Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie actiuni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


monografie actiuni

5 replies to this topic

#1 mikka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 August 2007 - 10:05 AM

Buna ziua! As avea nevoie de un mic ajutor, daca se poate! Un SRL are incheiat un contract cu EST INVEST careia ii pune la dispozitie anumite sume de bani pe care ii plaseaza in actiuni. La sfarsitul lunii, pe langa factura de comision, primesc alaturat un extras de cont pe luna respectiva. Ce conturi trebuie sa utilizez, ce corelatii fata de extrasul lor de cont si balanta mea trebuie sa existe la sfarsitul lunii? Va multumesc!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2007 - 07:08 PM

Buna. Doresc sa tii cont de faptul ca inregistrarile prezentate mai jos nu sunt 100% sigure in privinta corectitudinii, in sensul ca nu am primit, in timp, nici o reactie pro sau contra. Asa incat, daca mai sunt si alte pareri sunt interesata sa le aflu.
Banuiesc faptul ca sunt actiuni cotate la bursa, deci valoarea lor se modifica astfel incat portofoliul de actiuni are o valoare variabila. Eu am inregistrat actiunile in contul 501(conf. planului de conturi din OMF 1752/2005). De asemenea am creat analitice pentru fiecare societate la care detin actiuni. In debitul contului am inregistrat valoarea actiunilor la momentul achizitiei initiale(nr.actiuni x val.unei actiuni).
La fiecare sfarsit de luna societatea, care gestioneaza actiunile si care are imputernicirea de a le tranzactiona la bursa, imi trimite o factura cu valoarea lunara a serviciilor prestate - contul folosit pentru inregistrarea acestui comision : 622 (622 = 401). Plata facturii: 401 = 5121/5311
Anexa la factura primita contine toate tranzactiile desfasurate in cursul lunii, cu actiunile respective, si anume: cumparare sau vanzare de actiuni la societati deja existente sau de la societati noi.
Deoarece am considerat ca este de ajuns sa evidentiez contabil doar situatia finala - lunara, am facut urmatoarele inregistrari:
- cumparare actiuni: 501/analitic = 473
- vanzare actiuni: 473 = 501/analitic
Dupa inregistrarea operatiunilor cu actiuni 473 are sold debitor sau creditor:
473 sold debitor inseamna: pierdere din tranzactii financiare: 664 = 473
473 sold creditor inseamna: profit din tranzactii financiare: 473 = 764
Virarea de sume catre societatea respectiva, in cursul lunii: 473 = 5121 - inseamna ca le cer sa-mi cumpere actiuni
Primirea de sume de la societatea respectiva, in cursul lunii: 5121 = 473 - inseamna ca am vandut actiuni

Madalina



#3 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2007 - 10:28 PM

O parere personala !
De ce nu incerci urmatoarele :

1.Plata avansului pentru achizitia de actiuni : 409 = 5121 (in definitiv plata sumei respective iti da dreptul de creanta asupra actiunilor ce urmeaza sa intre in portofoliul societatii)
2.Intrarea actiunilor in portofoliu : 501=409

3.Incasarea in cursul lunii a c/val actiunilor vandute : 5121=419
4.Evidentierea la sfarsitul lunii a actiunilor iesite din portofoliu :

419 = %
501
764

sau % = 501
419
664

Deasemenea, in cazul in care in plata avansului initial, este cuprinsa si valoarea comisionului perceput de SSIF (sau o suma aprox.), in urma facturii poti face si compensarea aferenta :
1.primirea facturii 622 = 401
2.compensarea : 401 = 409

Repet, este doar o parere personala, fara a avea un suport legal.

Aceasta postare a fost editata de Bica Rodica: 14 September 2007 - 10:32 PM




#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 November 2007 - 01:15 PM

In felul acesta nu vezi realitatea in rulajul conturilor 664 si 774, ci doar un ,,rezumat'' lunar; in plus societatea care tranzactioneaza in numele tau este un broker (mandatar), deci folosirea lui 401, cam scartaie.
Cred ca ai putea asa:
461=5121 (x suma pe care i-o pui la dispozitie soc. de brokeraj)
501=461 cost de achizitie
vanzare 1 (pret de vanzare1< c.a.)
% 501 cost de achizitie
461 y pret de vanzare1
664 diferenta nefav
5121=461 y incasare pret de vanzare1
461=5121 (y suma pe care i-o pui la dispozitie soc. de brokeraj)
(daca y ramane la el, ultimele doua articole nu se fac)
vanzare 2 (pret de vanzare2> c.a.)
461=% z pret de vanzare2
501 cost de achizitie
764 diferenta fav
5121=461 zincasare pret de vanzare2
461=5121 (z suma pe care i-o pui la dispozitie soc. de brokeraj)
(daca y ramane la el, ultimele doua articole nu se fac)
622=461 comision lunar tranzactii
.....si tot asa pt. fiecare vanzare si achizitie.

Asta e parerea mea. Ce zici Mada?
%%%




***



#5 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 17 November 2007 - 02:15 PM

Am facut si eu contabilitatea la o firma si faceam exact cum a spus DENISA si contabila care a preluat lucreaza la fel(nu ca i am spus eu ci pt ca asa a considerat si ea ca este corect)



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2007 - 03:39 PM

Denisa, sunt de acord cu parerea ta, exceptand faptul ca pt factura de comision primita de la firma de brokeraj eu cred in continuare ca nu este gresit sa inregistrez furnizorul prin 401. Practic, este un furnizor de servicii.
Referitor la tranzactiile lunare, am ales sa folosesc contul 473 si sa reglez abia la sf. lunii deoarece, practic, situatia era cam asa:
- in cursul lunii apareau in extrasele bancare sume virate sau primite de la societatea de brokeraj - ceea ce insemna cumparare sau vanzare de actiuni - nu se specifica actiunile cui le vindeam sau cumparam.
- la jumatatea lunii urmatoare primeam desfasuratorul tuturor operatiunilor efectuate cu actiuni in luna anterioara - era vorba de cel putin 10 pagini. Am ales sa compar doar situatia din ctb pe fiecare analitic - societati la care detineam actiuni - cu situatia finala centralizatoare primita.
Desigur, ca din punct de vedere al corectitudinii si fidelitatii operatiunilor, ideal ar fi fost sa evidentiez fiecare tranzactie, dar practic...
Cu toate acestea, monografia prezentata de tine, Denisa, mi se pare ok, multumesc.
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL