Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#41 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 29 January 2008 - 06:18 PM

ai mai multe obtiuni
-vinzi la val ramasa dupa ce ai scazut amortismentul
-vinzi la o val mai mare si platesti imp pt diferenta
-vinzi la o val mai mica decat val din contab si at ch ram este nedeductibila

scuze pt greseli de tipar, ma cam grabesc



#42 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2008 - 08:08 PM

o vinzi la ce valoare e pe piata si ce valoare ramane neamortizata o bagi pe cheltuiala nedeductibila.
atat
asta e parerea mea

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 09:59 PM




#43 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 February 2008 - 03:52 PM

va rog sa ma ajutati cum sa ies basma curata din urmatoarea incurcatura:
- in anul 2006 am avut o vz auto a unei masini amortizate integral; am inregistrat vanzarea , dar nu am scos-o din evidenta; in dec la inventar, a fost un balamuc de nedescris .... asa ca spre rusinea mea.... nu am sesizat chestia asta !
- ce este de facut acum ?
- pot sa o scot din evidenta acum ? daca operatiunea se refera la 2006, trebuie sa specific in notele la bilantul pe 2007?
- sincer m-au cam trecut toate caldurile cand am sesizat greseala....... si am un stres cat casa..... asa ca va rog sa ma ajutati



multumesc anticipat ,
Andrei



#44 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 February 2008 - 04:54 PM

Nu mi-e clar de unde trebuia s-o scoti. Vanzarea in sine (insotita de creditarea lui 212) reprezinta scoaterea din evidenta. Daca mai exista si alte evidente necontabile (fisa mijlocului fix, registrul nr.de inventar etc,) sunt chestii necontabile care nu au legatura cu bilantul. Daca ai contat doar vanzarea (4111) si nu ai inchis 212 cu amortizarea, se poate face si acum, dar inventarul nu o sa se potriveasca cu contabilitate si nici cu bilantul, pana nu faci corectia. Mai bine faci bilantul conform conturilor si spui in nota explicativa ca in realitate, dintr-o scapare de inregistrare, acea masina faptic a iesit dar scriptic nu, eroare care se va corecta in 2008.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 10:00 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#45 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 February 2008 - 05:49 PM

- la data vanzarii am inregistrat doar fact de vanzare , presupunand ca a fost inchis 212 dupa cei 5 ani de amortizare ( fara sa verific ), in realitate nu fusese scos mij fix dupa cei 5 ani , asa ca am c/v masinii in sold ! ; eu ma gandeam ca as putea face inregsitrarea la dec 2007, astefl incat sa fie OK inventarul; si in conditiile astea sa mai mentionez in notele de la bilant .... asa cum spuneai mai sus ???? (pt faptul ca operatiunea se refera la 2006 ???)


Andrei



#46 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 February 2008 - 05:53 PM

la decembrie fa art 2813=212 si scoate-o din evidenta sa nu apara la inventar pt ca oricum anul acesta nu ai calculat amortiz ea fiind amortiz integral din 2006
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#47 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 February 2008 - 06:19 PM

va multumesc, nopris si mariana :tongue:

Andrei



#48 micrintreprindere

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 February 2008 - 05:38 PM

poti sa o vinzi la o val mai mica decit val ramasa si dif este deductibila (pina la 31.12.2006 deductibilitatea era legata de vanzarea prin licitatii sau unit specializate acum-de la 01.01.2007 acel text s-a eliminat deci deductibilitate 100%)



#49 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 12 February 2008 - 07:13 PM

Poti sa-mi spui si baza legala? merci



#50 ariane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 February 2008 - 11:46 AM

calculez tva colectata la val ramasa neamortizata?



#51 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2008 - 10:16 AM

Vezi postareaariane, la Feb 18 2008, 01:46 PM, a spus:

calculez tva colectata la val ramasa neamortizata?
am aceeasi mare dilema. unde scrie?



#52 fotopoulus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 February 2008 - 10:58 PM

VA ROG SA MA AJUTATI,
daca un srl nu are activitate de 4 ani, dar este in stare de functionare, poate vinde un autoturism second hand intrat in firma in 2002?este amortizat?cu ce valoare poate vinde?
va multumesc



#53 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 07 March 2008 - 11:58 PM

Vezi postareaariane, la Feb 18 2008, 11:46 AM, a spus:

calculez tva colectata la val ramasa neamortizata?

Tva calculezi la venitul din vanzare nu la cheltuiala cu vanzarea...

Inregistrezi factura de vanzare:

461 = % cu pretul de vanzare
7583
4427

si scoaterea din evidenta a mijl fix:

% = 2133 cu val de intrare in contabilitate
281 amortizarea
6583 val. neamortizata
Every thing happens for a reason.



#54 ltaloi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Interests:sa am descurc putin in contabilitate

Postat 10 March 2008 - 10:37 AM

Buna ziua, eu nu sunt contabil.. si am incercat sa inteleg ceva din niste formule pe care le-ati postat aici pe forum, adica din acea logica de cum se opereaza pe conturi, dar ma depaseste chestia. Sunt doar adm-ul unei MicroIntreprinderi, si ma roaga cumnatul sa-i iau masina pe firma (de afara, cica sunt formalitatile de vama mai simple pentru firme) si apoi dupa 1 an sa i-o vand lui (inapoi).
Acum ma intreb si eu, am vazut ca se poate vinde practic la orice valoare, si in primele 2 cazuri e OK si nu e nici o problema.
Totusi care sunt implicatiile fiscale daca o vand sub valoarea contabila? Cum adica cheltuiala ramasa este nedeductibila? Adica masina practic nu se mai amortizeaza incepand de la acel punct incolo?
Sa zicem ca masina a costat 100 mil lei, si se scade cate 100.000 lei pe luna ca amortizare. Dupa 12 luni valoarea ei contabila este de 100.000.000 lei - 1.200.000 lei, adica 98.800.000. Acum daca eu o vand la pretul de 50.000.000 lei, ramane acea diferenta de 48.800.000. Care e treaba cu "aceasta diferenta nu e deductibila"? Adica se opreste cumva procesul de amortizare? cum vine asta efectiv.. pe un limbaj adresat cuiva care nu e contabil va rog. Multumesc.

MicroIntreprindere neplatitor de TVA. (impozit pe venit)

Liviu T.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 10:00 PM




#55 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 March 2008 - 11:17 AM

1. daca esti microintrepr - la vanzare vei plati impozit pe venit = 2.5sau 3% din valoarea de vanzare ( in functie de anul in care se va intampla 2.5% in 2008 si 3% din 2009).
2. avand in vedere ca e o tranzactie intre persoane afiliate - se va avea in vedere ca tranzactia sa se efectueze la pretul de piata.
3. cheltuiala aferenta vanzarii este deductibila fiscal - in cazul tau oricum nu are importanta ptr ca aplici impozitul pe venit ( esti microintreprindere) si nu pe profit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 10:01 PM




#56 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 12 March 2008 - 10:47 AM

ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat?
am urmatoarea pb
am vandut in nov 2007 o masina cumparata in leasing ( leasing inceput in 2004 si treminat in oct 2007). masina o vand cu o valoare foarte mica 2000 ron fata de 20000 val ramasa neamortizta.
trebuie sa ajustez tva-ul?
daca da la ce valoare : la val totala a tva-ului la leasing sau la valoarea reziduala



#57 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 14 March 2008 - 02:28 PM

BUNA,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu monografiile contabile in urmatoarea problema:trebuie sa vand o masina cu val cu tva 5000 ron.masina e amortizata complet.nu m-am mai intanit niciodata cu o astfel de operatiune si nu stiu cum inregistrez vanzarea respectiva.As mai vrea sa stiu daca in afara de monografia de vz mai trebuie sa fac si alte operatii.Va multumesc anticipat. :pullhair:
DARLA2203



#58 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 14 March 2008 - 03:06 PM

Vezi postareadarla2203, la Mar 14 2008, 12:28 PM, a spus:

BUNA,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu monografiile contabile in urmatoarea problema:trebuie sa vand o masina cu val cu tva 5000 ron.masina e amortizata complet.nu m-am mai intanit niciodata cu o astfel de operatiune si nu stiu cum inregistrez vanzarea respectiva.As mai vrea sa stiu daca in afara de monografia de vz mai trebuie sa fac si alte operatii.Va multumesc anticipat. :pullhair:
1. vanzare auto
461=%
7583 4201.68 lei
4427 798.32 lei
2. descarcare gestiune mijloc fix amortizat integral
2813 = 2133 cu valoarea de intrare a mijlocului fix
3 descarcare gestiune daca mijl fix nu e amortizat complet

% = 2133 val de intrare
658 val neamortizata
2813 val amortizata
tatiana



#59 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2008 - 02:40 PM

In cazul in care autoturismul nu este complet amortizat, iar vanzarea se face la o valoare mai mica decat valoarea ramasa de amortizat, descarcarea de gestiune se face in felul urmator :
% = 2133 - valoarea de intrare
6583 deductibil - valoarea de vanzare
2813 - valoarea amortizarii
6583 nedeductibil - valoarea egala cu diferenta intre valoarea ramasa de amortizat si pretul de vanzare.

Va rog sa imi spuneti daca este corect rationamentul meu! Nu sunt sigura daca diferenta dintre valoarea ramasa de amortizat si pretul de vanzare este cheltuiala deductibila sau nedeductibila.

Mutumiri anticipate pt.raspuns!!



#60 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 March 2008 - 02:49 PM

da este corect , dar trebuie sa platesti si TVA pentru asta 635= 4427 pentru val nedeductibila deoarece ai dedus-o la achizitie
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL