Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incasari valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incasari valuta

5 replies to this topic

#1 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 18 September 2007 - 08:31 PM

Va rog sa ma ajutai sa gasesc solutia la urmatoarea problema ; o societate intocmeste o fatctura proforma pentru un client strain (Norvegia ) non UE . Factura este intocmita fara TVA (oricum societ, nu este platitoare TVA si are cod CAEN 7011) . Valoarea facturii (servicii) are o valoare de 1400 EUR. Un reprezentant al firmei din Norvegia se afla in Romania si plateste cash factura. Pot sa-i dau chitanta pt cei 1400 EUR dupa care sa-i depun in banca pe baza docuemntelor justificative (proforma +chitanta). Va rog invatati-ma cum este corect sa fac aceasta tranzactie avabd in vedere ca , clientul, imi achita cash . Se poate asa?



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 19 September 2007 - 12:12 PM

Vezi postareakrina03, la Sep 18 2007, 09:31 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutai sa gasesc solutia la urmatoarea problema ; o societate intocmeste o fatctura proforma pentru un client strain (Norvegia ) non UE . Factura este intocmita fara TVA (oricum societ, nu este platitoare TVA si are cod CAEN 7011) . Valoarea facturii (servicii) are o valoare de 1400 EUR. Un reprezentant al firmei din Norvegia se afla in Romania si plateste cash factura. Pot sa-i dau chitanta pt cei 1400 EUR dupa care sa-i depun in banca pe baza docuemntelor justificative (proforma +chitanta). Va rog invatati-ma cum este corect sa fac aceasta tranzactie avabd in vedere ca , clientul, imi achita cash . Se poate asa?
1400eur<5000 lei - plafon incasari, deci e OK.




#3 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 September 2007 - 12:30 PM

Vezi postareasle, la Sep 19 2007, 01:12 PM, a spus:

Vezi postareakrina03, la Sep 18 2007, 09:31 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutai sa gasesc solutia la urmatoarea problema ; o societate intocmeste o fatctura proforma pentru un client strain (Norvegia ) non UE . Factura este intocmita fara TVA (oricum societ, nu este platitoare TVA si are cod CAEN 7011) . Valoarea facturii (servicii) are o valoare de 1400 EUR. Un reprezentant al firmei din Norvegia se afla in Romania si plateste cash factura. Pot sa-i dau chitanta pt cei 1400 EUR dupa care sa-i depun in banca pe baza docuemntelor justificative (proforma +chitanta). Va rog invatati-ma cum este corect sa fac aceasta tranzactie avabd in vedere ca , clientul, imi achita cash . Se poate asa?
1400eur<5000 lei - plafon incasari, deci e OK.


Multumesc.



#4 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 22 October 2007 - 05:26 PM

Daca clientul e in Anglia (UE) si firma din Romania ii presteaza serviciu de publicitate, iar clientul urmeaza sa achite in valuta direct in contul firmei contravaloarea, cum se emite factura? in lei sau in valuta?
Si fara TVA, ptr ca serviciile de marketing si publicitate fac exceptie cf art 133, da?



#5 angelica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 October 2007 - 09:08 AM

In valuta si fara TVA.
O zi buna.



#6 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 23 October 2007 - 09:21 AM

Multumesc. Va rog sa imi spuneti si cum se inregistreaza incasarea in cont si factura in aceasta situatie?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL