tot eu va trimit si raspunsurile
sper sa va descurcati
313.
F.a.r. = CF / ( CA – CV ) *100 => factor acoperire relativ
CF = costuri fixe
CV = costuri variabile
F.a.r. = 50.000/( 600.000 –450.000) =( 50.000 / 150.000 ) *100 = 33.33%
Sau
Se calculeaza CA critica:
CA cr = CF = 50.000 = 200.000
1 - CV / CA 1 - 450.000 / 600.000
FA = ( CA cr / CA ) x 100 = ( 200.000 / 600.000 ) x 100 = 33.33 %
314.
Prod. q e k qe = q x k Cae = ch/qe Cu = k x Cui
A 10.000 6 0.5 5.000 11 5.5
B 24.000 12 1 24.000 11
C 20.000 3 0.25 5.000 2.75
IA = 6 / 12 = 0.5
IB = 12 / 12 = 1
IC = 3 / 12 = 0.25
QA = 0.5 * 10.000 = 5.000
QB = 1 * 24.000 = 24.000
QC = 0.25 * 20.000 = 5.000
QTOTAL = 34.000
374.000 / 34.000 = 11
Cu A = 0.5 * 11 = 5.5,
Cu B = 1 * 11 = 11,
Cu C = 0.25 * 11 = 2.75
raspuns b
315.
Ch vu = ( Ch max - Ch min ) = ( 932.000 – 872.000 ) = 60.000 / 1.500 = 40 lei / kg
( Qmax - Qmin ) ( 10.800 – 9.300 )
Ch totale = Q x cvu + CF
ChV = 40 * 10.000 kg = 400.000
CF = Ch Totale – Q * Ch vu = 916.000 – 40 * 10.000 = 516.000
** Diferenta intre cheltuielile maxime si minime e data de cheltuielile fixe care sunt diferite in functie de gradul de utilizare sau capacitatea normala de productie .
315)
Este ceva ciudat!
Raspuns bun la acesta grila este intr-adevar c). nu stiu de ce in cartea de la Ceccar este dat ca fiind bun raspunsul b.
Grila este data si intr-o carte de grile de contabilitate de Corina Grazziela Dumitru (nr.40 / pag.352) si are si rezolvare acolo. Raspunsul bun este c.
Iata rezolvarea din acea carte:
cvu= (ch.max - ch.min) / (Qmax-Qmin)=(932000 - 872000)/(10800-9300) =40lei/kg
Ch totale=Q x cvu + CF
932000=10800x40 + CF => CF=500000
Pt luna aprilie 916000=500000+CV => CV=416000
316.
pret vanzare total = 2.000 * 1.200 + 3.000 * 2.300 + 1.000 * 1.500 = 2.400.000 + 6.900.000 + 1.500.000
= 10.800.000 lei
cost productie total = 10.260.000 lei
=> cost productie total / pret vanzare total = 10.260.000 / 10.800.000 = 0.95
=> rezulta ponderea costurilor de productie in pretul de vanzare este de 0.95
cost unitar A = pret unitarA * pondere = = 1.200 x 0.95 = 1.140
cost unitar B = pret unitar B * pondere = 2.300 x 0.95 = 2.185
cost unitar C = pret unitar C * pondere = 1.500 x 0.95 = 1.425
320.
Pondere de repartiz. chelt. indirecte :
A = 1.500.000 / 6.000.000 = 0.25
B = 4.500.000 / 6.000.000 = 0.75
Ch. Variab. = T ch. indirecte – T ch. fixe = 2.000.000 – 800.000 = 1.200.000
Ch. Variab A = 1.200.000 x 0.25 = 300.000
Ch. Variab B = 1.200.000 x 0.75 = 900.000
Grad activitate = 80% => ch. fixe conform grad de activitate = 800.000 x 80 % = 640.000
Cheltuieli fixe A = 640.000 x 0.25 = 160.000
Cheltuieli fixe B = 640.000 x 0.75 = 480.000
PRODUS CHELTUIELI DIRECTE (1 ) CHELTUIELI VARIABILE (2 ) CHELTUIELI FIXE
(3 ) TOTAL COST
(1 + 2 + 3 )
A 1.500.000 300.000 160.000 1.960.000
B 4.500.000 900.000 480.000 5.880.000
Total 6.000.000 1.200.000 640.000 7.840.000
Sau
cheltuieli totale= 1.500.000+4.500.000+1.200.000+80%*800.000= 7.840.000 lei
7.840.000 lei cheltuieli totale ..........6.000.000 lei cheltuieli directe totale
x cheltuieli totale A ........................1.500.000 lei cheltuieli directe A
y cheltuieli totale B ........................1.500.000 lei cheltuieli directe B
x= 7.840.000*1.500.000/6.000.000= 1.960.000 lei
y= 7.840.000*4.500.000/6.000.000= 5.880.000 lei
321.
CA critica = costuri fixe / (1-cv unitar/pret unitar)= 2.500.000/ ( 1- 2.000/2.500) = 2.500.000 / ( 1 - 0,8) = 2.500.000 / 0,2 = 12.500.000
interval de siguranta = CA - CA critica= 8.000*2.500 - 12.500.000 = 20.000.000 – 12.500.000 = 7.500.000
sau
CA = 8.000 buc x 2.500 = 20.000.000
Prag rentabilitate = CF x CA = 2.500.000 x 20.000.000 = 12.500.000
M /Cv 4.000.000
M /Cv s-a calculat : q ( Pv – Ch Vu ) = 8.000 ( 2.500 – 2.000) = 4.000.000
Intervalul de siguranta dinamic = 20.000.000 – 12.500.000 = 7.500.000
322.
FORMULA PT FACTORUL DE ACOPERIRE RELATIV
F.a.r. = CF / ( CA – CV ) *100 => factor acoperire relativ
CF = costuri fixe
CV = costuri variabile
In lipsa cheltuielilor fixe nu se poate calcula decat coeficientul marjei
PRODUS PU VANZARE CV UNITAR PV - CV RATA MARJEI Pv – Cv
Pv
A 900 700 200 22,2 %
B 1.500 1.000 500 33 , 3 %
C 1.400 1.200 200 14,28 %
D 700 500 200 28,57 %
E 2.000 1.500 500 25 %
Conform coeficientului marjei => raspuns corect : se elimina A si C
raspuns eronat carte C si D
323.
Notatii : CA - Cifra de afaceri , Pr - profit , CT - cheltuieli totale, CF - cheltuieli fixe totale, CV - cheltuieli variabile totale, q - cantitatea , p - pretul de vanzare , cv - cheltuieli variabile unitare
Stim ca :
De unde rezulta : CT = CA - Pr
Sau altfel scris : CT = q*p - Pr (relatia 1)
Pr = CA - CT = CA – CV – CF = q*pv – q*cp – CF
Profit total= 10.000*600 – 10.000*500 – 600.000=400.000
1.000.000 = q buc*650 - q buc*500 - 600.000
q buc=10.667
productia tre marita cu 10. 667 – 10.000 = 667 bucati
324 .
Pr = CA - CT = CA – CV – CF = q*pv – q*cv – CF
Profit total= 10.000*600 – 10.000*500 – 600.000 = 400.000
1.000.000 = 10.000*650 - 10.000*cvu - 600.000
cvu = 490
reducere 500 – 490 = 10 lei
325.
produs B
chelt. Directe 500.000
chelt. Indirecte 75.000 = 300.000*25%
prod neterminata
la sf lui N- costuri in N+1 -60.000
TOTAL cost productie 515.000
Cost planificat 500.000
Abatere 15.000 =>
903 Decontări interne privind diferențele de preț = 902 Decontări interne privind producția obținută
sau
chelt. Directe 500.000
chelt. Indirecte 75.000
prod neterminata -60.000
Cost efectiv 515.000
Cost planificat 505.000
Abatere 15.000