Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teren cumparat inainte de infiintarea firmei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


teren cumparat inainte de infiintarea firmei

2 replies to this topic

#1 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2007 - 03:40 PM

Am preluat o firma X infiintata in ianuarie 2007.
Am insa un mare semn de intrebare legat de niste contracte privind achizitionarea inainte de constituirea firmei a unui teren cu imobil aferent.
Mai precis, asociatii firmei X (3 persoane juridice straine) au platit pe parcursul anului 2006 o valoare totala de 330 000 euro unui avocat roman ce are calitatea de imputernicit (plata de la pers juridice la persoana fizica) pentru achizitionarea acestui imobil+teren, in baza unui antecontract facut in 2006 intre vanzatorul (persoana fizica) si firma X "in curs de infiintare".
Imediat dupa constituirea firmei X s-a incheiat contractul de vanzare-cumparare intre vanzator si firma X.

Si acum incep intrebarile. Eu acum ce fac?
Cum inregistrez acest imobil cu teren aferent? Am antecontractul, toate swifturile privind incasarea banilor de catre avocata, contractul final si o declaratie-chitanta prin care vanzatorul declara incasarea intregii valori (detaliat pe sume, date si conturile bancare une a incasat banii), bineinteles neautentificata la notar.
Si ca o cireasa pe tort, cabinetul notarial care a intermediat vanzarea imobilului si a terenului a facturat serviciile efectuate firmei X imediat dupa infiintare, dar banii aferenti acestor servicii (echivalentul a 3000 euro+tva) i-a incasat cash inainte de infiinatarea societatii de la avocata imputernicita de asociatii firmei X.

Ati inteles ceva?
Eu n-am inteles nimic! Decat ca e o mare bulibaseala ...



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2007 - 08:05 PM

:lostit (13):




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2007 - 01:26 PM

Eu zic ca nu e nici o tradegie, corecta sau nu, problema este mai mult una juridica.

Avem 2 certitudini, ambele bazate pe documente:
1.- firma este proprietara unui imobil+teren procurat pe cale oneroasa.
2.- datoria firmei a fost achitata, de o terta persoana, avocat, inetrmediar, nu stim in numele cui.

Ca atare,
inregistram intrarea in patrimoniu a respectivelor bunuri,
inregistram achitarea furnizorului de catre avocata,
urmeaza ca avocata sa prezinte actele din care
sa reiasa de la cine provin banii, catre cine are firma o datorie.

Presupun ca patronii sunt cei care au dat banii,
altfel nu ar avea sens operatiunea.

Idem si cu onorariu notarului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL