Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare vanzare mijloc fix sau vanzare marfa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare vanzare mijloc fix sau vanzare marfa?

3 replies to this topic

#1 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 19 July 2007 - 05:26 PM

Buna ziua,
O firma are ca obiect de activitate principal consultanta si la obiect secundare are si comert. A achizionat niste obiecte de mobilier pe care le-a vandut in aceeasi luna. Intrebarea mea este cum ar tb sa inregistrez ca si o vanzare de marfa sau ca o vanzare a mijloacelor fixe aceste obiecte.
Va multumesc



#2 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 19 July 2007 - 07:32 PM

Vezi postarealumi78, la Jul 19 2007, 06:26 PM, a spus:

Intrebarea mea este cum ar tb sa inregistrez ca si o vanzare de marfa sau ca o vanzare a mijloacelor fixe aceste obiecte.
Va multumesc

Mi se pare firesc ca si obiecte de inventar.




#3 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2007 - 01:54 PM

Vezi postarealumi78, la Jul 19 2007, 06:26 PM, a spus:

Buna ziua,
O firma are ca obiect de activitate principal consultanta si la obiect secundare are si comert. A achizionat niste obiecte de mobilier pe care le-a vandut in aceeasi luna. Intrebarea mea este cum ar tb sa inregistrez ca si o vanzare de marfa sau ca o vanzare a mijloacelor fixe aceste obiecte.
Va multumesc


Ca si o vanzare de marfa ..parerea mea



#4 ClaudiuB21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 29 August 2007 - 04:55 PM

Vezi postarealumi78, la Jul 19 2007, 06:26 PM, a spus:

Buna ziua,O firma are ca obiect de activitate principal consultanta si la obiect secundare are si comert. A achizionat niste obiecte de mobilier pe care le-a vandut in aceeasi luna. Intrebarea mea este cum ar tb sa inregistrez ca si o vanzare de marfa sau ca o vanzare a mijloacelor fixe aceste obiecte.Va multumesc
Buna!Tu initial cu ce scop le-ai achizitionat?Daca au fost achizitionate in scopul de a fi revandute este clar ca le inregistrezi la marfuri...daca nu,ca mijloce fixe.Si..depinde ce tip de comert este in obiectul de activitate...Ca nu le poti inregistra ca marfuri decat daca ai expres in obiectul de activitate ceva legat de comert cu mobilier!Asadar...parerea mea este sa le scazi de la mijloace fixe(adica le inregistrezi initial ca mijl. fixe),dak se incadreaza la mijloace fixe.Depinde in care situatie te afli...pot fi si obiecte de inventar daca nu depasesc acele conditiiSper cat de cat ca te-am lamurit.O zi buna.Succes!

Vezi postarealumi78, la Jul 19 2007, 06:26 PM, a spus:

Buna ziua,O firma are ca obiect de activitate principal consultanta si la obiect secundare are si comert. A achizionat niste obiecte de mobilier pe care le-a vandut in aceeasi luna. Intrebarea mea este cum ar tb sa inregistrez ca si o vanzare de marfa sau ca o vanzare a mijloacelor fixe aceste obiecte.Va multumesc
Buna!Tu initial cu ce scop le-ai achizitionat?Daca au fost achizitionate in scopul de a fi revandute este clar ca le inregistrezi la marfuri...daca nu,ca mijloce fixe.Si..depinde ce tip de comert este in obiectul de activitate...Ca nu le poti inregistra ca marfuri decat daca ai expres in obiectul de activitate ceva legat de comert cu mobilier!Asadar...parerea mea este sa le scazi de la mijloace fixe(adica le inregistrezi initial ca mijl. fixe),dak se incadreaza la mijloace fixe.Depinde in care situatie te afli...pot fi si obiecte de inventar daca nu depasesc acele conditiiSper cat de cat ca te-am lamurit.O zi buna.Succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL