Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reducere comerciala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


reducere comerciala

66 replies to this topic

#61 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 August 2008 - 02:27 PM

Poate asa:
371= 401 valoarea mf
401=767 reducerea (venit impozabil)
oricum exemplul e cam neclar; trebuia val mf. fara red s-o stim (iar programul tau face un artificiu prin care in final 473 nu are nici rulaj).

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 15 August 2008 - 02:33 PM

%%%




***



#62 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 04:45 PM

Daca nu ma insel acela e un discount comercial si se scade din valoarea de intrare a marfi , nu se trece pe venituri.




#63 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 18 August 2008 - 10:51 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 17 2008, 05:45 PM, a spus:

Daca nu ma insel acela e un discount comercial si se scade din valoarea de intrare a marfi , nu se trece pe venituri.
sau
este atsat exemplu

Fisiere atasate





#64 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 18 August 2008 - 03:38 PM

scuze, dar nu cred ca sunt corecte notitele tale. Anexez 2 pagini scanate din "Reglementari contabile conforme cu directivele europene"

pagina 2



#65 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 19 August 2008 - 01:49 PM

Scuze, dar ale tale sunt NEGRE!!! :frusty:
Mai incearca o scanare :biggrin: plizzz :thumbup:
Multumim!
%%%




***



#66 soho

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Focsani

Postat 10 November 2008 - 09:03 PM

1. discountul comercial afecteaza valoarea bunurilor din factura si nu se evidentiaza decat prin reducerea valorii de intrare a bunurilor respective
2. discountul financiar eu il inregistrez ulterior in contabilitate prin contul 767 / 4427 (aferent facturii pe care furnizorul o emite in rosu) astfel:
401 = 767
401 = 4427



#67 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 December 2008 - 11:35 AM

Buna !
Am preluat o societate noua (comert cu amanuntul) si ma lovesc de o multitudine de probleme gasite la inregistrarile anterioare, pe care sper sa le rezolv si cu ajutorul parerilor voastre si incerc sa postez fiecare intrebare la topicul de care apartine.
Pe scurt: societatea acorda reduceri comerciale de 5% cu ajutorul cardurilor de fidelitate, in rapoartele fiscale apare suma incasata, adica diminuata cu cei 5%. Presupunem ca val.marfii vandute pe un raport fiscal aferent unei zile, aflata in gestiune este 80 lei, reducere : 80x5%=4,
val.incasata: 80-4=76 TVA-19%.
Inregistrare contabila:
5311% 76
707 63.87
4427 12.13 (76x19/119)
La sf.lunii, am gasit o inregistrare 6582=371 150 cu suma tuturor reducerilor din luna acordate fiecarui client (persoana fizica) in parte, presupunem ca sunt de 150 lei.
Intrebare: este corect sa se inregistreze inca o data toate reducerile acordate la sf.lunii prin 6582=371 ? Cum se regleaza conturile din punct de vedere al gestiunii ? Imi spun si eu parerea si va rog sa ma corectati daca gresesc.
Parerea mea este ca din punct de vedere fiscal se diminueaza de doua ori profitul cu inregistrarea de la sf.lunii: o data cu 707 redus, inregistrat in rap.fiscal si a doua oara prin punerea pe cheltuieli, inregistrare care chiar daca ar fi fost corecta consider ca nu avea ce sa caute prin 6582-donatii si subventii pt.ca aceste reduceri nu sunt nici donatii, nici subventii.
Si din punct de vedere al gestiunii avand in vedere ca marfa vanduta din gestiune-am luat ex.pe o zi, nu pe toata luna este de 80 lei si nu 76, trebuie scazuta diferenta de 4 (pt. a nu ramane cu o "codita la marfa") prin ct.378 si 4428 si pt.a nu denatura corelatiile intre 371,4428,378 si 607 si 707, eu as inregistra astfel : 371% -4.0
378 -3.36
4428 -0.64
Va rog sa ma lamuriti daca este corect cum am gandit eu si daca nu, sa ma ajutati :thumbup: .

Dana

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL