Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nerespectarea coeficientilor de salarizare.Modalitati de rectificare. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nerespectarea coeficientilor de salarizare.Modalitati de rectificare.

8 replies to this topic

#1 mariusme

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 03 August 2007 - 12:11 PM

Daca nu s-au respectat coeficientii de salarizare ce se poate face pentru a nu primi amenda?
Solutia de marire a salariilor retroactiv este scoasa din calcul pt. ca nu se doreste acest lucru.
Solutia de schimbare retroactiv a incadrarii nu este agreata de angajati (mi se pare normal) si oricum nu stiu nici daca este legala deoarece oamenii chiar sunt cu studii superioare si deocamdata incadrati ca atare.Spuneti-mi totusi daca este legal sa schimbi incadrarea (si retroactiv).

Avem vreo sansa sa scapam de amenada?



#2 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 03 August 2007 - 03:58 PM

Nu pot sa nu ma intreb inca o data pentru ce sunt pusi inspectorii ITM atunci cand preiau contracte de munca? sau atunci cand completeaza cartile de munca?
Atunci cand depui un nou contract, dosare cu actele si alte o groaza de hartgarii chiar nimeni nu se uita ca sa zicem " nu e bun salarul de incadrare pentru functia aleasa?"
Ei pun pur si simplu stampila si asteapta sa vina controlul sa ne dea amenda??




#3 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 08 August 2007 - 09:17 AM

Pana la urma cum ai rezolvat problema cu modificarea de salar?



#4 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 08 August 2007 - 10:17 AM

Poti sa faci si retroactiv o marire de salariu.
La mine a mers.
De regula inspectorul de la ITM verifica legalitatea si datele din contractul de munca.



#5 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 08 August 2007 - 11:18 AM

Pana la urma nu m-a lamurit nimeni clar, nici la ITM nici in alta parte cum e corect. In cazul in care administratorul de angajeaza la propria lui firma ca si pedagog scolar e ok sa-si de salarul minim sau nu?
Oare ma poate lamuri cineva absolut clar?? O sa primeasca amenda daca nu-si inregistreaza un salar mai mare?



#6 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 08 August 2007 - 11:52 AM

Nu are cum sa isi puna numai minim, deoarece are studii pt postul ala.
Ce studii are?
\liceale sau policeale



#7 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 08 August 2007 - 12:58 PM

Studii liceale
oricum deja si-a inregistrat contractul la ITM si nimeni nu a zis nimic...normal. Acuma ce se mai poate face? Daca ii maresc salarul de luna asta e ok?



#8 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 08 August 2007 - 01:21 PM

Da. Ideal ar fi sa ii dai si diferenta pe celelalte luni, ca in caz de control sa nu aibe ce comenta.
Trebuie sa iei in calcul si sporul de vechime.
Bafta!



#9 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 08 August 2007 - 01:32 PM

Nu are vechime, s-a angajat abia in luna aprilie 2007. De aceea m-am mirat ca cei de la ITM au inregistrat contractul si n-au zis nimic...asta e.
Tot mi se pare o prostie, si cred ca oricum facem o sa se lege cineva de noi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL