Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta/bilant de lichidare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


balanta/bilant de lichidare


236 replies to this topic

#221 Tigrutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2016 - 10:34 AM

ex monografie lichidare micro



#222 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 01 July 2016 - 10:58 AM

Unde???




#223 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2016 - 01:16 PM

Vezi postareamirceak, la 29 June 2016 - 12:44 PM, a spus:

Datoriile catre asociat se trec pe venituri si se impoziteaza ( bineinteles in cazul lichidarii) ?
da, daca asociatii renunta la ele.

Vezi postarea2016Konta, la 01 July 2016 - 10:58 AM, a spus:

Unde???
aici si in alte locuri de pe net.
oricum, notele contabile de intocmit depind de situatia concreta a conturilor.

oameni buni, cu siguranta ca in cele 11 pag. de la acest topic gasiti multe variante ale inchiderii pt lichidare, doar sa aveti rabdarea si bunavointa sa cititi mesajele - asta s-ar putea sa dureze mai putin decat asteptatul dupa un nou raspuns..



#224 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 24 July 2016 - 05:00 PM

Stimati colegi , in urma lichidarii unei microinteprinderi , a rezultat impozit pe profit de plata suma de 6 lei( 40 lei rezerva legala constituita cand firma era platitoare de impozit pe profit 40x16% =6 lei ).Am incercat sa depun declaratia 100 pt luna 6.2016 cu urmatoarele creante : impozit micro 0 lei , impozit dividende 698 lei si impozit profit 6 lei .Binenteles ca am primit mesaj de eroare la validare cum ca societatea nu figureaza ca fiind platitoare de impozit pe profit.Cum as putea declara acest impozit pe profit ?Este in regula daca il declar la impozit pe venituri din lichidare in declaratia 100? Va multumesc.



#225 lucluc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 August 2016 - 03:25 PM

Buna ziua,

O sa va rog sa fiti amabili si sa-mi oferiti si mie un raspuns la urmatoarele intrebari:

-Ce declaratii trebuiesc depuse la adm. financiara in perioada dintre dizolvare/lichidare societate si radiere? Este vorba de o dizolvare cu lichidare simultana fara lichidator.
-In ce conditii poate interveni radierea din oficiu, daca nu vor fi depuse declaratiile respective care cred ca vor genera amenzi?
Mentionez ca exista hotarare definitiva de dizolvare/lichidare si ca societatea nu are datorii la bugetul de stat sau altele.
Va multumesc!



#226 mariadina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2018 - 05:25 PM

Buna ziua,
trebuie sa fac bilantul de lichidare al unui srl microintreprindere, este vorba de o dizolvare si lichidare voluntara, daca poate sa ma ajute cineva cu aceasta inchidere la impozitare.
acum trebuie sa fac si bilantul pe 2017, dupa care sa duc bilantul de lichidare.
Problema este ca deja am depus declaratia 100 cu impozitul pe venit pe 2017, am putut sa o depun inca la anaf fara online si semnatura digitala. Mi-au spus ca ce este pe 2017 se poate depune pe suport hartie fara semnatura digitala asa ca as vrea sa inchid toate operatiunile care implica venit si impozit in decembrie sa fie pe 2017.

am niste conturi cu sold
455 imprumuturi asociati 1500 lei
462 o datorie mai veche de 10 ani 200 lei

am si o pierdere mai veche de 10 ani reportata in 117

daca inchid in decembrie conturile 455 si 467 cu venituri 758 o sa platesc impozit pe microintrepruindere 3% si trebuie depusa rectificativa declaratia 100, o sa fie de platit si penalizari
in casa nu sunt bani deci trebuie sa imprumut

oare cum este mai bine sa inchid acele conturi 455 si 462, in decembrie sau acum cand fac lichidarea
oare pot sa nu mai platesc impozit pe imprumuturile asociati si sa fac 455 = 117 ?

oare pot sa scap de declaratia 100 pe trimestrul 1 din 2018 ? nu am semnatura digitala si se depunde doar online

multumesc

Aceasta postare a fost editata de mariadina: 24 March 2018 - 05:26 PM




#227 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 24 March 2018 - 07:30 PM

In primul rand o mica atentionare, cf. Codului Fiscal ART. 47 - Definiția microîntreprinderii, printre conditiile care trebuie indeplinite pt. a fi considerata microintreprindere este si lit. e):
e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerțului sau la instanțele judecătorești, potrivit legii.

Referitor la inchidere ct. 455, in Ordinul 1802/2014 cu modificarile ulterioare, la sectiunea functiunea conturilor referitor la contul 455 sunt prevazute urmatoarele:
In debitul contului 455 "Sume datorate actionarilor / asociatilor" se inregistreaza:
- sumele restituite acționarilor/asociaților (512, 531);
- diferențe favorabile de curs valutar aferente datoriilor față de acționari/asociați (765);
- sume reprezentând datorii față de acționari/asociați, prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii (758).
Deci nu apare aici ca fiind posibila inregistrarea (debitarea contului 455) direct prin creditul lui 117
decat eventual prin 758, care nu este printre veniturile scutite la impozitul micro, dar fiind cont de venituri se inchide prin 121 si apoi mai departe prin 117

Sper sa mai apara si alte pareri, sugestii.



#228 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2018 - 07:38 PM

Cu o mica adaugire: declaratia 100 tot va trebui s-o depui, chiar daca este pe 0!
Asa ca nu are rost sa cauti tot felul de artificii si sa te complici.



#229 mariadina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 March 2018 - 09:30 AM

Vezi postareasirius, la 24 March 2018 - 07:30 PM, a spus:

In primul rand o mica atentionare, cf. Codului Fiscal ART. 47 - Definiția microîntreprinderii, printre conditiile care trebuie indeplinite pt. a fi considerata microintreprindere este si lit. e):
e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerțului sau la instanțele judecătorești, potrivit legii.

Referitor la inchidere ct. 455, in Ordinul 1802/2014 cu modificarile ulterioare, la sectiunea functiunea conturilor referitor la contul 455 sunt prevazute urmatoarele:
In debitul contului 455 "Sume datorate actionarilor / asociatilor" se inregistreaza:
- sumele restituite acționarilor/asociaților (512, 531);
- diferențe favorabile de curs valutar aferente datoriilor față de acționari/asociați (765);
- sume reprezentând datorii față de acționari/asociați, prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii (758).
Deci nu apare aici ca fiind posibila inregistrarea (debitarea contului 455) direct prin creditul lui 117
decat eventual prin 758, care nu este printre veniturile scutite la impozitul micro, dar fiind cont de venituri se inchide prin 121 si apoi mai departe prin 117

Sper sa mai apara si alte pareri, sugestii.

am vazut aici in exemplul cu studiul de caz ca au facut 455 cu 117 (nu stiu daca e voie sa dau link)
Din creanta pe care asociatul o detine asupra firmei s-a acoperit pierderea reportata :
455 = 117 65.398

http://contabilul.ma...l-contabil.html

deci nu au mai facut prin venit stergerea datoriei catre asociati

Vezi postareamgabi, la 24 March 2018 - 07:38 PM, a spus:

Cu o mica adaugire: declaratia 100 tot va trebui s-o depui, chiar daca este pe 0!
Asa ca nu are rost sa cauti tot felul de artificii si sa te complici.

am crezut ca nu mai este nevoie sa depun declaratia 100 pe cele doua luni din 2018 daca incheit totul in 2017
nu am semnatura digitala si am inteles ca nu se mai poate depune decat online
oare imi accepta si pe suport hartie daca e dizolvare ? sau cum sa obtin de la cineva semnatura digitala ?



#230 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 March 2018 - 12:04 PM

Dupa mine este corecta inregistrarea 455=117 (chiar daca nu apare in functiunea conturilor) mai ales ca in credit 455 sunt destui care pot pune dividendele nete neridicate lasate la dispozitia societatii. Ori dividendele nete au fost impozitate odata inainte de repartizarea profitului net si inca odata la distribuirea lor.

Cat despre functiunea conturilor in capitolul 16 pct.596 alin. (2) din Anexa la Ordin scrie clar:
(2) Funcțiunea conturilor prezentată în acest capitol nu este limitativă, fiind exemplificat modul de înregistrare contabilă a principalelor operațiuni economico-financiare.



#231 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 March 2018 - 12:21 PM

As fi vrut sa editez postarea precedenta dar nu mai e posibil (desi nu a aparut nici un raspuns dupa ea inca) si sa adaug ca inregistrarea respectiva ar putea avea sens numai in anumite situatii (cum ar fi si inchiderea unei firme) si evident daca ct.117 are sold debitor doar, altminteri s-ar mari soldul creditor a ct.117 si atunci apar alte probleme ulterioare ca si profit nerepartizat. Oricum nici asa nu am certitudinea ca e tocmai bine sau acceptabil ceea ce am scris :)

Aceasta postare a fost editata de sirius: 25 March 2018 - 12:30 PM




#232 ELENAMONICAVOINEA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2018 - 12:30 PM

Buna ziua

Este prima oara cand ma ocup de inchiderea unui SRL, si as avea nevoie de ajutor, va rog .
Sunt in urmatoarea situatie :
- la data de 14.05.2018 s-a semnat AGA pentru lichidare si a fost inregistrata la data de 16.05.2018
- Bilantul la data de 31.12.2017 a fost depus
- Contabil firma este inchisa la data de 14.05.2018 , are toate conturile pe 0
- la data de 25.04.2018 am depus declaratia 100
- la data de 04.05.2018 am depus declaratia 100 pentru a achita impozitul generat in urma notelor contabile pentru inchiderea societatii

Saptamana viitoare urmeaza sa depun dosarul la Regsitru Comertului pentru faza II , pentru a finaliza lichidarea .
Dar va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri :
1. Declaratia la data 25.07.2018 trebuie sa o depun, societatea fiind in curs de lichidare? Am primit notificare pentru ea .
2. Bilantul de lichidare ce data va avea ? il pot face la 31.05.2018 sau este prea tarziu sa-l depun acum cu acea data ? Risc sa primesc amenda ?se inregistrare si la ANAF acest bilant sau doar la Registru ?
3. Societatea este o microintreprindere fara TVA . Care formular ar trebui sa-l folosesc ? S1039 alaturi de S1004 ? in care trec ca si solduri initiale soldurile la 31.12.2017 ?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ELENAMONICAVOINEA: 22 August 2018 - 12:31 PM




#233 DenisaEelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 September 2018 - 10:33 AM

Buna ziua, Pentru o lichidare - SRL, lichidare voluntara fara lichidator, micro, dupa inchdiera conturilor (Total sold final din balanata = 0(zero)), F10 se completeaza in coloana 2 cu 0 (zero), F20 se completeaza in coloana 2 cu sumele din inchiderea conturilor sau cu 0(zero)? La formularul S1039 se bifeaza a doua casuta - situatii financiare dupa lichidare? Multumesc!



#234 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 01 September 2018 - 01:03 PM

E suficient F10 unde coloana a doua are sumele zero. Nu mai e cazul de F20. Oricum nu mai exista corelatii.
Da, la formularul S1039 se bifeaza a doua casuta - situatii financiare dupa lichidare



#235 MiCris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2019 - 01:52 PM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie. Un SRL care nu mai are activitate de aproximativ sapte-opt ani , cu un singur asociat , a hotarat sa se inchida. In momentul in care am solicitat certificatul fiscal , am depus 010 pentru trecere de la micro la impozit pe profit .
Avocatul , mi-a spus putin mai devreme sa ii pregatesc bilantul de lichidare pentru ONRC .
Am inchis conturile 1012 si 1061 prin 456 , 4424 si 4311 le-am inchis prin 6588 , in schimb , conturile 1171 si 4551 nu stiu prin ce conturi sa le inchid. Din ce am citit in ord.1802 , am inteles ca trebuie sa fac articolul : 4551 - 7588
7588 - 121
121 - 1171
Dar pe 1171 cum il inchid ?
Si mai ales, calculez impozit pe profit ? Cum procedez pentru a-l calcula ? Calculez la soldul lui 121 , sau din soldul lui 121 scad 1171 iar la valoarea ramasa calculez impozitul?
In momentul de fata soldurile mele sunt : ct 1171 = 25700 (sd)
ct 4551 = 25400 (sc) .



#236 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2019 - 04:05 PM

Exista un topic mare despre bilantul de lichidare, l-am unit cu al tau.
Citeste ce s-a scris la acest topic, poate te ajuta. :smile:



#237 MiCris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2019 - 08:14 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 06 April 2019 - 04:05 PM, a spus:

Exista un topic mare despre bilantul de lichidare, l-am unit cu al tau.
Citeste ce s-a scris la acest topic, poate te ajuta. :smile:
Multumesc mult !





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL