Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 42

Salt la continut


parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007


829 replies to this topic

#821 domnul D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 03:15 PM

Vezi postareaDaniela.Zaharia, la Oct 3 2007, 04:00 PM, a spus:

Rezultatele in urma analizarii contestatiilor depuse de candidatii declarati respinsi la examenul de acces la stagiu pentru profesia de expert contabil/contabil autorizat, sesiunea 8-9 septembrie 2007 se vor afisa pe site-ul CECCAR si la filialele de domiciliu ale candidatilor, miercuri 10 octombrie 2007, ora 16:00.

sursa : www.ceccar.ro


mai fierbem o saptamana :smile:



#822 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 03 October 2007 - 05:10 PM

E foarte dezamagitor ca la conta si fiscalitate sa ai note f mari si sa pici la drept...
[/quote]

desi mi e greu sa vb despre asta, si eu am picat tot la drept. Nici prin vis sa mi treaca. Am luat note foarte mari, la control am avut emotii mari, si cu stupoare am aflat ca l am luat. Surpiza la drept am luat 3.24 ??? Ceva trebuie sa se fi gresit. Nu puteam sa scriu bine doar de atat.




#823 Nicol_Ilie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 October 2007 - 05:17 PM

Vezi postareaiuly.stefan, la Oct 2 2007, 05:32 PM, a spus:

Acest examen nu este nicicum o verificare a cunostintelor. E o alta testare a capacitatii de “ a se descurca” a romanului.
Eu am luat pentru ca am intuit gandirea lor comunista, in consecinta : am scris la absolut toate subiectele (prin urmare la unele aberant, pe alaturi, imi mai aduceam aminte de ceva, reveneam, iar deviam etc);
am respectat ordinea ceruta de ei in rezolvarea subiectelor ( sa nu il enervez pe ala care corecteaza); am scris citet, clar, mare, fara taieturi etc.; desi aberam am cautat sa scriu “cantitativ” suficient pentru fiecare subiect si aberatiile mele sa fie cat de cat in limite; limba de lemn – am scris mult dar nu am spus nimic si constant m-am invartit in jurul a ce stiam (de la materie la materie). Nu ma consider deloc mai istet decat cei care au picat! (am reusit ajutat de cei 10 ani de experienta in bataia de joc din mediul contabil-fiscal romanesc).
Imi pare chiar putin rau ca am luat acest examen pentru ca daca nu il luam vroiam sa ma reorientez spre alta meserie, in care viata mea sa nu graviteze in mod constant in jurul datei de 25 ale lunii si de craciun sa stau cu familia , nu sa alerg prin oras cu sacul de declaratii, samd.
Sunt contabil si lucrez la o firma de contabilitate, avem lunar controale pentru rambursare tva, garzi ,protectia muncii, politie economica etc. si cunosc foarte bine gandirea oamenilor ce lucreaza in institutii gen CECCAR .
Succes tuturor !

Sunt de acord cu tine iuly.stefan. Este foarte adevarat ce ai spus. Cei care au luat nu sunt mai buni decat cei care au picat ci doar au scris mai frumos, s-au descurcat putin mai bine si stiau cum gandesc capetele patrate din CECCAR. Si atunci...valoarea expertului unde e???? Daca accesul la aceasta profesie e astfel....ce sa intelegem ???? :smile:
Eu am luat examenul, dar nu ma bucur prea tare. Mi se pare o bataie de joc crasa.
Oricum multa bafta celor care au depus contestatii!!!!!!



#824 Petrov

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 06:15 PM

aceeasi surpriza am avut-o si eu la evaluare. a fost materia de care am fost cea m sigura, chiar m-am verificat dupa examen la cateva subiecte, si stupoare, nota 3.... Nu stiu ce sa cred, ori nu au corectat toate subiectele, ori au pus notele din burta. Nici nu ma pot baza pe contestatia depusa pentru ca le pot trata cu aceeasi indiferenta. Nu stiu la cine m-as putea adresa.



#825 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2007 - 04:38 PM

Vezi postareaRoxanee, la Oct 2 2007, 08:50 PM, a spus:

Sa inteleg ca pentru noi cei cu scris de doftor nu ramane altceva de facut decat sa luam lectii de caligrafie, ca altfel picam si la anu'.......... :smile:
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar daca vezi in ce hal scriu eu, o s-o iei la fuga. Haideti sa fim seriosi! Nu a fost un examen de caligrafie. Eu am scris destul de urat, m-am si grabit pentru ca intrasem in criza de timp(rezolvasem totul pe ciorne si apoi am transcris), si am raspuns pur si simplu la obiect (nu am batut campii). Si uite ca l-am luat.
elenacca



#826 Nicol_Ilie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 October 2007 - 04:43 PM

Vezi postareaElena Pana, la Oct 4 2007, 05:38 PM, a spus:

Vezi postareaRoxanee, la Oct 2 2007, 08:50 PM, a spus:

Sa inteleg ca pentru noi cei cu scris de doftor nu ramane altceva de facut decat sa luam lectii de caligrafie, ca altfel picam si la anu'.......... :smile:
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar daca vezi in ce hal scriu eu, o s-o iei la fuga. Haideti sa fim seriosi! Nu a fost un examen de caligrafie. Eu am scris destul de urat, m-am si grabit pentru ca intrasem in criza de timp(rezolvasem totul pe ciorne si apoi am transcris), si am raspuns pur si simplu la obiect (nu am batut campii). Si uite ca l-am luat.
Felicitari ca ai luat . Mie-mi pare rau sa te dezamagesc. Mai dezamagita de-atat nu cred ca pot fi. Cunosc persoane bine pregatite care au experienta mai mare decat a mea si stiu cat de pricepute sunt in domeniu....unele cu scris frumos altele cu scris urat....si totusi nu au luat. De ce? Pentru ca nu au fost obiectivi in corectare. Au corectat in diagonala. N-au fost corecti.



#827 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 08 October 2007 - 06:56 PM

Vezi postareaNicol_Ilie, la Oct 8 2007, 05:43 PM, a spus:

Felicitari ca ai luat . Mie-mi pare rau sa te dezamagesc. Mai dezamagita de-atat nu cred ca pot fi. Cunosc persoane bine pregatite care au experienta mai mare decat a mea si stiu cat de pricepute sunt in domeniu....unele cu scris frumos altele cu scris urat....si totusi nu au luat. De ce? Pentru ca nu au fost obiectivi in corectare. Au corectat in diagonala. N-au fost corecti.
Vorba lui Moromete: Pe ce te bazezi???



#828 geta geta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 January 2008 - 01:31 PM

:lostit (13): Asa este examenul de anul trecut a fost o tampenie, nimeni nu se astepta la asemenea rezultate, au luat ex cine nu te asteptai unii nu aveau nimic de-a face cu conatabiliatea si au luat, altii care au muncit din greu si au avut aceleasi rezolvari au picat, efectiv nu stii ce poti face. Degeaba am invatat, degeaba am urmat cursul, si in final am pierdut peste 10 mil iar altii care s-au prezentat doar la ex surpriza - au luat!
Si unde mai pui ca ultimul material a fost dat cu o saptamana inainte, chiar si cartea de grile a aparut in ultimul timp, si contrar asteptarilor noastre s-au dat subiecte care nu existau in nici un material, iar promovabilitatea a fost extrem de mica - niciodata nu s-a intamplat asa.
In rest mult succes la invatat, s-ar putea sa invatati degeaba CA MINE :thumbup: :lnr (21): :seas (2): , sau poate cu un gram de noroc sa luati acest ex. extrem de controversat!



#829 dana_cs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 March 2008 - 09:38 PM

Vezi postareaiuliapuf, la Sep 11 2007, 08:37 AM, a spus:

Eu nu am dat examenul de expert, si probabil nu o sa-l mai dau niciodata cu subiectele pe care le-au dat domnii de la CECCAR anul asta, si ce o sa mai dea anul viitor, Dumnezeu stie. La ei vad ca trebuie sa fii cu adevarat expert inainte de a da examenul. Sa invite niste experti care au luat examenul pana acum 2 ani, sa rezolve subiectele de acum. Cred ca o sa aiba o surpriza.
Cine a dat examenul anul asta e chiar foarte tare, mai ales daca il ia.
Eu am luat examenul de consultant in iunie, subiectele nu au fost foarte grele, au aparut inainte pe internet (in numar de 500, deci putine pe langa ce ati avut voi) au fost numai grile, s-a vorbit, a fost chiar lejer.
Eu cred ca trebuie sa fiti mandri ca ati dat asa un examen si sa dea Dumnezeu sa-l luat ca voi chiar meritati.
Eu va felicit de acum.


Vezi postareaiuliapuf, la Sep 11 2007, 08:37 AM, a spus:

Eu nu am dat examenul de expert, si probabil nu o sa-l mai dau niciodata cu subiectele pe care le-au dat domnii de la CECCAR anul asta, si ce o sa mai dea anul viitor, Dumnezeu stie. La ei vad ca trebuie sa fii cu adevarat expert inainte de a da examenul. Sa invite niste experti care au luat examenul pana acum 2 ani, sa rezolve subiectele de acum. Cred ca o sa aiba o surpriza.
Cine a dat examenul anul asta e chiar foarte tare, mai ales daca il ia.
Eu am luat examenul de consultant in iunie, subiectele nu au fost foarte grele, au aparut inainte pe internet (in numar de 500, deci putine pe langa ce ati avut voi) au fost numai grile, s-a vorbit, a fost chiar lejer.
Eu cred ca trebuie sa fiti mandri ca ati dat asa un examen si sa dea Dumnezeu sa-l luat ca voi chiar meritati.
Eu va felicit de acum.

buna Iulia
spune-mi si mie unde gasesc cele 500 grile pentru consultant? M-am gandit si eu la examen, dar spune si mie ce face un consultant fiscal, care e avantajul? Legea zice ca poti face expertize contabile, in ce sens?



#830 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 30 July 2008 - 12:03 AM

AM O MARE NELAMURIRE!!!
IN ORDINUL 1752/2005,ACTUALIZAT, LA ART.3,ALINEAT 3 SE MENTIONEAZA :
"Potrivit legii contabilității, situațiile financiare anuale trebuie însoțite de o declarație scrisă de asumare a răspunderii conducerii persoanei juridice pentru întocmirea situațiilor financiare anuale".
De cand raspunde conducerea (care presupun ca se refera la administratorul unei societati,si nu la contabil-sef, director sau la un membru ceccar) pentru intocmirea situatiilor financiare?Cand am intocmit sit.financiare la 31.12.2007, eu ca si contabil-sef angajat cu contract de munca,am completat o astfel de declaratie de asumare a raspunderii pt.intocmirea sit.fin. si nu administratorul societatii!
Am intalnit si un caz in care sit.fin.erau intocmite de o societate membra ceccar si tot ea a semnat si o astfel de declaratie, nicidecum administratorul!
ROG RASPUNS!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL