Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


deplasare interna


169 replies to this topic

#41 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:30 AM

Da! Si daca se poate, o invitatie, prin care se demonstreaza necesitatea deplasarii; daca e cazul! Eu am atasat si ordinul de deplasare semnat de partenerul strain si trimis pe fax si nu am avut probl la control! Nu uita de raporul de activitate a angajatului plecat in strainatate, in care precizezi durata deplasarii, calcul diurna, cazare...., si aprobat de conducatorul unitatii.



#42 nicolae_ch

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 March 2008 - 01:19 PM

Multumesc pentru raspuns, dar tot nelamurit sunt.
Incerc un exemplu: un angajat se deplaseaza in Bangladesh unde viziteaza mai multi clienti. La plecare trebuie sa obtina o stampila si o semnatura pe acest ordin de deplasare scris in limba romana (de la fiecare client). Clientul nu este de acord sa semneze acest document din cauza faptului ca nu intelege ceea ce este scris. Cum se procedeaza in acest caz?
Este specificat undeva in legislatia romana obligativitatea stampilarii (+semnatura) acestui ordin de deplasare pentru deplasarile in starinatate?




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2008 - 04:41 PM

este obligatorie dovada ca delasarea s-a facut in interesul serviciului, de aceea ti s-a spus de aceste stampile, semnaturi.

dovada o poti avea si sub alte forme, cum ar fi :
- o invitatie de la clientii vizitati (cum ti-a zis f. bien MARYSA) in care sa se specifice scopul invitatiei si perioada, asta merge in engleza f. bine,
- un "proces-verbal" de intalnire in care sa se arate pe scurt ca intalnirea a avut loc si s-au discutat urm. aspecte, cu urm. rezultate ... in principIu ORICE poate dovedi ca deplasarea s-a efectuat in interesul firmei si nu in scop personal, eventual daca anumite chelt. s-au suportat de catre clienti (transport/masa/cazare...) - asta e important pt. tine la acordarea diurnei :biggrin:



#44 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 March 2008 - 12:46 PM

Ordinul de serviciu, stampilat si semnat este obligator in cazul salariatilor instituriilor publice.
Pentru societatile comerciale sunt valabile conditiile de acordare a diurnei si de decontare a cheltuielilor de transport si cazare cele prevazute in contractele colective sau individuale de munca.

Hotarare 1860 din 21/12/2006, publicata in MO 1046 din 29/12/2006 privind drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului
intrare in vigoare: 01/01/2007
Art. 1. - (1) Drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de finantarea acestora, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se stabilesc potrivit anexei care face parte integranta din prezenta hotarare.
......................................................
Art. 2. - Pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca.

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2011
ART.45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la instituțiile publice.
ART.46. - Salariatii unitatilor trimisi in detasare beneficiaza de drepturile de delegare prevăzute la art. 45. In cazul in care detasarea depaseste 30 de zile consecutive, in locul diurnei zilnice se plateste o indemnizatie egala cu 50% din salariul de baza zilnic. Aceasta indemnizatie se acorda proportional cu numarul de zile ce depaseste durata neintrerupta de 30 de zile.
ART. 72. (3) Delegarea si detasarea salariatilor se fac in conditiile prevazute de lege, cu drepturile prevazute in prezentul contract.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 31 March 2008 - 12:48 PM




#45 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2008 - 12:33 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 31 2008, 01:46 PM, a spus:

Ordinul de serviciu, stampilat si semnat este obligator in cazul salariatilor instituriilor publice.

Art. 2. - Pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca.

si cum dovedesti ca este in interesul serviciului si nu in interes personal?



#46 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 April 2008 - 01:40 PM

Mai catolica decat Papa, Sheila! :pullhair:
Eu am fost la un targ de produse de decoratiuni interioare la Paris.
La intoarcere, la decontul de cheltuieli ( cu toate documentele justificative privind cazare, transport, calcul diurna...) am atasat:
- invitatia firmei care expunea produsele executate de firma noastra, din Ro;
- ordinul de deplasare cu semnatura si stampila firmei partenere din Franta;
- raportul de activitate( poate altii, ii spun altfel) in care precizam, data plecarii, scopul deplasarii, firmale cu care am discutat la expozitie in vederea unor viitoare contracte si carora le-am impartit pliante cu produsele noastre;
- faxuri catre acele firme prin care le reaminteam de convorbirile avute;
- si chiar....o fotografie, in care se vedea delegatia noastra si standul cu produsele expuse



#47 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2008 - 09:25 PM

Buna Marysa :frusty:

Mmmm ..... ce impresionant arata decontul tau;mi-ar place si mie sa primesc asa deconturi de la ai mei colegi.

Eu am facut referire la ceea ce a postat Lexiroxi din urmatorul motiv: raspunde tot timpul la obiect, cu extras din lege (foarte documentat) si pot sa spun ca am invatat foarte multe din postarile sale, iar acum din ceea ce a spus, eu am inteles ca la soc comerciale se deconteaza cheltuielile de transport si cazare fara "nici o justificare" din partea firmei unde are loc deplasarea.
Ma gindeam ca poate stie mai multe detalii, pt ca la firma unde lucrez, se pleaca foarte des in deplasari.
Va multumesc tuturor :pullhair:



#48 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 April 2008 - 09:49 PM

Ma bucur ca mi-ai raspuns...imi era teama ca te-am suparat! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:32 PM




#49 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 02:14 PM

Vezi postareasheila, la Apr 2 2008, 01:33 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 31 2008, 01:46 PM, a spus:

Ordinul de serviciu, stampilat si semnat este obligator in cazul salariatilor instituriilor publice.
Art. 2. - Pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca.
si cum dovedesti ca este in interesul serviciului si nu in interes personal?
Delegarea se face din dispozitia angajatorului prin folosirea documentelor pe care le prevede legea sau contractul colectiv de m-ca la nivel de societate, ramura, sau prevazute de regulamentele interioare ale societatii.
CODUL MUNCII AL ROMANIEI
Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastrează functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
Art. 43. - Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispoziția angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.



#50 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 09 April 2008 - 02:38 PM

Pot sa dau diurne diferite?
Adica la directori sa dau diurna 50 ron iar la ceilalti 32.5 ron? sau trebuie sa pastrez aceeasi diurna pentru toti?



#51 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 April 2008 - 02:54 PM

Vezi postareahb_ralu, la Apr 9 2008, 03:38 PM, a spus:

Pot sa dau diurne diferite?
Adica la directori sa dau diurna 50 ron iar la ceilalti 32.5 ron? sau trebuie sa pastrez aceeasi diurna pentru toti?
Da, conform prevederilor din Regulamentul de ordine interioara sau deciziei conducatorului societatii! Dar atentie la deductibilitate!

Vezi postareahb_ralu, la Apr 9 2008, 03:38 PM, a spus:

Pot sa dau diurne diferite?
Adica la directori sa dau diurna 50 ron iar la ceilalti 32.5 ron? sau trebuie sa pastrez aceeasi diurna pentru toti?
Da, conform prevederilor din Regulamentul de ordine interioara sau deciziei conducatorului societatii! Dar atentie la deductibilitate!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:32 PM




#52 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 17 April 2008 - 12:06 AM

La director daca ii dai 50ron doar 32.5ron sunt deductibili, restul fiind nedeductibili. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 17 April 2008 - 12:06 AM




#53 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 03:42 PM

Imi permit sa "resuscitez" acest topic, pentru ca am o problema similara.

Ma refer atat la diurna pentru deplasarile interne cat si la cea pentru externe, chiar daca cuantumul in care se acorda cele doua este difera.

Concret, ma refer la interpretarile care se dau Art. 11 (coroborat cu Art. 10, daca vreti) din HG 1860/2006.

Intrebarea simpla, este: voi cum calculati diurna?

Sa zicem asa...

Ziua si ora plecarii: 10 aprilie, ora 10
Ziua si ora sosirii: 12 aprilie, ora 21.

Metoda 1: diurna doar 2 zile
Sistem de calcul:
10 aprilie, ora 10 --> 11 aprilie, ora 10 = 24 ore = 1 zi +
11 aprilie, ora 10 --> 12 aprilie, ora 10 = 24 ore = 1 zi
12 aprilie, ora 10 --> 12 aprilie, ora 21 = 11 ore = 0 zile
Total = 2 zile diurna

Metoda 2: diurna 3 zile
10 aprilie, ora 10 --> 10 aprilie, ora 24 = 14 ore = 1 zi+
11 aprilie, ora 0 --> 11 aprilie, ora 24 = 24 ore = 1 zi
12 aprilie, ora 0 --> 12 aprilie, ora 21 = 21 ore = 1 zi
Total = 3 zile diurna

La extern e la fel, doar ca acolo pentru fractiunile mai mici de 12 ore se platesc la 1/2 diurna.

Intrebarea e: ce metoda de calcul e corecta?

La noi se lucreaza cu Metoda 1, ceea ce evident umple de draci o multime de oameni care pleaca in deplasare, sa zicem, azi dimineata si se intorc maine seara si primesc pentru chestia asta doar 1 zi diurna... Asa o fi corect?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns!



#54 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2008 - 09:31 AM

Vezi postareawalker, la Mar 6 2008, 12:45 AM, a spus:

Mariana, " poate ne dai si noua o explicatie pentru ceea ce ai postat mai sus" cum transformi cheltuiala in venit ? ai o bagheta magica ... :pullhair:

Eu cred ca MariaIoana se referea la venitul persoanei fizice care primea diurna si nu venitul societatii. Iar impozitul de 16% era impozitul pe venit aplicat la diferenta ce depasea diurna deductibila, care era suportat de persoana in cauza si stopat la sursa de catre societate care ulterior se va vira bugetului de stat. Nu cred ca a vrut sa fie magician :frusty:
Cu toate astea eu cred ca diferenta respectiva trebuia trecuta pe statul de plata retinandu-se toate contributiile aferente.
Parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 02:23 PM

Cris



#55 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 09:29 AM

Si la noi se lucreaza la fel. Mi s-a explicat de catre CFI-istul venit in control ca asta este interpretarea corecta a legii.



#56 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 23 April 2008 - 11:32 AM

Vezi postareaVizantea, la Apr 18 2008, 04:42 PM, a spus:

Imi permit sa "resuscitez" acest topic, pentru ca am o problema similara.
Ma refer atat la diurna pentru deplasarile interne cat si la cea pentru externe, chiar daca cuantumul in care se acorda cele doua este difera.
Concret, ma refer la interpretarile care se dau Art. 11 (coroborat cu Art. 10, daca vreti) din HG 1860/2006.
Intrebarea simpla, este: voi cum calculati diurna?
Sa zicem asa...
Medoda 1 este cea corecta si legala!
HOTĂRÂRE Nr. 1860 din 21 decembrie 2006
privind drepturile și obligațiile personalului autorităților și instituțiilor publice pe perioada delegării și detașării în altă localitate, precum și în cazul deplasării, în cadrul localității, în interesul serviciului
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 1046 din 29 decembrie 2006
ART. 9
Persoana aflată în delegare sau detașare într-o localitate situată la o distanță mai mare de 5 km de localitatea în care își are locul permanent de muncă primește o indemnizație zilnică de delegare sau de detașare de 13 lei, indiferent de funcția pe care o îndeplinește și de autoritatea sau instituția publică în care își desfășoară activitatea.
ART. 10
Numărul zilelor calendaristice în care persoana se află în delegare sau detașare se socotește de la data și ora plecării până la data și ora înapoierii mijlocului de transport din și în localitatea unde își are locul permanent de muncă, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detașare. ART. 11
Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum și pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizația se acordă numai dacă durata delegării este de cel puțin 12 ore.

Eu judec asa: daca pleca cu auto personal, nu putea stabili nimeni cu exactitate ora de plecare si sosire a mijl.de transport!Nu? Asa ca, il pun pe angajat(pe ordinul de deplasare) sa-si treaca ora de sosire, astfel incat sa ia diurna si pe ultima zi! Putea sa aiba pana autobuzul, sau trenul sa aiba intarziere....Cat priveste ce vrea patronul, el vrea diurna...0!

Si nu uitati de art.46 din acelasi act normativ!
ART. 46
Persoana trimisă în delegare sau detașare este obligată să obțină pe ordinul de serviciu, de la unitatea la care se deplasează, viza și ștampila conducătorului unității sau înlocuitorului acestuia, indicând data și ora sosirii și a plecării.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:33 PM




#57 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2008 - 01:16 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 23 2008, 12:32 PM, a spus:

Medoda 1 este cea corecta si legala!

Eu judec asa: daca pleca cu auto personal, nu putea stabili nimeni cu exactitate ora de plecare si sosire a mijl.de transport!Nu? Asa ca, il pun pe angajat(pe ordinul de deplasare) sa-si treaca ora de sosire, astfel incat sa ia diurna si pe ultima zi! Putea sa aiba pana autobuzul, sau trenul sa aiba intarziere....Cat priveste ce vrea patronul, el vrea diurna...0!

Poate ca da, poate ca nu... :pullhair:

Obiectia mea este urmatoarea

Cazul 1

Un angajat pleaca de la Bucuresti la Ploiesti. Pleaca cu trenul la ora 8, ajunge la ora 9, lucreaza ce lucreaza si se intoarce cu trenul in Buc la ora 20. Capata 1 zi de diurna.

Cazul 2

Acelasi angajat pleaca de la Bucuresti la Ploiesti azi la 8, ajunge la 9, doarme acolo, lucreaza si a doua zi si se intoarce in Buc la ora 19. Capata tot 1 zi de diurna pentru ca intre 8 si 19 sint doar 11 ore.

Mie mi se pare ca in cazul 2 este absolut evident ca omul a fost in deplasare 2 zile, adica a LUCRAT in alta parte decat la sediul firmei. Cum ii explici unui sofer care se afla in "cazul 2" ca el n-a condus 2 zile cind asta e ceva ce poate fi verificat pe diagrama, etc... E o problema de principiu, nu de mici trucuri cu ora de sosire, pana la autobuz sau intarzierea la tren (lucruri, de altfel, verificabile...)

Interesant ca in HG 518 (1995) actualizata de nenumarate ori (deplasari in strainatate), se zice asa:
ART. 7
(1) Diurna în valută se diferențiază pe două categorii și se acordă la nivelul prevăzut pentru fiecare țară în care are loc deplasarea, potrivit anexei.
(2) Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcție de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străinătate, și momentul aterizării avionului, la sosirea în țară, de și pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei sau de stat a României, atât la plecarea în străinătate, cât și la înapoierea în țară.
(3) Pentru fracțiunile de timp care nu însumează 24 de ore, diurna se acordă astfel: 50% până la 12 ore și 100% pentru perioada care depășește 12 ore.

... si gata...

ADICA, nu mai apare buclucasa formulare din HG 1860 (2006) "considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detașare". Pur si simplu, nu e.

Deci, cel putin in cazul deplasarilor externe, pentru ca legea nu specifica, eu cred ca nu se incalca legea daca se lucreaza pe "Metoda 2". Si, revenind la soferi, in cazul asta mi se pare chiar normal sa se lucreze asa pentru ca HG 518 nu specifica nimic despre diurna pentru parcursul RO... practic, omul incepe sa capete diurna in valuta din clipa in care iese din tara, ori el s-ar putea sa fi mers 12 ore inainte prin Romania sau chiar mai mult. Iar pentru partea de intern, nici una dintre HG-uri nu-ti da dreptul sa-i dai diurna... Nu vorbesc aici de soferii de TIR, care din cate stiu sint platiti pe un alt sistem (la km pe diagrama, parca... nu stiu pe ce baze legale) ci de oameni care prin meseria lor trec tot mai des granita pentru ca au treaba in frumoasa noastra tara Europa.

Poate gresesc eu, dar daca singura motivatie pentru calcul prin "Metoda 1" este acel "considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detașare", atunci, cel putin la deplasarile externe, cred ca se poate lucra linistit prin "Metoda 2".

Multumesc pentru raspunsuri



#58 contamanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2008 - 10:23 AM

exista o prevedere legala referitor la plata minima de 32.5 ron la soc. com. in functie de profit? adica pe profit poti da suma artata si daca societatea e pe pierdere trebuie sa dai minimul pt bugetari, respectiv 13 ron?



#59 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 May 2008 - 12:44 PM

Vezi postareacontamanu, la May 5 2008, 08:23 AM, a spus:

exista o prevedere legala referitor la plata minima de 32.5 ron la soc. com. in functie de profit? adica pe profit poti da suma artata si daca societatea e pe pierdere trebuie sa dai minimul pt bugetari, respectiv 13 ron?


HG 1860 / 21.12.2006



#60 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2008 - 06:03 PM

eu stiam ca nu mai conteaza profitul societatii..

art 48 / c) suma cheltuielilor cu indemnizatia platita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;

inainte era trecuta si povestea cu profitul.

Aceasta postare a fost editata de contasoft: 05 May 2008 - 06:05 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL