Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contul 203 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contul 203

16 replies to this topic

#1 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 September 2007 - 12:31 PM

problema mea suna cam asa:se realizeaza un proiect de cercetare dezvoltare din resurse proprii in valoare de 25000 lei conform decontului de cheltuieli si a procesului verbal.deci debitez contul 203 si creditez ?????? 5311 casa in lei ????
imi puteti spune si mie daca e corect???
va rog!



#2 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 September 2007 - 12:47 PM

mai am o nelamurire....care este diferenta intre conturile 501,502 si 109(1091,1092)???daca se cumpara actiuni de pe piata de capital in ce cont este corect sa le debitez? 1091 sau 501?




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2007 - 03:59 PM

Cont nou 109 Acțiuni proprii
1091 Acțiuni proprii deținute pe termen scurt Cont vechi 502 Acțiuni proprii
1092 Acțiuni proprii deținute pe termen lung Cont vechi 2677 Acțiuni proprii ? active imobilizate

Conform OMF 1752/2005 s-a modificat planul de conturi iar conturile legate de actiuni le-am prezentat mai sus.
In noul plan de conturi nu mai exista 502 - Actiuni proprii, el fiind inlocuit de 109 - Actiuni proprii
este vorba de actiuni ale firmei.
Pe cand 501 - Actiuni(503- in vechiul plan de conturi) se refera la actiuni cumparate de la alte societati.
Deci, daca societatea va cumpara actiuni ale altei societati se foloseste 501 Debit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2007 - 04:02 PM

Madalina



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2007 - 04:06 PM

referitor la cheltuielile de cercetare-dezvoltare pt proiectul realizat din resursele proprii cred ca inregistrarea corecta ar fi:
203 = 721 pt imobilizari necorporale finalizate
233 = 721 pt imobilizari necorporale in curs
Madalina



#5 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 September 2007 - 08:21 PM

Vezi postareamadalinab, la Sep 17 2007, 05:06 PM, a spus:

referitor la cheltuielile de cercetare-dezvoltare pt proiectul realizat din resursele proprii cred ca inregistrarea corecta ar fi:203 = 721 pt imobilizari necorporale finalizate233 = 721 pt imobilizari necorporale in curs

Vezi postareaadnana_gold, la Sep 17 2007, 09:19 PM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Sep 17 2007, 05:06 PM, a spus:

referitor la cheltuielile de cercetare-dezvoltare pt proiectul realizat din resursele proprii cred ca inregistrarea corecta ar fi:203 = 721 pt imobilizari necorporale finalizate233 = 721 pt imobilizari necorporale in curs
iti multumesc mult pentru ambele raspunsuri!chiar mi-ai fost de ajutor



#6 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 September 2007 - 10:58 AM

am cheltuieli de protocol 5000 lei.puteti sa-mi spune-ti cum se contabilizeaza?debitez contul 623-cheltuieli de protocol si.....cu ce creditez?(nu se specifica daca sunt suportate prin casa)
multumesc mult!



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 11:24 AM

pai, unde ai acele cheltuieli de protocol?! De exemplu, daca ai o factura inregistrarea este 623 = 401 si, dupa caz, 4426 = 401.
Daca apar doar pe un bon fiscal atunci inregistrezi ca si cheltuiala integral nedeductibila 623 = 5311(daca plata s-a facut numerar) sau 623 = 5121(daca plata s-a facut prin banca).
Incearca totusi sa fii mai explicita in prezentarea problemei.
Madalina



#8 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 September 2007 - 04:37 PM

Vezi postareamadalinab, la Sep 18 2007, 12:24 PM, a spus:

pai, unde ai acele cheltuieli de protocol?! De exemplu, daca ai o factura inregistrarea este 623 = 401 si, dupa caz, 4426 = 401.
Daca apar doar pe un bon fiscal atunci inregistrezi ca si cheltuiala integral nedeductibila 623 = 5311(daca plata s-a facut numerar) sau 623 = 5121(daca plata s-a facut prin banca).
Incearca totusi sa fii mai explicita in prezentarea problemei.
pai tocmai asta e si problema mea!nu mi se spune decat ca :se inregistreaza plata unor cheltuieli de protocol in valoare de 5000 lei.(prin casa?prin banca?....habar n-am)
tu in locul meu cum ai rezolva-o?
oricum iti multumesc foarte mult!



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 07:05 PM

Inteleg ca nu este vorba de un caz practic ci de o problema dintr-o carte sau ceva de genul asta.
In acest caz eu as alege inregistrarea: 623 = 5311/5121. Poate ca 5311 este mai potrivit in cazul in care ai operatiuni unde se specifica ca se efectueaza prin contul bancar.
Madalina



#10 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 September 2007 - 10:18 AM

Vezi postareamadalinab, la Sep 18 2007, 08:05 PM, a spus:

Inteleg ca nu este vorba de un caz practic ci de o problema dintr-o carte sau ceva de genul asta.
In acest caz eu as alege inregistrarea: 623 = 5311/5121. Poate ca 5311 este mai potrivit in cazul in care ai operatiuni unde se specifica ca se efectueaza prin contul bancar.
asa m-am gandit si eu.oricum iti multumesc.
ai dreptate cu faptul ca e vorba despre o problema.sunt studenta anul 1 la mfc si cum trebuie sa ma descurc doar cu cartile din fata....mi-e putin mai greu.
te mai rog sa-mi spui daca resursele proprii sunt totuna cu productia proprie ptr. ca stiu ca productiile proprii sunt generatoare de venituri si cheltuieli dar proiectul meu de cercetare dezv. este realizat din resurse proprii.deci ....poti te rog sa ma lamuresti?



#11 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 September 2007 - 10:30 AM

imi cer scuze dar n-am mai putut adauga la ms anterior.deci se realizeaza cheltuieli de dezv. din resurse proprii conform decontului de cheltuieli si a pv.deci fiind vb de decontul de cheltuieli n-ar trebui sa decontez de undeva suma respectiva?
scuza-ma ca te cam bat la cap dar chiar vreau sa inteleg ceea ce fac.multumesc inca o data.



#12 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 19 September 2007 - 11:34 AM

Vezi postareaadnana_gold, la Sep 19 2007, 11:30 AM, a spus:

imi cer scuze dar n-am mai putut adauga la ms anterior.deci se realizeaza cheltuieli de dezv. din resurse proprii conform decontului de cheltuieli si a pv.deci fiind vb de decontul de cheltuieli n-ar trebui sa decontez de undeva suma respectiva?
scuza-ma ca te cam bat la cap dar chiar vreau sa inteleg ceea ce fac.multumesc inca o data.
Din resurse proprii inseamna ca se realizeaza in cadrul societatii.Pot fi cheltuieli de cercetare-dezvoltare realizate de terti, adica de alte societati.
Decontul de cheltuieli inseamna ca s-au consumat niste bunuri sau manopera ptr respectivul proiect.
Vei avea 3..=6.. (cf. bonurilor de consum) pe baza carora se face decontul de chelt.
si 203=721/722 ptr. a inreg. PV cum ai aflat deja.



#13 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 19 September 2007 - 03:33 PM

Vezi postareasle, la Sep 19 2007, 12:34 PM, a spus:

Vezi postareaadnana_gold, la Sep 19 2007, 11:30 AM, a spus:

imi cer scuze dar n-am mai putut adauga la ms anterior.deci se realizeaza cheltuieli de dezv. din resurse proprii conform decontului de cheltuieli si a pv.deci fiind vb de decontul de cheltuieli n-ar trebui sa decontez de undeva suma respectiva?
scuza-ma ca te cam bat la cap dar chiar vreau sa inteleg ceea ce fac.multumesc inca o data.
Din resurse proprii inseamna ca se realizeaza in cadrul societatii.Pot fi cheltuieli de cercetare-dezvoltare realizate de terti, adica de alte societati.
Decontul de cheltuieli inseamna ca s-au consumat niste bunuri sau manopera ptr respectivul proiect.
Vei avea 3..=6.. (cf. bonurilor de consum) pe baza carora se face decontul de chelt.
si 203=721/722 ptr. a inreg. PV cum ai aflat deja.
Scuze;6..=3..
641=421
+alte ch. directe si indirecte



#14 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 September 2007 - 07:57 PM

va multumesc tuturor ptr. ca a-ti incercat sa ma ajutati dar raspunsul corect este:
203=721
233=203
nu vreau sa va contrazic,dar l-am gasit azi intr-o carte de contabilitate.
va multumesc oricum!



#15 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 September 2007 - 10:53 PM

La asa intrebare, asa raspuns !.
Daca specificai de la inceput ca se refera la o problema teoretica,pt scoala, poate ca primeai raspunsul "corect" din cartea de contabilitate.In practica lucrurile nu stau asa simplu!



#16 adnana_gold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 September 2007 - 04:27 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Sep 20 2007, 11:53 PM, a spus:

La asa intrebare, asa raspuns !.
Daca specificai de la inceput ca se refera la o problema teoretica,pt scoala, poate ca primeai raspunsul "corect" din cartea de contabilitate.In practica lucrurile nu stau asa simplu!
dupa razboi multi viteji se-arata!!!in data de 18 am specificat ca e vorba de o problema ptr. scoala,de ce n-ai incercat sa ma ajuti ?daca nu ai avut nimic de spus atunci nu inteleg de ce ai avea acum!?si apropo,raspunsul nu l-am gasit intr-un manual ci intr-o carte cu diverse monografii contabile intalnite in contabilitatea intreprinderilor si rezolvate de economisti.



#17 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2007 - 01:17 AM

Nu cred ca a fost un razboi, iar eu nu ma consider nicidecum o viteaza.
Am revazut postarile tale si cred ca ar trebui sa le revezi si tu, si nu ai specificat niciunde ca este vb de o problema pt scoala pana cand un coleg a afirmat ca :"Inteleg ca nu este vorba de un caz practic ci de o problema dintr-o carte sau ceva de genul asta."Abia atunci, dupa mai multe postari, ai specificat : "ai dreptate cu faptul ca e vorba despre o problema.sunt studenta anul 1 la mfc si cum trebuie sa ma descurc doar cu cartile din fata....mi-e putin mai greu."
Deci ??
Nu am vrut nici sa te critic (departe gandul), nici sa par ironica, doar ca ai fi putut obtine raspunsul "corect" mult mai rapid si fara atatea interventii din partea altor colegi legat de ce inseamna contul 203, decont, facturi, cheltuieli, consumuri, chelt indirecte:salarii,deductibilitate, pe care fiind in anul I, poate nici nu le cunosti/intelegi, si momentan poate nici nu te intereseaza, pana nu ajungi sa te lovesti de ele (in practica).Orice operatiune economica are la baza un document si nu ti se spune, sau ti se cere o inregistrare, pentru ca atunci toti care termina facultatea ar stii contabilitate si nu s-ar mai lua de cap cand se trezesc cu un morman de hartii in fata si nu stiu la ce servesc acestea sau ce reprezinta macar.

In plus , postarea ta a fost facuta la "Conturi" si nu "Studenti-anul I".

Nu ti-am raspuns pentru ca atunci cand am deschis eu topicul tu dadusesi deja raspunsul "va multumesc tuturor ptr. ca a-ti incercat sa ma ajutati dar raspunsul corect este", care pe mine m-a intrigat, pentru ca daca ceilalti nu ti-au raspuns concret si la subiect nu au facut-o pentru ca nu aveau raspunsul "corect" intrucat nu aveau de la tine suficiente informatii ca sa-ti ofere un raspuns pertinent.

Si inca ceva: topicul mi-a atras atentia pentru ca se specifica "contul 203", un subiect despre care eram intradevar interesata sa citesc.

In speranta ca nu voi trezi alte polemici pe seama postarii mele, repet : nu este nimic personal.Poate alti colegi imi impartasesc punctul de vedere; poate nu, oricum nu mai conteaza, fiecare face cum crede de cuviinta , asa cum am facut si eu, si isi asuma intreaga raspundere pentru faptele si spusele lor.

Asa ca, eu iti doresc multa rabdare si determinare in meseria pe care ai ales s-o urmezi.
Numai bine !R.B.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL