Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deplasare interna


169 replies to this topic

#21 iftmela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 February 2008 - 11:16 PM

walker - ce ai scris este valabil doar in cazul in care angajatul este si actionar sau asociat in firma si nu in cazul unui salariat oarecare. si chiar daca e asociat sau actionar doar daca deplasarea a fost facuta in scop personal si nu in interesul firmei. daca deplasarea a fost facuta in interesul societatii nu e valabil ce ai scris.
"De asemenea, dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui acționar sau asociat al persoanei juridice este efectuată în scopul personal al acestuia, atunci suma respectivă este tratată ca dividend."
Iar la controlul cu rambursari de TVA nu e de mirare ca nu i-au zis nimic, deoarece la asemenea controale nu are tb cu diurna... nu tine de TVA, doar cand se face control fiscal total, adica mai exact la impozitul pe profit.



#22 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 16 February 2008 - 05:51 PM

Cum acordati diurna salariatilor unei firme care efectueaza transporturi de marfuri in UE?
As vrea sa stiu si ce documente se intocmesc in acest sens?


Multumesc,

Adina




#23 MariaIoana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 February 2008 - 11:14 PM

Vezi postareawalker, la Feb 10 2008, 06:53 PM, a spus:

Vezi postareawalker, la Feb 4 2008, 11:23 PM, a spus:

Problema este ca daca ii acorzi peste plafonul deductibil de 13*2.5 suma ce depaseste nu numia ca va fi nedeductibila dar va fi tratata si ca dividend pt persoana fizica, asa ca trebuie calculat daca maerita ??? !!!
uite aici ce consider eu baza legala"
12. dividend - o distribuire în bani sau în natură, efectuată de o persoană juridică unui participant la persoana juridică, drept consecință a deținerii unor titluri de participare la acea persoană juridică, exceptând următoarele:[...]Paragraful 2 al literei d) de la pct. 12 al alin. (1) al art. 7 a fost modificat de pct. 1 al art. I din ORDONANȚA nr. 83 din 19 august 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 793 din 27 august 2004.[/color]
Ma, n-oi fi io cea mai tare din parcare, dar cand vad in ce fel intepretezi tu legile, imi creste inima.

Vezi postareaMarinna, la Feb 12 2008, 10:50 AM, a spus:

e sigura chestia cu diurna externa?
Tot asa se aplica 2,5??? Unde scrie asta, ma refer la diurna externa
Cuantmurile pt diurnele aferente deplasarilor externe se gasesc in HG nr. 518 din 10 iulie 1995(*actualizată*), iar cota de 2.5 in Codul Fiscal, la chelt. cu deductibilitate limitata

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:27 PM




#24 tigrisor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2008 - 04:38 PM

Buna ziua!
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Cat este diurna ptr. Germania si daca directorul general se incadreaza in cat. I?
Deasemenea diurna ramane in euro sau va fii trensformata in lei?
Multumesc frumos!
Va cer scuze sunt incepatoare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:29 PM




#25 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 March 2008 - 04:49 PM

eu asa stiu:

pt Germania e 35 eur, deductibil x 2,5

daca este avans lei sau eur (buletin schimb valutar de la banca pt avans euro)
pe decont ai si Eur si lei (ca doar nu pleaca fix din granita)
decontarea in lei la curs depunere decont



#26 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2008 - 06:05 PM

Pleaca fix de la granita daca pleaca cu avionul, si categoric se va incadra in cat I, cat II se refera la ministrii si alte specimene de acest gen ...



#27 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 March 2008 - 10:51 PM

Vezi postareaMariaIoana, la Feb 10 2008, 04:33 PM, a spus:

Cum sa fie tratata diurna ce depaseste plafonul legal ca dividend, cand dividendele au definitia lor clara si se adreseaza exclusiv asociatilor, nu oricarui angajat din firma. Cel mult poate fi considerata venit si impozitata cu 16%. Poate ne dai si noua o explicatie pentru ceea ce ai postat mai sus.
Mariana, " poate ne dai si noua o explicatie pentru ceea ce ai postat mai sus" cum transformi cheltuiala in venit ? ai o bagheta magica ...
:laugh:

Vezi postareaMariaIoana, la Feb 10 2008, 04:26 PM, a spus:

Vezi postareadaniela pirvulescu, la Feb 4 2008, 11:16 PM, a spus:

E adevarat, diurna pe zi(cel putin 12 ore din cele 24) este de 26 lei cheltuiala deductibila, dar poti sa-i dai cat vrei si diferenta se trece pe 6581 cheltuieli nedeductibile. Plafonul pentru 2008 nu il stiu inca, dar poti merge pe ce ti-am spus si nu gresesti cu nimic. :frusty:
Eu stiu ca 6581 este "Despagubiri, amenzi si penalitati", de cand si-a schimbat denumirea si utilitatea?
e bine de stiut ca sti. am sa notez si am sa verific "utilitatea"...
:tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:30 PM




#28 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 March 2008 - 11:11 PM

ai dreptate cu avionul :tongue: (oricum si din aeroport poate avea bonuri in lei la decontare)
la delegatii cu auto problema se mai schimba, omu' mai alimenteaza in tara, mai ia masa, etc....



#29 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 March 2008 - 11:22 PM

Vezi postareaforumist, la Feb 13 2008, 02:52 PM, a spus:

am si niste raspunsuri scrise de la MF legat de acest subiect. dc are cineva nevoie de ele sa-mi dea un PMbafta!
daca ai putea sa atasezi raspunsurile ar fi minunat ,
mersi man.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:31 PM




#30 livipetre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 06 March 2008 - 04:04 PM

Vezi postareaIaro, la Feb 4 2008, 09:55 PM, a spus:

La fel ca si in 2007. Nu s-a modificat nimic! :tongue:
Pentru 12 ore este de 13 lei /angajat/ deplasare pentru institutii publice, iar pentru SC este deductibila de 2,5 ori nivelul diurnei pentru institutiile publice.

Poate sa-mi spuna (sau chiar sa-mi dea) ce documente trebuie sa intocmesc cand pleaca cine va in deplasare in cazul meu este asociatul unic care nu este angajat daca are vreo imoprtanta.



#31 darius2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 March 2008 - 08:52 AM

Vreau sa le ofer diurna angajatilor si nu stiu cum se face.Ma poate ajuta cineva?Multumesc! :pullhair:



#32 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 March 2008 - 05:41 PM

Diurna pt. deplasari interne cf.HG.1860/2006 pt. inst. publice in 2007 era de 13 lei si pt. deplasari externe cf. H.G.518/1995 ;SC pot acorda diurna mai mare dar suma deductibila este diurna de la bugetari*2.5.



#33 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 March 2008 - 11:10 PM

Trebuie sa ai ordine de deplasare si/sau foi de parcurs. In baza acestora se intocmeste dispozitie de plata pe numele angajatului. Ordinele de deplasare si/sau foile de parcurs pentru auto trebuiesc sa fie completate si sa aiba stampila si semnatura din partea societatii unde a avut loc deplasarea personalului in vederea efectuarii unor activitati economice care au legatura cu activitatea desfasurata de societate. :pullhair:



#34 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 March 2008 - 06:12 PM

Unde scrie, te rog, ca pentru a acorda diurna trebuie sa am ordin de deplasare??? Adica, daca am biletele de calatorie, care demonstreaza ca persoana respectiva a fost plecata, nu e suficient?



#35 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 March 2008 - 10:52 PM

Biletele de calatorie demonstreaza ca o persoana a fost plecata in calatorie, dar nu demonstreaza cine si daca in interes de serviciu, in schimb ordinul de deplasare, arata cine a efectuat calatoria si daca deplasarea s-a efectuat in interesul serviciului.Plus: pe odinul de deplasare se mentioneaza data si ora plecarii, precum si data si ora sosirii, lucru necesar pt a calcula cuantumul diurnei.



#36 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 19 March 2008 - 09:18 AM

Vezi postareadarius2008, la Mar 15 2008, 10:52 AM, a spus:

Vreau sa le ofer diurna angajatilor si nu stiu cum se face.Ma poate ajuta cineva?Multumesc! :pullhair:
Durata deplasarii pentru prima zi trebuie sa fie minim 12 ore, ca sa poti acorda diurna, iar pentru a doua diurna trebuie sa ai 24+12 ore !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:31 PM




#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2008 - 11:08 PM

Vezi postareasheila, la Mar 18 2008, 10:52 PM, a spus:

Biletele de calatorie demonstreaza ca o persoana a fost plecata in calatorie, dar nu demonstreaza cine si daca in interes de serviciu, in schimb ordinul de deplasare, arata cine a efectuat calatoria si daca deplasarea s-a efectuat in interesul serviciului.
Biletele de calatorie si facturile de cazare sunt documente justificative pentru inregistrarea cheltuielilor in contabilitate. Modificarile aduse de OUG 106/2007 si de HG 1579/2007 stabilesc persoanele pentru care aceste cheltuieli sunt deductibile:
ART. 21
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
e) cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme
Norme metodologice
27. Calitatea de administrator rezulta din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. In sensul art. 21 alin.(2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariatilor cuprind si:
a) directorii care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente si/sau nerezidente detasate, potrivit legii, in situatia in care contribuabilul suporta drepturile legale cuvenite acestora.



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 04:07 PM

Vezi postareasheila, la Mar 18 2008, 10:52 PM, a spus:

Biletele de calatorie demonstreaza ca o persoana a fost plecata in calatorie, dar nu demonstreaza cine si daca in interes de serviciu, in schimb ordinul de deplasare, arata cine a efectuat calatoria si daca deplasarea s-a efectuat in interesul serviciului.Plus: pe odinul de deplasare se mentioneaza data si ora plecarii, precum si data si ora sosirii, lucru necesar pt a calcula cuantumul diurnei.
CORECT, sheila :pullhair:



#39 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 20 March 2008 - 04:17 PM

Vezi postareasheila, la Mar 18 2008, 10:52 PM, a spus:

Biletele de calatorie demonstreaza ca o persoana a fost plecata in calatorie, dar nu demonstreaza cine si daca in interes de serviciu, in schimb ordinul de deplasare, arata cine a efectuat calatoria si daca deplasarea s-a efectuat in interesul serviciului.Plus: pe odinul de deplasare se mentioneaza data si ora plecarii, precum si data si ora sosirii, lucru necesar pt a calcula cuantumul diurnei.

Si inca ceva! Ordinul de deplasare demonstraza ca deplasarea s-a facut cu acordul conducerii societatii, in intreresul serviciului, asa cum a mentionat Sheila.



#40 nicolae_ch

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:00 AM

Am o mare nelamurire. Pe acest faimos ordin de deplasare editat in limba romana trebuie adusa cumva si vreo stampila + semnatura de confirmare de la partenerul extern la care s-a deplasat angajatul?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL