Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO la CIM cu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CO la CIM cu timp partial

16 replies to this topic

#1 CRENGUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2007 - 11:23 AM

Daca am un angajat cu 8 ore/zi in ianuarie – august (880 salariul) iar in septembrie- noiembrie CIM cu 2 ore/zi (220 lei salariul), in decembrie isi ia lua 21 de zile de CO cu indemnizatia calculata la media ultimelor 3 luni , adica la salariul de 220 lei ?? Desi a muncit trei sferturi de an cu norma intreaga isi ia concediul la norma partiala??



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 August 2007 - 12:05 PM

Intr-adevar, pentru CO se ia media zilnica pe ultimele 3 luni si se inmulteste cu nr.de zile de CO. Nu e prea corect in cazul acesta. Daca mai poti, acorda-i CO in acte in luna septembrie (chiar daca-l efectueaza in decembrie). Daca nu mai poti reface statul de salarii, in decembrie poti sa-i dai o prima cu diferenta de suma care ar fi echitabila, pentru ca oricum contributiile si impozitul pentru prime este aceeasi cu a sumelor pentru CO.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 August 2007 - 04:54 PM

Vezi postareaCRENGUTA, la Aug 15 2007, 12:23 PM, a spus:

Daca am un angajat cu 8 ore/zi in ianuarie – august (880 salariul) iar in septembrie- noiembrie CIM cu 2 ore/zi (220 lei salariul), in decembrie isi ia lua 21 de zile de CO cu indemnizatia calculata la media ultimelor 3 luni , adica la salariul de 220 lei ?? Desi a muncit trei sferturi de an cu norma intreaga isi ia concediul la norma partiala??

Eu as calcula corespunzator zilelor de concediu efectuate tinand cont de perioada in care se efectueaza.
Asa cum deja s-a sugerat, daca se doreste se poate compensa altfel.

Art 145 Codul Muncii - cuntumul si plata indemnizatiei de concediu.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.



#4 LUIZAZZZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 August 2007 - 11:16 AM

Buna,
Intrebare intrebatoare :la un CIM cu timp partial 2h/zi CO cuvenit este 21 zile*2h=42 ore pe an ? Este corect ? Intreb deoarece in contractul de munca se stipuleaza doar 5 zile durata CO anual.

Multumesc anticipat pt opinii/raspunsuri/pareri



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 August 2007 - 01:12 PM

Nu e corect 5 zile. Are 21 zile a 2 ore/zi.
iuliana



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 August 2007 - 01:51 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Aug 27 2007, 02:12 PM, a spus:

Nu e corect 5 zile. Are 21 zile a 2 ore/zi.
Apropo de acest raspuns, cand am redus de la 8 la 6 ore/zi contractul angajatilor am redus si nr.de zile CO in mod proportional. Inspectoarea de la ITM nu mi-a acceptat reducerea de CO din actul aditional, zicand ca "nu scrie in lege asa ceva". De fapt in lege nu zice nici invers. Pentru ca eram in dubiu cu acest raspuns, am intrebat acelasi lucru in alt birou ITM, pe altii inspectori. Acestia mi-au raspuns altfel, ca e normal ca 21 de zile este pt. 8 ore pe zi, iar pentru mai putin se reduce numarul de zile. Asa ca deocamdata raman in dubiu, dar am facut cum mi-a cerut inspectoarea care se ocupa de firma respectiva. La alt inspector faceam altfel.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 27 August 2007 - 02:16 PM

Din cite inteleg eu concediul este de 21 zile a cite X ore (functie de ore de lucru pe zi). Este exact asa cum se face si pontarea, zilnic cite X ore. Deci eu zic ca avea dreptatea inspectoarea.



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 August 2007 - 02:27 PM

Vezi postareaL'ady, la Aug 27 2007, 03:16 PM, a spus:

Din cite inteleg eu concediul este de 21 zile a cite X ore (functie de ore de lucru pe zi). Este exact asa cum se face si pontarea, zilnic cite X ore. Deci eu zic ca avea dreptatea inspectoarea.
E posibil, dar nu sunt sigur, de vreme ce CO se da in zile si nu in ore in contractele de munca si in Codul muncii. Pare totusi ciudat ca cineva care lucreaza o ora pe zi sa ia 21 (si la unele firme si 30) zile CO (lucratoare). Era nevoie de o clauza in lege, altfel mergem pe interpretari.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 27 August 2007 - 02:28 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 27 August 2007 - 05:17 PM

Vezi postareanopris, la Aug 27 2007, 03:27 PM, a spus:

Vezi postareaL'ady, la Aug 27 2007, 03:16 PM, a spus:

Din cite inteleg eu concediul este de 21 zile a cite X ore (functie de ore de lucru pe zi). Este exact asa cum se face si pontarea, zilnic cite X ore. Deci eu zic ca avea dreptatea inspectoarea.
E posibil, dar nu sunt sigur, de vreme ce CO se da in zile si nu in ore in contractele de munca si in Codul muncii. Pare totusi ciudat ca cineva care lucreaza o ora pe zi sa ia 21 (si la unele firme si 30) zile CO (lucratoare). Era nevoie de o clauza in lege, altfel mergem pe interpretari.
Asa cum bine ai spus, CO se acorda in zile si nu in ore.La calculul CO se tine cont de nr de zile lucrate in an.

Daca un salariat are 2 contracte de munca, in locuri diferite, unul cu 6 ore/zi si unul cu 2 ore/zi, cum isi va efectua concediul daca
de la un job are 16 zile si de la celalalt numai 5?Nu trebuie sa aiba si el 21 zile concediu concomitent de la ambele job-uri?



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2007 - 08:52 PM

nu , deoarece nu prea ar fi corect ca un angajat care lucreaza 2 sau 6 ore sa beneficieze de acelasi numar de zile de concediu ca cel care lucreaza 8 ore



#11 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 28 August 2007 - 08:44 AM

Sa facem un mic calcul...

Daca anul acesta are 255 zile lucratoare si tu ii dai 5 zile de concediu (21*2=42/8=5.25 rotunjit la 5) atunci angajatul tau va fi obligat sa lucreze in restul de 250 zile ceea ce inseamna ca va avea 500 ore lucrate plus 42 ore (sau 5*8=40 ore ?!?) concediu adica un total de 542 ore anual in loc de 510 ore cit ar fi trebuit (255*2=510). Cum justifici diferenta de ore lucrate ?

In codul muncii scrie
"Art. 140. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare."

iar in Contract colectiv de muncă unic la nivel national pe anii 2007-2010
"Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă platit, de minimum 21 de zile lucratoare."

Mie imi pare foarte clar ca nu se poate da mai putin daca nu se specifica exceptii :notworthy: . Dar din moment ce timpul de lucru stabilit prin contractul individual de munca este de 2 ore/zi cred ca se subintelege faptul ca si zilele de concediu sint de cite 2 ore.



#12 LUIZAZZZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 August 2007 - 09:09 AM

Mie imi pare foarte clar ca nu se poate da mai putin daca nu se specifica exceptii . Dar din moment ce timpul de lucru stabilit prin contractul individual de munca este de 2 ore/zi cred ca se subintelege faptul ca si zilele de concediu sint de cite 2 ore.


Si mie mi se pare corect 21 zile*2ore/zi,dar sigur e interpretabil....



#13 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 28 August 2007 - 01:15 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 27 2007, 09:52 PM, a spus:

nu , deoarece nu prea ar fi corect ca un angajat care lucreaza 2 sau 6 ore sa beneficieze de acelasi numar de zile de concediu ca cel care lucreaza 8 ore

Este foarte corect. Ziua lui de concediu este de 2 ore pentru ca acesta este timpul de lucru din contract.Si plata este tot corespunzatoare celor 2 ore.



#14 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2007 - 01:46 PM

Vezi postareaLUIZAZZZ, la Aug 28 2007, 10:09 AM, a spus:

Mie imi pare foarte clar ca nu se poate da mai putin daca nu se specifica exceptii . Dar din moment ce timpul de lucru stabilit prin contractul individual de munca este de 2 ore/zi cred ca se subintelege faptul ca si zilele de concediu sint de cite 2 ore.


Si mie mi se pare corect 21 zile*2ore/zi,dar sigur e interpretabil....
pai asa se si interpreteaza...........nu se mai imparte zilele de Co la numarul de ore lucrate conf contract.



#15 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 August 2007 - 04:59 PM

normal ca daca trebuie sa ii platesti concediul i-l platesti la cele 21 zile de CO anual * 2 ore, 3 ore, 4, ore, 6 ore, etc..cat are inscris pe CIM. Nu o sa ai cum sa-i platesti 21 zile * 8 ore. Daca citesti mai atent calculul CO, ai sa vezi ca scrie ca se face media ultimelor 3 luni care se inmulteste cu nr zile CO. media ultimelor 3 luni nu tb sa fie mai mica decat salariul lunar primit de angajat.



#16 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2007 - 09:42 PM

Vezi postareaCRENGUTA, la Aug 15 2007, 12:23 PM, a spus:

Daca am un angajat cu 8 ore/zi in ianuarie – august (880 salariul) iar in septembrie- noiembrie CIM cu 2 ore/zi (220 lei salariul), in decembrie isi ia lua 21 de zile de CO cu indemnizatia calculata la media ultimelor 3 luni , adica la salariul de 220 lei ?? Desi a muncit trei sferturi de an cu norma intreaga isi ia concediul la norma partiala??
Dar daca concediul il lua in septembrie ?
Mai exact, angajatul are contract de 2h/zi, salar de incadrare de 165 lei, din data de 01.01.2007.Din 01.08.2007 se modifica ( reduce ) durata la 1h/zi, respectv si salariul de incadrare la 110 lei.In lunile mai, iunie, iulie are lucrate doar jumatate din zilele lucratoare din luna, restul fiind pontat in CFS.In acest caz, cum as putea sa-i calculez indemnizatia de concediu ????
La media zilnica a veniturilor iau in calcul zilelor si acelea din CFS???

La calculul mediei zilnice din ultimele 3 luni ( in situatia in care nu iau in calcul zilele din CFS, ci raportez venit realizat/zile lucrate),imi da o medie pe zi aproape dubla fata de salariul de incadrare al respectivul din luna august.
Cum este corect in definitiv ????



#17 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 September 2007 - 05:15 PM

Ma ajuta careva ???






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL