Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AJUSTARE TVA LA STOCURI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AJUSTARE TVA LA STOCURI

19 replies to this topic

#1 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 27 September 2007 - 12:59 PM

Societatea a devenit platitoare de tva in urma depasirii plafonului cifrei de afaceri incepand cu 1 august si vrea sa-si deduca tva aferenta stocului existent.

Citeaza

"(4) In sensul art. 152 alin. (3) si (7) coroborat cu conditiile prevazute la art. 145, 1451, 147, 148 si 149 din Codul fiscal, persoana impozabila are dreptul/obligatia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate in momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin, (1) din Codul fiscal, aflate inca in folosinta, in scopul desfasurarii activitatii economice in momentul trecerii la regimul normal de taxa, cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii prevazuta la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, sa nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completeaza cu prevederile de la pct. 46.

(5) Ajustarea prevazuta la alin. (4) trebuie comunicata organelor fiscale competente, in termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxa, prin depunerea unei liste de bunuri aflate in stoc si serviciile neutilizate, precum si a bunurilor de capital aflate inca in folosinta in scopul desfasurarii activitatii economice. Aceasta lista se va intocmi in doua exemplare si va cuprinde bunurile si serviciile neutilizate pentru care se efectueaza ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile si prestate serviciile, baza de impozitare la data respectiva si suma de ajustat.
(6) Persoana impozabila va inscrie suma ajustata in primul decont ce se va depune dupa primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustarii si sumei acesteia.

total inventar trebuie sa fie egal cu soldul conturilor de stocuri din balanta? (stocuri care au avut tva)??? - e magazin cu amanuntul si sunt multe produse care nu mai stiu cu ce factura au venit.

trebuie depuse si copii dupa facturi?

Vin pt aprobarea ajustarii cei de la finante in control?

3 luni de la 1 august inseamna 1 noiembrie nu-i asa?



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 27 September 2007 - 06:42 PM

Vezi postareaFelichir, la Sep 27 2007, 01:59 PM, a spus:

Societatea a devenit platitoare de tva in urma depasirii plafonului cifrei de afaceri incepand cu 1 august si vrea sa-si deduca tva aferenta stocului existent.

Citeaza

"(4) In sensul art. 152 alin. (3) si (7) coroborat cu conditiile prevazute la art. 145, 1451, 147, 148 si 149 din Codul fiscal, persoana impozabila are dreptul/obligatia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate in momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin, (1) din Codul fiscal, aflate inca in folosinta, in scopul desfasurarii activitatii economice in momentul trecerii la regimul normal de taxa, cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii prevazuta la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, sa nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completeaza cu prevederile de la pct. 46.

(5) Ajustarea prevazuta la alin. (4) trebuie comunicata organelor fiscale competente, in termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxa, prin depunerea unei liste de bunuri aflate in stoc si serviciile neutilizate, precum si a bunurilor de capital aflate inca in folosinta in scopul desfasurarii activitatii economice. Aceasta lista se va intocmi in doua exemplare si va cuprinde bunurile si serviciile neutilizate pentru care se efectueaza ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile si prestate serviciile, baza de impozitare la data respectiva si suma de ajustat.
(6) Persoana impozabila va inscrie suma ajustata in primul decont ce se va depune dupa primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustarii si sumei acesteia.

total inventar trebuie sa fie egal cu soldul conturilor de stocuri din balanta? (stocuri care au avut tva)??? - e magazin cu amanuntul si sunt multe produse care nu mai stiu cu ce factura au venit.

trebuie depuse si copii dupa facturi?

Vin pt aprobarea ajustarii cei de la finante in control?

3 luni de la 1 august inseamna 1 noiembrie nu-i asa?



in termen de 3 luni de la noul regim de taxare, depui inventarul la admin iar abia dupa ce primesti acordul lor in scris (fara nici un control din partea lor) poti ajusta (deduce cf CF) tva-ul deductibil aferent produselor in stoc si acest tva il inscrii in primul decont pe care-l depui dupa notificarea lor. asta poate dura...oricat :notworthy:

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 stasty

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 September 2007 - 08:02 PM

Vezi postarearobertantal, la Sep 27 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaFelichir, la Sep 27 2007, 01:59 PM, a spus:

Societatea a devenit platitoare de tva in urma depasirii plafonului cifrei de afaceri incepand cu 1 august si vrea sa-si deduca tva aferenta stocului existent.

Citeaza

"(4) In sensul art. 152 alin. (3) si (7) coroborat cu conditiile prevazute la art. 145, 1451, 147, 148 si 149 din Codul fiscal, persoana impozabila are dreptul/obligatia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate in momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin, (1) din Codul fiscal, aflate inca in folosinta, in scopul desfasurarii activitatii economice in momentul trecerii la regimul normal de taxa, cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii prevazuta la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, sa nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completeaza cu prevederile de la pct. 46.

(5) Ajustarea prevazuta la alin. (4) trebuie comunicata organelor fiscale competente, in termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxa, prin depunerea unei liste de bunuri aflate in stoc si serviciile neutilizate, precum si a bunurilor de capital aflate inca in folosinta in scopul desfasurarii activitatii economice. Aceasta lista se va intocmi in doua exemplare si va cuprinde bunurile si serviciile neutilizate pentru care se efectueaza ajustarea, data la care i-au fost livrate bunurile si prestate serviciile, baza de impozitare la data respectiva si suma de ajustat.
(6) Persoana impozabila va inscrie suma ajustata in primul decont ce se va depune dupa primirea acordului din partea organului fiscal competent asupra ajustarii si sumei acesteia.

total inventar trebuie sa fie egal cu soldul conturilor de stocuri din balanta? (stocuri care au avut tva)??? - e magazin cu amanuntul si sunt multe produse care nu mai stiu cu ce factura au venit.

trebuie depuse si copii dupa facturi?

Vin pt aprobarea ajustarii cei de la finante in control?

3 luni de la 1 august inseamna 1 noiembrie nu-i asa?



in termen de 3 luni de la noul regim de taxare, depui inventarul la admin iar abia dupa ce primesti acordul lor in scris (fara nici un control din partea lor) poti ajusta (deduce cf CF) tva-ul deductibil aferent produselor in stoc si acest tva il inscrii in primul decont pe care-l depui dupa notificarea lor. asta poate dura...oricat :notworthy:


Eu consider ca prevedrile art.149 (1) b limiteaza acest drept, in sensul ca nu permite deducerea tva pentru bunurile de capital achizitionate in leasing financiar, prin contract in derulare. Avansul si ratele anterioare datei inregistrarii ca platitor tva, cred ca se pierd. As dori sa cunosc alte opinii.



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 28 September 2007 - 08:59 PM

Vezi postareastasty, la Sep 28 2007, 09:02 PM, a spus:

Eu consider ca prevedrile art.149 (1) b limiteaza acest drept, in sensul ca nu permite deducerea tva pentru bunurile de capital achizitionate in leasing financiar, prin contract in derulare. Avansul si ratele anterioare datei inregistrarii ca platitor tva, cred ca se pierd. As dori sa cunosc alte opinii.

pai, opinia e una singura: bunurile de capital nu sunt....ghici: STOCURI !!! deci, nici pe departe nu poate fi invocat articolul amintit de tine in acet caz (cel din titlul topicului):
ART. 149 Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital
(1) În sensul prezentului articol:
a) bunurile de capital reprezintă toate activele corporale fixe, definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3.......
si.......ART. 1251 Semnificația unor termeni și expresii
(1) În sensul prezentului titlu, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
3. active corporale fixe reprezintă orice activ deținut pentru a fi utilizat în producția sau livrarea de bunuri ori în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau pentru scopuri administrative, dacă acest activ are durata normală de utilizare mai mare de un an și valoare mai mare decât limita prevăzută prin hotărâre a Guvernului sau prin prezentul titlu;

Imi pare rau, dar esti off-topic. :wink:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 28 September 2007 - 09:05 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 28 September 2007 - 09:16 PM

..iar in sensul articolului amintit, respectiv:
"ART. 149
Ajustarea taxei deductibile încazul bunurilor de capital
(1) În sensul prezentului articol:
b) bunurile care fac obiectul închirierii, leasingului, concesionării sau oricărei alte metode de punere a acestora la dispoziția unei persoane sunt considerate bunuri de capital aparținând persoanei care le închiriază, le dă în leasing sau le pune la dispoziția altei persoane;"

da-ne exemple de asemenea bunuri, dar in sensul stocurilor
Imagine postata
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 stasty

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 September 2007 - 11:47 PM

Nu-ti inteleg de ce Romertantal face caz de faptul ca bunurile de capital nu sunt stocuri . Problema e ca atat pentru bunurile de capital cat si de stocuri, achizitionate anterior inregistrarii ca platitor, poti sa deduci tva in conditiile legii. Speta era ca bunurile de capital achizitionate in leasing nu participa desi sunt inregistrate in patrimoniu.Art.49 lit b- afirma ca nu sunt proprietatea detinatorului. Ce mai conteaza , doar participa la operatiuni impozabile ? Acelasi bun daca ar fi achizitionat in alte conditii ar da dreptul la deducere . Legea mai spune ca se poate deduce tva si asupra serviciilor neutilizate ,achizitionate anterior declararii c a platitor tva, Nu stiu la ce se refera.



#7 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 11 October 2007 - 09:49 AM

Intrebare: care sunt actele care trebuie sa le fac pentru a trece o firma de la neplatitor de tva la platitor de tva,mentionez ca a depasit limita CA de 35.000 euro.
Multumesc.



#8 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 October 2007 - 09:56 AM

Vezi postareamoruraluca, la Oct 11 2007, 10:49 AM, a spus:

Intrebare: care sunt actele care trebuie sa le fac pentru a trece o firma de la neplatitor de tva la platitor de tva,mentionez ca a depasit limita CA de 35.000 euro.
Multumesc.
1.balanta la luna la care ai depasit cifra
2. decl 010
3. art.152 alin.(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire și a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depășirii plafonului. Data atingerii sau depășirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depășit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligații privind taxa de plată și accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrat în scopuri de taxă, conform art. 153.

totusi, intrebarea ta este off-topic :wink:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 11 October 2007 - 10:02 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#9 florinzmarandache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 05 January 2008 - 01:41 PM

care sunt inregistrarile contabile ce trebuiesc facute la ajustarea TVA aferenta stocului?
va multumesc
FLORIN ZMARANDACHE



#10 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 15 January 2008 - 09:03 PM

daca este sa ne luam fie dupa Hotararea nr. 1579 din dec. 2007 care modifica normele de aplicare ale Codului Fiscal, fie dupa normele actualizate, nu mai exista alineatul (5) de la pct. 61, care prevedea obligativitatea transmiterii inventarului pentru ajustare catre organele fiscale. Intrebarea mea este:
daca am o firma ce trece la platitori de la 01.11.2007, cele trei luni in care trebuie cerut acordul pentru ajustare expira la 31.01.2008, eu ce fac??? (sper ca rationamentul pana aici este corect)
aplic prevederile de la 01.01.08 si nu mai depun nici un inventar, ci doar ajustez si trec in decont, (in acest caz aplic vorba " daca ai azi ceva de facut, lasa pe maine ca poate numai trebuie sa faci" :lostit (13)::biggrin: )
sau aplic prevederile de la data la care am devenit platitor si mai depun totusi lista bunurilor aflate in stoc pentru care fac ajustare (medicamente caci e farmacie)?

Multumesc anticipat !!!



#11 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 17 January 2008 - 02:35 PM

Va rog, daca aveti timp, sau daca va puteti face 5 minute, tare mult as dori sa cunosc si alte pareri legat de modificarile Normelor de aplicare ale Coduli Fiscal, prevederi referitoare la comunicarea listei cu bunurile aflate in stoc si primirea acordului finantelor pentru ajustare in momentul trecerii de la neplatitori, la platitori de TVA.



#12 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 21 February 2008 - 02:11 PM

Va rog ajutati-ma, am o firma care are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul si care de la 1 februarie 2008 a devenit platitoare de tva. Stocul de marfuri (371) exsitent la sfarsitul lui ianuarie este de 23000 lei din care adaos (378) 5000lei. Ce inregistrari contabile trebuiesc facute atunci cand din neplatitor de tva devin platitor?
Eu m-am gandit la acestea dar daca exista si alte pareri prezentati-le va rog

371 = 378 3.672
371 = 4428 3.672

Si pot ajusta tva la stocurile de marfuri achizitionate doar in ultimele 90 de zile sau la stocul total de marfuri?



#13 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 10 March 2008 - 12:08 PM

Vezi postareamihaela_g, la Feb 21 2008, 04:11 PM, a spus:

Va rog ajutati-ma, am o firma care are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul si care de la 1 februarie 2008 a devenit platitoare de tva. Stocul de marfuri (371) exsitent la sfarsitul lui ianuarie este de 23000 lei din care adaos (378) 5000lei. Ce inregistrari contabile trebuiesc facute atunci cand din neplatitor de tva devin platitor?
Eu m-am gandit la acestea dar daca exista si alte pareri prezentati-le va rog

371 = 378 3.672
371 = 4428 3.672

Si pot ajusta tva la stocurile de marfuri achizitionate doar in ultimele 90 de zile sau la stocul total de marfuri?
Inregistrarile tale nu prea au sens. Incarci contul 371 aiurea. In final el va avea sold de 23000+3672, ceea ce nu e corect ca nu le-a crescut valoarea.
Parerea mea ar fi:
4426=4428 3.672
Daca nu e asa, va rog corectati-ma.



#14 Baiony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 11 March 2008 - 10:52 PM

Uite pe un exemplu kum s-ar face ... sper sa te ajute ... ;) ... o zi buna !

Marfa (371) : 15.706,06 lei
Adaos Comercial (378) : 2.934,36 lei

1. Calcul TVA deductibila la stoc : (15.706,06 lei - 2.934,36 lei) x 19/119 = 2.039,18 lei

371 = 401 -12.771,70 lei
% = 401 12.771,70 lei
371 10.732.52 lei
4426 2.039,18 lei

2. Stabilire TVA neexigibila la stoc marfa : 15.706,06 lei x 19/119 = 2.507,69 lei

371 = 378 - 468.51 lei (2.507,69 lei - 2.039,18 lei)
371 = 4428 2.507,69 lei



#15 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 12 March 2008 - 09:30 AM

Vezi postareaBaiony, la Mar 12 2008, 12:52 AM, a spus:

Uite pe un exemplu kum s-ar face ... sper sa te ajute ... ;) ... o zi buna !

Marfa (371) : 15.706,06 lei
Adaos Comercial (378) : 2.934,36 lei

1. Calcul TVA deductibila la stoc : (15.706,06 lei - 2.934,36 lei) x 19/119 = 2.039,18 lei

371 = 401 -12.771,70 lei
% = 401 12.771,70 lei
371 10.732.52 lei
4426 2.039,18 lei

2. Stabilire TVA neexigibila la stoc marfa : 15.706,06 lei x 19/119 = 2.507,69 lei

371 = 378 - 468.51 lei (2.507,69 lei - 2.039,18 lei)
371 = 4428 2.507,69 lei

Multumesc frumos! M-am lamurit!
Si tva-ul acesta 4426 se deduce? Se trece in primul decont? Se mai depune stocul la Adm?



#16 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 23 April 2008 - 01:19 PM

Vezi postareaBaiony, la Mar 11 2008, 10:52 PM, a spus:

Uite pe un exemplu kum s-ar face ... sper sa te ajute ... ;) ... o zi buna !

Marfa (371) : 15.706,06 lei
Adaos Comercial (378) : 2.934,36 lei

1. Calcul TVA deductibila la stoc : (15.706,06 lei - 2.934,36 lei) x 19/119 = 2.039,18 lei

371 = 401 -12.771,70 lei
% = 401 12.771,70 lei
371 10.732.52 lei
4426 2.039,18 lei

2. Stabilire TVA neexigibila la stoc marfa : 15.706,06 lei x 19/119 = 2.507,69 lei

371 = 378 - 468.51 lei (2.507,69 lei - 2.039,18 lei)
371 = 4428 2.507,69 lei


Multumesc mult Bayony. Am refacut si am calculat exact cum ai spus. Mi-a fost de mare ajutor raspunsul tau. :pullhair:
Sunt incepatoare si nu stiam cum trebuie procedat.



#17 mihaela_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 23 April 2008 - 04:50 PM

Vezi postareamihaela_g, la Apr 23 2008, 01:19 PM, a spus:

Vezi postareaBaiony, la Mar 11 2008, 10:52 PM, a spus:

Uite pe un exemplu kum s-ar face ... sper sa te ajute ... ;) ... o zi buna !

Marfa (371) : 15.706,06 lei
Adaos Comercial (378) : 2.934,36 lei

1. Calcul TVA deductibila la stoc : (15.706,06 lei - 2.934,36 lei) x 19/119 = 2.039,18 lei

371 = 401 -12.771,70 lei
% = 401 12.771,70 lei
371 10.732.52 lei
4426 2.039,18 lei

2. Stabilire TVA neexigibila la stoc marfa : 15.706,06 lei x 19/119 = 2.507,69 lei

371 = 378 - 468.51 lei (2.507,69 lei - 2.039,18 lei)
371 = 4428 2.507,69 lei


Multumesc mult Bayony. Am refacut si am calculat exact cum ai spus. Mi-a fost de mare ajutor raspunsul tau. :pullhair:
Sunt incepatoare si nu stiam cum trebuie procedat.


Revin totusi cu o intrebare...
Cand fac la sfarsitul lunii descarcarea de gestiune ce solduri ar trebui sa iau in considerare? Cele ajustate sau cele de la sfarsitul lunii ianuarie cand eram neplatitor de tva? Mentionez ca am facut ajustarile la stocul de marfurii la data de 1 februarie, data la care am devenit platitor de tva.



#18 Carol55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2008 - 05:19 PM

Buna ziua!
am si eu o problema
Am solicitat sa fiu platitor de tva la 01.oct.2007 .Am efectuat ajustarea stocului de marfa la 30 spt.2007 si am trecut suma in decontul de tva,fara saomunic lista de inventar la finante si sa cer notificare.Pot sa stornez suma din decontul urmator si sa solicit acum notifcarea la adm.fin.?



#19 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 15 July 2008 - 11:51 AM

Vezi postareaCarol55, la May 3 2008, 06:19 PM, a spus:

Buna ziua!
am si eu o problema
Am solicitat sa fiu platitor de tva la 01.oct.2007 .Am efectuat ajustarea stocului de marfa la 30 spt.2007 si am trecut suma in decontul de tva,fara saomunic lista de inventar la finante si sa cer notificare.Pot sa stornez suma din decontul urmator si sa solicit acum notifcarea la adm.fin.?
Am si eu aceeasi intrebare, acum trebuie sa depun primul decont de tva la o firma care s-a transformat din neplatitoare in platitoare de tva si nu stiu daca sa trec si tva-ul deductibil calculat la stocul de marfa existent inainte de a trece la plata tva sau nu. :frusty: Mie mi s-ar parea normal sa il trec, dar...
Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva!!!



#20 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 18 July 2008 - 03:21 PM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Mi-au mai ramas putine zile pana la depunerea decontului si nu stiu cum sa procedez. :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL