Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depasire plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


depasire plafon tva


115 replies to this topic

#21 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 24 September 2008 - 04:19 PM

va rog sa-mi spuneti care curs se ia in calcul la depasirea plafonului TVA de 35.000 ? cel de la 31 dec an anterior ? ( eu cel putin asa am inteles din CF , dar rasfoind si normele..... sunt un pic mai zapacit pt ca acolo se face referire la cursul de la data aderarii , e drept ca se precizeaza livrarile la distanta...... nu prea am inteles ....
cert este ca daca nu in sept , cu siguranta in oct voi depasi 35.000 eur ; calculez la 3.6102 ?


multumiri... :thumbup:



#22 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 24 September 2008 - 06:50 PM

intre timp am gasit un articol pe news contabilul.ro exact la obiect asa ca am sa-l atasez pentru stiinta celor 22 pers care au citit intrebarea si au intrat si ei in dilema

Fisiere atasate





#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 September 2008 - 07:01 PM

Cursul de schimb valutar pentru calculul plafonului de scutire de 35.000 euro CA, prevazut la art. 152 alin. (6) din Codul fiscal, este cursul de schimb valutar comunicat de BNR la data aderarii; cursul valutar luat in calcul este 1 euro=3.3817 lei



#24 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 September 2008 - 07:05 PM

Vezi postareamiti, la Sep 24 2008, 06:50 PM, a spus:

intre timp am gasit un articol pe news contabilul.ro exact la obiect asa ca am sa-l atasez pentru stiinta celor 22 pers care au citit intrebarea si au intrat si ei in dilema
Foarte corect tot ce scrie in acel .doc. Mai putin data la care se stabileste cursul de schimb. Eu stiam ca este "cursul de schimb valutar comunicat de BNR pentru prima zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent. Acest curs se utilizează pe toată perioada anului următor". Deci, cum ar veni, pentru 2008 se considera cursul din 1 octombrie 2007. Eu am totusi o alta nelamurire. Se spune "Cifra de afaceri care serveste drept referinta este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi TAXABILE, daca nu ar fi fost desfasurate de o mica intreprindere, efectuate in cursul unui an calendaristic". Eu prestez servicii pentru UE, care dpv al TVA sint "netaxabile in Romania". Deci, valoarea lor intra sau nu in calculul cifrei de afaceri?



#25 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2008 - 08:49 PM

CF si NM la CF
Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici
Art. 152. - (1) Persoana impozabila stabilita in Romania, a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii
Norme metodologice:
61. (1) Cursul de schimb valutar prevazut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii.

citeste tot art. 152 din Cf si ce spun NM referitor la acest art............, te lamuresti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 07:24 PM




#26 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 September 2008 - 09:41 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Sep 24 2008, 09:04 PM, a spus:

Vezi postareatopala_gustav, la Sep 24 2008, 08:05 PM, a spus:

[Eu prestez servicii pentru UE, care dpv al TVA sint "netaxabile in Romania". Deci, valoarea lor intra sau nu in calculul cifrei de afaceri?
citeste tot art. 152 din Cf si ce spun NM referitor la acest art............, te lamuresti.
Am citit dar nu am gasit nimic. Iti ramin indatorat daca imi poti specifica ceva mai concret. Asa cum am spus, prestez servicii la domiciul clientului, aflat intr-o tara UE, alta decit Romania. Dpv al TVA activitatea mea se incadreaza la "netaxabila in Romania", fapt pe care il mentionez si in factura. Fiind "netaxabila in Romania". consider ca nu trebuie luata in calcularea cifrei de afaceri , care e definita ca ""Cifra de afaceri care serveste drept referinta este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi TAXABILE, daca nu ar fi fost desfasurate de o mica intreprindere, efectuate in cursul unui an calendaristic". Intrebarea mea este: am sau nu dreptate sa consider ca sumele incasate pe acele facturi nu intra in cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 35000 Eur ?



#27 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2008 - 10:55 AM

Vezi postareatopala_gustav, la Sep 25 2008, 10:41 AM, a spus:

TAXABILE, daca nu ar fi fost desfasurate de o mica intreprindere, efectuate in cursul unui an calendaristic". Intrebarea mea este: am sau nu dreptate sa consider ca sumele incasate pe acele facturi nu intra in cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 35000 Eur ?
daca sintagma este "netaxabile..." si eu zic ca NU intra.sa ai in vedere tot alin.(2), unde se precizeaza ca cele "sdd" si "sfdd" intra in plafonul CA, cu execeptii...si se mai precizeaza art. si alin. care prevad aceste scutiri si exceptii.daca tu nu te incadreazi in acele art. si alin. poti sa consideri ca NU intra in plafonul de 35000.ca o sugestie, pentru o alta parere, zic eu competenta, poti telefona la ad. fin.-asistenta contribuabil si adresa intrebarea exact cum ai expus-o si aici, si vei primii un raspuns pe loc.



#28 loredanapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 December 2008 - 07:54 PM

Vezi postareadav_liane, la Jan 30 2008, 07:33 PM, a spus:

Ramona da un semn te rog daca ai ajuns la o concluzie am aceiasi situatie ca a ta
[...]

Cum ai facut pana la urma? Ai facut diferenta intre tva colectat si tva deductibil si ai calculat diferenta? Si eu sunt in aceeasi situatie, m-am prins ffffffff tarziu de depasirea plafonului si nu stiu cum sa procedez. 4427 il colectez a venitul realizat considerandu-l baza?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 06:43 PM




#29 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 18 December 2008 - 03:53 PM

va rog sa-mi spuneti daca cursul euro la care se calc.depasirea peste 35.000 euro e tot cel de aderare
am depasit plafonul la cursul de aderare la 31.10.2008,daca cumva se ia alt curs ..nu am depasit deci e fffffffffff important daca se ia in continuare acest curs... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 06:43 PM




#30 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2008 - 04:21 PM

Da, se ia cursul dela aderare si rezultatul rotunjit la mie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 06:44 PM




#31 ClaudiuB21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 December 2008 - 09:17 PM

Imi puteti spune, va rog frumos, care este cursul de referinta pentru trecerea de la neplatitor de tva la platitor de tva? Eu inteleg ca, cursul de la aderare, dar care este acesta :thumbup: ? Va multumesc! Un sfarsit de an cat mai usor!



#32 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 22 December 2008 - 10:47 PM

Cursul bnr la sf anului 2006



#33 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 02:26 PM

Vezi postareaClaudiuB21, la Dec 22 2008, 11:17 PM, a spus:

Imi puteti spune, va rog frumos, care este cursul de referinta pentru trecerea de la neplatitor de tva la platitor de tva? Eu inteleg ca, cursul de la aderare, dar care este acesta :thumbup: ? Va multumesc! Un sfarsit de an cat mai usor!

3.3817



#34 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 23 December 2008 - 08:29 PM

Cursul din 31.12.2007 = 3,6102 lei
cod fiscal art 152
art.61 cu1 din hg 1579/2007
mo894/28.12.2007



#35 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 December 2008 - 09:33 PM

AnaB are dreptate, pt depasirea celor 35.000 euro se foloseste cursul comunicat de BNR la sfarsitul anului precedent. Cursul de la data aderarii s-a folosit in 2007. Am avut in iulie depasire de plafon, am depus decl 010 pana in 10 august iar cu 1 septembrie am trecut la TVA. Pt ca nu eram sigura de ce curs folosesc am fost la Finante la Metodologie sa ma informez. Asa am aflat ca, conform pct 80 din Norme CF se foloseste cursul de la sfarsitul anului precedent.



#36 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 05 January 2009 - 11:50 AM

la multi ani
nu vreau sa te contrazic,si mi-ar parea bine sa fie asa, dar am sunat la TVA ( la Satu Mare) ..si mi-au zis ca e cursul de la data aderarii si nu cursul de la sf.an precedent :thumbup: ei bine ei vin in control ...deci ii contrazic sau nu? aceasta-i intrebarea :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 January 2009 - 03:09 PM
citare mesaj anterior




#37 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2009 - 03:06 PM

La sectorul 2, Bucuresti, tot cursul de la data aderarii il considera. Am fost si la asistenta contribuabili si 31.12.2006 e batut in cuie :thumbup:



#38 mbgheban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2009 - 12:55 PM

Vezi postareakeesha1978, la Dec 23 2008, 09:33 PM, a spus:

AnaB are dreptate, pt depasirea celor 35.000 euro se foloseste cursul comunicat de BNR la sfarsitul anului precedent. Cursul de la data aderarii s-a folosit in 2007. Am avut in iulie depasire de plafon, am depus decl 010 pana in 10 august iar cu 1 septembrie am trecut la TVA. Pt ca nu eram sigura de ce curs folosesc am fost la Finante la Metodologie sa ma informez. Asa am aflat ca, conform pct 80 din Norme CF se foloseste cursul de la sfarsitul anului precedent.

Se foloseste cursul la data aderarii: 3.3817 si se rontunjeste la urmatoarea mie, respectiv 119.000 ron.
Am parlamentat 2 zile cu cei de la DGFP Ialomita pana sa-mi dea dreptate.
Aveam CA sub 119.000 Ron dar peste 35.000 Eur x 3.3817=118.360 Ron si dragii de ei, in prima faza, ma sfatuiau sa inregistrez firma ca platitor de TVA, refuzand sa citeasca "si se rotunjeste la urmatoarea mie".
In privinta cursului e foarte clar: cursul de la data aderarii.



#39 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 17 January 2009 - 01:22 PM

Vezi postareambgheban, la Jan 15 2009, 02:55 PM, a spus:

Se foloseste cursul la data aderarii: 3.3817 si se rontunjeste la urmatoarea mie, respectiv 119.000 ron.
In privinta cursului e foarte clar: cursul de la data aderarii.
da cred ca aceasta e variata corecta :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:18 PM




#40 NICOLETA IG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2009 - 06:40 PM

buna seara
am si eu o intrebare
o societate comerciala are ca obiect de activitate 3250, mai exact este un cabinet de tehnica dentara. deci fiind activitate medicala este neplatitor de tva. intrebarea mea este daca depaseste plafonul de 35000 euro trece sau nu la platitor de tva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL