Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007


829 replies to this topic

#61 ovidiubogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 09 September 2007 - 11:06 PM

Eu am avut varianta 2. In afara de control financiar , totul e din carte. Problema majotra a fost ieri . Am avut varianta 9 . La fiscalitate am avut o problema in care ni se dadea veniturile si cheltuielile cumulate pe primele 3 trimestre si ni se cerea sa stabilim care este impozitul pe profit datorat pe trim II . se poate determina ? sau era o eroare de redactare. Eu sper sa fie eroare si sa se conteste subiectul si sa se dea din oficiu punctele pentru problema respectiva.



#62 memi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 September 2007 - 06:18 AM

pentru melua - cine v-a spus ca problemele la control erau gresite si ca nu conteaza ce raspundeti? caci intradevar n-aveau nici o legatura cu cartea de grile.
iar pentru ceilalti - eu am avut, duminica, numarul 8 pentru care atasez subiectele.Fisier atasat  8.PDF   195.59K   411 downloads




#63 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 September 2007 - 09:18 AM

Daca tot e vorba de pareri am si eu ceva de spus. :pullhair:
Consider "un pic" aiurea sa nu se verifice subiectele si sa se dea pe teava asa, cu greseli, sa le corectam noi.

Nu am putea sa ne corectam si lucrarile?
:notworthy:



#64 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 09:39 AM

Neata!!!
si voi ati auzit ca se afiseaza in 1oct?



#65 crengus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 10 September 2007 - 09:40 AM

Buna dimineata,

Stie cineva modul de afisare a rezultatelor? Pentru cei respinsi afiseaza si notele obtinute la fiecare materie????



#66 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 09:42 AM

In anii anteriori cei admisi s-au afisat fara note, iar cei respinsi cu toate notele obtinute.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#67 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 September 2007 - 09:46 AM

Vezi postareawilla, la Sep 10 2007, 10:39 AM, a spus:

Neata!!!
si voi ati auzit ca se afiseaza in 1oct?

Pe noi asa ne-au anuntat in sala, dupa examen.
Vorbesc de Bucuresti.



#68 pytea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 September 2007 - 11:34 AM

Vezi postareamemi, la Sep 10 2007, 07:18 AM, a spus:

pentru melua - cine v-a spus ca problemele la control erau gresite si ca nu conteaza ce raspundeti? caci intradevar n-aveau nici o legatura cu cartea de grile.
iar pentru ceilalti - eu am avut, duminica, numarul 8 pentru care atasez subiectele.Atasament 8.PDF

si eu am avut nr 8 duminica, dar subiectele difera de cele pe care le-ai postat. De ce oare?????????



#69 melua

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 September 2007 - 11:50 AM

pentru melua - cine v-a spus ca problemele la control erau gresite si ca nu conteaza ce raspundeti? caci intradevar n-aveau nici o legatura cu cartea de grile.
iar pentru ceilalti - eu am avut, duminica, numarul 8 pentru care atasez subiectele. 8.PDF ( 195.59k ) Număr de descărcări: 82


Cei care ne-au supravegheat au sunat la bucuresti si cica asa au primit indicatii. Sper sa fie adevarat, am vazut ca in alte judete nu s-a spus la fel.



#70 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 12:00 PM

Vezi postareapytea, la Sep 10 2007, 12:34 PM, a spus:

si eu am avut nr 8 duminica, dar subiectele difera de cele pe care le-ai postat. De ce oare?????????
Nu au cum sa difere. Postasem si eu un pic mai devreme exact subiectul 8 aici
http://www.conta.ro/forum/index.php?act=fi...&pid=142898
si nu difera cu absolut nimic ceea ce mi-am amintit eu.

Vezi postareamelua, la Sep 10 2007, 12:50 PM, a spus:

Cei care ne-au supravegheat au sunat la bucuresti si cica asa au primit indicatii. Sper sa fie adevarat, am vazut ca in alte judete nu s-a spus la fel.
Noua ne-au spus ca sunt ok si ca sunt foarte simple. Ca un expert trebuie sa cunoasca asa ceva, iar notiunile care se aplicau erau banale.
Ca cine ne-a spus noua ca subiectele trebuie sa fie din cartea de grile? Subiectele trebuiau sa fie din bibliografie si sunt din bibliografia pentru examen. Cartea de grile era doar un punct din bibliografia de examen.
Deci, nici vorba ca nu se vor lua in considerare...
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#71 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 10 September 2007 - 01:17 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 10 2007, 01:00 PM, a spus:

Vezi postareapytea, la Sep 10 2007, 12:34 PM, a spus:

si eu am avut nr 8 duminica, dar subiectele difera de cele pe care le-ai postat. De ce oare?????????
Nu au cum sa difere. Postasem si eu un pic mai devreme exact subiectul 8 aicihttp://www.conta.ro/forum/index.php?act=fi...&pid=142898si nu difera cu absolut nimic ceea ce mi-am amintit eu.

Vezi postareamelua, la Sep 10 2007, 12:50 PM, a spus:

Cei care ne-au supravegheat au sunat la bucuresti si cica asa au primit indicatii. Sper sa fie adevarat, am vazut ca in alte judete nu s-a spus la fel.
Noua ne-au spus ca sunt ok si ca sunt foarte simple. Ca un expert trebuie sa cunoasca asa ceva, iar notiunile care se aplicau erau banale.Ca cine ne-a spus noua ca subiectele trebuie sa fie din cartea de grile? Subiectele trebuiau sa fie din bibliografie si sunt din bibliografia pentru examen. Cartea de grile era doar un punct din bibliografia de examen.Deci, nici vorba ca nu se vor lua in considerare...
Dar de ce cand am dat 650000 lei pe cartea de grile nu ne-au spus sa nu o luam ca nu ne ajuta cu nimic. Sau puteau sa editeze una care sa cuprinda doar grilele, fara studii de caz si teorie si bineinteles la un pret mai mic... concluzia mea ...niste nesimtiti...

Vezi postareateea1, la Sep 9 2007, 10:56 PM, a spus:

Eu una am un gust amar dupa acet examen.Tot ce mi s-a intamplat mi-a adus aminte de era comunista. Comunism pur.Oamenii care au facut subiectele stiau ce contine cartea CECCARULUI?Daca nu se dadeau subiectele din aceasta carte de ce nu s-a anuntat......si am dat ca prostii atatia bani pe ea.Bataie de joc si pus pumnul in gura sa nu putem face nimic sa suportam toate mizeriile.A rezolvat cineva din cei care au facut subiectele contra cronometru??????Ca sa nu mai vorbim ca eu dau examen de acces pentru EXPERT CONTABIL nu sunt inca EXPERT ca sa mi se dea asemenea grad de complexitate. Eu ma bazez ca in acesti 3 ani de stagiu ma voi forma ca EXPERT. Pai daca problemele de acum sunt identice cu cele de final de ce nu mi se da direct diploma de EXPERT si tb. sa mai astept inca 3 ani?Si tb. sa suportam capriciile si fixatiile si comunismul unor oameni care s-au intepenit in scaunele lor la caldurica si la bine si nu vor sa mai faca nici un pas spre lumea civilizata si cui nu-i convine sa ...nu ne deranjeze.............................RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!
asa este, subscriu si eu la cele scrise de tine.



#72 crengus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 10 September 2007 - 02:40 PM

[Noua ne-au spus ca sunt ok si ca sunt foarte simple. Ca un expert trebuie sa cunoasca asa ceva, iar notiunile care se aplicau erau banale.
Ca cine ne-a spus noua ca subiectele trebuie sa fie din cartea de grile? Subiectele trebuiau sa fie din bibliografie si sunt din bibliografia pentru examen. Cartea de grile era doar un punct din bibliografia de examen.
Deci, nici vorba ca nu se vor lua in considerare...
[/quote]


Mi se pare draguta remarca "un expert trebuie sa cunoasca...." . Pai noi tocmai de asta dam examen de ACCES, abia peste 3 ani se presupune ca vom fi experti, nu???



#73 cons

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 September 2007 - 03:34 PM

Vezi postareamelua, la Sep 10 2007, 12:50 PM, a spus:

pentru melua - cine v-a spus ca problemele la control erau gresite si ca nu conteaza ce raspundeti? caci intradevar n-aveau nici o legatura cu cartea de grile.
iar pentru ceilalti - eu am avut, duminica, numarul 8 pentru care atasez subiectele. 8.PDF ( 195.59k ) Număr de descărcări: 82


Cei care ne-au supravegheat au sunat la bucuresti si cica asa au primit indicatii. Sper sa fie adevarat, am vazut ca in alte judete nu s-a spus la fel.




#74 melua

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 September 2007 - 04:02 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 10 2007, 01:00 PM, a spus:

Vezi postareapytea, la Sep 10 2007, 12:34 PM, a spus:

si eu am avut nr 8 duminica, dar subiectele difera de cele pe care le-ai postat. De ce oare?????????
Nu au cum sa difere. Postasem si eu un pic mai devreme exact subiectul 8 aici
http://www.conta.ro/forum/index.php?act=fi...&pid=142898
si nu difera cu absolut nimic ceea ce mi-am amintit eu.

Vezi postareamelua, la Sep 10 2007, 12:50 PM, a spus:

Cei care ne-au supravegheat au sunat la bucuresti si cica asa au primit indicatii. Sper sa fie adevarat, am vazut ca in alte judete nu s-a spus la fel.
Noua ne-au spus ca sunt ok si ca sunt foarte simple. Ca un expert trebuie sa cunoasca asa ceva, iar notiunile care se aplicau erau banale.
Ca cine ne-a spus noua ca subiectele trebuie sa fie din cartea de grile? Subiectele trebuiau sa fie din bibliografie si sunt din bibliografia pentru examen. Cartea de grile era doar un punct din bibliografia de examen.
Deci, nici vorba ca nu se vor lua in considerare...


Eu nu as putea spune inca "nici vorba ca nu se vor lua in considerare".....e posibil ca cei din judetul in care ai dat tu examen sa nu fi fost informati suficient de bine atunci. La noi s-au intalnit cei care ne-au supravegheat si au discutat despre asta apoi au sunat la Bucuresti. Asa ca.....sa mai asteptam sa vedem ce va fi



#75 xtina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 September 2007 - 05:30 PM

Vezi postareaalinutzamartinutza, la Sep 8 2007, 09:58 PM, a spus:

cred k dreptul a fost sg materie l kr au fost subiectele ,nu numai k au fost identice, ci au fost &din krte..k l conta&fiscalitate au fost l 1 sight...
a fost cineva nr 10?


Vezi postareabituminel, la Sep 8 2007, 08:54 PM, a spus:

la varianta 4 la drept toate problemele erau din carte, cuvant cu cuvant :).

la cat era si io zic ca trebuia 4 ore minim.


da eu am avut var 10

la fiscalitate la probl 4) cu vanzre masina noua ce ai scris ?



#76 cattanase

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2007 - 06:20 PM

:notworthy: bataie de joc acest examen, sa le fie rusine, cred ca nici ei nu stiu sa raspunda la toate problemele acelea, fiecare este bun la o materie, ei vor sa fim buni la toate. ATUNCI DE CE MAI EXISTA EXAMEN PENTRU CONSULTANT FISCAL DACA PE NOI NE OMOARA LA FISCALITATE CU PROBLEMELE ALEA SUPER GRELE? DAR LA DREPT CE ERAM JURISTI? :pullhair:



#77 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 10 September 2007 - 06:33 PM

salut! eu am avut duminca var 10 si vreau sa va spun ca prob de la control au fost acelasi si la mine cuvant cu cuvant ca si la var 8. astia ne-au dat acelasi probleme la control la toti?



#78 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2007 - 06:39 PM

Vezi postareaalexdolofanul, la Sep 10 2007, 07:33 PM, a spus:

salut! eu am avut duminca var 10 si vreau sa va spun ca prob de la control au fost acelasi si la mine cuvant cu cuvant ca si la var 8. astia ne-au dat acelasi probleme la control la toti?

da, a fost la fel la toata lumea



#79 katya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 September 2007 - 07:19 PM

eu sunt super stresata si ma consum f tare pentru examenul asta de rahat, dar as vrea sa discutam putin pe baza sub la control.
cat era tva-ul de recuperat 10000 sau 5000? cat era prejudiciul la probvl cu caramizi - 60000 70000 sau 10000? ia la problema cu terenul cat era 75000 sau nimic\? eu una nu mai am somn noaptea, va rog spuneti ceva despre astea ca nu mai suport si astia ne dau raspuns peste 3 saptamani.



#80 gianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2007 - 07:24 PM

la fiscalitate la probl 4) cu vanzre masina noua ce ai scris ?
[/quote]

Si eu am avut varianta 10.Bine'nteles ca am zbarcit-o la problema cu masina noua. raspunsul din cate am incercat eu dupa, a fost ca din tva-ul care il factura pentru vanzarea masinii se scadea cel de la cumparare. Ce simplu, nu? Chiar nu mai are sens sa ne ofticam acum, faptul este consumat si oricum ne-au tras-o la toti deodata cu controlul. Tocmai de aia ne-au si dat tuturor la fel, pentru ca nu le-a fost frica ca am fi copiat unii de la altii, puteau sa ne lase si cu cursurile pe masa. La cata deontologie este si bla-bla-urile lor comuniste ... sunt niste jegosi. daca pic anul asta sper sa-mi treaca greata pana la anul ca sa pot da din nou. Inca nu stiu insa daca o voi face.Sunt prea suparata acum. :notworthy:
Gianina






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL