Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura la bon fiscal-diferenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura la bon fiscal-diferenta

7 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 September 2007 - 07:56 AM

Am si eu o problema:

- cumparare cu bon fiscal:

produs A: 1*469
produs B: 1*0.89 - greseala gestionar
produs B:1*89 - corectat

total bon fiscal=558.89 lei

- factura la bon fiscal:

produs A: 1*394.11
produs B: 1*75, care oricum trebuia sa fie 74.79, de aici rezulta si diferenta tva
tva aferent: 89.25

total factura=558.36

Cu alte cuvinte, in afara de produsul A, nimic nu "bate" cu nimic....
Inregistrez dupa factura sau dupa bon fiscal? Si inca ceva: cum reglez diferenta????
:notworthy: ...nu inteleg de ce este asa greu de facut o factura corect!!!!!



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 September 2007 - 08:19 AM

Eu consider ca intrarea trebuie facuta dupa elementele continute in factura. Bonul fiscal atesta plata cu numerar si il inregistraz in reg de casa cu suma totala, fiind documentul care justifica plata. NIR - ul il anexez la factura si elementele receptionate trebuie sa se regaseasca in factura.

Aceasta postare a fost editata de IULIANA1207: 14 September 2007 - 08:20 AM

iuliana



#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 September 2007 - 08:24 AM

asa este...tu ai dreptate, numai ca la mine exista o difenta intre bonul fiscal si factura...ce fac cu ea????? Imi va ramane furnizorul respectiv cu un sold negativ, ori aceasta situatie nu e reala. Pe langa faptul ca exista aceasta diferenta, bonul fiscal contine o greseala a gestionarului care a batut in casa odata 1*0.89, si apoi a batut si corect: adica 1*89, iar diferenta dintre bon si factura nici macar nu este acea greaseala de 0.89, este o alta suma: 558.89-558.36=0.53 lei. Stiu ca nu e o diferenta mare, insa vreau sa inregistrez corect.....



#4 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 14 September 2007 - 08:44 AM

Inregistrezi factura cu suma de 558.36, achitarea cu suma de 558.89 lei, iar diferenta achitata in plus o reglezi, fie acum, fie la sfarsitul anului printr-o cheltuiala nedeductibila.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 September 2007 - 08:58 AM

merci mult, cris



#6 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 14 September 2007 - 12:45 PM

Buna,
Banuiesc ca esti din Piatra Neamt, pentru ca prea bat sumele.
Daca vrei vino sa anulam factura gresita si iti fac factura pe suma de pe bon cu aceeasi data.
Eu sunt cea care trebuie sa inregistrez de partea cealalta aceasta greseala.
Nici eu nu inteleg ce e asa de greu de facut o factura.
Scuze pt. greseala, angajata lucreaza de 2 zile.



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 September 2007 - 01:08 PM

Vezi postareaana maria, la Sep 14 2007, 01:45 PM, a spus:

Daca vrei vino sa anulam factura gresita si iti fac factura pe suma de pe bon cu aceeasi data.
Daca s-a gresit bonul fiscal de ce se corecteaza factura? De ce nu se mai face un bon fiscal cu diferenta de valoare? Sau, daca casa de marcat permite, un bon fiscal cu minus ceea ce s-a gresit si cu plus cum e corect, notand motivul corectiei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 September 2007 - 07:46 PM

Vezi postareaana maria, la Sep 14 2007, 01:45 PM, a spus:

Buna,Banuiesc ca esti din Piatra Neamt, pentru ca prea bat sumele.Daca vrei vino sa anulam factura gresita si iti fac factura pe suma de pe bon cu aceeasi data.Eu sunt cea care trebuie sa inregistrez de partea cealalta aceasta greseala.Nici eu nu inteleg ce e asa de greu de facut o factura.Scuze pt. greseala, angajata lucreaza de 2 zile.
:biggrin: nu sunt din Piatra Neamt, sunt din Iasi, dar intradevar...daca imi aduc aminte bine, furnizorul era din Piatra Neamt....deci, pana la urma n-o sa mai ajung acolo ptr asta....da, sigur era Piatra Neamt...vad eu cum rezolv...deocamdata am facut asa cum a zis cris... :notworthy:

Vezi postareanopris, la Sep 14 2007, 02:08 PM, a spus:

Vezi postareaana maria, la Sep 14 2007, 01:45 PM, a spus:

Daca vrei vino sa anulam factura gresita si iti fac factura pe suma de pe bon cu aceeasi data.
Daca s-a gresit bonul fiscal de ce se corecteaza factura? De ce nu se mai face un bon fiscal cu diferenta de valoare? Sau, daca casa de marcat permite, un bon fiscal cu minus ceea ce s-a gresit si cu plus cum e corect, notand motivul corectiei.
Asa e, trebuia corectat bonul fiscal...asta trebuia sa faca gestionarul....eu nici macar nu trebuia sa primesc bonul care continea greseala...de regula cand se greseste un bon fiscal, indiferent daca valoarea este in plus sau in minus....se pastreaza acel bon si se face pe baza lui o nota explicativa...si imediat dupa aceea se face bonul corect...care i se da clientului...dar....






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL