Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TESTE 2006+MATERIAL DE STUDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


TESTE 2006+MATERIAL DE STUDIU

63 replies to this topic

#41 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 April 2007 - 07:59 AM

[quote name='iulie012006' date='Mar 22 2007, 11:44 AM' post='126246']
.... carte verde cu sinteze si studii de caz cu IFRS....

Da, am auzit si eu ca din cartea verde se va da (cele 2 volume). Daca rezolvi testele de evaluare de la sf capitolelor, vrei sa discutam pe ele? Eu nu am reusit sa fac cateva...adica sa pic pe rezultatul pe care ei il dau la sf cartii...
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#42 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 April 2007 - 12:46 PM

desi sunt atasate in mai multe topicuri, am facut o compilatie; sper sa va fie de folos si sa nu mai continuati cu 'vreau si eu, vreau si eu..."

Fisiere atasate


Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#43 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 01:21 PM

multumim !! :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#44 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 April 2007 - 08:07 AM

Vezi postareamaria_dinu_best, la Sep 16 2005, 02:17 PM, a spus:

Disciplina: CONTABILITATE
GRILE: Experti contabili – contabili autorizati cu studii superioare


GRILA NR. 32.
Raspunsul corect este: a)

- 07.01.2002: emisiunea actiunilor:
6 500 000 456 = 1011 5 000 000
1041 1 500 000

-10.01.2002: varasarea în numerar a jumatate din contravaloarea actiunilor si a primei:
4 000 000 5121 = 456 4 000 000

Explicati-mi si mie va rog cum jumatate din 6.5 mil = 4 mil?????????? Nu reusesc sa inteleg deloc !!! Mai e ceva prevazut in grila care imi scapa????
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#45 itunde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO, M Ciuc

Postat 26 April 2007 - 03:12 PM

Am reusit sa descarc, multumim Robert, esti tare!!! :smile: :tongue: :thumbup: :thumbup:



#46 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 03 June 2007 - 10:58 AM

Buna ziua!
Am o mare rugaminte catre cei care au dat examenul de experti anii trecuti sau pentru cei ce au fost la cursurile Ceccar.Cum se calculeaza perisabilitatile?Am gasit pe forum 2 variante si ambele mi se par corecte.Nu stiu pe care s-o iau de buna.Va rog frumos sa ma ajutati,daca puteti.Va dau un exemplu(problema 81 din cartea de grile).Care e varianta corecta?Mii de multumiri

exemplul este atasat

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dalila1ro: 03 June 2007 - 11:00 AM




#47 ELADI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 June 2007 - 10:27 AM

Vezi postareadalila1ro, la Jun 3 2007, 11:58 AM, a spus:

Buna ziua!
Am o mare rugaminte catre cei care au dat examenul de experti anii trecuti sau pentru cei ce au fost la cursurile Ceccar.Cum se calculeaza perisabilitatile?Am gasit pe forum 2 variante si ambele mi se par corecte.Nu stiu pe care s-o iau de buna.Va rog frumos sa ma ajutati,daca puteti.Va dau un exemplu(problema 81 din cartea de grile).Care e varianta corecta?Mii de multumiri

exemplul este atasat
corect varianta 2



#48 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 10 July 2007 - 08:53 PM

ORDIN Nr. 1753 din 22 noiembrie 2004
pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de activ şi de pasiv

50. În situaţia constatării unor plusuri în gestiune, bunurile respective se vor evalua la valoarea justă.
În cazul constatării unor lipsuri în gestiune, imputabile, administratorii vor lua măsura imputării acestora la valoarea lor de înlocuire.
Prin valoare de înlocuire, în sensul prezentelor norme, se înţelege costul de achiziţie al unui bun cu caracteristici şi grad de uzură similare celui lipsă în gestiune la data constatării pagubei, care va cuprinde preţul de cumpărare practicat pe piaţă, la care se adaugă taxele nerecuperabile, inclusiv T.V.A., cheltuielile de transport, aprovizionare şi alte cheltuieli accesorii necesare pentru punerea în stare de utilitate sau pentru intrarea în gestiune a bunului respectiv. În cazul bunurilor constatate lipsă, ce urmează a fi imputate, care nu pot fi cumpărate de pe piaţă, valoarea de imputare se stabileşte de către o comisie formată din specialişti în domeniul respectiv.
La stabilirea valorii debitului, în cazurile în care lipsurile în gestiune nu sunt considerate infracţiuni, se va avea în vedere posibilitatea compensării lipsurilor cu eventualele plusuri constatate, dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
- să existe riscul de confuzie între sorturile aceluiaşi bun material, din cauza asemănării în ceea ce priveşte aspectul exterior: culoare, desen, model, dimensiuni, ambalaj sau alte elemente;
- diferenţele constatate în plus sau în minus să privească aceeaşi perioadă de gestiune şi aceeaşi gestiune.
Nu se admite compensarea în cazurile în care s-a făcut dovada că lipsurile constatate la inventariere provin din sustragerea sau din degradarea bunurilor respective datorate vinovăţiei persoanelor care răspund de gestionarea acestor bunuri.
Listele cu sorturile de produse, mărfuri, ambalaje şi alte valori materiale care întrunesc condiţiile de compensare datorită riscului de confuzie se aprobă anual de către administratori, respectiv de către ordonatorii de credite, şi servesc pentru uz intern în cadrul unităţilor respective.
Compensarea se face pentru cantităţi egale între plusurile şi lipsurile constatate.
În cazul în care cantităţile sorturilor supuse compensării, la care s-au constatat plusuri, sunt mai mari decât cantităţile sorturilor admise la compensare, la care s-au constatat lipsuri, se va proceda la stabilirea egalităţii cantitative prin eliminarea din calcul a diferenţei în plus.
Această eliminare se face începând cu sorturile care au preţurile unitare cele mai scăzute, în ordine crescătoare.
În cazul în care cantităţile sorturilor supuse compensării, la care s-au constatat lipsuri, sunt mai mari decât cantităţile sorturilor admise la compensare, la care s-au constatat plusuri, se va proceda, de asemenea, la stabilirea egalităţii cantitative prin eliminarea din calcul a cantităţii care depăşeşte totalul cantitativ al plusurilor. Eliminarea se face începând cu sorturile care au preţurile unitare cele mai scăzute, în ordine crescătoare.

51. Pentru bunurile la care sunt acceptate scăzăminte, în cazul compensării lipsurilor cu plusurile stabilite la inventariere, scăzămintele se calculează numai în situaţia în care cantităţile lipsă sunt mai mari decât cantităţile constatate în plus.
În această situaţie, cotele de scăzăminte se aplică în primul rând la bunurile la care s-au constatat lipsurile.
Dacă în urma aplicării scăzămintelor respective mai rămân diferenţe cantitative în minus, cotele de scăzăminte se pot aplica şi asupra celorlalte bunuri admise în compensare, la care s-au constatat plusuri sau la care nu au rezultat diferenţe.

Diferenţa stabilită în minus în urma compensării şi aplicării tuturor cotelor de scăzăminte, reprezentând prejudiciu pentru unitate, se recuperează de la persoanele vinovate, în conformitate cu dispoziţiile legale.
Normele privind limitele admisibile la perisabilitate sau cele stabilite intern nu se aplică anticipat, ci numai după constatarea existenţei efective a lipsurilor şi numai în limita acestora.
De asemenea, normele de scăzăminte nu se aplică automat, aceste norme fiind considerate limite maxime.
Pentru pagubele constatate în gestiune răspund persoanele vinovate de producerea lor. Imputarea acestora se va face la valoarea de înlocuire, aşa cum a fost definită în prezentele norme.


NORMA din 27 mai 2004 privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri în procesul de comercializare
Art. 1
Prin perisabilitati, în sensul prezentelor norme, se întelege scazamintele care se produc în timpul transportului, manipularii, depozitarii si desfacerii marfurilor, determinate de procese naturale cum sunt: uscare, evaporare, volatilizare, pulverizare, hidroliza, racire, înghetare, topire, oxidare, aderare la peretii vagoanelor sau ai vaselor în care sunt transportate, descompunere, scurgere, îmbibare, îngrosare, împrastiere, farâmitare, spargere, inclusiv procese de fermentare sau alte procese biofizice, în procesul de comercializare în reteaua de distributie (depozite cu ridicata, unitati comerciale cu amanuntul si de alimentatie publica).
Art. 2
Nu constituie perisabilitati pierderile incluse în normele de consum tehnologic, precum si cele produse prin neglijenta, sustrageri si cele produse din alte cauze imputabile persoanelor vinovate sau cele determinate de cauze de forta majora.
Art. 3
Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate marfurilor potrivit prevederilor art. 1 sunt prevazute la art. 13.
Art. 4
Perisabilitatile produse în conditiile mentionate la art. 1 se aproba de managerul, directorul sau administratorul persoanei juridice, dupa caz, la nivelul cantitatilor efectiv constatate ca pierderi naturale cu ocazia receptionam marfurilor transportate, a inventarierii sau a predarii gestiunii, pâna la limitele prevazute la art. 13.
Art. 5
Limitele maxime de perisabilitate pentru marfurile ambalate în recipiente din sticla se aplica si pentru ambalajele respective.
Art. 6
Perisabilitatile pot fi acordate numai dupa o verificare faptica a cantitatilor de produse existente în gestiune, stabilite dupa cântarire, numarare, masurare si prin alte asemenea procedee si dupa efectuarea compensarilor conform prevederilor legale în vigoare.
Art. 7
Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare si desfacere se stabilesc la nivelul întregii activitati a persoanei juridice platitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de marfuri la pretul de înregistrare al marfurilor intrate sau la pretul de livrare pentru marfurile vândute în perioada cuprinsa între doua inventare.
Art. 8
Aceleasi limite maxime de perisabilitate se acorda si pentru marfurile din stoc.
Art. 9
Limitele maxime de perisabilitate în timpul transportului se aplica o singura data pentru cantitatile de marfa efectiv intrate sau, dupa caz, livrate, în functie de conditia de livrare stabilita între furnizor si beneficiar.
Art. 10
Comerciantii pot stabili cote de perisabilitati diferentiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni, pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea încadrarii în limitele maxime de perisabilitate prevazute pentru grupa respectiva de marfuri.
Art. 11
Pierderile sau scaderile cantitative care depasesc normele de perisabilitate stabilite nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal.
Art. 12
Normele privind limitele admisibile de perisabilitate se aplica numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, în limita caruia cheltuielile cu perisabilitatile sunt deductibile din veniturile realizate

Tinand cont de cele de mai sus, varianta 2.
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#49 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 July 2007 - 11:22 AM

Buna, va rog sa ma ajutati sa rezolv cateva grile din cartea din 2006.
1. La problema 278 nu reusesc sa ajung la alt raspuns decat a, iar rezultatul corect este b
2. Problemele 289, 293
3. Problema 315, unde nu stiu de ce dar obtin raspunsul c
4. Cum se calculeaza marimea factorului de acoperire relativ la problema 313.
Multumesc anticipat pentru ajutor.



#50 xtina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 August 2007 - 11:39 AM

buna,

din cate am vazut subiectele din 2005 si 2006:

1) nu am regasit studiile de caz la contabilitate (Ias-uri)

2) subiectul A1 - in majoritate e cu bilant economic si functional

- sa inteleg ca este studiul de caz pt. evaluare ?
- in cartea de grile 2006 nu am vazult la evaluare prea multe probleme cu bilant economic si functional

gresesc ?

mersi,



#51 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 August 2007 - 07:14 PM

-Teste grila +stusii de caz 2006
-matrial de studiu



#52 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 August 2007 - 07:31 PM

:lostit (13): pentru cine mai are, va rog sa mai adaugati.

:celb (6):



#53 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 14 August 2007 - 10:22 AM

Audit studii de caz (sper ca le-am atasat corect)



#54 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 August 2007 - 11:50 AM

Nu stiu daca nu se repeta din cele de mai sus, ca nu m-am uitat pe continuturi.
Fisier atasat  CONTABILITATE1_1_349.doc   261.5K   71 downloadsFisier atasat  TEST_GRILA_CECCAR___audit.doc   479K   88 downloadsc]
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#55 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 August 2007 - 01:51 PM

Teste 2006 cuprinde :


-teste audit 181-305
-teste contabilitate 1-850
-teste control 1-80
-teste drept 87-286
-teste evaluare-82-247
-teste expertiza/deontologie 154-307
-teste fiscalitate 47-231
-teste grila 2005- doar cateva


-aici manuale on-line http://www.ase.ro/bi...teca1.asp?id=20



#56 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 August 2007 - 09:12 AM

sa ne organizam un pic.Postez mai intai cartea 2006



#57 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 August 2007 - 09:13 AM

grile 2006



#58 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 August 2007 - 09:14 AM

CARTE 2006

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 August 2007 - 02:50 PM




#59 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 August 2007 - 09:15 AM

CARTE 2006

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 August 2007 - 03:08 PM




#60 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 August 2007 - 09:16 AM

CARTE 2006

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 August 2007 - 02:57 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL