)
(apropo otilia, acum cateva ore aveai postat alt raspuns, de ce l-ai schimbat?)

Aceasta postare a fost editata de onuta: 28 June 2007 - 04:36 PM




#37 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 June 2007 - 04:41 PM

Vezi postareaflorika, la Jun 28 2007, 09:48 AM, a spus:

Din moment ce Legea 31/1990 ma obliga sa distribui dividendele repartizate pana la sfarsitul anului, sa constitui obligatia de plata a impozitului si sa il si platesc pana la sfarsitul anului eu zic ca ar trebui evidentiate in D 205 asta in cazul in care impozitul s-a evidentiat pana la sfarsitul anului. Pentru dividendele ajunse la perioada prescriptiei eu zic ca legea nu ma opreste ca eu sa nu le distribui. daca ii zic patronului ca ar trebui sa mai plateasca inca 16% pentru dividendele prescrise pe care ar trebui sa le inregistrez ca venituri cred ca ma da afara.

Cum adica: "Din moment ce Legea 31/1990 ma obliga sa distribui dividendele repartizate pana la sfarsitul anului" ? din ce spui eu inteleg ca in 2006 legea te obliga sa distribui la asociati dividendele din anul 2005. asta nu este asa.



#38 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 June 2007 - 05:00 PM

haideti sa facem o recapitulare:

1. pentru dividendele din 2005 esti obligat sa calculezi impozit si sa-l declari in D 100 (si sa platesti) pana la 25.12.2006 chiar daca in 2006 nu ai scos dividende aferente 2005.
2. daca scoti dividende aferente 2005 in 2006, esti obligat sa declari impozitul pe dividende in D100 (si a-l platesti) pana in data de 25 a lunii urmatoare celei in care ai scos dividende.
3. dupa cum am citat mai sus si eu si Otilia, D 205 cuprinde dividendele platite in cursul anului 2006; aceste dividende pot sa fie din ani diferiti.
4. intrebam mai sus, daca scot dividende din ani diferiti (cu procent impozit diferit) cum procedez. am procedat dupa cum urmeaza si nu au fost porbleme la depunerea declaratiei: nu am folosit optiunea de calcul automat al impozitului (si drept urmare nu mai conta ce cifra e la impozit) si am insumat pe fiecare beneficiar in parte dividendele distribuite si impozitul aferent. fiecare beneficiar a fost trecut o singura data in tabel.



#39 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2007 - 05:24 PM

În forma inițială a Legii nr. 31/1990, privind societățile comerciale, nu s-a prevăzut un termen de plată a dividendelor.
- Pentru dividendele repartizate până la data de 24 aprilie 2003, nu s-a prevăzut un termen de plată al dividendelor.
- Începând cu data de 24 aprilie 2003 s-a introdus termenul de opt luni pentru plata dividendelor, prin Legea nr. 161 din 19 aprilie 2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, publicată în Monitorul Oficial nr. 279 din 21 aprilie 2003, în vigoare cu 24 aprilie 2003.
- Pentru dividendele repartizate între 24 aprilie 2003 și 31 noiembrie 2006, prin forma în vigoare pe perioada 24 aprilie 2003 - 31 noiembrie 2006 a art. 67 alin (2) din Legea nr. 31/1990 se prevede: Dividendele se plătesc asociaților proporțional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Ele se plătesc în termenul stabilit de către adunarea generală a asociaților sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de opt luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti o penalitate aferentă perioadei de întârziere, la nivelul dobânzii legale.
- Începând cu data de 1 decembrie 2006 s-a introdus termenul de șase luni pentru plata dividendelor, prin Legea nr. 441 din 27 noiembrie 2006 pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, și a Legii nr. 26/1990 privind registrul comerțului, republicată, publicată în Monitorul Oficial nr. 955 din 28 noiembrie 2006, în vigoare începând cu 1 decembrie 2006.
- Pentru dividendele repartizate începând cu data de 1 decembrie 2006, prin forma în vigoare începând cu data de 1 decembrie 2006 a art. 67, alin (2) din Legea nr. 31/1990 se prevede: Dividendele se distribuie asociaților proporțional cu cota de participare la capitalul social vărsat dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plătesc în termenul stabilit de adunarea generală a asociaților sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de șase luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti daune-interese pentru perioada de întârziere, la nivelul dobânzii legale, dacă prin actul constitutiv sau prin hotărârea adunării generale a acționarilor care a aprobat situația financiară aferentă exercițiului financiar încheiat nu s-a stabilit o dobândă mai mare.



#40 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 June 2007 - 11:02 AM

Vezi postareaflorika, la Jun 28 2007, 09:48 AM, a spus:

Din moment ce Legea 31/1990 ma obliga sa distribui dividendele repartizate pana la sfarsitul anului, sa constitui obligatia de plata a impozitului si sa il si platesc pana la sfarsitul anului eu zic ca ar trebui evidentiate in D 205 asta in cazul in care impozitul s-a evidentiat pana la sfarsitul anului. Pentru dividendele ajunse la perioada prescriptiei eu zic ca legea nu ma opreste ca eu sa nu le distribui. daca ii zic patronului ca ar trebui sa mai plateasca inca 16% pentru dividendele prescrise pe care ar trebui sa le inregistrez ca venituri cred ca ma da afara.

cu alte cuvinte, ne spui ca desi TREBUIE SA LE PLATESC la finele anului in care au fost distribuite, ELE SE POT ACORDA si dupa aceasta data pana la termenul de prescriptie (3 ani de la data distribuirii lor), evident FIIND OBLIGAT sa platesc impozitul de 16% asupra lor la finele anului in care le-am distribuit). Daca totusi nu le platesc nici la momentul X (cand s-a facut prescrierea), eu le POT ACORDA si dupa aceasta data cu conditia sa mai platesc inca o data 16% asupra sumelor distribuite, de aceasta data ele fiind ce? Cu ce titlu le mai platesc eu in acest caz? Unde mai pui si faptul ca intre finele anului in care le-am distribuit la dividende si termenul de prescriere a acestora, trebuie sa mai platesc si o dobanda penalizatoare, fie ea inscrisa in actul constitutiv sau nu.
Vrei te rog sa ne clarifici inca o data acest lucru? Multumesc.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL