Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare imobil...taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare imobil...taxare inversa

5 replies to this topic

#1 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 24 August 2007 - 08:20 AM

Buna dimineatza!
Am urmatoarea nelamurire si sper ca cineva de aici sa ma ajute sa o clarific: firma la care lucrez a cumparat un teren pe care a construit un imobil si pe care acum il vinde. am facut factura de vanzare iar in rubrica de tva am trecut "taxare inversa" si vanzatorul si cumparatorul fiind persoane juridice romane inregistrate in scop de tva. Problema a aparut atunci cand contabilul cumparatorului ne-a spus ca inainte de emiterea acestei facturi trebuia sa depunem o notificare la Adm Fin pentru a avea dreptul de deducere a tva aferenta materialelor de constructie. Eu in norme am citit despre aceasta notificare la art. 141 si inteleg ca trebuia depusa doar dc optam pt taxarea acestei operatiuni scutita de taxa. Ma poate ajuta cineva?
multumesc



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 August 2007 - 08:42 AM

-eu una nu am auzit de asa ceva
-cum sa nu ai dreptul sa deduci materiale daca esti societate platitoare de tva?

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 August 2007 - 09:19 AM

"Contabilul cumparatorului" are dreptate ...

Livrarea de către orice persoană a unei construcții, a unei părți a acesteia și a terenului pe care este construită, precum și a oricărui alt teren , este o operatiune scutita fara drept de deducere .
CF art.141 alin (2) lit. f)

Se poate insa opta pentru taxarea operațiunilor prevăzute mai sus,
caz in care se depune Notificarea prevazuta in Anexa 1 la Norme.

Doar in cazul in care s-a depus Notificarea, se aplica taxare inversa,
fara notificare se considera operatiune scutita fara drept de deducere.



#4 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 24 August 2007 - 09:38 AM

ok...si eu ce ar trebui sa fac in cazul asta? anulez factura asta, depun notificarea dupa care fac alta factura pe care scriu la rubrica tva Scutit fara drept de deducere?pardon...depun notificarea dupa care emit alta factura pe care trec taxare inversa?



#5 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 24 August 2007 - 10:30 AM

se poate sa imi dea cineva si o a doua opinie pt ca ma uit la art. 160 si vad ca operatiunea asta s-ar incadra si la masuri simplificate si atunci dc tot sunt "simplificate" de ce sa ma complic cu art. 141?



#6 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 24 August 2007 - 04:39 PM

Articolul 160 se refera doar la operatiunile taxabile. In Norme metodologice apare:
" 82. (1) Condiția obligatorie prevăzută la art. 160 alin. (1) din Codul fiscal, pentru aplicarea măsurilor de simplificare, respectiv a taxării inverse, este că atât furnizorul/prestatorul, cât și beneficiarul să fie persoane înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, și operațiunea în cauză să fie taxabilă. Măsurile de simplificare se aplică numai pentru operațiuni realizate în interiorul țării astfel cum este definit la art. 125 2 din Codul fiscal. "


Deci daca vei opta pentru taxare conform conf. art. 141 lit. (3) prin depunerea notificarii din Anexa 1 la Norme vei putea sa deduci taxa aferenta achizitiilor

"Art. 145. (2) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operațiuni:
a) operațiuni taxabile; "

si vei aplica taxarea inversa pentru ca te vei incadra la art. 160 al. (2) lit. b)

Totusi se pune problema daca este constructie noua pentru ca:

"rt. 141
f) livrarea de către orice persoană a unei construcții, a unei părți a acesteia și a terenului pe care este construită, precum și a oricărui alt teren. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia sau a unui teren construibil, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat ori ar fi avut dreptul să-și exercite dreptul de deducere total sau parțial a taxei pentru achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:
1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcții, conform legislației în vigoare;
2. construcție înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;
3. livrarea unei construcții noi sau a unei părți din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcției sau a unei părți a acesteia, după caz, în urma transformării;
4. o construcție nouă cuprinde și orice construcție transformată astfel încât structura, natura ori destinația sa au fost modificate sau, în absența acestor modificări, dacă costul transformărilor, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea de piață a construcției, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformării;"

In cazul asta problema ma depaseste. Citeste si normele... In locul as solicita un raspuns in scris de la finante.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL