Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin 175 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordin 175

16 replies to this topic

#1 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2007 - 05:50 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 1 2007, 04:49 PM, a spus:

Casa Națională a Asigurărilor de Sănătate Ordin nr. 175 din 23/04/2007 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 519 din 01/08/2007 privind modificarea și completarea Ordinului ministrului sănătății și al președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nr. 60/32/2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare[...]
Multumim Septimiu .
Oare se modifica declaratiile din nou? E Ok pt. ca simteam nevoia de ceva nou... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 09:04 PM




#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 August 2007 - 05:52 PM

se schimba si declaratia




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 03 August 2007 - 12:41 AM

de cand?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 01:40 AM

Probabil incepand cu luna August



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 03 August 2007 - 10:30 AM

S-a publicat pe 01.08.07. Nu exista o alta precizare in text deci se va aplica cu declaratia aferenta lunii august. Adica in septembrie vom declara dupa noua lege contributiile aferente lunii august.
iuliana



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 August 2007 - 01:18 AM

alta... palarie....
si este aceiasi marie...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 04 August 2007 - 03:33 PM

Si cum acum m-am trezit si eu din somn....tare interesante exemplele de calcul a indemnizatiei.
Daca conditia de stagiu de 1 luna este indeplinita, iar persoana a lucrat numai 4 luni in ultimele 12, numai pe baza veniturilor realizate in aceste 4 luni i se calculeaza indemnizatia!
Pfuu, cu cati patroni (care nu vroiau sa acorde CM) m-am contrazis pt ca angajatii nu aveau lucrate 6 luni integral.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#8 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 August 2007 - 05:25 PM

Cris, conditia de stagiu era deja modificate de Legea 399/2006. Acestea sunt doar normele care nu erau modificate, ca asa e la noi.

Aceasta postare a fost editata de Ioan P.: 07 August 2007 - 05:25 PM

Ioan Butariu
expert contabil



#9 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 07 August 2007 - 09:32 PM

Ai dreptate, Ioan.P, conditia de stagiu de 1 luna era de mult.
Baza de calcul se facea pe ultimele 6 luni din 12. Aveam cazuri in care nu erau 6 luni lucrate integral => shefii luau decizia: nu dam concediu medical pt ca nu avem baza de calcul. Fals..dar abia acum pot sa le dau cu aceste precizari dupa ceafa!
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#10 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2007 - 09:12 AM

Exemplul nr. 4 - Situația în care nu există venituri realizate în ultimele 6 luni ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
v - - 500 - - - - - - - - -
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu - - 23 - - - - - - - - -
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

În acest caz, media zilnică a bazei de calcul nu se poate determina, deoarece în ultimele 6 luni anterioare producerii riscului nu sunt venituri realizate.


In exemplul de mai sus exista stagiul de cotizare 1 luna in ultimele 12 luni inseamna ca persoana indeplineste conditiile de stagiu si trebuie sa primeasca indemnizatia. Dar neavand luni lucrate in ultimele 6 luni nu se poare calcula baza de calcul....
Nu mai inteleg.... Deci persoana nu va mai beneficia de indemnizatie? Daca totusi beneficiaza care este baza de calcul?
O parere va rog...

Si inca o problema
In cazul in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de conc medical de ex 2 luni anterioare (suportat de unitate 5 zile si restul 1 luna si 15zile din FNUASS) aceasta perioada constituie stagiu de cotizare (5zile + 1luna si 15zile).
Intrebarea mea este: La baza de calcul a indemnizatiei (media ultimelor 6 luni anterioare producerii riscului) intra numai concediul medical suportat de unitate sau si cel suportat de FNUASS?

Art 73 spune:
"Art. 73. - (1) Media zilnică a bazei de calcul a indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate se determină ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații, și numărul total de zile pentru care s-a achitat contribuția în această perioadă"

Eu inteleg ca deoarece la conc medical sup din FNUASS nu se calc contributia de conc si indemniz, acesta nu intra in baza de calcul a indemnizatiei de conc medical

Un progaram de salarii pe care am lucrat lua in calculul bazei indemnizatiei de conc medical toate veniturile realizate(sal efectiv lucrat, conc medicale unitate si sup din FNUASS, prime, sporuri etc)

Poate nu am inteles eu bine normele....
Poate ma lamureste cineva... va rog... :lostit (13):
Cris



#11 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 August 2007 - 12:45 PM

pe site-ul www.hih.ro a aparut deja o alta varianta a programului de declaratii



#12 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 August 2007 - 02:38 PM

Vezi postareaCrystyna1980, la Aug 8 2007, 10:12 AM, a spus:

[[...] Deci persoana nu va mai beneficia de indemnizatie? Daca totusi beneficiaza care este baza de calcul?
O parere va rog...
[...]Intrebarea mea este: La baza de calcul a indemnizatiei (media ultimelor 6 luni anterioare producerii riscului) intra numai concediul medical suportat de unitate sau si cel suportat de FNUASS?[...]

Intrebarea 1: da , eu interpretez ca persoana respectiva nu va beneficia de indemnizatie .
problema 2 :Este corect cum iti calcula programul de salarii, in baza indemnizatiei intra si concediile medicale , indiferent ca sunt platite de angajator sau de stat .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 09:02 PM

TotalSal - un program complet de salarii!



#13 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 August 2007 - 12:14 PM

Multumesc Costin pentru raspuns. :lostit (13): Ai dreptate. Am mai intrebat si eu la Casa de Sanatate si au spun ca intra si conc medical (tot) in baza de calcul a indemnizatiei de concediu.
Cris



#14 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2007 - 11:28 AM

Dar o persoana care a fost in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani? Are stagiu de cotizare, asta e clar. Dar care e baza de calcul? Precizez ca a intrat in concediu de sarcina si lauzie (al doilea copil)



#15 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 August 2007 - 01:14 PM

Vezi postareaMariucaLuca, la Aug 13 2007, 12:28 PM, a spus:

Dar o persoana care a fost in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani? Are stagiu de cotizare, asta e clar. Dar care e baza de calcul? Precizez ca a intrat in concediu de sarcina si lauzie (al doilea copil)

Art. 69 din Normele de aplicare a oug 158/2005

(1)În situatia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, veniturile ce se iau în considerare sunt:
a)cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005;
b)salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.

8 alin. (1) lit. c) spune:

Art. 8
(1)Stagiul de cotizare în sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a)pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat;
b)pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, în conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;
c)pentru care, pâna la data intrarii în vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.

art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002 spune:
Art6
(2)Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre urmatoarele situatii, pe durata acesteia, cu plata contributiei din alte surse, în conditiile prezentei ordonante de urgenta:
a)satisfac serviciul militar în termen;
b)se afla în concediu medical, în concediu medical pentru sarcina si lauzie sau în concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav în vârsta de pâna la 7 ani;
c)executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla în arest preventiv;
d)persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj sau, dupa caz, de alocatie de sprijin.

Ord 150/2002 a fost abrogata iar actul normativ care reglementeaza asigurarile de sanatate in prezent este LEGEA nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sanatatii

Iar art 213 din l95/2006 spune:

2)Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre urmatoarele situatii, pe durata acesteia, cu plata contributiei din alte surse, în conditiile prezentei legi:
a)satisfac serviciul militar în termen;
b)se afla în concediu pentru incapacitate temporara de munca, acordat în urma unui accident de munca sau a unei boli profesionale;
c)se afla în concediu pentru cresterea copilului pâna la împlinirea vârstei de 2 ani si în cazul copilului cu handicap, pâna la împlinirea de catre copil a vârstei de 3 ani;
d)executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla în arest preventiv;
e)persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj;
f)sunt returnate sau expulzate ori sunt victime ale traficului de persoane si se afla în timpul procedurilor necesare stabilirii identitatii;
g)persoanele care fac parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social, potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificarile si completarile ulterioare;
h)pensionarii, pentru veniturile din pensii pâna la limita supusa impozitului pe venit;
i)persoanele care se afla în executarea masurilor prevazute la art. 105, 113, 114 din Codul penal; persoanele care se afla în perioada de amânare sau întrerupere a executarii pedepsei privative de libertate, daca nu au venituri.

in concluzie eu cred (ceea ce nu rezulta 100% din textul legii) ca pentru baza de calcul se ia sicuantumul indemnizatiilor pt cresterea copilului pentru perioada in care a beneficiat de aceasta indemnizatie...

Aceasta postare a fost editata de Crystyna1980: 13 August 2007 - 01:18 PM

Cris



#16 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 August 2007 - 01:50 PM

Vezi postareaMariucaLuca, la Aug 13 2007, 12:28 PM, a spus:

Dar o persoana care a fost in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani? Are stagiu de cotizare, asta e clar. Dar care e baza de calcul? Precizez ca a intrat in concediu de sarcina si lauzie (al doilea copil)
parerea mea este ca se ia ca baza : "salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective" .
TotalSal - un program complet de salarii!



#17 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 August 2007 - 11:51 AM

Am cateva nelamuriri aici, si vreau sa ma aprobati sau nu (va rog si va multumesc):
1)doar contributia pentru concedii si indemnizatii (0.85%), a devenit lunara?
2)daca ordinul a fost publicat la 01.08.2007, nu cumva trebuie achitata contributia aferenta lunii iulie pana la 25aug2007?
3)ce fac cei care au in vector trimestrul (micro-cf.346), pentru ca acest ordin ne obliga la declararea lunara a acestei contributii, respectiv decl100, si oare vor trebui sa-si modifice vectorul pentru aceasta contributie?
%%%




***






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL