Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 205 (2006) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


decl. 205 (2006)

49 replies to this topic

#41 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2007 - 12:17 PM

Eu i-am raspuns Ioanei care s-a referit la dividende ajunse la data prescriptiei.Am spus ca se mai plateste o data impozit de 16% facand referire la impozit pe profit si anume la inregistrarea acestor dividende ca datorii prescrise 456=758.

Scuze, 457=758



#42 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 June 2007 - 12:35 PM

Vezi postareaflorika, la Jun 30 2007, 01:17 PM, a spus:

457=758

acum am inteles. totusi cum ramane cu practica cea de toate zilele? stii vreo societate care are in actul constitutiv ceva legat de dobanzi penalizatoare sau care a calculat dobanda legala in urma unui control?

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#43 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2007 - 04:55 PM

Nu se intampla in "practica" dar, chiar daca acest aspect nu este trecut in actul constitutiv, eu l-am atentionat pe patron cu privire la acest aspect, mai mult decat atat i-am facut un referat in care ii aduc la cunostinta prevederile legale, ptr.ca eu stiu un lucru ca "vorbele nu se cos la dosar".



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 10:42 AM

Vezi postareaonuta, la Jun 28 2007, 05:34 PM, a spus:

(apropo otilia, acum cateva ore aveai postat alt raspuns, de ce l-ai schimbat?)
l-am schimbat ca am fost tuta + m-am luat dupa altii si n-am citit cu atentie instructiunile, fapt pt. care am crezut ca s-a schimbat felul de intocmire in 2007 fata de 2006 si ca anul asta trebuie sa corespunda ce am decl. in decl. 100 / 2006 la impoz. pe divid. cu ce declar in 205.
nu puteam sa las asa daca mi-am dat seama ca e gresit ce am zis si de aceea m-am corectat repejor !

apoi, am depus 205 la sect. 3, cam. 10 si am mai intrebat o data acolo despre acea corespondenta, am primit rasp. pe care il speram = nu trebuie sa corespunda, in 205 fiind vb doar de impozitul retinut la sursa pt. divid. platite in anul precedent.

e la fel ca anul trecut, aceeasi abordare.

imi cer scuze pt. eventualele neintelegeri provocate voua :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 July 2007 - 02:09 PM




#45 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 July 2007 - 12:12 PM

Vezi postarealucis, la Jun 27 2007, 06:16 PM, a spus:

Eu am depus decl 205 pentru dividende constituite in 2006 si impozit platit in 2006, ca doar impozitul, indiferent daca ai dat tu tot chesul asociatiilor sau nu, l-ai platit pana pe 31.12.2006. Ei, daca ti-a ramas sold in 457 la 31.12.2006, adica ti-a mai ramas de dat chas asociatilor, foarte bine o sa le dai in 2007, dar firma a platit impozitul si rezulta, ca ai depus decl 100 unde ai aratat acest lucru si tr. sa depui si Decl.205.Asa am inteles eu si mi se pare corect, ca doar acuma in 2007 pentru acele dividende de plata care ti-au ramas nu mai depui decl.100.Daca am cam explicat aiurea :lostit (13): , scuze!Caldura e de vina :vio (33):
OTILIA! Inseamna , ca eu am declarat 205 gresit? :celb (6): Te rog lamureste-ma, ca la mine corespunde decl.205 cu decl.100, dar in contul 457 la 31.12.2006 mi-a ramas o suma de dat ca numerar,pentru care nu mai am impozit de platit! Multumesc!



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 05:03 PM

Vezi postarealucis, la Jul 2 2007, 01:12 PM, a spus:

OTILIA! Inseamna , ca eu am declarat 205 gresit?
eu asa zic si cred ca zic bine :lostit (13): daca citesti cu atentie instructiunile de completare a decl. 205 ai sa vezi ca se refera numai la divid. platite in anul precedent.

din fericire, exista rectificativa pe GRATIS :biggrin: si fara termen strict (adica pana la primul control care iti verifica si asta)
sfatul meu ar fi sa mai citesti o data instructiunile (noi am subliniat articolele ce zic de divid. PLATITE). poate mai intrebi si la vreo adm. FIN. pt. confirmare, cu instructiunile la tine ca sa aveti pe ce discuta.
parerea mea e decl 205 vizeaza verificarea impozitarii veniturilor EFECTIV INCASATE in anul 2006, altele decat cele salariale. eu cred ca pe baza ei se va calc. si 6.5 % sanatate, acolo unde e cazul.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 July 2007 - 05:06 PM




#47 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 July 2007 - 05:35 PM

Multumesc mult de raspuns, o sa ma mai studiez si intreb si daca e gresit: fuguta cu rectificativa :lostit (13):



#48 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 03 July 2007 - 04:00 PM

eu am sunat la administratia financiara sector 3 si mi-au spus ca trebuie declarat pt. 2006 chiar daca nu au fost efectiv platite pentru ca a fost creata obligatia de plata a impozitului pe dividende la 31.12.2006



#49 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 July 2007 - 04:48 PM

Vezi postareaonuta, la Jul 3 2007, 04:00 PM, a spus:

eu am sunat la administratia financiara sector 3 si mi-au spus ca trebuie declarat pt. 2006 chiar daca nu au fost efectiv platite pentru ca a fost creata obligatia de plata a impozitului pe dividende la 31.12.2006
Ei poftim ! :celb (6): Ce sa mai intelegem? :lostit (13):



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2007 - 03:38 PM

depinde ce inspector a intrebat, zic eu ... cu siguranta, nu orice inspector de adm. fin stie totul despre declaratii, sa stiti ca si mie mi s-a intamplat sa primesc de la 2 inspectoare diferite, 2 solutii complet opuse la aceeasi problema.

dragilor, asa cum zic eu ca trebuie sa fie intocmita decl. asta, ea mai are o logica, altfel ar fi DOAR o declarare dubla a unui impozit, el figurand deja in decl. 100/2006, in forma globala. sa il mai declaram inca o data, fie si pe beneficiari de venit care, culmea, poate nici NU au incasat venitul, mi se pare o tampenie majora. ma rog, n-ar fi singura ...

:lostit (13): eu inca raman la parerea mea, aceea ca IMPOZITUL pe divid. din decl. 205 se refera doar la divid. PLATITE in anul precedent, asa cum zic si instructiunile de completare.
apoi, eu cred ca aceasta decl. informativa vizeaza venitul global al contribuabilului, asta imi spun mie numele si CNP-ul pe care trebuie sa le completam acolo pt. fiecare beneficiar de venit. eu zic ca sumele declarate de noi se vor duce in fisa fiscala individuala a fiecaruia din cei declarati ca au obtinut acele venituri. evident ca daca facem decl. asa cum ati facut-o voi, acei beneficiari de venit vor aparea ca au incasat dividende mult mai mari decat in realitate. partea urata va fi ca la aceste sume li se va calc. 6,5% sanatate, daca nu au CIM pe undeva. adica vor plati sanatate pe un venit neobtinut inca. de bine de rau, cu cota unica de 16 % am scapat de alte belele, dar daca era si cota de impozitare progresiva... ia ganditi-va ca poate sarea baremul si se trezea omu ca tre' sa plateasca impozit pe venit aferent lui 2006, dar neobtinut inca.

parerea mea ... :celb (6):

inca ceva : obligatia de plata la 31.12.2006 a fost creata prin impunere, nu datorita platii efective asa cum se intampla in cursul anului. ei ne forteaza sa evidentiem obligatia de plata a impozitului si nu plata insasi, astfel ne iau impozitul in avans ceea ce mi se pare o mare magarie... :vio (33):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 July 2007 - 03:30 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL