Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


declaratia 010

135 replies to this topic

#121 dyenutza_dee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 July 2008 - 02:14 PM

Este vorba de o firma infiintata , care are asociat unic si care nu desfasoara activitate. As dori sa-mi spuneti, va rog, ce declaratii (acte) si cand trebuie sa le depun la Finante lunar, trimestrial, semestrial etc. pentru ca totul sa fie in regula. Multumesc. :frusty:



#122 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 10:37 PM

dyenutza, draga, ai dat cautare pe forum si nu ai gasit nimic ajutator? chiar nimic?!
dar, de fapt...esti sigura ca ai postat unde trebuia?
te rog mult sa ''sapi'' putin si revino cu intrebari la obiect si in sectiunea potrivita.
Multumesc pt intelegere.

Madalina



#123 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2008 - 03:54 PM

am tot citit intrebari si raspunsuri pe forum, dar nu m-am lamurit si eu intr-o privinta:
firma platitoare de impozit pe profit cu decont de tva la 3 luni, depaseste plafonul de 100000 euro in luna iulie. cand incepe sa depuna lunar declaratia de tva? incepand cu luna iulie sau de la anul? ce ar trebui sa fac in acest sens, ca de la administratie mi s-a dat urmatorul raspuns: "eu nu stiu, colega mea este in concediu. o intrebam pe ea cand vine....."



#124 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2008 - 04:25 PM

incepand cu anul 2009...se depune declaratia privind cifra de afaceri si automat, daca se depaseste plafonul, se depune si 010.
Madalina



#125 elagn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 August 2008 - 05:58 PM

multumesc pt raspuns!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 August 2008 - 08:38 PM




#126 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 03 August 2008 - 06:58 PM

Vezi postareaelagn, la Aug 2 2008, 04:54 PM, a spus:

am tot citit intrebari si raspunsuri pe forum, dar nu m-am lamurit si eu intr-o privinta:
firma platitoare de impozit pe profit cu decont de tva la 3 luni, depaseste plafonul de 100000 euro in luna iulie. cand incepe sa depuna lunar declaratia de tva? incepand cu luna iulie sau de la anul? ce ar trebui sa fac in acest sens, ca de la administratie mi s-a dat urmatorul raspuns: "eu nu stiu, colega mea este in concediu. o intrebam pe ea cand vine....."
nu conteaza in ce luna depasesti 100000 euro.de la anul depui 300 lunar.faci 010 in ianuarie unde specifici cifra de afaceri la 31.12.2008

Vezi postareamadalinab, la Aug 2 2008, 05:25 PM, a spus:

incepand cu anul 2009...se depune declaratia privind cifra de afaceri si automat, daca se depaseste plafonul, se depune si 010.
daca s-a depasit plafonul de 100000 euro se depune direct 010,nu se depune si declaratia ptr.cifra de afaceri



#127 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 28 October 2008 - 06:30 PM

micro plat de impozit pe venit si tva trimestrial.In luna octombrie depaseste CA 10000 eur,ce trebuie sa fac?Depun pana la 31 ian 010 cu schimbare la imp pe profit si calc imp pe profit pt tot anul 2008,depune lunar 300 si 100,mai fac decl privind CA la sf anului?merci



#128 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 01:48 AM

010 in 30 zile de la modificare - 30 nov 2008 - depuneri trimestriale 100 si 300 (cu mentiunea ca declari impozit/profit in 100).
010 in ianuarie cu imp/profit la trimestru, contributii salariale - lunar si TVA lunar. Din cate stiu nu se mai depune si declaratia privind cifra (in situatia aceasta), dar, pentru siguranta, o poti face si daca o inreg. la fisc e OK.

:thumbup: Ti-am raspuns si in celalalt topic, la impozitare/venit.
Madalina



#129 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 08 November 2008 - 11:15 AM

Conditii prevazute pentru micro:
are inscrisa in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
are de la 1 pina la 9 salariati inclusiv;
a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro ;
capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice. ( Codul fiscal art. 103 ).

Conform codului fiscal, privind optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii:
(1) Impozitul de 3% pe veniturile societatii este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de acest Titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
(3) O persoana juridica romana care este nou infiintata poate opta sa plateasca impozit pe venitul microintreprinderilor incepand cu primul an fiscal daca cerintele de la lit. a) si d) ale art. 1 sunt indeplinite la data inregistrarii la registrul comertului si conditia prevazuta la lit. b) a art. 1 este indeplinita in termen de 60 zile, inclusiv, de la data inregistrarii.
(4) Microintreprinderile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute pentru micro.



#130 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2008 - 12:28 PM

Roxy, reciteste codul fiscal si normele, mai cauta in forum discutii pe tema asta si te vei lamuri...mai sunt si alte prevederi care schimba tipul de impozitare de la micro la profit chiar in cursul anului fiscal.
Madalina



#131 MIU ANISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 November 2008 - 05:21 PM

Suntem micro si la 31 octombrie 2008 am depasit 100 mii euro.Care este termenul de depunere al declaratiei 010 pentru trecerea la macro?



#132 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2008 - 12:01 PM

ART. 77 Cod procedura fiscala
Modificări ulterioare înregistrării fiscale
(1) Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.



#133 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 09:52 PM

Anisoara, citeste si aici: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...40&start=40
Eu mi-am sustinut opinia cu un fapt concret, dar interventia lui Galboiu mi-a dat de gandit ...oare cine are dreptate?! :thumbup:
Banuiesc ca pana la aceasta data ai intreprins ceva in sensul depunerii declaratiei. Ne poti spune care a fost opinia celor de la fisc?
Atentie si la acesta reglementare noua:
Agenția Națională de Administrare Fiscală
Ordin nr. 1537 din 11/11/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 770 din 17/11/2008
Intrare in vigoare: 17/11/2008
pentru aprobarea Deciziei Comisiei de proceduri fiscale nr. 1/2008
Publicat în 17/11/2008
ANEXĂ - DECIZIA COMISIEI DE PROCEDURI FISCALE Nr. 1/2008
2. În sensul art. 111 alin. (7) și (8) din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare:
- în cazul contribuabililor prevăzuți la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, declararea și plata impozitelor și a contribuțiilor aferente veniturilor din salarii se fac lunar, începând cu luna următoare trimestrului în care au devenit plătitori de impozit pe profit.

Madalina



#134 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 28 November 2008 - 01:05 PM

Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro*)
Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu.


Ce credeti ca inseamna ca in perioada urmatoare nu vom benficia de prevederile prezentului titlu?
Sincer, eu nu pricep?
Anisoara, ai rezolvat ceva?



#135 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 11:11 PM

Olguta, asta inseamna ca odata ce ai fost micro si ai depasit pragurile nu mai poti fi iar micro pe viitor chiar daca ai indeplini conditiile de incadrare.
Madalina



#136 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 November 2008 - 08:04 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 28 2008, 11:11 PM, a spus:

Olguta, asta inseamna ca odata ce ai fost micro si ai depasit pragurile nu mai poti fi iar micro pe viitor chiar daca ai indeplini conditiile de incadrare.
Da, corect; multumesc si scuze; intai ma sperii si pe urma inteleg...uff! :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL