Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine stie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cine stie?

2 replies to this topic

#1 Temis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 September 2007 - 08:30 AM

Societatea la care lucrez are obiectul principal de activitate 7420 si mai indeplineste conditiile de functionare pentru activitatile incadrate in clasele . 2523,2812,2852,2923,5118,5119,5190,7413,7414,7415.

Societatea noastra a transportat si montat usi frigorifice la o societate comerciala din Timisoara, in baza unui contract de prestari servicii incheiat cu antreprenorul general al obiectivului de investitii. Acest antreprenor a achizitionat usile frigorifice direct din import, iar societatea noastra a asigurat transportul la obiectiv, montajul si punerea in functiune.

Facturarea pentru acest serviciu (transport + montaj) catre antreprenorul general, s-a facut cu TVA, iar acesta urma sa factureze intreg pachetul de lucrari oferit prin contractul sau cu clientul final.

Societatea care a beneficiat de serviciile noastre, respectiv antreprenorul general al obiectivului de investitii, nu accepta factura emisa de noi cu TVA, invocand faptul ca prestatia e supusa regimului de taxare inversa, fara TVA, si ne comunica ca trebuie sa o stornam.

Avem uramatoarele intrebari :

1. Ne incadram in "lucrari de constructii montaj" pentru partea de montaj?

2. Am facturat corect ?

3. Trebuia sa mentionez „taxare inversa” pe factura?

4. Cum procedez cu stornara facturii in cazul in care se aplica taxarea inversa?



#2 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 26 September 2007 - 09:31 AM

Vezi postareaTemis, la Sep 26 2007, 09:30 AM, a spus:

Societatea la care lucrez are obiectul principal de activitate 7420 si mai indeplineste conditiile de functionare pentru activitatile incadrate in clasele . 2523,2812,2852,2923,5118,5119,5190,7413,7414,7415.

Societatea noastra a transportat si montat usi frigorifice la o societate comerciala din Timisoara, in baza unui contract de prestari servicii incheiat cu antreprenorul general al obiectivului de investitii. Acest antreprenor a achizitionat usile frigorifice direct din import, iar societatea noastra a asigurat transportul la obiectiv, montajul si punerea in functiune.

Facturarea pentru acest serviciu (transport + montaj) catre antreprenorul general, s-a facut cu TVA, iar acesta urma sa factureze intreg pachetul de lucrari oferit prin contractul sau cu clientul final.

Societatea care a beneficiat de serviciile noastre, respectiv antreprenorul general al obiectivului de investitii, nu accepta factura emisa de noi cu TVA, invocand faptul ca prestatia e supusa regimului de taxare inversa, fara TVA, si ne comunica ca trebuie sa o stornam.

Avem uramatoarele intrebari :

1. Ne incadram in "lucrari de constructii montaj" pentru partea de montaj?

2. Am facturat corect ?

3. Trebuia sa mentionez „taxare inversa” pe factura?

4. Cum procedez cu stornara facturii in cazul in care se aplica taxarea inversa?




#3 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 28 September 2007 - 04:11 PM

1. Pentru transport facturezi cu tva.
2. Pentru montaj, trebuie in primul rand sa ai in obiectul de activitate asa ceva, ori din ce spui tu cam nu ai. Asa ca ai grija, sa nu te treca fiscul la venituri ilicite.
3. Daca ai in obiectul de activitate asa ceva, iar montajul respectiv se incadreza in clasa 45 CAEN, atunci facturezi cu taxare inversa. Mie nu-mi e clar in ce consta montarea de usi frigorifice ca sa-ti spun punctul meu de vedere final.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL