Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi 2007

10 replies to this topic

#1 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 August 2007 - 09:11 AM

nu stiu daca ati observat dar sunt multe firme care pe facturile noi nu mai trec serie doar un numar. Dupa mine nu e corect si risc sa se respinga TVA-ul de pe acea factura, nefiing intocmita cf Codului fiscal. Degeaba am incercta sa vb cu cei care le intocmesc ca doar n-o sa schimbe pt ca m-am gasit eu sa comentez. Seful meu zice sa nu le primesc dar deja s-au strans o gramda. printre firmele care au facturi fara serie se numara si upc cu care probabil multi dintre voi lucrati? ce parere aveti? exagerez ?????



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 August 2007 - 09:21 AM

Nu exagerezi deloc.




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 August 2007 - 10:47 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Aug 24 2007, 10:21 AM, a spus:

Nu exagerezi deloc.
Eu zic ca e interpretabil, caci nu e mentionata seria ca obligatorie in Codul fiscal, art.155, al.(5), care spune:
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
s.a.m.d.
Daca exista o singura serie de ce ar mai fii scrisa. Daca era obligatorie seria, textul trebuia sa fie asa:
a) seria facturii (una sau mai multe);
b) numar de ordine in cadrul seriei...
Matematic se poate considera seria spatiu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 August 2007 - 02:21 PM

Vezi postareanopris, la Aug 24 2007, 11:47 AM, a spus:

Vezi postareamarian.apetre, la Aug 24 2007, 10:21 AM, a spus:

Nu exagerezi deloc.
Eu zic ca e interpretabil, caci nu e mentionata seria ca obligatorie in Codul fiscal, art.155, al.(5), care spune:
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
s.a.m.d.
Daca exista o singura serie de ce ar mai fii scrisa. Daca era obligatorie seria, textul trebuia sa fie asa:
a) seria facturii (una sau mai multe);
b) numar de ordine in cadrul seriei...
Matematic se poate considera seria spatiu.



asa este, am sunat la metodologie si mi-au spus ca nu e trebuie neaparat serie. dar dupa mine e asa cum ai spus..... interpretabil. astept un raspuns scris de la finante. o sa-l postez cand il primesc....



#5 roxana nico

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 September 2007 - 02:46 PM

Vezi postareaemaharangus, la Aug 24 2007, 11:11 AM, a spus:

nu stiu daca ati observat dar sunt multe firme care pe facturile noi nu mai trec serie doar un numar. Dupa mine nu e corect si risc sa se respinga TVA-ul de pe acea factura, nefiing intocmita cf Codului fiscal. Degeaba am incercta sa vb cu cei care le intocmesc ca doar n-o sa schimbe pt ca m-am gasit eu sa comentez. Seful meu zice sa nu le primesc dar deja s-au strans o gramda. printre firmele care au facturi fara serie se numara si upc cu care probabil multi dintre voi lucrati? ce parere aveti? exagerez ?????


trimite-le o notificare, in care mentionezi MOnr.1056 din 30 dec 2006 in care este OMF 2226/2006 priviind utilizarea unor formulare financiar contabile, in care se mentioneaza: "vor asigura un regim intern de numerotare a facturii in conformitate cu prevederile cuprinse in anexa 4 care face parte integranta din prezentul ordin" :notworthy:



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 September 2007 - 09:15 AM

asa este, am sunat la metodologie si mi-au spus ca nu e trebuie neaparat serie. dar dupa mine e asa cum ai spus..... interpretabil. astept un raspuns scris de la finante. o sa-l postez cand il primesc....
[/quote]
Raspunsurile de la finante contin in subsol o nota in care se mentioneaza ca sunt opinii si nu sunt opozabile tertilor. Am avut o situatie in care un astfel de raspuns, pus in practica, a fost contestat de primul control . Nu l-au luat in considerare si toate insistentele mele au fost inutile. Era ceva legat de un TVA pe care mi l-au dat jos.
iuliana



#7 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 07 September 2007 - 09:58 AM

cred ca iti faci griji degeaba.
eu nu am vazut nicaieri sa faca specificare anume ca nr facturii trebuie sa aiba si serie si nr.
daca la furnizorul tau asa au fost adoptate procedurile interne de alocare a numerelor, tu, ca si client, nu vad de ce ai putea avea probeleme.
parerea mea...



#8 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 September 2007 - 09:43 AM

Buna ziua.
Puteti ,va rog, sa-mi spuneti daca conform acestei noi legislatii in cazul emiterii facturilor, este necesar sa faci adresa la imprimeria nationala pentru a ti se aloca o serie pe care o vei folosi pe facturile emise ? Parca am citit despre asta dar nu mai stiu unde.



#9 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 14 September 2007 - 01:25 PM

Nu.
nimeni nu gandeste pentru tine



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 September 2007 - 01:39 PM

Vezi postareakrina03, la Sep 14 2007, 10:43 AM, a spus:

Puteti ,va rog, sa-mi spuneti daca conform acestei noi legislatii in cazul emiterii facturilor, este necesar sa faci adresa la imprimeria nationala pentru a ti se aloca o serie pe care o vei folosi pe facturile emise ?
Nu-ti mai tine nimeni evidenta seriilor, dar esti obligat sa ti-o tii singur. Trebuie decizie a conducerii de numire a unei comisii de acordare anuala a intervalelor de facturi, chitante etc. si o evidenta clara a folosirii lor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 September 2007 - 05:05 PM

revin cu raspunsul de la finante

Va comunicam raspunsul DGFP Timis, Structura de Administrare Fiscala - Activitatea Metodologie si Administrarea Veniturilor Statului, la solicitarea dumneavoastra adresata MEF.
Potrivit anexei nr. 4 “Norme privind regimul intern de numerotare a facturii” din OMF 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, factura trebuie sa aiba un numar de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, numar ce trebuie sa fie secvential, stabilit de societate, astfel incat sa se asigure necesarul in functie de numarul de facturi emis.
Astfel, societatea trebuie sa stabileasca o procedura proprie de atribuire de serii si numere interne pentru facturile utilizate.
La art. 155 alin. (5) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, este stipulat ca factura cuprinde obligatoriu informatii privind numarul de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, care identifica factura in mod unic, Intrucat art. 146 (1) din Codul fiscal mentioneaza faptul ca pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa detina o factura care sa cuprinda informatiile prevazute la art. 155 alin. (5), in cazul unei interpretari restrictive a dispozitiilor legale, este posibil sa fie respins dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata. In opinia noastra, importanta insa este realitatea operatiunii economice. Aceasta adresa nu este act administrativ de autoritate, in sensul art. 1 din Legea nr. 554/2004 privind contenciosul administrativ, si nu este opozabila tertilor.


mie chiar mise pare aberant raspunsul lor..... trebuie serie dar nu trebuie

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 September 2007 - 03:17 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL