Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contabila bilet la ordin/cec - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare contabila bilet la ordin/cec

4 replies to this topic

#1 adina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 July 2007 - 10:15 PM

Am urmatoarea nelamurire:
1) primesc un bilet la ordin/cec si inregistrez: 413 = 411

2) Operatiunea contabila 511 = 413 o inregistrez :
- la primirea biletului la ordin/cec ?
- la scadenta biletului la ordin/cec ?
- la incasarea biletului la ordin/cec ? urmata de op. 512 = 511

Cum este corect ? Ca valoarea efectelor comerciale nedecontate sa se regaseasca in soldul contului 413 sau in soldul contului 512 ?



#2 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 July 2007 - 11:00 PM

Eu fac asa:
1. acceptarea biletului la ordin
413 = 411
2. depunerea la banca spre incasare:
511 = 413
3. incasarea biletului la ordin:
5121 = 511

In 413 am biletele la ordin primite (nedepuse inca la banca) iar in 511 am biletele la ordin depuse la banca (dar neincasate inca)

Viata este suma tuturor alegerilor tale



#3 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 July 2007 - 07:01 PM

Primirea unei file de Cec: 5112 = 4111
Decontarea prin prezentarea la banca si incasarea contravalorii acesteia in contul curent: 5121 = 5112 :lostit (13):



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 July 2007 - 07:03 PM

Primirea unei file cec: 5112 = 4111
Incasarea acesteia prin banca: 5121 = 5112
Soldul contului 5112 reprezinta valoarea cecurilor neincasate.



#5 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2007 - 09:31 PM

Practic tu contopesti primele 2 inregistrari ale mele. Dar:

1. Poate nu ai multe bilete intr-o luna sau/si poate le si depui in banca in momentul in care le primesti.
Daca nu, cum le tii evidenta fara un al treilea cont? De unde mai stii ce ai (sau ar trebui sa mai ai) in sertar si ce e la banca?
Daca stau la tine mai bine de o luna si mai sunt si cu nemiluita intr-o luna, cum mai stii ce e cu ele?

2. Pe langa faptul ca nu mai stii care pe unde ar trebui sa fie, nu mi se pare nici corect sa le tii pe un cont la banca (gr.51) cand ele stau la tine in sertar chiar si de la o luna la alta.

3. In plus, ele imi apar si pe extrasul de cont de la banca de doua ori: atat la depunere cat si la incasarea care poate fi si peste mai mult de o saptamana si deloc! (ca s-a intamplat nu o data). Cum inregistrez cele 2 extrase?
Sincer, si daca nu as gasi nici un cont in planul de conturi pe unde sa le tin separat evidenta, ar trebui sa inventez eu unul sa ma descurc in ele! :lostit (13):
Viata este suma tuturor alegerilor tale






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL