Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul CAS


63 replies to this topic

#1 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 11 September 2007 - 10:54 AM

Buna ziua tuturor!


Va rog spunti-mi daca eok cum calculeaza programul meu salariile. Am concediu medical 3 zile suportat de angajator cu 75%. La calculul CAS la baza de calcul pt acesta se adauga CAS concedii medicale... este ok? sau trebuie sa fie CAS la fond salarii brute?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2007 - 11:16 AM

Se adauga CAS CM calculat dupa formula 390/nr zile lucratoare*zile CM*19.5% (9.5%).

Dragos



#3 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 27 January 2008 - 09:45 PM

Puteti sa-mi spuneti cum faceti voi inreg contab la :Cas-aferent concedii medicale?Va multumesc



#4 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 28 January 2008 - 07:56 AM

Poate ma ajutati cu nota conta pentru ce am zis mai sus.Pana acuma n-am mai avut Conced.med! Va rog!!! :lostit (13):

Vezi postareanegocont, la Sep 11 2007, 12:16 PM, a spus:

Se adauga CAS CM calculat dupa formula 390/nr zile lucratoare*zile CM*19.5% (9.5%).
Adica conturile pentru ce spuneti voi mai sus! :thumbup:



#5 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2008 - 11:35 AM

Vezi postarealucis, la Jan 27 2008, 09:45 PM, a spus:

Puteti sa-mi spuneti cum faceti voi inreg contab la :Cas-aferent concedii medicale?Va multumesc



645101=431102(am un analitic distinct pt CAS conced)



#6 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 February 2008 - 12:11 PM

OUG 91/2007 aduce urmatoarele modificari la legea 19/2000:

10.La articolul 23, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 23
(1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
...
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională."

15.Articolul 26 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 26
(1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
....

Legea 19/2000 era:

(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, si/sau veniturile asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, II si VI;
.....

Art. 26
(1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta, potrivit prezentei legi;
.....

Daca analizam diferentele intre cele doua observam ca la art.26 : contributiile de asig.soc. nu se datoreaza doar la prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale fata de prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului ... din legea 19.
Adica de acum la cele platite de angajator se datoreaza?
Cred ca este o omisiune a Ordonantei pentru ca altfel da peste cap art.25 ca baza de calcul la CM : c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, unde nu se specifica cine plateste zilele de CM angajatorul sau asigurarile deci se presupune ca nu conteaza.

Sau nu citesc eu bine ce scrie acolo si sau nu inteleg , sau imi scapa ceva ?



#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 04 February 2008 - 01:33 PM

Chiar numai eu am observat neconcordanta sau gresesc ceva.
Nici o parere ?



#8 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 04 February 2008 - 02:01 PM

Eu am scris textul de mai jos pe un alt site:

"In legea 346/2002 cu modificari, vom gasi la articolul 101 :
"Baza lunara de calcul la care angajatorul datoreaza contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale pentru persoanele prevazute la art. 5 si 7 o constituie:
a)suma veniturilor brute realizate lunar;
b)salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala.
......
Contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale nu se aplica asupra sumelor reprezentând:
a)prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b)diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer, precum si drepturile de autor;
c)participarea salariatilor la profit."

Ceea ce inseamna ca se extinde baza de calcul si se va plati contributia si la indemnizatiile pentru medicale platite din fondurile angajatorului, si la salariul minim pentru zilele de medicale.
Nu vi se pare ca se plateste contributia pentru medicalele platite de firma oarecum de 2 ori ? "

Desi, era vorba de contributia la fondul de AMBP, concluzia la care am ajuns este ca pentru indemnizatiile de asigurari sociale din fondurile angajatorului NU se datoreaza contributia de 9,5%, respectiv 19,5%.


Boby

Aceasta postare a fost editata de BOBY77: 04 February 2008 - 02:05 PM




#9 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 04:05 PM

Am observat si eu aceasta problema. Si mie imi pare dubla impozitare. In programul de CAS nu poti verifica intrucat este la initiativa ta sa scrii ce vrei la salariul realizat. Tare am eu senzatia ca catele de CAS si AMBP se aplica la prestatiile suportate de unitate (ca la celelalte contributii de altfel) diferenta fiind ca se mai plateste si proportional cu sal min pe ec pt toate zilele de CM obisnuit (nu numai buget).

Gabriel D.
Gabi



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 February 2008 - 07:41 PM

Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale:
Art. 23. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, in situatia asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I si II;
b) venitul lunar asigurat, inscris in declaratia sau in contractul de asigurare socials, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. IV si V si alin. (2);
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala.
Norma de aplicare a prevederilor Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.
II. Contributia de asigurari sociale
19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se intelege totalitatea veniturilor in bani sau in natura, indiferent de fondurile din care acestea se achita, realizate de asiguratii care se afla in una sau mai multe dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I si II din lege. In venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse si acele venituri in bani sau in natura care sunt obtinute ca urmare a desfasurarii unor activitati remunerate, in folosul unor entitati, altele decat angajatorul/angajatorii la care se derulează activitatea de baza.

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala

Baza lunara de calcul la care angajatorul datoreaza contributia pentru accidente de munca si boli profesionale prevazuta in Lg.346/2002 :
Baza lunara calcul=Total venituri brute realizate lunar+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accidente de munca sau boli profesionale

salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata= 500 lei

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 04 February 2008 - 07:44 PM




#11 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 08:31 PM

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Gabi



#12 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2008 - 10:22 AM

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 05 February 2008 - 10:23 AM




#13 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 05 February 2008 - 02:36 PM

Vezi postareaDinu George, la Feb 5 2008, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

CM-urile erau la data apritiei Legii 19/200 si normelor de aplicare prestatii de asigurari sociale iar la data OUG 91/2007 prestatii de asigurari sociale de sanatate(reglementate de OUG 158/2005). Nu stiu ce rost mai avea sa se puna in OUG 91 si "suportate din fondurile angajatorului" pentru ca in afara de cele de accidente si boli profesionale nu stiu ce prestatii de asigurari sociale mai poate suporta angajatorul.



#14 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 05 February 2008 - 03:16 PM

Vezi postareaMarinica, la Feb 5 2008, 02:36 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Feb 5 2008, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

CM-urile erau la data apritiei Legii 19/200 si normelor de aplicare prestatii de asigurari sociale iar la data OUG 91/2007 prestatii de asigurari sociale de sanatate(reglementate de OUG 158/2005). Nu stiu ce rost mai avea sa se puna in OUG 91 si "suportate din fondurile angajatorului" pentru ca in afara de cele de accidente si boli profesionale nu stiu ce prestatii de asigurari sociale mai poate suporta angajatorul.

Totusi, concluzia ta este ca se datoreaza contributia de 9,5% pentru concediile medicale suportate de din fondurile angajatorului sau nu ?



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2008 - 07:12 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 4 2008, 07:41 PM, a spus:

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
Pentru CM contributia de 9.5% se calculeaza numai pentru suma de CM suportata de angajator. Conform art. 26 contributia nu se calculeaza asupra sumei de CM suportate din bugetul asigurarilor sociale.



#16 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2008 - 08:40 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 5 2008, 07:12 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 4 2008, 07:41 PM, a spus:

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
Pentru CM contributia de 9.5% se calculeaza numai pentru suma de CM suportata de angajator. Conform art. 26 contributia nu se calculeaza asupra sumei de CM suportate din bugetul asigurarilor sociale.
Incepând cu raportarea
aferenta lunii august 2007
Baza de calcul a CAS datorat de asigurat NU SE MAI PLAFONEAZA
Conform Legii nr. 250/2007, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 19 iulie 2007 cota CAS asigurat se aplica asupra sumei rezultate din cumulul venitului brut lunar realizat si baza de calcul a contributiei la BASS, aferentă indemnizațiilor conform art. 45 din OUG nr. 158/2005, proporțional cu nr. de zile de concediu medical pentru care se calculează CAS.

CASAT = ROUND((TV+BASS) * cota CAS asigurat /100,0)

TV - Conține venitul brut total realizat de asigurat din zilele lucrate
BASS - Incepând cu raportarea aferentă lunii ianuarie 2006
Conține cuantumul rezultat din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată proporțional cu nr. de zile de indemnizație), exclusiv ajutorul de deces.


Deci pentru CM contributia de 9.5% NU se calculeaza pentru suma de CM suportata de angajator, ci pentru toate zilele de CM conform formulei de mai sus.



#17 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 06 February 2008 - 09:56 AM

Vezi postareaDinu George, la Feb 6 2008, 08:40 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 5 2008, 07:12 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 4 2008, 07:41 PM, a spus:

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
Pentru CM contributia de 9.5% se calculeaza numai pentru suma de CM suportata de angajator. Conform art. 26 contributia nu se calculeaza asupra sumei de CM suportate din bugetul asigurarilor sociale.
Incepând cu raportarea
aferenta lunii august 2007
Baza de calcul a CAS datorat de asigurat NU SE MAI PLAFONEAZA
Conform Legii nr. 250/2007, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 19 iulie 2007 cota CAS asigurat se aplica asupra sumei rezultate din cumulul venitului brut lunar realizat si baza de calcul a contributiei la BASS, aferentă indemnizațiilor conform art. 45 din OUG nr. 158/2005, proporțional cu nr. de zile de concediu medical pentru care se calculează CAS.

CASAT = ROUND((TV+BASS) * cota CAS asigurat /100,0)

TV - Conține venitul brut total realizat de asigurat din zilele lucrate
BASS - Incepând cu raportarea aferentă lunii ianuarie 2006
Conține cuantumul rezultat din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată proporțional cu nr. de zile de indemnizație), exclusiv ajutorul de deces.


Deci pentru CM contributia de 9.5% NU se calculeaza pentru suma de CM suportata de angajator, ci pentru toate zilele de CM conform formulei de mai sus.

Deci, contributia pentru 9,5% se datoreaza la nivelul salariului minim brut pe tara pentru TOATE zilele de medical, iar pentru indemnizatiile(sumele) de incapacitate temporara de munca se plateste 9,5% numai pentru cele suportate de angajator.
Asa inteleg eu.



#18 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2008 - 11:32 AM

Cred ca e gresit.
Toate zilele de concediu medical cuprind si cele platite de angajator,deci nu se mai plateste 9,5% pentru suma (indemnizatiile) ce rezulta din acestea acestea.
Pe scurt 9,5% se aplica la brutul pentru zile lucrate la care se adauga sal.min corespunzator zilelor CM adica zilelor de boala(zilele cu indemnizatii de incapacitate de munca cum se spune mai nou, indiferent cine le suporta) cu exceptia acc.munca.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 06 February 2008 - 11:41 AM




#19 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 12:12 PM

Vezi ca acum se lucreaza cu 2 bugete: bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale. Bugetul asigurarilor sociale este impartit in capitole... Eu nu as face o diferenta de genul bugetul asigurarilor sociale si bugetul asigurarilor sociale de sanatate in interpretarea legii.

Gabi
Gabi



#20 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 12:21 PM

Marinica,

Daca totusi as aplica logica ta, s-ar verifica cam tot. Poate asa au gandit si ei...
Ma gandessc ca poate ajutoarele sociale suportate de firma (ex un ajutor dat unui salariat ca are o situatie grea, ca i-a ars casa) au vrut sa le exclude.
Inclin si eu din ce in ce mai mult sa calculez CAS la realizat fara prestatii suportate de unitate avand in vedere ca poate cei care au facut programul BASS Anexe 8 ar fi precizat pe undeva acest lucru. Intotdeauna pe site (sau in program) pun cu rosu modificarile fata de versiunea anterioara. Ramana buba ca poate nu i-a interesat pt ca e treaba ta sa pui in venitul brut ce consideri tu necesar.

Gabi
Gabi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL