Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
va rog ,cititi-ma!!!!!!!!!!!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


va rog ,cititi-ma!!!!!!!!!!!!!!!

11 replies to this topic

#1 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 19 April 2004 - 01:40 PM

Atentie - nu intreb de angajare cu carte de munca - stiu ca nu are dreptul la carte de munca ptr.ca are contract de asigurari cu casa de pensii.
Un asociat unic stiu ca are dreptul legal de a beneficia de o indemnizatie lunara. spun ca are acest drept legal, pentru ca in codul fiscal, art.56,alin.2,lit.h, spune ca : "se asimileaza salariilor indemnizatia lunara ale asociatului unic,la nivelul valorii inscrise in declaratia de asigurari sociale "
iar daca ati primit plicul cu declaratia de venit global de la circa financiara si cititi ghidul de completare,chiar pe prima pagina la pct.3 este specificat , citez:" ati realizat venituri asimilate salariilor?,daca pe anul 2003 ati realizat venituri asimilate salariilor (ex.indemnizatii .......,ca cenzor,ca ASOCIAT UNIC,....etc )atunci aveti obligatia declararii venitului anual".
ce nu stiu - se intocmeste un contract in baza caruia se face statul de plata lunar?,sau fac doar un stat de plata in care mentionez ca este intomit in baza art.56,alin.2,lit.h,din codul fiscal,si retin doar imp.salarii,pentru ca deja platesc cas 31,5% si sanatate 6,5% ?
va rog, interesati-va si dvs.si daca aflati ceva despre acest subiect,contactati-ma si pe mine pe adresa de email sau raspunde-ti pe acest forum



#2 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 21 April 2004 - 01:05 AM

CHIAR NU MA POATE AJUTA NIMENI ?????????????????????

NU ARE NIMENI NICI UN RASPUNS???????????????????




#3 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2004 - 08:10 AM

intrebarea dumneavoastra va primii un raspuns de la o persoana de specialitate in cel mai scurt timp.

Va multumim
conta_ro



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 21 April 2004 - 10:41 AM

in cazul asociatului unic exista doua posibilitati:
1. contractul de asigurari cu casa de pensii de plateste din buzunarul asociatului, atunci nu se mai impoziteaza nefiind vorba de venit.
2. contractul de asigurari cu casa de pensii este platit de catre firma(se constituie acea indemnizatie lunara a asociatului unic), caz in care se platesc si toate celelalte contributii(impozit, sanatate, somaj). in acest caz nu este necesar sa existe un contract, dar nici nu este recomandat.



#5 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 21 April 2004 - 12:44 PM

MULTUMESC MULT DE TOT PTR.RASPUNS
TE ROG sa-mi mai spui daca am inteles bine ce am de facut
1.deci nu trebuie sa inchei nici un fel de contract pentru aceasta indemnizatie lunara,pur si simplu intocmesc statul de plata
2.platile la bugetul de stat aferente indemizatiei sunt calculate la nivelul valorii inscrise in contractul de asigurari incheiat cu casa de pensii
3.cotele pe care trebuie sa le virez sunt 31,5% cas,6,5% sanatate ( fara 7% sanatate ) si impozitul pe venit
4.somajul nu cred ca trebuie platit ,pentru ca un asociat unic nu poate sa intre in somaj
5.nu am dreptul de a aplica deduceri pe stat (regularizarea facandu-se la sf.an cand depun fisa fiscala )
6.am dreptul de a elibera adeverinta din care sa reiasa ca am un venit lunar,deci am dreptul de a face un imprumut pe pers. fizica
TE ROG SA-MI CONFIRMI DACA AM INTELES CORECT CE AM DE FACUT
MULTUMESC ANTICIPAT



#6 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 18 May 2004 - 10:07 AM

CAPITAL Nr.36, din 06 septembrie 2001 - Asociatul unic se poate angaja la propria firma!

Pentru prima oara, o firma reuseste sa invinga in justitie o procedura a Ministerului Muncii, care interzice proprietarilor unici sa devina angajati la propria societate.


Istorisirea isi are inceputurile in martie, anul trecut. In acel moment, firma DEA Impex SRL din Sfantu-Gheorghe, Covasna, s-a adresat Inspectoratului de munca pentru inregistrarea contractului de munca al lui Ilyes Levente, asociat unic, pe postul de director executiv. „Referitor la solicitarea de a incheia contract individual de munca, in calitatea pe care o detineti, de unic actionar al societatii, contract in care figurati in dubla ipostaza, de angajator si angajat in acelasi timp, va sugeram sa va adresati Ministerului Muncii si Protectiei Sociale (MMPS), cu eventuale propuneri pentru modificarea legislatiei care reglementeaza acest domeniu“, a venit raspunsul Inspectoratului Teritorial de Munca din Covasna, la 12 martie 2000.
Indemnul de adresare la minister era pur formal. Nota MMPS anexata taia orice elan, intrucat explica „imposibilitatea asociatului unic de a incheia un contract individual de munca cu propria societate comerciala“. Motivul invocat? Asociatul unic al unei firme nu poate fi in acelasi timp angajat si angajator si, in plus, in cazul incheierii unui contract de munca, nu se realizeaza raportul de subordonare intre angajat si angajator, se arata in documentul semnat de ministrul muncii de atunci, Alexandru Athanasiu. Solutia MMPS era ferma: „Asociatul unic nu poate incheia un contract individul de munca cu propria societate comerciala“.
Ca solutii alternative, ministerul recomanda posibilitatea incheierii, cu directiile generale de munca si protectie sociala teritoriale, a unor contracte de asigurari sociale, in virtutea carora se platesc contributiile prevazute de lege si se beneficiaza de asigurari sociale, inclusiv de pensie.
In fata refuzului ministerului, firma DEA Impex nu s-a lasat descurajata. Asistata de Departamentul de consulting de la societatea A & C Associated (Accounting&Consulting Associated), cu sediul in Sfantu-Gheorghe, judetul Covasna, a inaintat actiune in instanta.
„Am considerat refuzul Inspectoratului de Munca fara temei si ilegal“, precizeaza membrii Departamentului de consulting, format din directorii Andras Gyorgy Edler, Liviu Marius Mocanu si consilierul juridic Karoly Veress ai firmei A&C Associated, care a asigurat asistenta contabila si juridica. „Este adevarat ca administratorul care este asociat unic nu poate incheia un contract de munca in aceasta calitate cu propria firma, deoarece in cazul lui opereaza prin fictiune mandatul comercial de reprezentare a societatii. Nu mai putin adevarat este faptul ca persoana sau persoanele care sunt parti in contractul de societate (actualmente act constitutiv) pot incheia contracte de munca cu propria firma pentru posturi executive, cum ar fi inginer, tehnician, economist, consilier juridic, maistru, sofer, muncitor calificat etc., bineinteles, cu respectarea criteriilor referitoare la pregatirea profesionala“, si-au explicat acestia pozitia. Curtea de Apel Brasov, care a judecat cazul, a dat dreptate firmei DEA Impex SRL, asistata de A&C Associated. Solutia Curtii de Apel Brasov a fost mentinuta de Curtea Suprema de Justitie, prin anularea recursului declarat de Inspectoratul Teritorial de Munca din Covasna.
„Un prim aspect gresit inteles de parat (Inspectoratul de munca - n.r.) este acela ca, in speta, contractul de munca urmeaza a fi incheiat intre persoane cu calitati diferite - persoana juridica - societatea comerciala, indiferent de catre ce persoana fizica este reprezentata, si persoana fizica. Asociatul unic nu este, prin urmare, in acelasi timp, angajat si angajator“, a decis instanta judecatoreasca.
De ce este atat de importanta aceasta sentinta? In primul rand, datorita numarului mare de societati cu asociat unic - aproximativ 300 de mii de firme, potrivit Oficiului National al Registrului Comertului, dintre care se estimeaza ca fiind active circa 200 de mii. Asadar, jumatate din firmele existente se confrunta cu problema imposibilitatii angajarii asociatului unic la propria firma. „Din pacate, reprezentantii Ministerului Muncii nu cunosc actele normative emise chiar de dansii si, in acest context, foarte multi asociati unici nu au putut incheia contracte individuale de munca cu propria societate, timp de zece ani“, considera Karoly Veress, consilier juridic.
Chiar si acum, solicitand inspectoratului de resort inregistrarea contractului de munca, proprietarii unicii sunt tratati cu refuz. In baza jurisprudentei, un caz similar ajuns in justitie se rezolva similar cu prima cauza. Cu alte cuvinte, justitia va trebui sa dea castig de cauza proprietarilor unici, daca institutiile de resort vor continua cu refuzul.
Pe de alta parte, angajarea patronului in functii executive (director) la propria firma devine avantajoasa in contextul noilor conditii pentru microintreprinderi.
Cei care vor opta pentru prestarile de servicii in aceasta forma nu vor mai avea grija asigurarii medicale si sociale, intrucat ar trebui sa le fie acceptat contractul de munca. Pentru reducerea taxelor, acesta va fi incheiat pe o suma modesta, dar suficienta pentru a nu-l lasa descoperit pe titular din punctul de vedere al asigurarilor publice.

Principalele reglementari In baza carora A&C Associated Si DEA Impex au caStigat procesul

• La societatile cu raspundere limitata, administratorii asociati sau neasociati pot avea calitatea de angajati cu contract individual de munca, daca prin contractul de societate sau hotararea adunarii generale (in cazul de fata, hotararea asociatului unic) s-a stabilit astfel. (Art. 4 lit. B din Circulara MMPS nr. 47/25 martie 1991 privind inregistrarile la camera de munca, reluat in Ordinul nr. 289/1992)
• „Contractele individuale de munca incheiate de urmatoarele categorii de angajatori vor fi inregistrate, la directiile generale de munca si protectie sociala: persoanele fizice, societatile comerciale cu capital privat etc.“ (art. 8. Legea nr. 130/1990 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca.)

Versiunea Ministerului Muncii condus de Athanasiu

• Raportul juridic de munca se caracterizeaza si printr-un mod specific de subordonare a persoanei fizice fata de celalalt subiect, in folosul caruia acesta presteaza munca.
• In cazul asociatului unic nu exista acest raport de subordonare, angajatul fiind totodata angajator, si lipseste baza pentru negociere si control.



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2004 - 11:19 AM

am o intrebare: la asociat unic platiti impozit pe salariu (indemnizatia lunara?)

mercic



#8 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 26 October 2006 - 04:55 PM

Lacramioara , eu platesc CAS si CASS in baza ''comunicatde modificare''venit asigurat la CAS (minim 2006 de 269 RON) , CU INREGISTRAREA 5311=462 , dar pana acum nu am reflectat asupra impozitului pe venit global la plata unui impozit .Pentru mine este o contributie la CAS si CASS fara a avea un venit efectiv de 269 RON.
Asociatul unic nu poate sa se dea pe el singur in somaj dupa o contributie de 12 luni si mi se pare logic sa nu se plateasca somaj sau sa ceara bani de la stat in acest sens. Apoi el nu poate negocia cu el pentru a trece pe cheltuiala societatii un CAS reducand profitul societatii si mai ales impozitul . Mie mi se pare corecta viziunea legiuitorului .Asociatul unic ia dividende !



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 October 2006 - 05:00 PM

bine ca i-ai scris dupa 2 ani :angry:



#10 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 26 October 2006 - 05:06 PM

Esti super tare! Nota 10.:good:



#11 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 27 October 2006 - 10:18 AM

:angry: OK



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2006 - 11:16 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Oct 26 2006, 06:00 PM, a spus:

bine ca i-ai scris dupa 2 ani :angry:


Vezi postareadexter, la Oct 26 2006, 06:06 PM, a spus:

Esti super tare! Nota 10.:good:

v-am spus eu de septimiu, n-ati vrut sa ma credeti.... :thumb_yello:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL